לימודים בישראל

לימודי מקצוע

לימודי מקצוע, בדומה לקורסי הכשרה מקצועית, מאפשרים לרבים לרכוש מקצוע לחיים. במסגרת לימודים אלה מקבלים הסטודנטים את כל הכלים שהם צריכים כדי לעסוק במקצוע הספציפי שאותו הם לומדים, לרבות פיתוח מיומנויות חשובות הנדרשות לו. לימודי מקצוע מוצעים כיום על ידי מכללות שונות בארץ ועל ידי בתי ספר מיוחדים המתמחים בלימודים אלה. הם מתאימים לצעירים אחרי צבא, לחרדים, לנשים, לגברים וגם לאלה שאינם בעלי תעודת בגרות מלאה או שאינם בוגרי 12 שנות לימוד.

לימודי מקצוע בישראל

לימודי מקצוע בישראל פופולאריים כבר לא מעט שנים בקרב אוכלוסיות שונות: חסרי תעודת בגרות שאינם יכולים להתקבל למוסדות להשכלה גבוהה אך מעוניינים לרכוש מקצוע, לחרדים המעוניינים להתמחות בתחום עיסוק מסוים וגם לנשים הבוחרות בתחום עיסוק מסוים ורוצות לרכוש את כל הכלים שיעזרו להן להשתלב בתחום. לימודים אלה כוללים קורסים עיוניים אך בעיקר קורסים מעשיים והם מועברים על ידי מיטב המרצים בתחום. בתום תקופת הלימודים מקבלים הבוגרים תעודת גמר, המאפשרת להם לעבוד בתחום שאותו הם למדו. כל זאת, כמובן, בהנחה שעברו בהצלחה את בחינות הגמר (אם יש כאלו) והשלימו את כל המטלות הנדרשות במהלך הלימודים.

למי זה מתאים?

לימודי מקצוע מתאימים לכל מי שרוצה לרכוש מקצוע לחיים, ולא בהכרח במסגרת אקדמית. הלימודים מתקיימים בשעות הבוקר או בשעות אחר הצהריים והערב, כדי לאפשר לסטודנטים לשלב גם עיסוקים אחרים לצד הלימודים, כמו עבודה למשל. מעבר לכך, מתאימים לימודים אלה גם לבעלי מקצועות שונים המעוניינים להרחיב את הידע שלהם בתחום ולרכוש הכשרה חשובה נוספת. אלו יכולות להיות מזכירות הבוחרות בקורס מקצועי מתקדם יותר, יועצים ארגוניים המעוניינים לרכוש ידע בתחומים נוספים וגם אנשים העוסקים בנדל"ן. נכון להיום, גם פנסיונרים רבים בוחרים בלימודי מקצוע כדי להרחיב את הידע שלהם וליהנות מחשיפה לתחומים מגוונים ומעניינים.

תנאי קבלה

למרבית מסלולי הלימוד ולקורסים המקצועיים אין דרישות קבלה כלשהן. כל אחד יכול להתקבל ללימודים ולקחת בהם חלק. כל זאת, למעט קורסים מקצועיים מתקדמים, המהווים המשך לקורסי בסיס. על מנת להתקבל לקורסים אלה יש להוכיח ניסיון או ידע מקצועי רלוונטי, כדי להצליח להשתלב במסגרת המתקדמת יותר.

לימודי תעודה וקורסים מקצועיים

מדובר כאמור בלימודים מסוג לימודי תעודה, שאותה מקבלים בתום תקופת הלימודים. הקורסים המקצועיים המוצעים כיום מתמקדים בתחומים שונים: חשמל, אלקטרוניקה, מכונאות, מזכירות, תיירות, קוסמטיקה, טכנאות רכב וכיוצא באלה. קורסים מקצועיים אלה מותאמים לדרישות השוק ולדרישות התפקידים השונים והם מספקים לבוחרים בהם את ההכשרה הנדרשת.

משך זמן הלימודים

משך זמן הלימודים משתנה בין קורס לקורס. לרוב מדובר בלימודים מקצועיים הנמשכים מספר חודשים עד שנה. ישנם גם לימודי מקצוע הנמשכים מספר בודד של מפגשים, בעיקר כשמדובר בקורסים בסיסיים יותר או בקורסים המיועדים לבעלי רקע וניסיון בתחום מסוים. ככל שתקופת הלימודים ארוכה יותר, כך הקורס מקיף הרבה יותר ומקנה לתלמידים בו את כל הידע והמיומנויות הנדרשות כדי להשתלב בתחום בתום תקופת הלימודים וליהנות ממקצוע נדרש.

מה ללמוד – מקצועות מבוקשים

ישנם כיום מספר מקצועות מבוקשים, אותם ניתן ללמוד במסגרת לימודי מקצוע המוצעים על ידי בתי הספר השונים. מזכירות הוא מקצוע מבוקש מאד, סוכן ביטוח הוא מקצוע מבוקש גם כן, הנהלת חשבונות, לימודי הנדסאי חשמל, קורס מנעולן, קורס טכנאי מזגנים או טכנאי מכשירי חשמל וגם קורסי קוסמטיקה למיניהם כמו בניית ציפורניים, פדיקור ומדיקור נחשבים למבוקשים גם כן. ישנם לא מעט קורסים מקצועיים המוצעים על ידי משרד העבודה, קורסים הנחשבים למבוקשים מאד. מופנים אליהם פעמים רבות צעירים אחרי הצבא וגם מובטלים המעוניינים בהסבה מקצועית או ברכישת מקצוע ראשון, שיאפשר להם להתפרנס בכבוד.

אפשרויות תעסוקה

אפשרויות התעסוקה עבור בוגרי לימודי מקצוע הן רבות ומגוונות. מכיוון שמדובר בקורסים מעשיים, הביקוש לבוגרים הוא רב, שכן במסגרות רבות נדרשים עובדים בעלי הכשרה וידע רב, ולא בהכרח עם ניסיון. ניתן להשתלב במסגרות גדולות, בחברות מובילות או אפילו לפתוח עסק פרטי.

מוסדות לימוד מובילים ללימודי מקצוע

מוסדות הלימוד המובילים כיום בארץ ללימודי מקצוע הם היחידה ללימודי תעודה של אורט, איב סנטר – בית הספר הבינלאומי למקצועות הקוסמטיקה והאיפור ובית ברל – בית הספר ללימודים רב תחומיים. ישנן כמובן מסגרות לימוד נוספות המציעות אף הן לימודי מקצוע, אולם אלה נחשבים למבוקשים מאד כיום בשל מסלולי הלימוד המצוינים שהם מציעים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן