לימודים בישראל

לימודי מדעי הרוח

לימודי מדעי הרוח חולשים על מגוון תחומים מרתקים העוסקים בחוקיות הרוח בקיום. מעוניינים ללמוד מדעי הרוח? כאן תקבלו את כל המידע אודות תנאי הקבלה, מסלולי הלימודים, מוסדות הלימוד וגם ייעוץ והכוונה חינם!

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

לימודי מדעי הרוח בישראל

מדעי הרוח הם אוסף של תחומי ידע העוסקים בנפש האדם ובתרבות האנושית ושאין בהם חוקיות מובהקת כמו במדעי הטבע. לימודי מדעי הרוח בישראל מקנים זווית ראיה ייחודית על העולם ויכולים להיות מעשירים הרבה יותר מלימודים בתחומים הנחשבים למבוקשים ופופולריים יותר בארץ.

למי זה מתאים?

לימודי מדעי הרוח מתאימים למי שמעוניין להתמקד בתחומים הקשורים אל הנפש, בתחומים שאינם עוסקים במשהו פיזי, כי אם ברוח – בתחומים מרתקים, בתחומים המעוררים לא מעט שאלות, בשפע תחומים מגוונים ומעניינים. לימודי תואר ראשון במדעי הרוח יכולים גם להתאים למי שמתלבט באיזה מסלול לימודי לבחור ואיננו בטוח אם תחום מסוים מתאים לו יותר מאחר. למי שרוצה להוציא תואר ראשון אך נושאים רבים מעניינים אותו – מדעי הרוח הוא המסלול המתאים עבורו.

תנאי קבלה

באופן טבעי ישנם תנאי קבלה שונים לכל מסלול בכל אוניברסיטה ובכל מכללה, אולם ככלל רף הקבלה ללימודי מדעי הרוח הוא נמוך יחסית (פרט לתוכניות למצטיינים) – בעיקר בשל הצטמצמות הביקוש בשנים האחרונות. במקרים רבים ניתן להתקבל ללימודים שכאלה גם ללא פסיכומטרי.

תוכנית הלימודים בתחום מדעי הרוח

תכנית הלימודים במדעי הרוח הוא מגוונת מאד וקשורה אל המסלול הלימודי הנבחר. מדובר בשיעורים עיוניים לרוב ופחות בשיעורים מעשיים. השיעורים דנים בעניינים מרתקים הקשורים אל התחום. תכנית הלימודים מצריכה מהסטודנטים קריאה רבה של מאמרים בנושאים שונים, הן בעברית והן באנגלית ובחינת שאלות פילוסופיות ואחרות, שאלות הרות גורל.

התכנית, שאותה מעבירים מיטב המרצים בתחום, עוזרת לפתח את הראייה ההיסטורית, את הראייה הגיאוגרפית, את הראייה המקומית ואת הראייה הכלל עולמית. הקורסים שנלמדים מפתחים את החשיבה, מאפשרים "לצאת מהקופסא" וללמוד על תחומים רבים ומגוונים. התכנית, בכל אחת מהאפשרויות המוצעות לסטודנטים, כוללת קורסים בסיסיים כמו מבואות למיניהם וקורסים מעמיקים יותר. חלק מהקורסים הינם קורסי חובה וחלק קורסי רשות.

משך זמן הלימודים

לימודי מדעי הרוח לתואר ראשון נמשכים שלוש שנות לימוד אקדמיות, בדומה לתארים דומים. לימודים לתואר שני נמשכים, על פי רוב, שנתיים.

אפשרויות תעסוקה

באופן כללי, מדובר בתחומי עיסוק שאינם מתמקדים בנושאים מדעיים או אנליטיים אלא פילוסופיים יותר. בכל התפקידים המצריכים ידע כללי נרחב מאד נדרש, פעמים רבות, תואר במדעי הרוח המקנה לבוגריו את הידע החשוב ואת נקודת המבט השונה והמעמיקה הרבה יותר. אפשרות נוספת לתעסוקה לבוגרי מדעי הרוח היא השלמת תעודת הוראה ומציאת משרות חינוך והוראה בתחום שנלמד במסגרת התואר.

מסלולי לימודים

מדעי הרוח כוללים את ההיסטוריה, הפילוסופיה, השפה והספרות ואת תחומי האמנות השונים. בפקולטות השונות למדעי הרוח מוצעים גם לימודים בנושאים ספציפיים כגון המזרח התיכון, מגדר ונשים, דרום ומזרח אסיה, מחשבת ישראל, תרבות צרפת ועוד. ישנם מסלולי לימוד חד תחומיים או מסלולים רב תחומיים המאגדים ידע מגוון במיוחד הן מתוך מדעי הרוח, הן מתוך מדעי הטבע והן מתוך לימודי מדעי החברה – מסלולים אלה מיועדים בדרך כלל לסטודנטים מצטיינים ומאפשרים להם להרחיב את אופקיהם לכיוונים שונים במקביל.

דוגמאות למקצועות לימודים בתחום מדעי הרוח:

למידע נוסף על מסלולי ← תואר ראשון במדעי הרוח

לימודי המשך מתקדמים במדעי הרוח

המעוניינים להתעמק עוד יותר בתחום מדעי הרוח יכולים להמשיך במסלול האקדמי אל עבר תואר שני וכמובן גם דוקטורט – ואכן רבים בוחרים לעשות זאת בעיקר עקב אופיים הפחות פרקטי של התחומים השונים הנכללים במסגרת מדעי הרוח.

אופציות הלימודים לקראת תואר מוסמך מגוונות במיוחד, וכך למשל ניתן לבחור בלימודי ציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה, או בלימודים בינתחומיים של דתות זמננו באוניברסיטת תל אביב.

מוסדות לימוד מובילים למדעי הרוח

לימודי מדעי הרוח מזוהים בעיקר עם האוניברסיטאות השונות (תל אביב, חיפה, בר אילן, העברית בירושלים, הפתוחה, אריאל שבשומרון ובן גוריון) אך בימינו ישנן גם מכללות מובילות המציעות תואר ראשון בתחומי מדעי הרוח – כך מכללת ספיר השוכנת ליד שדרות, כך המכללה האקדמית כנרת, המכללה האקדמית לחינוך אורנים ועוד.

הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב לוקחת את הסטודנטים הבוחרים במסלול למסע לימודי מעשיר ומרתק מאד וחושפת אותם אל תחומים רבים הקשורים למדעי הרוח, תוך התייחסות לנושאים עכשוויים חשובים. היא מציעה מסלול של לימודי ארכיאולוגיה, לימודי היסטוריה, לימודי אפריקה, לימודי המזרח התיכון ועוד. באוניברסיטת חיפה יכולים הסטודנטים לבחור במסלול של פילוסופיה-אמנות-יצירה יחד עם מוסיקה ותיאטרון, היסטוריה ועוד. באוניברסיטת בן גוריון מוצעים לסטודנטים מסלולים דומים יחד עם אווירה נפלאה וברמת לימודים גבוהה.

לרשימת כל מוסדות הלימוד בתחום

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן
מועדי ימים פתוחים