לימודים בישראל

לימודי מדעי ההתנהגות

לימודי מדעי ההתנהגות הינם לימודים רב תחומיים, המאפשרים לסטודנט להיחשף למגוון סוגיות ונושאים הקשורים לפרט ולחברה. הלימודים, שכוללים נושאים מגוונים בפסיכולוגיה, בסוציולוגיה, באנתרופולוגיה במשאבי אנוש ומדעי החברה, יכולים להוות תשתית למגוון רחב של תארים מתקדמים, לקריירה אקדמאית, מחקרית או תעסוקתית.

לימודי תואר ראשון במדעי ההתנהגות

בישראל ניתן ללמוד במסגרת תכניות לימודים מקיפות במדעי ההתנהגות בכל האוניברסיטאות ובמספר גדול מאוד של מכללות. תחום זה נהנה מביקוש יציב שכן הוא פותח דלתות רבות. בוגרי תואר ראשון במדעי ההתנהגות יכולים להמשיך לתארים מתקדמים (תואר שני, דוקטורט) בפסיכולוגיה, בסוציולוגיה, בייעוץ ארגוני או במנהל עסקים (עשוי להיות צורך בקורסי השלמה). קיימת גם אפשרות להרחיב את ההכשרה המקצועית במסגרת ניהול קריירה, בקורסים מקצועיים מתקדמים בתחום הטיפולי למשל בטיפול באומנויות, טפול בבעלי חיים, תואר מתקדם בעבודה סוציאלית ועוד.

תכנית הלימודים

שנה א' ללימודי תואר ראשון במדעי ההתנהגות כוללת קורסים בסיסיים כגון מבוא לפסיכולוגיה, מבוא לסוציולוגיה. מקבלים רקע אודות התפתחות תחומים אלה, לרבות אישים מרכזיים. בנוסף, באותה השנה משתתפים בקורסים בסיסיים בסטטיסטיקה, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה התפתחותית וכן מרחיבים לגבי נושאים באנתרופולוגי ורקע בשיטות מחקר. סטודנטים שלא קיבלו פטור מאנגלית אקדמאית ידרשו גם לקורסים בנושא זה. לרוב, בשנה א' לא קיימת אפשרות לקורסי בחירה.

שנה ב' ללימודים כוללת קורסים כגון פסיכולוגיה קוגניטיבית, חקר המוח והבסיס הנוירולוגי של ההתנהגות. נושאי הלימוד מרחיבים עוד על שיטות מחקר ועל הקשרים מעמיקים יותר בין תיאוריות פסיכולוגיות ונושאים עדכניים. בשנה ב' מוצעים גם כמה קורסים לבחירה.

שנה ג' כוללת השתתפות בקורסים שעוסקים בסטייה פסיכולוגית, עריכת עבודות חקר בפסיכולוגיה או בסוציולוגיה, כתיבת עבודת סמינר והשלמת קורסים נוספים הנתונים לבחירתו של הסטודנט כגון ריבוד חברתי, פסיכולוגיה וסוציולוגיה של הזקנה, הגירה, ארגונים חברתיים, כלכלה חברתית, פשיעה, חרדה וטראומות, והטיפול בילדים.

למי זה מתאים?

מבנה האישיות ריתק במהלך ההיסטוריה הוגי דעות רבים, אך כך גם נושאים שונים המציגים את ההשפעה החברתית על הפרט. מדעי ההתנהגות מהווים אינטגרציה של נושאים במדעי החברה, הן בראיה היסטורית והן בראיה עכשווית, על שלל התגליות והמחקרים בתחום. מכיוון שכך, התחום יתאים מאוד למי שרוצה להבין מהם המרכיבים של האישיות ושל ה"עצמי" ולא פחות מכך, גם למי שרוצה להבין יותר על האופן שבו פועלים כוחות החברות (סוציאליזציה).

ידע במדעי ההתנהגות ירתק כל מי שרוצה להבין על המשמעות של קבוצות חברתיות וארגונם חברתיים, וזה יתאים גם לכל מי שסקרן לגבי עצמו ולגבי הסביבה החברתית. הלימודים משלבים בין תיאוריה לבין מעשה, בין תשתית מחקרית לבין מסקנות שנבעו מתצפיות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה לחוגים למדעי ההתנהגות תלויים ברמת הביקוש במסגרת מוסד הלימודים הנבחר. באוניברסיטאות המבוקשות תנאי הקבלה יהיו בדרך כלל מחמירים יותר ואילו במכללות – מקלים יותר. נדרש ממוצע טוב בין בגרות לבין פסיכומטרי. בחלק מהמקרים ניתן להתקבל גם ללא פסיכומטרי, על סמך ממוצע בגרות משופר.

משך הלימודים

לימודי מדעי ההתנהגות לתואר הראשון נמשכים כשלוש שנים מלאות, 6 עד 8 סמסטרים.

עבודה ותעסוקה לבוגרים

בוגרי התואר הראשון יכולים להשתלב במגוון תפקידים בעולם העבודה, הם יכולים לעסוק במשאבי אנוש בארגונים גדולים, לתכנן מחקרים בתחומי החברה, לעבוד בייעוץ ארגוני, פיתוח הדרכה, ותפקידים בכירים נוספים בתחומי מנהלה ואדמיניסטרציה. ניתן גם להמשיך ללימודי תואר שני במדעי ההתנהגות ובכך להרחיב את הידיעות בתחום הנלמד וכן להשתלב בתפקידים אקדמיים.

בוגרי תואר ראשון במדעי ההתנהגות, גם אם בתחום הפסיכולוגיה, אינם יכולים לעסוק בפסיכולוגיה קלינית, אך הם בהחלט יכולים לעסוק בסוגים אחרים של טיפול וכן הנחיית קבוצות. בוגרים שימשיכו לתואר שני בפסיכולוגיה יוכלו להפוך גם למטפלים מוסמכים בפסיכולוגיה.

מוסדות ללימודי מדעי ההתנהגות

תואר ראשון במדעי ההתנהגות ניתן ללמוד באוניברסיטאות ומכללות רבות בישראל. מוסדות נבחרים כוללים את אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון, האוניברסיטה הפתוחה והמכללה למנהל.

 • אוניברסיטת תל אביב – ניתן ללמוד תארים שונים במדעי ההתנהגות במסגרת הפקולטה למדעי החברה, ניתן ללמוד גם במסגרת שילוב דו חוגי.
 • אוניברסיטת בן גוריון – קיימות תכניות שונות בתחום מדעי ההתנהגות, הן במסגרת המחלקה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה והן במסגרת המחלקה לפסיכולוגיה.
 • האוניברסיטה הפתוחה – ניתן ללמוד בתכנית של מדעי החברה, בדגש על מדעי ההתנהגות.
 • המסלול האקדמי של המכללה למנהל – קיימת תכנית לימודים וותיקה במדעי ההתנהגות לתואר הראשון עם שילוב של קורסים מגוונים והכשרה מעשית.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן