לימודים בישראל

לימודי כלכלה וניהול

לימודי כלכלה וניהול הם אחד המסלולים המבוקשים ביותר בימינו על ידי מי שחלומם הוא להיות מנהל שכן יכולות וכלים בתחום הכלכלה הם נדבך מרכזי בעבודתו של כל מנהל.

לימודי כלכלה עם ניהול

רבים מתלבטים בין האם ללמוד כלכלה או ניהול לתואר ראשון. בוגרי תואר ראשון בכלכלה וניהול גם יחד נהנים מיתרון משמעותי על פני מי ש"הסתפק" בלימודי כלכלה בלבד בבואם להשתלב בשוק התעסוקה.

לימודי ניהול בשילוב לימודים בכלכלה, מקנים לסטודנטים ידע נרחב להתמקצעות בשני התחומים גם יחד, או בכל אחד בנפרד. בוגרי לימודים משולבים של כלכלה וניהול זוכים להצעות עבודה מתגמלות יותר גם ביחס למי שבחר במסלול לימודי מנהל עסקים, וזאת הודות לסינרגיה הטבעית בין תחום הכלכלה לבין תחום הניהול, אשר יוצרת מנהלים בעלי יכולות גבוהות במיוחד או לחילופין, כלכלנים בעלי יכולות ניהול המבוקשים למשרות איכותיות במיוחד בתחום הכלכלה.

» למידע נוסף על: לימודי ניהול

נושאי הלימוד

לימודי כלכלה וניהול כוללים, באופן טבעי, קורסים בתחום הכלכלה וקורסים בתחום הניהול. במסגרת החלק הכלכלי של הלימודים זוכים הסטודנטים קודם כל לבסיס במתמטיקה וסטטיסטיקה, על מנת שיוכלו להבין את המודלים השונים בתחום (ואולי בעתיד אף לפתח מודלים המאפשרים הבנת התנהגויות שונות). לאחר מכן נלמדים נושאים כמו מיקרו כלכלה (הענף בכלכלה שבוחן את התנהלותם של פרטים – בין אם יחידים, בין אם משפחות ובין אם חברות), מאקרו כלכלה (ענף הבוחן התנהלותו של משק שלם), תורת המחירים, תורת קבלת ההחלטות, אקונומטריקה, כלכלת ישראל ועוד.

במסגרת לימודי כלכלה ישנם קורסים המעמיקים את הידע של הסטודנטים בתחומים ספציפיים של הכלכלה או כאלה המשיקים לה (כלכלה סביבתית, דיני מיסוי, כלכלה בינלאומית, דיני תאגידים, יסודות היזמות, כלכלת עבודה, כלכלת הגירה, היבטים בשוק ההון וכדומה).

במסגרת החלק ה"ניהולי" של התואר המשולב בכלכלה ובניהול מקבלים הסטודנטים כלים חיוניים לכל מי שרוצה להשתלב בתפקידי ניהול. הקורסים מתמקדים במספר תחומים: מימון, פרסום, שיווק, מערכות מידע, משאבי אנוש, קבלת החלטות ועוד, ודוגמאות לקורסים הן התנהגות ארגונית מיקרו, התנהגות ארגונית מאקרו, מבוא לחקר ביצועים, יסודות האסטרטגיה, ניהול משא ומתן, שיקולים סביבתיים בניהול עסקים, אתיקה בניהול עסקים ועוד (כשבאופן טבעי ישנם הבדלים בין תוכניות הלימוד המוצעות באוניברסיטאות ובמכללות השונות).

איפה מתקיימים לימודי כלכלה וניהול?

רוב האוניברסיטאות בארץ מאפשרות לימוד דו חוגי של כלכלה וניהול גם יחד – בחלקן השילוב מומלץ (כך, למשל, באוניברסיטת בן גוריון שבבאר שבע) ואילו באחרות השילוב אינו מומלץ אך בהחלט נתון לבחירת הסטודנט (כך, למשל, באוניברסיטת תל אביב). ישנן אוניברסיטאות בהן מוצע השילוב של כלכלה עם לימודי מנהל עסקים ולא ניהול – כך למשל באוניברסיטת אריאל שבשומרון.

אופציה נוספת של לימודי כלכלה וניהול משולבים היא במכללות השונות שצברו תאוצה בשנים האחרונות ונהנות הן מרמת לימודים גבוהה יותר ויותר, הן מביקוש שהולך וגובר והן ממוניטין שלא מפסיק להשתפר כך שאם פעם בוגרי אוניברסיטאות (לא רק כאלה שלמדו כלכלה וניהול אלא בכלל) נהנו מיתרון על פני בוגרי מכללות בבואם להתקבל למשרות שונות, הרי שכיום הפער נסגר כמעט לגמרי.

אחת המכללות המציעות מסלול מובנה של לימודי כלכלה וניהול גם יחד היא המכללה למנהל. המסלול האקדמי של המכללה למנהל היה הראשון בארץ שהציע תואר ראשון מחוץ לאוניברסיטאות ומאז לא מפסיקה המכללה להתפתח ולהציע לסטודנטים סביבת לימודים מעצימה ורמת לימודים גבוהה. לימודי הכלכלה והניהול מתקיימים במתכונת של לימודי ערב המתאימה במיוחד למי שכבר השיק קריירה או רוצה לשלב עבודה ולימודים.

גם המכללה האקדמית תל אביב יפו מציעה לימודים במתכונת משולבת, כולל מסלולים ספציפיים דוגמת כלכלה וניהול עם חטיבה ביזמות או כלכלה וניהול עם התמחות בשוק ההון. אופציה נוספת ללימודים משולבים בכלכלה וניהול היא המרכז האקדמי רופין.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן