לימודים בישראל

לימודי כלכלה וסוציולוגיה

לא צריך להיות בוגר אוניברסיטה בכדי לדעת שבעולם הכלכלה עוסקים בכסף, בריביות, במערכת הבנקאית, בתקציבים ועסקים. אך לא רק שוק ההון, ניירות ערך ובורסה קשורים לכלכלה. כלכלה היא גם תחום השייך למדעי החברה ומבוסס על מחקר מדעי ועל מודלים שונים.

בנוסף, זהו תחום הנשען על מודלים של התנהגות חברתית וסטטיסטיקה ולכן יש לו קשר לסוציולוגיה – המדע הבודק כל מה שעומד מאחורי ההתנהגות החברתית שלנו, כפרטים השייכים לחברה. נקודת המוצא (בניגוד לפסיכולוגיה) היא החברה שבה אנו חיים והיכולת שלה לארגן ואף להשפיע על החיים של כל אדם ואדם.

לימודי כלכלה עם סוציולוגיה

רבים מהמועמדים ללימודים גבוהים שבוחרים ללמוד כלכלה רוצים לשלב זאת עם תחום נוסף. הבחירה בסוציולוגיה מתאימה מאוד ואפשר לקשר זאת לתגליות שחושפות שהחלטות כלכליות של אנשים רבים ואפילו של ארגונים מבוססות על חשיבה חברתית ובהחלט לא רק על מניעים רציונליים.

מלבד העבודה שלימודי כלכלה עם סוציולוגיה מהווים צעד נכון מבחינה אקדמאית, הם גם מספקים ערך מוסף מבחינה תעסוקתית וכן אפשרויות מגוונות יותר ללימודי המשך לתארים מתקדמים, למעוניינים בכך.

» למידע נוסף על: לימודי סוציולוגיה

מבנה תוכנית הלימודים

כדי לסיים את הלימודים בהצלחה נדרש הסטודנט ללימודי כלכלה וסוציולוגיה לעבור בדרך מגוון קורסים מרתקים ומגוונים. בין היתר לומדים על המשמעות של חברה ושל תרבות, לומדים על אבות הסוציולוגיה המודרנית וגישות בסוציולוגיה, גישות כלכליות והתפתחות הכלכלה בישראל. מקבלים רקע חשוב בשיטות מחקר וגישות מחקר, תורת הצרכן ותורת היצרן, מודלים של קביעת אופי הייצור ושיווי משקל בין היצע וביקוש בשוק הסחורות ובשוק העבודה. לומדים גם על הבנקאות המודרנית, על שוק הכסף, אופן קביעת הריבית והמשמעות של הבנק המרכזי.

בנוסף, נלמדים נושאים כמו חשבונאות לאומית, תוצר לאומי ותוצר מקומי גולמי, השפעות המיסוי על האזרח ועל חברות וכן על המדינה.

תנאי קבלה לתואר בכלכלה וסוציולוגיה

תנאי הקבלה לתואר ראשון בסוציולוגיה ובכלכלה כוללים בין היתר בגרות מלאה וציון סביר במתמטיקה ברמה של 4 או 5 יחידות לימוד. ישנה אפשרות למכינה במתמטיקה. באוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד גם ללא צורך בבגרות. מעבר לשנה ב' – על סמך הצלחה בקורסי התשתית כגון חדו"א, מבוא למיקרו ולמקרו כלכלה.

משך הלימודים

למודי התואר הראשון בכלכלה ובסוציולוגיה אורכים שלוש שנים. בחלק ממוסדות הלימוד ניתן לפרוס את הלימודים לתקופה ארוכה יותר. יש להתעדכן במשך הזמן המקסימלי (יש שונות בין מוסדות הלימוד).

עבודה ותעסוקה לבוגרים

לאחר סיום הלימודים בכלכלה ובסוציולוגיה ניתן להמשיך לתואר שני בכלכלה, מנהל עסקים, סוציולוגיה, סוציולוגיה ארגונית וכן לעסוק במחקר. ניתן להגיש מועמדות למגוון משרות בתחום די רחב. אפשר לעבוד כסוציולוג, סוציולוג ארגוני ויועץ לחברות. אפשר לשאת תפקיד ניהולי במחלקות או אגפים למשאבי אנוש וכן לעבוד בבנקים, במוסדות כלכליים, בחברות ציבוריות ובמגזר הציבורי.

על סמך הידע בכלכלה ניתן לשאת בתפקידים כגון מנהלי כספים, אנליסטים. אפשר לשלב את שני התחומים הללו במסגרת עיסוק בסקרים לצרכים אקדמיים או עסקיים, ניתן לעבוד בחברות ביטוח או בחברות פרטיות בינוניות, ניתן לספק ייעוץ כלכלי בתחומי בנקאות ושוק ההון להתמנות ליועץ השקעות (נדרשת עמידה בבחינות לקבלת רישיון יעוץ).

מוסדות לימוד לכלכלה וסוציולוגיה

מכיוון שלימודי הכלכלה וגם הסוציולוגיה מהווים חלק ממדעי החברה, ניתן לשלב את שני התחומים הללו במגוון מוסדות לימודים – מכללות ואוניברסיטאות. שילוב מסוג זה אפשרי למשל באוניברסיטת תל אביב וכן גם באוניברסיטה הפתוחה. גם במכללות ניתן להירשם לשילוב כזה, למשל במכללת רמת גן.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן