לימודים בישראל

לימודי ליצנות רפואית

כולם מכירים את האמרה – הצחוק יפה לבריאות, כולנו מכירים את ההרגשה הנפלאה והמשחררת של אחרי פרץ צחוק בלתי נשלט, כולנו חווים את השמחה המידבקת של תינוק שפשוט צוחק וצוחק וצוחק. אם זה משפיע על כולנו, זה בוודאי ישפיע על אנשים שיש להם פחות סיבות לצחוק – חולים במחלות קיצוניות, מטופלים ומאושפזים בבתי חולים, ובעיקר ילדים. לימודי ליצנות רפואית הוכחו מדעית כיעילים בהשפעתם על הפחתת כאבם ועל שיפור ממשי במצבם הרפואי של חולים ומטופלים בבתי חולים רבים ברחבי העולם, דבר שהביא לעליה ניכרת בביקוש ללימודי ליצנות רפואית, כמו גם בביקוש לטיפול בשיטה זו.

לימודי ליצנות רפואית – כי הצחוק יפה לבריאות

השיטה החלה מסטודנט מבריק לרפואה שחוש ההומור היה השפה המרכזית בשבילו. במהלך ההתנסויות המעשיות שהוא עבר במסגרת לימודי הרפואה שלו, נהג להצחיק את המטופלים (וכמובן את מוריו ואת צוות חבריו) עד דמעות. אט אט, כשהתפתח הקשר האישי שלו עם המטופלים בעקבות התחושות החיוביות שחוו בעקבות ההצחקה החוזרת והנשנית, רשמו הרופאים והצוות המטפל הצלחות כבירות בתחום זה, דבר שהביא להולדתו של תחום חדש – לימודי ליצנות רפואית.

אין מדובר בשיטת טיפול יחידה, שבאה להחליף את שיטות הטיפול הקונבנציונאליות, אלא בשיטת טיפול משלימה שיכולה להיחשב כלימודים במסגרת לימודי סיעוד או לימודי תיאטרון. מדובר למעשה בליצנות לכל דבר – מקצוע מעולם התאטרון והמשחק, המשמש לצרכיי טיפול, רפואה והחלמה ולצרכיי השלמה של הטיפול הרפואי הקונבנציונאלי.

מחקרים הוכיחו כי טיפול באמצעות ליצנות רפואית מוצלח במיוחד בקרב ילדים, שמאפשרים לעצמם לצחוק מכל הלב, והרבה יותר קל להצחיק אותם. הגוף שלהם מגיב לטיפול בצורה נהדרת ומהירה, הרבה יותר מזו של המבוגרים, ומאפשר לתחום טיפולי זה להיות למבוקש הרבה יותר במסגרת מחלקות של ילדים המוגדרים כחולים סופניים.

מה זה בעצם אומר להיות מטפל בליצנות רפואית?

אדם שסיים לימודי ליצנות רפואית הוא ליצן לכל דבר, ולא מהסוג שמעידים עליו החברים, אלא שחקן מקצועי שלובש דמות אמתית שמטרתה לעורר את אפקט הצחוק בגופו של החולה, על כלל השפעותיו החיוביות. במהלך הטיפול, כמו במקצועות טיפול אחרים, הליצן הרפואי מפתח קשר אישי ומעמיק עם החולי בעל אופי טיפולי באמצעות צחוק. באמצעות הקשר האישי והצחוק המתעורר בחולה בעקבות הופעתו של הליצן ומאמציו הכבירים, הגוף עובר תהליכי החלמה טבעיים ומואצים, ממש כמו שהטבע תכנן עבורו.

הליצן, בניגוד לשחקני תאטרון רגילים, מגלם שני תפקידים בעת ובעונה אחת. הראשון הוא תפקיד המשחק החשוב, הכולל שימוש באביזרים, בגוף ובקול ובידע המקצועי הרב אותו הוא צובר במסגרת לימודי ליצנות רפואית. התפקיד השני אותו הוא מגלם הוא תפקיד המטפל, תפקיד חשוב לא פחות שבמסגרתו הוא מקיים קשר רציף עם משפחתו של המטופל, וכמובן עם המטפל עצמו, קשר שיכול לפעמים להיות לא פשוט, בעיקר כשעוסקים במחלות סופניות.

התחומים בהם הלימודים עוסקים

במסגרת לימודי תואר ראשון של לימודי ליצנות רפואית, השחקן לומד להשתמש בגופו, בקולו, באביזרים שונים, בתלבושות ובאיפור על מנת לבנות את דמות הליצן דרכה הוא מעורר את אפקט הצחוק במטופל. לעתים, הליצן יבחר בדמויות ליצניות מוכרות וידועות, או שיפתח לעצמו דמות ליצן אישית, עם שם משלה, אופי משלה ותכונות ייחודיות שהן למעשה הייחוד שלו בתור שחקן.

במסגרת הלימודים הליצן יעסוק במקצועות התאטרון השונים כמו הכרה והבנת הקהל, אלתור ואימפרוביזציה, פיתוח של מיומנויות רגשיות בהבעה, הרפייה ודמיון מודרך ועוד. נוסף לטכניקות המשחק השונות מעולם התאטרון, ילמד הליצן הרפואי היבטים פסיכולוגיים שונים שיאפשרו לו להבין את אופיו של המטופל שמולו ולהתאים אליו את אופי הטיפול.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן