לימודים בישראל

לימודי ניהול מערכות מידע

לימודי ניהול מערכות מידע מכשירים אנשי מקצוע בעלי יכולות הבנת תהליכים ארגוניים, כמו גם יכולות טכנולוגיות, על מנת שאלו יעצבו, יטמיעו, יתכנתו וינהלו פרויקטים בנושא שונים הנוגעים לעולם מערכות המידע. לפניכם כל המידע על לימודי מערכות מידע לתואר אקדמי בישראל.

התקופה בה אנחנו חיים מוגדרת על ידי רבים כ"עידן המידע", ובצדק: לא רק אנשים פרטיים נהנים מנגישות גבוהה במיוחד אל מידע מקיף ונרחב בכל תחום כמעט אלא גם ארגונים ועסקים יכולים להסתמך על מערכות מידע משוכללות בבואם לקבל החלטות חשובות. בהתאם לכך התחום של ניהול מערכות מידע התפתח גם בישראל שהרי את כל האינפורמציה החיונית יש לאחסן, לארגן, למיין, לשלוף, ולנתח.

לימודי תואר ראשון במערכות מידע

כל ארגון בארץ ובעולם מתנהל כראוי באמצעות מערכות מידע. כיום, נדרשים מנהלים – מצד אחד, לדעת כל מה שצריך לדעת ומצד שני – לדעת כיצד לסנן אינפורמציה שאינה חשובה לארגון. סוגי מידע שונים (עסקי, כלכלי ועוד) מנהלים למעשה את קבלת ההחלטות על בסיס יומיומי. לימודי ניהול מערכות מידע לתואר ראשון הן הצעד הראשון לקבלת משרות ניהול כאלה.

סטודנטים ללימודי תואר ראשון במערכות מידע יעסקו באופן מיוחד באפיון מערכות מידע, ניתוח צרכים של מערכות מידע, תכנון ופיתוח של מערכות מידע ממוחשבות ועוד. בנוסף, הבוגרים לומדים כיצד לעצב מערכות מידע ייחודית, עם התחשבות בצורכי המערכת הספציפיים, זאת תוך יצירת בסיס תקשורת ונתונים – שתהיה נוחה לשימוש בין עובדי החברה, וכן – מידית.

במסגרת התכנית גם לומדים תקשורת ממוחשבת איכותית בחו"ל, שימוש בפרמטרים ייחודיים כדי להקנות ערך מוסף חשוב לחברה, שיפור המערכת הקיימת, מיון וסינון מידע, והעברת מידע באופן נכון ומאורגן.

מטרת לימודי ניהול מערכות מידע לתואר ראשון היא להכין את הבוגרים לצרכים ואתגרים של סביבות עבודה המכילות מערכות מידע, בתעשיית ההייטק הארצית והעולמית. תואר ראשון בניהול מערכות מידע משלב ידע מתוך עולם העסקים, הניהול, לימודי אסטרטגיה וכלכלה, לימודי מדעי המחשב אשר משלבים גם מערכות מידע.

מעבר לתכנית האקדמית הרגילה של לימודי ניהול מערכות מידע, מושם דגש (משתנה בין מוסד לימודים אחד למשנו) על התנסות פרקטית, זאת כדי להזרים השפעה חיובית על צמיחת הדור הבא של העובדים האקדמיים בעולם ה-IT וההייטק.

מסלולי הלימודים במערכות מידע משקפים את הניסיון שהוקנה במוסדות האקדמיים הארציים והבינלאומיים והם נבנו במוסדות השונים בהתאם לדרישות של גופים עולמיים למערכות מידע, כדוגמת – AIS ו-ACM.

מסלול הלימודים לתואר ראשון בניהול מערכות מידע מתבצע בתוכנית תלת-שנתית, המקיפה, בין השאר, תחומים ניהוליים, ארגוניים וטכנולוגיים, וכוללת אף הכשרות בתחומים רלוונטיים וקונקרטיים לעוסקים בתחום, כגון הטמעה והדרכה של מערכות, אספקטים תחרותיים ועסקיים של מערכות מידע וכדומה.

במסגרת מסלולי הלימוד, יכולים הסטודנטים לבחור להתמקד בשני נושאים מרכזיים:

 • אבטחת מידע ותשתיות
 • ניהול פרויקטים של מערכות מידע

בנוסף, ניתן ללמוד את התחום כחלק ממתכונת דו חוגית המשלבת תחומים נוספים כמו לימודי מנהל עסקים ומערכות מידע וכדומה.

למי זה מתאים?

תחום לימודים זה מתאים לאנשים המעוניינים לעבוד בסביבה ממוחשבת ותכנותית, והינם בעלי יחסי אנוש ויכולות ניהול.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון במערכת מידע עומדים על הידע האנליטי והריאלי של המועמדים. מסיבה זו, הם נדרשים להציג הישגים מספקים במקצועות האנגלית והמתמטיקה, ציון המבחן הפסיכומטרי אינו תמיד נדרש, אולם עשוי להוות יתרון, לעיתים. לימודי אנגלית עשויים להוות אופציה עבור אלו הזקוקים לשפר את רמת האנגלית שלהם.

תנאי הקבלה משתנים בין המוסדות לדוגמה: תנאי קבלה למכון הטכנולוגי בחולון דורשים בגרות מלאה ופסיכומטרי 550 או יותר. בעלי ממוצע בגרויות משוקלל של 102 או יותר פטורים מחובת הפסיכומטרי וכך גם בעלי תעודת הנדסאי (עם ציון 80 או יותר) ומועמדים בני 30 ומעלה. בחלק מהמקרים ישנה חובה לעבור מכינה במתמטיקה (עם ציון של לפחות 80). לעומת זאת, על מנת להתקבל אל לימודי תואר ראשון במערכות מידע במכללה האקדמית נתניה יש להיות בעלי בגרות מלאה עם ממוצע של לפחות 90, וכן רמה נאותה במתמטיקה (5 יח' עם ציון 75 או 4 יח' עם ציון 85). פסיכומטרי אינו חובה אולם ציון גבוה בבחינה זו עשוי להקנות עדיפות בקבלה.

משך הלימודים

לימודים לתואר ראשון במערכות מידע יכולים נמשכים בין שלוש לארבע שנות לימודים אקדמיות, בהתאם למסלול התואר הספציפי והמוסד הרצוי. לימודי תואר B.Sc בניהול מערכות מידע נמשכים שלוש שנות לימוד אקדמיות. לימודים בתחום מערכות המידע, הנלמדים כחלק מלימודי הנדסה, נקראים לימודי הנדסת מערכות מידע, נמשכים ארבע שנים ומקנים בסופם תואר מהנדס.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

אופציות העבודה בתחום הן בעיקר משרות בארגונים ששם יש ביקוש למנהלי מערכות מידע האמונים על מציאת פתרונות טכנולוגיים לארגון. קיימות משרות רבות המוצעות בתחום וגם השכר נחשב גבוה.

לימודים מתקדמים בתחום, לתארים גבוהים יותר כמו למשל תואר שני במערכות מידע, פותחים אפשרויות תעסוקה נוספות וכן אופציה להשתלב בעולם האקדמיה.

מוסדות ללימודי ניהול מערכות מידע

 • המכון הטכנולוגי בחולון HIT – תכנית לימודי תואר ראשון בניהול טכנולוגיה הכוללת שתי התמחויות במערכות מידע: האחת מתמקדת בניהול ופיתוח מערכות שכאלה, והשנייה בניתוח נתונים. בכל מקרה הלימודים כולם נפרשים על פני 4 שנים, כשההתמחות במערכות מידע מתבצעת במשך השנתיים האחרונות מתוכן.
 • המכללה האקדמית בנתניה – מכללת נתניה מכשירה אנשי מקצוע בעלי יכולות גבוהות לתפקידים כמו מנהל מערכות, מהנדס רשת, מנהל אתרים, מנהל בסיס נתונים, מנהל אבטחת מידע ועוד. תכנית לימודי מערכות מידע לתואר ראשון כוללת קורסים כגון: גילוי ידע וכריית מידע, תכנות מבוסס אירועים, מבוא ליזמות עסקית, מסחר אלקטרוני, בינה עסקית ושימושים מעשיים בכלי ניו מדיה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן