לימודים בישראל

לימודי מידענות

אם עידנים קודמים בהיסטוריה האנושית כונו בשמות של חומרי גלם כגון עידן האבן, עידן הברזל, עידן הברונה, הרי שהעידן הנוכחי שונה בתכלית. זהו עידן המידע, ובו המידע הפך למשאב שאין ערוך לו, חשוב לא פחות ואפילו יותר מחומרי גלם מסורתיים. לימודי מידענות, אם כן, מקבלים את הכבוד הראוי להם והם מהווים לימודי המשך למיטב האקדמאים, בוגרי תואר ראשון במגוון פקולטות.

לימודי מידענות בישראל עברו מהפכה של ממש והם בהחלט לא מיועדים אך ורק לספרנים או לאנשים הרוצים לעבוד בארכיונים מאובקים או בספריות. הלימודים הללו מאפשרים להשתלב גם בארגונים טכנולוגיים, בחברות שונות, בארגונים ממשלתיים. אלה הם לימודים שמאופיינים ברמה אקדמית גבוהה ובהחלט לא כל אחד יוכל להתקבל אליהם.

לימודי מידענות – למי זה מתאים?

אם אתם אקדמאים שמבינים את הערך של המידע בעידן המודרני ואם ברור לכם שעודף של מידע עשוי להיות בעיה בלי גורם שידע לאתר את פריטי המידע הנכונים, יתכן שתרצו לקחת חלק בתחום מתפתח וחשוב מאין כמוהו. כריית מידע נחשבת לאחד מתחומי העתיד, כאשר לא די בנגישות תיאורטית למידע אלא נחוצים כלים מתקדמים לאיתור, מיון והפצת מידע מהיימן, מתאים ואיכותי.

אם אתם סקרנים, תאבי ידע ורצון ללמוד ולדעת ולשתף אחרים – מידענות תוכל להיות המקום הנכון להתפתחות אישית ומקצועית.

תנאי קבלה ללימודי מידענות

על מנת להתקבל ללימודי מידענות יש צורך בדיפלומה אקדמאית, דהיינו תואר ראשון לפחות. בדרך כלל, ידרשו המועמדים לעמוד גם בריאיון קבלה ולעיתים תידחה קבלתם של מועמדים שונים שאינם בעלי ציונים מספקים בתואר הראשון. במעט מוסדות השכלה גבוהה ניתן יהיה לשלב לימודי מידענות לתואר ראשון, כתחום נוסף למקצוע אקדמאי עיקרי. במקרה זה, תנאי הקבלה יהיו בגרות מלאה, פסיכומטרי וציון התאמה משוקלל איכותי.

נושאי לימוד

נושאי הלימוד מרתקים וכוללים נושאים כמו כריית מידע, איתור מידע באינטרנט ובמאגרי מידע ממוחשבים. בודקים מהם הדפוסים היעילים של חיפוש ואיתור מידע, מהי תקשורת, מהן הטכנולוגיות הדיגיטליות בעידן המידע. מרחיבים על מקורות לניהול ידע, דרכים לאחזור מידע, וקטלוג מקצועי. מבינים כיצד מנהלים ארכיון, מהי מידענות חזותית, כיצד מקושרת האתיקה וחופש הביטוי לכריית מידע ושימוש במידע.

תוך כדי הלימודים גם לומדים בקורסים אודות חקיקה רלוונטית ומאגרי מידע, על קניין רוחני וסוגים שונים של מידע ומאגרים. בנוסף, מבינים מהי ספרנות מודרנית ומהם הכללים למפתח, קטלוג, מיון ואיתור.

משך הלימודים

לימודים לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים אקדמיות. לימודים לתעודה מקצועית במידענות נמשכים בין שנה לשנתיים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי לימודי מידענות יכולים להשתלב ללא קושי בספריות עירוניות, בספריות של בתי ספר ומוסדות להשכלה גבוהה, בארכיונים. יחד עם זאת, קיים ביקוש ער למידענים מדופלמים גם בארגונים שונים, במגזר הפרטי ולא רק במגזר הציבורי. חברות מסחריות, חברות תעשייה, חברות הייטק וסטארט אפ – כל אלה ואחרים זקוקים למידענים שיכולים לאתר מידע ולהציגו בפני המשתמש באיכות גבוהה ובאפן בהיר.

במידע ניתן גם להשתמש כאשר רוצים לבצע תהליכי מחקר ופיתוח ודרוש מידע אודות הקיים בשוק. יש צורך במידען לחשיפת מידע אודות מתחרים עסקיים או ביצוע תחקיר בנושאים מדעיים או כלליים. מידענים מועסקים גם במוסדות כמו בתי חולים, בתי משפט ועוד.

בוגרי תואר ראשון יכולים גם להמשיך אל לימודי תואר שני במידענות על מנת להרחיב ולהעמיק את ידיעותיהם בתחום או להשתלב במשרות בעולם האקדמיה.

מוסדות ללימודי מידענות

 • לימודי מידענות בטכניון – הלימודים מתקיימים במסגרת ביחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ (על שם עזריאלי). באוניברסיטת בר אילן ניתן ללמוד מידענות או לימודי טכנולוגיות אינטרנט למטרה של התמחות באיתור והפצת מידע. ניתן ללמוד תחום זה כחלק מלימודים אקדמיים לתואר ראשון ובמהלך הלימודים נדרשת עבודה מעשית.
 • המכללה האקדמית בית ברל – לימודים לתעודת מידען מוסמך. תעודה זו יכולה להיות מוכרת עבור עובדי הוראה לגמולי הכשרה מקצועית והשתלמויות.
 • לימודי מידענות באוניברסיטת חיפה – במסגרת הפקולטה למדעי הרוח, קיימת תוכנית לימודים במידענות ובספרנות. בחלק ממוסדות הלימוד בחו"ל, תעודה מסוג זה יכולה לאפשר קבלה ללימודי ספרנות לתואר שלישי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן