לימודים בישראל

לימודי מדעי הרוח

לימודי מדעי הרוח חולשים על מגוון תחומים מרתקים העוסקים בחוקיות הרוח בקיום. מעוניינים ללמוד מדעי הרוח? כאן תקבלו את כל המידע אודות תנאי הקבלה, מסלולי הלימודים, מוסדות הלימוד וגם ייעוץ והכוונה חינם!

מדעי הרוח הם אוסף של תחומי ידע העוסקים בנפש האדם ובתרבות האנושית ושאין בהם חוקיות מובהקת כמו במדעי הטבע. לימודי מדעי הרוח בישראל מקנים זווית ראיה ייחודית על העולם ויכולים להיות מעשירים הרבה יותר מלימודים בתחומים הנחשבים למבוקשים ופופולריים יותר בארץ.

לימודי מדעי הרוח לתואר ראשון

למי מתאים ללמוד מדעי הרוח?

צעירים רבים בוחרים להירשם אל לימודי מדעי הרוח לתואר ראשון, בעיקר בשל מגוון האפשרויות העומדות לרשותם ובזכות הקורסים המרתקים שבהם הם יכולים להשתתף.

לימודי מדעי הרוח מתאימים למי שמעוניין להתמקד בתחומים הקשורים אל הנפש, בתחומים שאינם עוסקים במשהו פיזי, כי אם ברוח – בתחומים מרתקים, בתחומים המעוררים לא מעט שאלות, בשפע תחומים מגוונים ומעניינים. לימודי תואר ראשון במדעי הרוח יכולים גם להתאים למי שמתלבט באיזה מסלול לימודי לבחור ואיננו בטוח אם תחום מסוים מתאים לו יותר מאחר. למי שרוצה להוציא תואר ראשון אך נושאים רבים מעניינים אותו – מדעי הרוח הוא המסלול המתאים עבורו.

תנאי קבלה ללימודי מדעי הרוח

תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון במדעי הרוח נקבעים על ידי המוסד הלימודי שבו מתעניינים ללמוד. לרוב, מי שרוצה להתקבל ללימודים אלה נדרש להציג תעודת בגרות מלאה עם ממוצע ציונים של 80 ומעלה וגם ציון בבחינה הפסיכומטרית של 500 ומעלה. ישנן כיום אוניברסיטאות שונות בארץ, המאפשרות למתעניינים במסלול לימודי זה להתקבל ללימודים ללא ציון בבחינה הפסיכומטרית, בתנאי שממוצע בחינות הבגרות שלהם הוא למעלה מ-85.

מומלץ, כמובן, לבדוק את הנושא לפני ההרשמה ללימודים ולוודא שאכן עומדים בכל תנאי הקבלה. אם לא, כדאי לשקול מכינה מקדימה כדי לשפר את הציונים.
באופן טבעי ישנם תנאי קבלה שונים לכל מסלול בכל אוניברסיטה ובכל מכללה, אולם ככלל רף הקבלה ללימודי מדעי הרוח הוא נמוך יחסית (פרט לתכניות למצטיינים) – בעיקר בשל הצטמצמות הביקוש בשנים האחרונות.

משך הלימודים

לימודי מדעי הרוח לתואר ראשון נמשכים שלוש שנות לימוד אקדמיות, בדומה לתארים דומים. לימודים לתואר שני נמשכים, על פי רוב, שנתיים.

תכנית הלימודים

בניגוד לתואר במדעים, תואר ראשון במדעי הרוח מתמקד בשאלות שאינן קשורות לעולם הפיזי, שלא ניתן לתת להן הסברים מדעיים מדויקים. מדעי הרוח, וזהו יתרונו העצום של התחום, עוסקים במגוון עצום של דיסציפלינות, כמו למשל ספרות, אמנות, היסטוריה, פילוסופיה, ארכיאולוגיה, לימודי דתות, בלשנות, שפות ועוד.

תכנית הלימודים במדעי הרוח הוא מגוונת מאד וקשורה אל המסלול הלימודי הנבחר. מדובר בשיעורים עיוניים לרוב ופחות בשיעורים מעשיים. השיעורים דנים בעניינים מרתקים הקשורים אל התחום. תכנית הלימודים מצריכה מהסטודנטים קריאה רבה של מאמרים בנושאים שונים, הן בעברית והן באנגלית ובחינת שאלות פילוסופיות ואחרות, שאלות הרות גורל.

התכנית, שאותה מעבירים מיטב המרצים בתחום, עוזרת לפתח את הראייה ההיסטורית, את הראייה הגיאוגרפית, את הראייה המקומית ואת הראייה הכלל עולמית. הקורסים שנלמדים מפתחים את החשיבה, מאפשרים "לצאת מהקופסא" וללמוד על תחומים רבים ומגוונים. התכנית, בכל אחת מהאפשרויות המוצעות לסטודנטים, כוללת קורסים בסיסיים כמו מבואות למיניהם וקורסים מעמיקים יותר. חלק מהקורסים הינם קורסי חובה וחלק קורסי רשות.

מסלולי לימוד במדעי הרוח

מדעי הרוח כוללים את ההיסטוריה, הפילוסופיה, השפה והספרות ואת תחומי האמנות השונים. בפקולטות השונות למדעי הרוח מוצעים גם לימודים בנושאים ספציפיים כגון המזרח התיכון, מגדר ונשים, דרום ומזרח אסיה, מחשבת ישראל, תרבות צרפת ועוד.

קיימות מגוון אפשרויות לתואר ראשון במדעי הרוח. ניתן לבחור במסלול חד חוגי וניתן גם לבחור במסלול דו חוגי המאגד ידע מגוון במיוחד הן מתוך מדעי הרוח, הן מתוך לימודי מדעי החברה והן מתוך לימודי מדעי הטבע. מסלולים אלה מיועדים בדרך כלל לסטודנטים מצטיינים ומאפשרים להם להרחיב את אופקיהם לכיוונים שונים במקביל.

בין מסלולי הלימוד המוצעים כיום אפשר למצוא את המסלולים הבאים: תואר ראשון רב תחומי במדעי הרוח, תואר ראשון במדעי הרוח ובחינוך, תואר ראשון במדעי הרוח ובמדעי החברה, תואר ראשון במדעי הרוח בשילוב עם לימודי אמנות כחלק מלימודי תעודה. להלן מספר דוגמאות למסלולים המוצעים במוסדות הלימוד:

 • מסלולי תואר ראשון במדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב: מספר תוכניות לימוד ייחודיות וביניהן: לימודי מגדר ונשים (המשלבים ידעי ממדעי הרוח, לימודי מדעי החברה, האמנויות וכן משפטים), תוכנית למצטיינים במדעי הרוח ובאמנויות שבה בין השאר משתתפים בקורסי כתיבה יוצרת וכתיבת תסריטים, הקבץ קוגניציה ויצירה תרבותית (העוסק בסוגיות מרתקות ובפרט באיך היכולת הקוגניטיבית שלנו משפיעה על התפתחות התרבות ואיך התרבות משפיעה על התפתחות הקוגניציה), הקבץ ניהול ושאר רוח שמטרתו להכשיר מנהלים בעלי זווית ראייה רחבה ומגוונת הכוללת גם אחריות סביבתית ואחריות חברתית, ועוד ועוד.
 • מסלול תואר ראשון במדעי הרוח באוניברסיטת חיפה: הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה מציעה תוכנית מצטיינים בשם "אופקים". המתקבלים לתוכנית זו נהנים מליווי אישי מצד אנשי הסגל של הפקולטה וכן ממלגה מלאה לשנת הלימודים הראשונה ובחלק מהמקרים גם לשנתיים הבאות.
 • מסלולי תואר ראשון במדעי הרוח במכללת ספיר: במכללה האקדמית ספיר התוכנית הרב תחומית מאפשרת בחירה של 4 חטיבות – 2 בתחומי לימודי מדעי הרוח ועוד שתיים מתוך מדעי החברה (האופציות הן לימודי מדעי המדינה, חינוך, קרימינולוגיה, מדעי ההתנהגות).
 • מסלול תואר ראשון במדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים: מסלול תוכנית המצטיינים "אמירים" מתמקד במורשות תרבותיות שונות ומקנה היכרות עם דרכי מחשבה מגוונות בתחומים רבים.

המעוניינים להתעמק עוד יותר בתחום מדעי הרוח יכולים להמשיך במסלול האקדמי אל עבר תואר שני וכמובן גם דוקטורט – ואכן רבים בוחרים לעשות זאת בעיקר עקב אופיים הפחות פרקטי של התחומים השונים הנכללים במסגרת מדעי הרוח.

אופציות הלימודים לקראת תואר מוסמך מגוונות במיוחד, וכך למשל ניתן לבחור בלימודי ציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה, או בלימודים בינתחומיים של דתות זמננו באוניברסיטת תל אביב.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי לימודי תואר ראשון במדעי הרוח יכולים להשתלב בתחומים שונים שבהם יש צורך בתואר ראשון כלשהו (ולא בהכרח אך ורק תואר במדעי הרוח). מי שרוצה יכול להמשיך למסלול של תעודת הוראה ובתום תקופת הלימודים להשתלב בבתי הספר כמורה. אפשר כמובן להמשיך גם לתואר שני ולחקור לעומק רב יותר נושאים שונים הקשורים למדעי הרוח, כמו שפות, תולדות האמנות ועוד. בוגרי לימודים אלה יכולים להצטרף לחברות שונות ולעבוד בניהול, במשאבי אנוש, בהדרכה, בתקשורת ואף להשתלב בתפקידים שונים בחברות הייטק שונות.

אפשרות נוספת לתעסוקה לבוגרי מדעי הרוח היא השלמת תעודת הוראה ומציאת משרות חינוך והוראה בתחום שנלמד במסגרת התואר.

מוסדות ללימודי מדעי הרוח

לימודי תואר ראשון במדעי הרוח מוצע כיום על ידי האוניברסיטאות השונות בארץ וגם על ידי לא מעט מכללות, והוא מציע מבחר רחב של מסלולים ושל תכניות לימוד, שמהן ניתן לבחור.

מוסדות הלימוד המובילים כיום, שמציעים מסלול לימודי זה הם אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון שבבאר שבע ואוניברסיטת חיפה. מעבר לכך, ניתן לבחור במוסדות לימוד אחרים, המציעים אף הם מסלול של לימודי תואר ראשון במדעי הרוח, כמו האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בר אילן, מכללת רמת גן, מכללת אורנים, המכללה האקדמית ספיר, האוניברסיטה הפתוחה ועוד.

 • לימודי מדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב – הפקולטה למדעי הרוח לוקחת את הסטודנטים הבוחרים במסלול למסע לימודי מעשיר ומרתק מאד וחושפת אותם אל תחומים רבים הקשורים למדעי הרוח, תוך התייחסות לנושאים עכשוויים חשובים. היא מציעה מסלול של לימודי ארכיאולוגיה, לימודי היסטוריה, לימודי אפריקה, לימודי המזרח התיכון ועוד.
 • לימודי מדעי הרוח באוניברסיטת חיפה – ניתן לבחור במסלול של פילוסופיה-אמנות-יצירה יחד עם מוסיקה ותיאטרון, היסטוריה ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן