לימודים בישראל

לימודי כלכלה

לימודי כלכלה (Economy) מבוקשים מאוד בארץ ובעולם, ומאפשרים לבוגרים להשתלב במשרות מאתגרות ומשתלמות. לימודי תואר ראשון בתחום הכלכלה מעניקים ידע נרחב בתחומים שהפכו מרכזיים בשנים האחרונות, ומקנים לבוגריהם מקצוע מבוקש מאוד – אין פלא שמדובר במסלול פופולארי במיוחד. המדריך המלא שלפניכם מרכז את כל המידע על לימודי כלכלה בישראל.

לימודי כלכלה לתואר ראשון

לימודי כלכלה

למי מתאים ללמוד כלכלה?

ענף הכלכלה הינו אחד הענפים המרכזיים בכל חברה מתקדמת, והידע שקיים בו הולך ומתרחב בקצב מסחרר ובהתאם לכך, גם הדרישות מאנשי המקצוע בתחום, ובפרט הבכירים העוסקים בו. לימודים לתואר בכלכלה מקנים כלים לניתוח נושאים והתנהגויות כלכליות, תוך שימוש בטכניקות ומיומנויות שמתאימות ליישום בעולם העסקים.

הידע הנלמד בתחומי הכלכלה במסגרת לימודים באוניברסיטה או מכללה אקדמית בישראל, הינו מורכב וכולל גם מקצועות מתמטיים ולכן מתאים לכל מי שמסתדר עם מקצועות ריאליים וחישוביים.

תנאי קבלה ללימודי כלכלה

דרישות הקבלה לתואר ראשון בכלכלה משתנות בין מוסדות הלימוד בארץ, אך במרבית המקרים הם כוללות ממוצע ציונים כלשהו של תעודת הבגרות, וכן ציון פסיכומטרי מינימלי כפי שנקבע על פי המוסד המבוקש ללימודים. הקבלה ללימודי התואר השני מתבססת בדרך כלל על ממוצע ציונים של התואר הראשון.

באוניברסיטת תל אביב, לדוגמה, ציון ההתאמה (שקלול של הבגרות עם הפסיכומטרי) המינימלי הוא כ- 630 או לחילופין פסיכומטרי 728 ומעלה ללא תלות בציוני הבגרות (כל עוד יש תעודה כזו), ואילו בבר אילן דורשים ממוצע בגרות משוקלל של לפחות 97 וכן פסיכומטרי של לפחות 670, וכן מעניקים עדיפות למי שלמד 4 או 5 יחידות מתמטיקה (וכמובן עבר את בחינת הבגרות במקצוע).

לימודי כלכלה באוניברסיטת בן גוריון אפשריים למי שיש באמתחתו בגרות מלאה כולל 5 יח' מתמטיקה (ציון 70 ומעלה) או 4 יח' מתמטיקה עם ציון 80 ומעלה, וכן פסיכומטרי של 670-690 ומעלה (הרף משתנה בהתאם למסלול הספציפי).

במכללות תנאי הקבלה נמוכים יותר: במכללה האקדמית גליל מערבי, למשל, די בציון בגרות משוקלל של 85 ופסיכומטרי של 520 ומעלה (בתנאי שישנן לפחות 4 יח"ל במתמטיקה ובאנגלית). למכללה האקדמית ספיר מתקבלים מי שעומדים בשני תנאים בסיסיים: ממוצע בגרות 80 ומעלה, ו- 4 יח"ל באנגלית (עם ציון עובר), ושבנוסף עומדים באחד משני התנאים הבאים: פסיכומטרי 580 ומעלה (או לפחות 115 בחלק הכמותי) או שלמדו 5 יח"ל במתמטיקה (או לחילופין 4 יח"ל עם ציון 75 ומעלה).

משך הלימודים

לימודי כלכלה לתואר במסגרת אקדמית נמשכים שלוש שנים לתואר ראשון, ושנתיים לתואר שני.

תכנית הלימודים

לימודים אקדמיים לתואר בכלכלה הן הדרך המקובלת שבה ניתן לרכוש מקצוע ולעבוד בתור כלכלנים. לימודי כלכלה באקדמיה משויכים לתחום מדעי החברה ומשלבים נושאי לימוד כגון חשבונאות, פסיכולוגיה ושיטות מחקר ייחודיות, שיטות מדידה, ניתוח וחישוב של היחסים בין האמצעים העומדים לרשות החברה לבין התוצר, והמרכיבים של יחסים אלה.

תכנית הלימודים לתואר ראשון בכלכלה עוסקת בתורת הכלכלה כמצבור של תיאוריות, שיטות מחקר, מודלים וטכניקות ניתוח במטרה להבין התנהגויות ובעיות שמתקשרות לארגון, למשק כולו וגם לשוק הבינלאומי. נושאי הלימוד כוללים מודלים כלכליים, מושגים והתנהגויות כלכליות, דינים וחוקים משפטיים הקשורים בתחום הכלכלה ומשפיעים עליה, ביצוע מחקרים במודלים הקיימים והכרות עם הזרועות הארגוניות והמשקיות שמקיימות יחסי גומלין עם הכלכלה כגון: שיווק, ביטוח, מיסוי, מימון וניהול.

לימודים לקראת תואר ראשון בכלכלה כוללים קורסי חובה – וביניהם קורס מיקרו כלכלה, מאקרו כלכלה, יסודות המתמטיקה והסטטיסטיקה, אקונומטריקה ועוד, וקורסים נוספים שחלקם בחירה וחלקם חובה (התוכנית משתנה בין מוסד לימודים אחד למשנהו) דוגמת תורת המשחקים, תורת המחירים, בעיות נבחרות במימון, כלכלת אינפורמציה, כלכלת פיתוח, סוגיות בכלכלת ישראל ועוד.

תכנית הלימודים לתואר שני בכלכלה כוללת התמחויות ספציפיות בהתאם למסלולים המוצעים במוסד הלימודים. לימודי התואר השני מאפשרים לבוגרים להתמקצע בתחום ההתמחות הנבחר, וכך לרכוש מומחיות בתחום ספציפי בענף הכלכלה.

השכלה כלכלית במסגרת לימודים לתעודה והכשרה מקצועית מועילה מאוד גם למי שמקצועם מתמקד בתחומים חופפים כגון: ניהול, יזמות, עריכת דין, נדל"ן, ייעוץ ארגוני וכדומה. לימודי תעודה הכוללים קורסים קצרים יחסית, וביניהם: ניתוח של שוק ההון, לימודי מדיניות פיסקלית, קורס מיקרו כלכלה ומאקרו כלכלה, לימודי כלכלה בינלאומית, מודלים לניתוח התנהגות צרכנית והתנהגות הפירמה, ומדיניות מוניטרית בשוק הכסף, מספקים את הידע הנדרש לצרכים מקצועיים, השלמת פערים חיוניים, שיפור ביצועים עסקיים ויכולת קבלת החלטות.

מסלולי לימוד בכלכלה

היותה של הכלכלה חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים כמעט בכל תחום הופך את לימודי הכלכלה לכאלה המשתלבים היטב עם שלל מקצועות אחרים. בפרט מבוקשים השילובים של לימודי כלכלה וחשבונאות, לימודי מנהל עסקים מתקדמים בשילוב כלכלה, כלכלה ותקשורת וכלכלה ומשפטים. בית הספר לכלכלה בר אילן, אגב, מציע שילוב ייחודי של כלכלה והיסטוריה על מנת לצייד את הדור הבא של הכלכלנים בראייה רחבה במיוחד של המציאות. באוניברסיטה העברית ישנו חוג לכלכלה חקלאית ומנהל שבו ניתן להתמקצע בתחומים כגון כלכלה במגזר החקלאי, תעשיית המזון או משאבי הטבע והסביבה.

לימודים לתואר דו חוגי בכלכלה משלבים מסלולי לימוד כלכלה עם תחום נוסף כמו מנהל עסקים, חשבונאות, תקשורת, שוק ההון או מדעי ההתנהגות, ומאפשרות להתמחות כבר במהלך התואר הראשון בנישה ייחודית שיש לה ביקוש גבוה בשוק העבודה.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

כל ארגון וחברה זקוקים לכלכלנים לביצוע פעולות שונות (רכישות, השקעות, קביעת או שינוי תקציב, מימון ורכישה), להערכת מצב ומאזן כלכלי ולפתרון בעיות או מניעת בעיות עתידיות. לימודי כלכלה מובילים למשרות מאתגרות ואחראיות עם שכר טוב שמהן ניתן להתקדם לתפקידים רבים בייעוץ או ניהול, בסקטור הפרטי או הציבורי, בישראל ובחו"ל.

בוגרי החוג לכלכלה משתלבים בתור כלכלנים ויועצים כלכליים בגופים, חברות וארגונים שונים, החל ממשרדי הממשלה ומוסדות המדינה, דרך חברות מסחריות, ארגונים בתעשייה וגופים כלכליים כמו בנקים ועד חברות פרטיות ועולם העסקים.

תואר ראשון בכלכלה פותח דלתות רבות בשוק העבודה ובפרט מאפשר לבעליו להשתלב בבנקים השונים, בחברות השקעות, בגופים עסקיים קטנים כגדולים, בתפקידי מפתח במגזר הציבורי ובעוד שורה ארוכה של משרות המצריכות כישורים פיננסיים וידע מתקדם בתחום.

אופציה נוספת היא המשך התמקצעות ולימודי תואר שני בכלכלה – אופציה המתאימה בפרט למי שרוצה לעסוק במחקר כלכלי ואולי למצוא פתרון לאחת הסוגיות הכלכליות בהן מתחבט המין האנושי.

מוסדות ללימודי כלכלה

לימודי כלכלה אקדמיים מתקיימים בכל אחת מהאוניברסיטאות בארץ וכן במכללות רבות, וביניהן המכללה האקדמית גליל מערבי, המרכז האקדמי רופין, המכללה האקדמית תל אביב יפו, המכללה האקדמית כינרת (שמציעה לימודי כלכלה ומימון השקעות או כלכלה ומנהל עסקים), המכללה האקדמית תל חי, המכללה האקדמית ספיר ועוד.

חלק מהמכללות והאוניברסיטאות גם מציעים מסלולים ללימודי תואר שני בכלכלה, כך שאם הנכם מתכוונים להמשיך ללימודים מתקדמים בכלכלה, עם סיום התואר הראשון, מומלץ לברר זאת מראש. כדאי גם להגיע לימים הפתוחים של האוניברסיטאות והמכללות הרלוונטיות מבחינתכם על מנת להתרשם ישירות מאיכות הלימודים, מהאווירה במקום, משביעות הרצון של הסטודנטים שכבר לומדים בהן וכו'.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן