לימודים בישראל

לימודי כלכלה ופסיכולוגיה

מסלול לימודי כלכלה ופסיכולוגיה הוא מסלול ייחודי המשלב שניים מהתחומים המרתקים ביותר של מדעי החברה ובעצם של המדע בכלל. לימודי פסיכולוגיה מקנים למי שבוחר בהם כלים המאפשרים בחינה מדוקדקת של מגוון התנהגויות שונות ומבט מעמיק אל הגורמים הבסיסיים ביותר לבחירות והעדפות שאנחנו מבצעים בחיינו, הן כפרטים והן כחברה, ואילו לימודי כלכלה מקנים למי שבוחר בהם ידע וכלים על מנת להבין תהליכים כלכליים, הן של מדינות והן של פרטים (חברות בודדות, משקי בית ואנשים כיחידים).

לימודי כלכלה בשילוב פסיכולוגיה

על הקשר ההדוק בין פסיכולוגיה לבין כלכלה ניתן ללמוד, למשל, מזכייתו בפרס נובל של דניאל כהנמן – פסיכולוג ישראלי אמריקאי שזכה בפרס היוקרתי דווקא בתחום הכלכלה בעקבות מחקרים פורצי דרך (יחד עם עמוס טברסקי ז"ל, פסיכולוג פורץ דרך אחר) אודות כלכלה התנהגותית וקבלת החלטות. לאור ההשפעה הגדולה (אולי גדולה מדי אפילו) של המצב הכלכלי על ההתנהגות של רובנו, ולנוכח ההשפעה הגדולה של תהליכים פסיכולוגיים על החלטות כלכליות, קל להבין מדוע השילוב בין לימודי כלכלה לבין לימודי הפסיכולוגיה הוא כה אפקטיבי ולמעשה יוצר סינרגיה יקרת ערך.

על מנת ליהנות מהסינרגיה יקרת הערך בין לימודי כלכלה לבין לימודי פסיכולוגיה במכללה או באוניברסיטה יש ללמוד במקביל לתואר ראשון בכלכלה ולתואר ראשון בפסיכולוגיה (במתכונת דו חוגית). חשוב להדגיש שמדובר בלימודים תובעניים למדי, לנוכח היקף הלימודים הנדרש ורמתם, כך שהשילוב של לימודי כלכלה ופסיכולוגיה אינו מומלץ לכל אחד אלא רק למי שמוכן להתאמץ – ולמעשה גם רף הקבלה לשני חוגים אלה במקביל הוא גבוה מאוד ברוב רובן של האוניברסיטאות והמכללות המציעות את המסלול.

השילוב בין לימודי הכלכלה לבין לימודי הפסיכולוגיה פותח דלתות רבות בפני בוגרי מסלול מאומץ זה, כך שאין פלא כי זו האחת האופציות המבוקשות במסגרת לימודים בישראל.

» למידע נוסף על: לימודי פסיכולוגיה

נושאי הלימוד

במסגרת לימודי כלכלה נלמדים נושאים כגון: מתמטיקה וסטטיסטיקה, שכן הם מהווים את הבסיס ההכרחי להבנת מודלים כלכליים; קורסי יסוד בכלכלה דוגמת מיקרו כלכלה, מאקרו כלכלה, תורת המחירים, אקונומוטריקה, כלכלת ישראל ועוד; וקורסי בחירה שבמסגרתם יכול כל סטודנט לצבור ידע בעל ערך רב בתחומים המעניינים אותו ספציפית (מיסוי, תאגידים, שוק ההון, כלכלה התנהגותית, כלכלת הסביבה – בחינת ההשפעות של מודלים כלכליים על איכות הסביבה ושילוב אספקטים של קיימות בתוך מודלים כלכליים, כלכלת בריאות – חקר שוק הבריאות מהיבטים כלכליים, כלכלת עבודה וכדומה).

במסגרת לימודי פסיכולוגיה נלמד מגוון רחב של קורסים בתחומים השונים של הפסיכולוגיה: פסיכולוגיה חברתית (ענף בפסיכולוגיה הבוחן את יחסי הגומלין בין הפרט לזולת וההשפעות ההדדיות של היחיד על החברה והחברה על היחיד), פסיכולוגיה פיזיולוגית (הענף שמתמקד בקשר בין תהליכים פיזיים בגוף האדם לבין תהליכים נפשיים), פסיכולוגיה קוגניטיבית (חקר התהליכים המנטליים ובהם למשל תפישה, זיכרון וקבלת החלטות), פסיכולוגיה התפתחותית (ענף העוסק בשינויים לאורך החיים ובפרט בתקופת הילדות וההתבגרות), וכן נושאים נוספים.

איפה מוצעים לימודי כלכלה ופסיכולוגיה?

ישנן מספר אופציות של לימודים בישראל למי שמעוניין ללמוד הן כלכלה והן פסיכולוגיה במקביל. אופציה אחת היא אוניברסיטת תל אביב. תלמידי החוג לפסיכולוגיה מחויבים ללמוד במתכונת דו חוגית בשנה הראשונה (בשנה השנייה ניתן להתמקד בלימודי הפסיכולוגיה בלבד, בתנאים מסוימים) ואך טבעי הוא שלא מעט מהם יבחרו באפשרות של לימודי כלכלה ופסיכולוגיה.

אופציה אחרת היא האוניברסיטה הפתוחה, גם באוניברסיטת אריאל שבשומרון ניתן ללמוד את השילוב המוצלח בין כלכלה לבין פסיכולוגיה, וכן ישנן מכללות המציעות את השילוב אם כי מומלץ ללמוד אותו באוניברסיטה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן