לימודים בישראל

לימודי מנהל עסקים

לימודי מנהל עסקים (Business) מקנים כלים תאורטיים ופרקטיים להתמודד עם סוגיות הקשורות בניהול כמו הנעת עובדים, קבלת החלטות, בחירת אסטרטגיות, מערכות מידע וניתוח נתונים. לימודי תואר ראשון במנהל עסקים הם תחום לימודים מבוקש. אם בעבר העסקים היו קטנים ובעלי אופי משפחתי, הרי שבימינו רוב החברות והארגונים הם גדולים, אפילו ענקיים, ועל כן הצורך במנהלים, שיבטיחו התנהלות נכונה ומיטבית של העסק הולך ועולה כל הזמן. למעשה, גם מי שעומד בראש עסק קטן, אפילו כזה של עובד אחד בלבד, זקוק למיומנויות ניהול גבוהות על מנת שהעסק יצליח להתקיים ולשגשג בכלכלה המודרנית – כך שאין פלא כי תחום זה כה פופולרי.

לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון

לימודי מנהל עסקים

למי מתאים ללמוד מנהל עסקים?

לימודים בתחום זה מתאימים במיוחד למי שמבקשים לעשות את דרכם בעולם העסקים, בין אם בתור בעלי עסקים משלהם, ובין אם בתור יועצים עסקיים לעסקים אחרים. מי שמתעניין בעסקים ורוצה לשפר את יכולותיו בצורה מקצועית יתאים ללימודים אלה ויוכל להפיק ידע, שיטות וכלים לא מבוטלים.

תנאי קבלה ללימודי מנהל עסקים

תנאי קבלה ללימודים לתואר הראשון כוללים בדרך כלל ציון פסיכומטרי וממוצע ציוני בגרות הנקבעים בכל מוסד לימודים בנפרד. ישנם מקרים בהם יידרשו גם ראיון אישי וועדת קבלה. הדרישות מהמועמדים לקראת התואר השני נשענים על ציוני התואר הראשון וציון מבחן GMAT ומשתנים גם הם בין המוסדות. במרכז האקדמי כרמל, לדוגמה, יש צורך בממוצע בגרות 85 ומעלה, מבחן מיון באנגלית וציון מינימום במתמטיקה (65 למי שלמד 5 יחידות, 75 לבעלי 4 יחידות ו- 85 למי שהסתפק ב- 3 יחידות). אין חובה לפסיכומטרי אם כי מועמדים בעלי ציון פסיכומטרי 580 ומעלה יזכו בעדיפות.

משך הלימודים

לימודים תואר ראשון נמשכים שלוש שנים, ולתואר השני שנתיים.

תכנית הלימודים

תחום מנהל העסקים לא היה קיים תמיד כחוג או פקולטה באוניברסיטאות ובמכללות, אולם כיום זהו תחום שנלמד במסגרת לימודים אקדמיים גבוהים, ונחשב לחלק ממדעי החברה. לימודי תואר ראשון בתחום כוללים ידע מתקדם בשלל תחומים, ועוד קודם לכן זוכים הסטודנטים לבסיס חיוני של מתמטיקה וסטטיסטיקה. בין הנושאים הנלמדים: כלכלה, חשבונאות, מימון, שיווק, משאבי אנוש, מערכות מידע, חקר ביצועים, יזמות, פיתוח ארגוני ועוד. בנוסף, ישנן תוכניות לימוד למנהל עסקים אשר כוללות גם תכנים מתחום התקשורת, סוגיות משפטיות, סוגיות חברתיות ועוד.

תכנית לימודי מנהל עסקים כוללת קורסים מגוונים בתחומים שונים כגון שיווק, סטטיסטיקה, משאבי אנוש, כלים וכללים בניהול וניתן להתמחות בכל תחום ספציפי, בין אם במהלך תואר ראשון חד חוגי ובין אם בתואר שני. מי שמתעניין בניהול אנשים יכול לבחור במנהל עסקים תוך התמקדות בניהול משאבי אנוש, מי שמעדיף את הפן העסקי והכלכלי יתמקד בכלכלה ואלו שמתעניינים יותר ביזמות יכולים ללמוד מנהיגות עסקית.

לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון

לימודי תואר ראשון במנהל עסקים בישראל מוצעים במגוון אוניברסיטאות ומכללות ונחשבים למבוקשים במיוחד. סיום הלימודים ועמידה בדרישות המוסד מקנה לבוגרים תואר B.A (בוגר במנהל עסקים).

גובה שכר לימוד בארץ משתנה ממוסד למוסד, אם כי בדרך כלל מדובר על שכר לימוד בגובה 10,000 ₪ פחות או יותר באוניברסיטה ציבורית וכעשרים עד עשרים וחמש אלף, במכללה פרטית. סטודנטים למנהל עסקים בישראל זכאים למלגות בהתאם למוסד הלימוד ולנתונים אישיים וכמקובל בכל החוגים והפקולטות, דיקן הסטודנטים ולעתים אגודת הסטודנטים הם אלה שמרכזים מידע על מלגות, מעונות ועזרה כלכלית במהלך תקופת הלימודים.

בשל הביקוש הרב ללימודי מנהל עסקים לתואר אקדמי, רבים פונים למכללות פרטיות וללימודים בחו"ל. ארצות שמזוהות יותר עם התחום הן ארצות הברית כמובן, וצרפת. בשתיהן קיים ריבוי של בתי ספר גבוהים ציבוריים ופרטיים, יקרים יותר ופחות ובעלי שם, שמאפשרים לימודים לזרים. מחיר לימודים במדינה זרה משתנה ויש לברר במוסד הרצוי את כל הפרטים, כולל תנאי הקבלה.

רוב האוניברסיטאות הציבוריות מציעות לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון דו חוגי בשילוב עם חוג נוסף, כאשר החוגים הפופולריים ביותר הם כלכלה או משפטים – אם כי גם בחירה בחוגים כמו פסיכולוגיה או תקשורת יכולה להיות פרקטית ומועילה.

לימודי מנהל עסקים לתואר שני

לימודי תואר שני במנהל עסקים מקנים תואר M.B.A (מוסמך) ומתאימים גם כלימודי המשך לבעלי תואר ראשון בתחומים קרובים. בעלי תארים מתקדמים במנהל עסקים יכולים לחקור התנהגויות של ארגונים, אסטרטגיות ניהול וקבלת החלטות ועוד. תחומי ההתמחות במהלך התואר השני הינם רבים ומאפשרים לכוון לנישה ספציפית בענף הרחב של עולם העסקים, כגון: ניהול ארגונים, נדל"ן, מסחר בינלאומי, חינוך ורבים נוספים.

מסלולי לימוד במנהל עסקים

חלק ממוסדות הלימוד מאפשרים לשלב לימודי מנהל עסקים עם לימודים בחוג נוסף ובפרט כלכלה או משפטים. אופציה אחרת היא לימודים עם התמחות במסלול ספציפי, כשבין האפשרויות הרווחות המוצעות: שיווק, פרסום, מימון, חשבונאות ומשאבי אנוש.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

תואר ראשון במנהל עסקים פותח דלתות רבות ומאפשר לבעליו להשתלב במשרות ניהוליות בכל עסק פרטי או ארגון ציבורי בארץ. בוגרי החוג למנהל עסקים, בין אם למדו באוניברסיטה או במכללה בעלת שם, יכולים להתקבל לתפקידים שונים בשוק העבודה – בניהול ארגונים, עמותות ועסקים או בהשתלבות בתפקידי מפתח אחרים, בחברות וארגונים מסחריים, ממשלתיים ועוד.

שוק העבודה מעדיף בדרך כלל מנהלים שיודעים דבר או שניים על תחומים אחרים – לא רק על ניהול – ויכולים לתרום למקום עבודתם. כך ששילוב חוג נוסף ומעניין הרבה פעמים מביא תועלת בסיום הלימודים ובשלב מציאת עבודה. מי שמתעניין במכללות פרטיות, ימצא יותר מסלולים חד חוגיים שמציעים לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון, כלומר לימודים שאינם מצריכים בחירת חוג נוסף.

אופציה נוספת היא להמשיך ללימודי תואר שני במנהל עסקים, המתקיימים במרבית האוניברסיטאות: כך באוניברסיטת תל אביב, כך גם באוניברסיטת חיפה ובטכניון, כך באוניברסיטת בן גוריון שבבאר שבע וגם בית הספר למנהל עסקים בר אילן מציע לימודי תואר שני בתחום, כולל תוכניות ייחודיות לבעלי ניסיון ניהולי מוכח, למצטיינים וכאלה המתקיימים בשפה האנגלית.

מוסדות ללימודי מנהל עסקים

לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון מוצעים על ידי שורה ארוכה של מכללות. ברוב האוניברסיטאות ניתן ללמוד רק לתואר שני בתחום, אם כי הראשונה להקים בית ספר למנהל עסקים הייתה האוניברסיטה העברית בירושלים, עוד בשנת 1952, ואכן מבחינת המעוניינים ללמוד מנהל עסקים האוניברסיטה העברית היא אופציה קורצת מאוד (אם כי במתכונת דו חוגית בלבד) המעניקה כלים תאורטיים ויישומיים רבים ופותחת דלתות רבות.

אוניברסיטת אריאל מציעה לימודי תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים, ולימודי תואר שני במנהל עסקים.

אופציה בולטת נוספת העומדת בפני מי שחושק בלימודי תואר ראשון במנהל עסקים היא המרכז הבינתחומי הרצליה. לימודים במכללה יוקרתית זו מאפשרים התמחות באחד מארבעה תחומים (מימון, חשבונאות, מדעי הרשת ושיווק), שילוב של כלכלה ומנהל עסקים וכן כוללים מבחר תוכניות ייחודיות לסטודנטים מצטיינים בעלי פוטנציאל גבוה.

מכללה נוספת המאפשרת לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון היא הקריה האקדמית אונו המציעה התמחויות בניהול מערכות מידע, חשבונאות, ניהול עסקי פנאי (תחום הצובר תאוצה בשנים האחרונות), שיווק ופרסום, ניהול ומשאבי אנוש וכן מימון ושוק ההון.

גם במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן ניתן ללמוד מנהל עסקים לתואר ראשון, וכך גם במרכז האקדמי רופין, המרכז האקדמי פרס ברחובות, המרכז האקדמי כרמל בחיפה ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן