לימודים בישראל

לימודי מדעי המחשב

לימודי מדעי המחשב נחשבים למבוקשים מאד בשנים האחרונות והם מוצעים על ידי מכללות ואוניברסיטאות מובילות בארץ. בתקופה שבה חברות הייטק רבות מתמחות בפיתוחים מובילים וגם צצות להן לא מעט חברות סטארטאפ, ישנו ביקוש עצום לאנשי מקצוע בתחום המחשבים שהם בוגרי תואר ראשון במדעי המחשב.

ההתפתחויות הטכנולוגיות החדשניות בתחום המחשוב, התוכנות הרבות ואפילו האינטרנט, מובילים צעירים רבים להתעניין בנושא ולחפש מסגרת לימוד שתאפשר להם להגשים חלום ולקחת בו חלק. רבים מהם בוחרים באפשרות של לימודי מדעי המחשב לתואר ראשון, המקנים את כל הכלים הטכניים והמיומנויות החשובות, הדרושים לפיתוח קריירה מקצועית בעולם ההייטק והמחשבים.

לימודי מדעי המחשב לתואר ראשון

לימודי מדעי המחשב

למי מתאים ללמוד מדעי המחשב?

אם מצאתם את עצמכם יושבים מול מסך המחשב שעות ארוכות, אם תמיד התעניינתם כיצד בנויים אתרי האינטרנט בהם אתם גולשים או אם מסקרן אתכם לדעת כיצד מפתחים תוכנות מורכבות, תחום מדעי המחשב עשוי להתאים לכם במיוחד. לימודים אלה מתאימים לכל מי שמתעניין בתחום המחשבים ורואה את עצמו עוסק בכך באופן מעשי ורוצה לקחת חלק בתחום עיסוק מאתגר מאוד, שמתפתח ללא הפסקה וכולל לא מעט חידושים והמצאות מתקדמים ומפתיעים.

לימודי תואר ראשון במדעי המחשב מתאימים למי שמוכן להשקיע ולהתמודד עם האתגרים הרבים הכרוכים בלימודים אקדמיים, וכמובן גם לבעלי פוטנציאל בתחום המחשוב, כאלה העוסקים בנושאים הקשורים למחשב באופן חובבני ורוצים להתפתח ולרכוש ידע נוסף.

תנאי קבלה ללימודי מדעי המחשב

תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון במדעי המחשב נקבעים על ידי המסגרת הלימודית עצמה וכוללים לרוב תעודת בגרות מלאה לפחות וציון בבחינה הפסיכומטרית של 550 לכל הפחות. ישנן מסגרות לימודיות שדורשות ציונים גבוהים יותר, ראיון קבלה אישי ולעיתים גם מבחן קבלה. במקרים מסוימים נדרש המועמד להציג יכולות טכניות שונות ולהוכיח כי הוא אכן מסוגל להתמודד בהצלחה עם הלימודים, הנחשבים למאתגרים ולתובעניים מאד. ישנם צעירים רבים המעוניינים להשתלב בלימודים אלה, אולם אינם עומדים בתנאי הקבלה. במקרים כאלה מוצעות להם מכינות מיוחדות, המאפשרות להם לשפר את הציונים ולרכוש את המיומנויות החשובות שיעזרו להם להשתלב בלימודים בצורה טובה יותר.

משך הלימודים

לימודים לתואר ראשון נמשכים 3 או 4 שנות לימוד אקדמיות, בהתאם למסגרת הלימודית הנבחרת. לימודים לתואר השני נמשכים שנתיים. לימודי תעודה בתחום המחשבים מתבצעים במסגרת קורסי מחשבים מסוגים שונים, נמשכים זמן קצר יחסית, ומתמקדים בתחום הכשרה מצומצם יחסית ללימודי תואר אקדמי.

תכנית הלימודים

אוניברסיטאות ומכללות רבות ברחבי הארץ מציעות תכניות לימודי תואר ראשון במדעי המחשב הכוללות מגוון רחב של קורסים, עיוניים ומעשיים. לימודי מדעי המחשב לתואר ראשון מבוססים על ידע מתמטי נרחב, בתחומים כמו חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, אלגברה ליניארית, סטטיסטיקה, תורת הקבוצות ועוד.

תכנית הלימודים מורכבת, בין היתר, מהקורסים הבאים: רשתות מחשבים, שפות תכנות, מסדי נתונים, מבני נתונים, מערכת מידע, אבטחת מידע, סטטיסטיקה, לוגיקה, בינה מלאכותית, הנדסת תוכנה, מערכות הפעלה, למידה ממוחשבת, הצפנה, הידור, יעילות אלגוריתמית ועוד.

ברוב האוניברסיטאות והמכללות מושם דגש רב על שילוב מדויק בין התיאורטי למעשי, כך שהסטודנטים יבינו את העקרונות עליהם מושתת עולם ההייטק – וידעו לממש אותו בסיטואציות שונות.

מסלולי לימוד במדעי המחשב

מסלולי הלימוד מגוונים ומאפשרים לכל אחד למצוא את תחום העניין שלו בתוך העולם הרחב של מחשבים. ניתן לבחור במסלול של לימודים אקדמיים או לימודי תעודה, להתמחות בתוכנות משרדיות, בתכנות, בגרפיקה, במדעי המחשב ובהתמחויות נוספות.

מי שבוחר בלימודי תואר ראשון בתחום זה יכול לבחור באחד מתוך כמה מסלול לימוד שונים, המוצעים כיום הן על ידי המכללות המתמחות בלימודי מחשבים והן על ידי האוניברסיטאות. ניתן לבחור במסלול של לימודי תואר B.A, במסלול של לימודי B.Tech או במסלול של בוגר במדעים – B.Sc.

אפשר לבחור במסלול חד חוגי או במסלול דו חוגי הכולל לימודים לתואר ראשון בתחום נוסף כמו מנהל עסקים, כלכלה, תקשורת, משפטים ועוד.

בוגרי התואר המעוניינים להרחיב את הידע שלהם ולהשתלב בעתיד בתפקידים בכירים יותר, יכולים להמשיך בתום תקופת הלימודים במסלול של לימודי תואר שני במדעי המחשב.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

לימודי מדעי המחשב הם כרטיס הכניסה לענפי עיסוק ומקצועות פופולריים כגון הייטק, הנדסה ותכנות. עבודה בתחום האינטרנט כמומחי רשתות חברתיות, מקדמי או בוני אתרים נפתחת בפני בוגרי קורסים מתאימים, קורסי טכנאות מטעם מייקרוסופט יובילו לעבודה כטכנאי מערכות או איש תמיכה שמתמחה בחומרה ובתוכנה מבית מייקרוסופט, וקורס תוכנות גרפיות יוביל לעבודה כגרפיקאי או ביצועיסט. בעזרת לימודים בתחומי המחשבים ניתן להתברג בכל תחום ונישה מאחר וכמעט כל תחום כיום כולל שימוש במחשב וכל ענף תעסוקתי צריך אנשים שיודעים לעבוד עם תוכנה כזו או אחרת.

בשל הביקוש הרב לבוגרי לימודי מדעי המחשב לתואר ראשון, מי שמסיים לימודים אלה מוצא לרוב בקלות משרה בתחום. כל בוגר לימודים אלה יכול למצוא עבודה בתוך פרק זמן קצר על ידי פנייה ישירה לחברות ההשמה שמתמחות בכך או אל חברות ההייטק השונות שמחפשות עובדים בתחום. ניתן להשתלב בתפקידים שונים הקשורים למדעי המחשב, כמו פיתוח יישומי מחשב, מפתחי תוכנה, פיתוח סביבת Web, פיתוח מערכות תוכנה ועוד. אפשר גם להשתלב בחברות שאינן קשורות לתחום ההייטק או המחשוב אך זקוקות לאנשי מחשבים מקצועיים, כמו חברות המתמחות בתחומי הרפואה למיניהם, בביולוגיה, בפיזיקה ועוד.

יתרה מכך, בוגרי התואר הראשון במדעי המחשב, יכולים להמשיך ללימודי תארים מתקדמים, החל מתואר שני (מוסמך במדעי המחשב) ועד לתואר שלישי, הלא הוא דוקטורט. אלה הבוחרים להמשיך באקדמיה יכולים להשתלב גם במשרות לימוד סטודנטים, הן בתור מתרגלים והן כמרצים ואף לשלב משרות אלה עם עבודתם בתעשייה.

חשוב לציין כי גם לימודי מחשבים לתעודה, שאינם נלמדים לתואר אקדמי, מובילים למקצועות נדרשים ומבוקשים עם שכר טוב.

מוסדות ללימודי מדעי המחשב

לימודי מדעי המחשב לתואר ראשון מוצעים כיום על ידי לא מעט מסגרות לימוד בארץ. הנה שלושת המוסדות המובילים בתחום: הטכניון, מכון וייצמן למדע ואוניברסיטת חיפה. ישנן מסגרות לימוד נוספות וגם לא מעט מכללות המציעות לימודי מדעי המחשב, אולם שלוש המסגרות הללו נחשבות למבוקשות מאוד, ולא בכדי.

הטכניון, המכון הטכנולוגי לישראל, מושך אליו המוני צעירים בטווח רחב של גילאים, המעוניינים לרכוש ידע בתחום המחשבים. מדובר במסגרת לימודית מובילה ונחשבת מאוד כיום בארץ ובעולם כולו, כזו שבה מלמדים מורים מהמובילים והנחשבים בתחומם. אוניברסיטת חיפה נחשבת אף היא למבוקשת מאד על ידי כל אלה המעוניינים בתואר ראשון במדעי המחשב וכך גם מכון ויצמן למדע, המציע שלל של קורסים בתחום.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן