לימודים בישראל

לימודי יחסים בינלאומיים

לימודי יחסים בינלאומיים מהווים תחום אקדמאי ומחקרי שחשיבותו הולכת וגדלה. ריכזנו עבורכם את כל המידע החשוב בנוגע ללימודי תואר ראשון ביחסים בינלאומיים בישראל. היכן לומדים? מהם תנאי הקבלה? מה כוללים הלימודים ועוד.

לימודי תואר ראשון ביחסים בינלאומיים

יחסים בינלאומיים הם אחד מענפי מדעי המדינה ובו משולבים היבטים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, מדיניות ציבורית, וניהול משברים. ענף זה מתמקד בחקר מדיניות החוץ של המדינות השונות ודרכי ההתנהלות של ארגונים בינלאומיים. מדובר בתחום ידע מגוון שלכל סוגיה בו היבטים כלכליים, היסטוריים, פסיכולוגיים, גיאוגרפיים, סוציולוגיים ואנתרופולוגיים, ובנוסף בשנים האחרונות התהדק מאוד הקשר בין משפט בינלאומי ליחסים בינלאומיים.

מסלול לימודי תואר ראשון ביחסים בינלאומיים הוא מסלול לימודים מרתק המקנה ידע בנושאים כגון דיפלומטיה, טרור, סיוע בינלאומי, גלובליזציה, זכויות אדם, איכות הסביבה, יחסים כלכליים בין מדינות, לאומיות, ושיתופי פעולה צבאיים. תכנית הלימודים לתואר ראשון ביחסים בינלאומיים מורכבת מהשתתפות בקורסי חובה וקורסי בחירה, העוסקים בנושאים מגוונים הקשורים לפוליטיקה, עיצוב מדיניות, ויחסים בין מדינות ורשויות.

שנה א' ללימודים כוללת קורסים כגון: מבוא לצורת חשיבה פוליטית, עקרונות המנהל והמדיניות הציבורית, הפוליטיקה והמשטר במדינת ישראל, מבוא ליחסים בין לאומיים, קורסים כללים בהיסטוריה, פילוסופיה, ומדעי החברה.

שנה ב' מורכבת מקורסים כמו המחשבה המדינית, ואסטרטגיה מדינית ופוליטיקה – הדומה והשונה בתרבויות וחברות שונות. תכנית הלימוד מעמיקה בתחומים כמו כלכלה פוליטית ושיטות מחקר וניתן להשתתף בקורסי בחירה שונים.

לקראת סיום התואר, יש להשלים בשנה ג' נושאים ברמת העמקה ניכרת וגם לסיים עבודת מחקר או סמינריון, ובמקרים מסוימים – להשלים קורסים נוספים במדעי המדינה.

קיימת אפשרות ללמוד במתכונת חד חוגית או במתכונת דו חוגית במסגרתה נלמדים תחומים נוספים. לימודי יחסים בינלאומיים מאפשרים לבחור מבין מסלולי התמחות מגוונים או לחקור היבטים בעלי דגשים ממוקדים. מסלולי ההתמחות המקובלים ביותר כוללים שילוב של מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים. עבור מי שמעוניינים לעסוק בכלכלה או להמשיך ללימודים גבוהים במדעי המדינה או בתחום הכלכלי, מקובל לשלב יחסים בינלאומיים וכלכלה. שילוב פופולרי נוסף הינו יחסים בינלאומיים ותקשורת וניתן גם למוד יחסים בינלאומיים וניהול או לשלב גם מקצועות נוספים בתחום מדעי החברה כמו למשל פסיכולוגיה, סוציולוגיה ופילוסופיה.

למי זה מתאים?

לא ניתן כיום לנהל מדינה או מערכת פוליטית כלשהי בלי להתייחס למסגרת ייחוס רחבה – היסטורית, פוליטית, חברתית, דתית, תרבותית. לימודים בתחום היחסים הבינלאומיים מתאימים גם לסטודנטים שאינם בעלי ידע מעשי בתחום פוליטיקה או החברה אך גם לפוליטיקאים, עובדי מדינה, בכירים בכוחות הביטחון, וצוערים של משרד החוץ. לימודי יחסים בינלאומיים מהווים הכנה מושלמת לקריירה בשירות המדינה אך גם לעיסוק בתחום מחקרי היסטורי, סוציולוגי, או חברתי.

תנאי קבלה

כדי להתקבל ללימודי תואר ראשון ביחסים בינלאומיים יש צורך בבגרות מלאה ופסיכומטרי ונדרש גם ידע באנגלית. ישנה עדיפות לבעלי ידע מקיף ובגרות מורחבת בנושאים הומניים רלוונטיים.

תנאי הקבלה למחלקה ליחסים בינלאומיים של האוניברסיטה העברית כוללת את הדרישות הבאות:

 • ציון של 675 או יותר בבחינה הפסיכומטרית בצירוף בגרות מלאה (עם כל ממוצע שהוא).
 • ממוצע בגרויות משוקלל של 10.5 או יותר (גם ללא בחינה פסיכומטרית).
 • בני 30 ומעלה עם ציון של 675 או יותר בבחינה הפסיכומטרית יתקבלו ללימודים גם ללא תעודת בגרות.
 • בעלי תואר ראשון בכל תחום שהוא.

האוניברסיטה הפתוחה, לעומת זאת, לא דורשת כלל תנאי קבלה וכל מי שמעוניין בכך יכול ללמוד את התחום.

משך זמן הלימודים

לימודי תואר ראשון ביחסים בינלאומיים נמשכים על פי רוב שלוש שנים. קיימים מסלולים מואצים לתואר ראשון ושני במדעי המדינה עם התמחות ביחסים בינלאומיים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי תואר ראשון ביחסים בינלאומיים יכולים להשתלב במשרות במנהל הציבורי, בפוליטיקה, ובמשרד החוץ. בוגרים מוכשרים יוכלו להשתלב בתפקידי מפתח בכוחות הביטחון, ייעוץ אסטרטגי, ודוברות. ניתן גם לעסוק בתפקידים מגוונים בסחר בינלאומי, באקדמיה, בהוראה, בארגונים עסקיים ומלכ"רים.

אופציה נוספת הניצבת בפני בוגרי תואר ראשון בתחום היא להמשיך אל לימודי תואר שני ביחסים בינלאומיים, כשבין השאר ניתן להתמחות בדיפלומטיה, ניהול משא ומתן וקבלת החלטות, אסטרטגיה ועוד.

מוסדות ללימודי יחסים בינלאומיים

לימודי יחסים בינלאומיים לתואר ראשון מוצעים במרבית מוסדות הלימוד בארץ במסגרת לימודי תואר ראשון במדעי המדינה. האוניברסיטה היחידה המעניקה תואר ראשון ביחסים בינלאומיים היא האוניברסיטה העברית בירושלים.

 • אוניברסיטת תל אביב – מגוון נרחב מאוד של תכניות לימודים במסגרתן ניתן לבחור במסלול לתואר ראשון וכן לתואר שני עם עבודת גמר או ללא תזה. ניתן לשלב לימודים אלה עם לימודי ביטחון או דיפלומטיה. ישנם מסלולי לימוד עם שילוב של תקשורת פוליטית וכן תכניות המשותפות עם גורמים בינלאומיים כמו מוסדות באיחוד האירופי.
 • האוניברסיטה העברית – לימודים לתואר ראשון בפקולטה למדעי החברה. שנת הלימודים הראשונה נלמדת במתכונת דו-חוגית ולאחריה ניתן לבחור בין המשך הלימודים הדו חוגיים לבין מעבר לתכנית חד חוגית, וזאת בכפוף לציוני השנה הראשונה. בין קורסי החובה ניתן למצוא את הקורסים: מבוא ליחסים בינלאומיים, יחסים בינלאומיים במאה העשרים ומבוא לסטטיסטיקה. בין קורסי הבחירה: פוליטיקה טריטוריאלית בישראל – בין ביטחון לזהות, הניסוי הגרעיני ככלי פיקוח, המלחמה הצודקת: היסטוריה ותיאוריה, מצוקות, תאוות בצע ומלחמות אזרחים, ודרום אסיה והאוקיינוס ההודי בזירה הבינלאומית.
 • אוניברסיטת חיפה – לימודי תואר שני ביחסים בינלאומיים, במסגרת בית הספר למדע המדינה. ניתן לבחור קורסים ביחסים בינלאומיים גם במהלך תואר ראשון במדעי המדינה.
 • מכללת עמק יזרעאל – ניתן ללמוד לתואר ראשון במדעי המדינה, כאשר אפשר להתמקד בנושאים שונים שאחד מהם הוא יחסים בינלאומיים.
 • המכללה האקדמית גליל מערבי – יחסים בינלאומיים במסגרת תואר רב תחומי אשר כולל נושאים שונים במדעי המדינה, ממשל ופוליטיקה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן