לימודים בישראל

לימודי כלכלה וסטטיסטיקה

היכולת לקבל החלטות כלכליות חשובה במידה כזאת או אחרת לכל אדם באשר הוא. יחד עם זאת, על מנת לעסוק בתחום זה באופן מקצועי נדרש בסיס אקדמאי מוצק. לימודי כלכלה יתאימו לכל מי ששואף לעסוק בניהול או בייעוץ כלכלי אך מומלץ לשלב במהלך הלימודים תחום לימוד נוסף. יש בכך לא רק משום הרחבת הדעת. סטטיסטיקה יכולה להתאים למי שאוהב מספרים, חישובים והסקת מסקנות. הלימודים בתואר משולב לא רק מרחיבי אופקים אלא גם משלימים אלה את אלה ומאפשרים קריירה מגוונות ופורייה.

לימודי כלכלה עם סטטיסטיקה

מדוע כדאי לשלב לימודי כלכלה דווקא עם סטטיסטיקה? יש לכך כמה סיבות. ראשית, זהו שילוב אידיאלי לאנשים שרואים את עצמם לא רק ככלכלנים אלא גם כחוקרים מובילים. באמצעות כלים סטטיסטיים מתקדמים ניתן לבצע ניתוח של נתונים כלכליים הדרושים לכל חברה גדולה שמכבדת את עצמה.

ידע בסטטיסטיקה הינו כלי עבודה מצוין גם לכל מי שנושא תפקיד כלכלי או ניהולי בגוף ציבורי, ברמה לאומית ואף בינלאומית. סטטיסטיקה מאפשרת לכל מנהל רציני לקבל החלטות מושכלות בצורה טובה יותר. הכלכלה המודרנית מבוססת, אולי יותר מכל תחום אחר במדעי החברה, על איסוף נתונים סטטיסטיים והסקת מסקנות יישומיות הנובעות מהן.

אחרי הכל, כלכלה איננו תחום שניתן למדוד במעבדה, תחת תנאים מבוקרים. כלכלה היא מקצוע המתחבר למציאות ועל כל החלטה כלכלית משפיעים גורמים מרובים. מודלים סטטיסטיים, אם כן, הולכים יד ביד עם מודלים כלכליים.

» למידע נוסף על: לימודי סטטיסטיקה

נושאי הלימוד

תוכנית הלימודים בכלכלה ובסטטיסטיקה כוללת את לימודי ההסתברות ויישומים סטטיסטיים, מיקרו כלכלה ומקרו כלכלה וכן תורת המחירים. נלמדים מושגים בחשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי (חדו"א), מודלים ליניאריים, אלגברה ליניארית ורגרסיה. בנוסף, לומד הסטודנט על משמעות ההסקה הסטטיסטית, מודלים מקובלים של חקר ביצועים וכן משתתף בקורסים נבחרים במתמטיקה וכן ניהול סיכונים.

בדרך כלל יוכל הסטודנט ללמוד גם על משמעות הסטטיסטיקה בניסויים מדעיים, דרכים לדגימה, שונות, מודלים היסטוריים בכלכלה, בארץ ובעולם, התפתחות הכלכלה והבנקאות בארץ, שוק ההון, מניות ונגזרים, ניתוח דוחות כספיים, התנהגות צרכנים, מודלים בקבלת החלטות.

תנאי קבלה לתואר בכלכלה וסטטיסטיקה

על מנת להצליח בלימודי כלכלה וסטטיסטיקה חייב הסטודנט להיות בעל ידע במתמטיקה. נדרשים ציוני בגרות גבוהים בכלל ובמתמטיקה בפרט וכן ציון גבוה בחלק הכמותי בבחינה הפסיכומטרית.

משך זמן הלימודים

הלימודים נפרסים על פני שלש שנים מלאות. בשנה א' מונחים התשתית והיסודות ומשנה ב' ואילך ניתן להוסיף קורסי בחירה וכן עוסקים בתרגול לצד הקורסים העיוניים.

עבודה ואפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי תואר ראשון בכלכלה ובסטטיסטיקה יוכלו להמשיך ללימודים מתקדמים בסטטיסטיקה, במחקר, בכלכלה או במנהל עסקים. גם בוגרי תואר ראשון זוכים לביקוש גבוה בשוק העבודה ולא רק באקדמיה, שכן יש מחסור ניכר באנשים בעלי הכשרה מקיפה בסטטיסטיקה.

במה יוכלו לעסוק הבוגרים? במגוון תפקידים בכלכלה ובניהול, ניתוח סיכונים ופיתוח מודלים ותחזיות. תחום עיסוק מעניין במיוחד הינו אקטואריה והבוגרים מבוקשים גם בקרב כל חברות ביטוח, בבתי השקעות, כעובדי מדינה בתפקידים בכירים, כדירקטורים, מנהלי כספים.

מוסדות לימוד מובילים לכלכלה וסטטיסטיקה

מוסדות לימוד מובילים לצורך לימודי כלכלה וסטטיסטיקה כוללים למשל את האוניברסיטה העברית בירושלים. באוניברסיטה מחלקה מוצלחת מאוד ללימודי סטטיסטיקה וקיימת אפשרות לשלב גם הסמכה באקטואריה. סטודנטים שאינם בטוחים באיזה תחום לבחור יכולים לפנות ללימודי סטטיסטיקה ובשנה השנייה להתמקד אך ורק בכלכלה ללא צורך בהשלמה.

אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת חיפה גם הן, מאפשרות לשלב בין לימודי כלכלה לבין סטטיסטיקה ויש גם אפשרות ללימודי המשך הן בתחום האחד והן בתחום השני.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן