לימודים בישראל

לימודי משפטים

לימודי משפטים (Law) הם תחום מבוקש ללימודים אקדמיים בישראל. חולמים על קריירה של עורך דין, נוטריון, משפטן או יועץ משפטי? לפניכם כל הפרטים! במאמר שלפניכם ריכזנו מידע חשוב לכל מי שמתעניין בלימודי משפטים.

לימודי משפטים - מסלולי לימוד
לימודי משפטים - מוסדות לימוד
לימודי משפטים - ייעוץ והכוונה

מסלולי לימוד ומידע על לימודי משפטים

לימודי משפטים בישראל

לימודי משפטיםלימודי משפטים בישראל נחשבים לאחד מתחומי הלימודים המבוקשים ביותר ומספר עורכי הדין פר אלף איש בישראל הוא בין הגבוהים בעולם. הביקוש הגבוה בשנים האחרונות ללימודים אקדמיים בתחום, יצר היצע רחב של מגוון מוסדות לימוד המציעים תוכניות לימוד בכל רחבי הארץ. לימודי המשפטים ברוב מוסדות הלימוד נלמדים בפקולטה נפרדת ששמה הפקולטה למשפטים, למרות שהתחום משויך למדעי הרוח וחופף למדעי החברה והמדינה.

לימודים אקדמיים לתואר בתחום המשפטים נלמדים בעיקר כתואר ראשון ושני, אך ישנם גם כאלה הממשיכים לתואר שלישי. לימודי תואר במשפטים כוללים למידת חוקים ודינים והבנת אופן פעולתם ודרכי אכיפתם. למעט החוק עצמו, קיימים אינספור נהלים ופרוצדורות שמתאימים לכל מקרה ומקרה, ומי שלומד משפטים נדרש בסופו של דבר לדעת לא רק את לשון החוק אלא בעיקר את הבירוקרטיה ששולטת במערכת אכיפת החוק במסגרת אולמות בתי המשפט, המשרדים וגופי המדינה השונים, שהם סביבת המחיה העיקרית של כל מי שסיים משפטים ועובד בתחום. לימודי המשך לתארים מתקדמים מאפשרים להעמיק את הידע בתיאוריה של המשפט, להתמחות בדינים בינלאומיים ואחרים, ולהתמקצע בנישות ייחודיות.

למי זה מתאים?

אם אתם טובים בעמידה מול קהל, בעלי יכולת שכנוע, רודפים צדק – קרוב לוודאי שאתם צריכים להיות עורכי דין. הלימודים מתאימים גם למי שמעוניין לעסוק בייעוץ משפטי או להעמיק את ידיעותיו בתחום החוק בישראל. לימודי משפטים מתאימים לכל מי שתחום זה מרתק אותו, למי שאוהב לכתוב, לחשוב וגם לעבוד עם אנשים ומולם. לימודים אלה כוללים לא מעט קורסים עיוניים המתמקדים בעולם המשפט ובחוקים, וגם קורסים ממוקדים יותר העוסקים בתחומים משפטיים שאנו מכירים מחיי היום יום שלנו.

לימודים אלה מיועדים למי שרואה את עצמו עובד כעורך דין, למי שמאמין בצדק וביושרה, למי שרוצה לעזור לאחרים וגם להיחשף לתחום לימודי מאתגר במיוחד. לימודי תואר ראשון במשפטים מתאימים גם לצעירים אחרי צבא, המעוניינים לרכוש מקצוע לחיים במסגרת מסלול אקדמי נחשב וגם למי שמעוניין בהסבה מקצועית או הרחבת ידיעותיו בתחום המשפט, כגון בעלי מקצועות אחרים כגון רואי חשבון, עבורם קיימים מסלולי לימוד מיוחדים, המאפשרים התאמה של התוכן הלימודי לתחום העיסוק וההשכלה הקודמים.

תנאי קבלה ללימודי משפטים

המספר הגדול של המבקשים להפוך לעורכי דין והרמה הגבוהה של הלימודים מחייבים רף קבלה גבוה – ואכן הן באוניברסיטאות והן במכללות תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון במשפטים אינם פשוטים. כך למשל, במכללת ספיר נדרשת בגרות מלאה עם ממוצע ציונים של לפחות 85, פסיכומטרי 600 או יותר וכן ציון 70 או יותר במבחן הבגרות באנגלית (4 או 5 יחידות) וציון גבוה גם בבחינת אמי"ר או בחלק של האנגלית בתוך הפסיכומטרי. באוניברסיטת בר אילן הציון הפסיכומטרי המינימלי הוא גם כן 600, ממוצע הבגרויות המינימלי הוא 90, וכמו בכל אוניברסיטה או מכללה נבחרים המועמדים בעלי הציון המשוקלל הגבוה ביותר – וכאמור התחרות על כל מקום עזה.

למדריך המלא בנושא ← תנאי קבלה למשפטים

נושאי לימוד ותוכנית הלימודים לתואר במשפטים

על מנת להפוך לעורך דין יש לעבור 3 שלבים: לימודי משפטים במוסד אקדמי המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה (בין אם אוניברסיטה ובין אם מכללה, שתוכנית לימודי המשפטים בה אושרה על ידי המל"ג), סטאז' בן שנה על פי חוק לשכת עורכי הדין התשכ"א 1961, ומעבר של הבחינות שעורכת לשכת עורכי הדין.

לימודי משפטים לתואר ראשון (LL.B) ולתואר שני (LL.M) בנויים כך שהסטודנט יבחר לעצמו בסופו של דבר מסלול התמחות של משפטים. לשכת עורכי הדין פועלת בימים אלו לעריכת שינוי באופן חלוקת הרישיונות לעסוק בעריכת דין, כך שרישיון עבודה יינתן רק לתחום בו נעשתה ההתמחות. גם בלעדי השינוי הזה, המסלול הרגיל שעובר סטודנט למשפטים הוא לימודים כלליים יותר, שלאחריהם הוא עובר התמחות בתחום ספציפי כגון דיני משפחה, משפט פלילי, בינלאומי, אזרחי וכדומה.

תחומי התמחות בלימודי משפטים:

 • משפט מסחרי – המבקשים להתמקצע בתחום זה יבחרו תוך כדי לימודי עריכת דין בקורסים מעמיקים בנושאים כגון דיני תאגידים, מיזוגים, כינוס נכסים וכן ילמדו בדרך כלל גם קורסים מתוך לימודי כלכלה ולימודי מנהל עסקים.
 • משפט בינלאומי – העולם הופך אט אט, או מהר מהר, לכפר גלובלי, ובהתאם יותר ויותר משפטנים בוחרים להתמחות בנושאים של משפט בינלאומי.
 • זכויות יוצרים – אחד הנושאים הרלוונטיים ביותר בעידן האינטרנט וטכנולוגיות המידע.

בשל הביקוש הגבוה ללימודי משפטים בישראל, מי שמסיים תואר ראשון בלבד עדיין לא מובטחת לו עבודה בתחום. על מנת לעקוף את המכשול הזה, מוסדות שונים מציעים תכניות לימודים ממוקדות במשפטים, שכוללות כבר התמחות ממוקדת. חלק ממוסדות הלימוד מציעים הכוונה למסלול כבר משנת הלימודים הראשונה של משפטים ויש לכך יתרונות וחסרונות. היתרונות הם הגעה להתמחות בשלב מוקדם יותר, וצבירת ידע מעמיק וממוקד בשלב מתקדם יחסית של הקריירה. החיסרון הוא בכך שהידע מוגבל יותר, ומי שמעוניין לשמש כיועץ כללי או לעבוד במקום בו נדרשת הבנה במספר סוגי דינים, יתקשה בכך. בנוסף, רוב האוניברסיטאות הציבוריות עדיין שומרות על המתכונת הישנה של לימודי משפטים הנלמדת כתואר ראשון כללי יותר, שלאחריו נעשית התמחות או תואר שני, המאפשרים התמקדות בתחום ומסלול משפטי ספציפי.

יחד עם זאת, ישנה אפשרות ללמוד משפטים לתואר ראשון ולהמשיך לתואר שני ואפילו דוקטורט מבלי לעבור התמחות וללא צורך לעמוד במבחני לשכת עורכי הדין, אולם מסלול כזה לא מאפשר עבודה כעורך דין ולא הופעה בבית משפט.

מי שמעוניין ללמוד משפטים ולעבוד במשרד עורכי דין ולייצג לקוחות, נדרש לעבור התמחות ומבחנים של משפטים. מי שמתעניין יותר בניסוח חוקים, חוזים ובמתן שירותי ייעוץ משפטיים, יכול להישאר במסלול אקדמי ולהמשיך לתארים מתקדמים בתחום משפטים.

משך זמן הלימודים

על פי רוב משך זמן הלימודים לתואר ראשון אורך כשלוש וחצי שנים (לא כולל סטאז'), לימודים לתואר שני אורכים שנתיים ואת לימודי הדוקטורט ניתן לסיים תוך שנה אחת.

עבודה ואפשרויות תעסוקה לבוגרי התואר

לימודי משפטים במרבית המוסדות בישראל מאפשרים ללמוד משפטים עם חוג נוסף כלשהו כגון כלכלה, תקשורת, מנהל עסקים ועוד. כמו כן, אקדמאים ובעלי תארים ראשונים בתחומים קרובים יכולים לנסות להתקבל לחוג המשפטים, לתואר שני. שילובים אלה מאפשרים להוציא לשוק העבודה מועמדים לעבודה בעלי ידע רחב, שמותאמים כבר למשרה מבוקשת באחד מהתחומים בהם קיים ביקוש גדול יותר בשוק: הרבה משרות דורשות מהמועמד אם לא ניסיון עבודה ממשי, אז לפחות ידע בדינים, משפטים ובחוק, יחד עם התמצאות בתחום המבוקש.

עורכי דין, למרות כמותם הרבה בימינו, עדיין נהנים מהילה יוקרתית, ובצדק. מדובר בעיסוק שמבטיח עניין רב לאורך כמעט כל הדרך (גם אם חלק מהעבודה בפועל כרוך בנבירה בסעיפים ותתי סעיפים של חוקים ותקדימים שונים ובניסוחים פורמליים שגרתיים), במקצוע שרמת השכר בו גבוהה (גם במצב שבו מספרם של עורכי הדין גדול והתחרות על ליבו וכיסו של כל לקוח עזה) ובנוסף בתחום הפועל למען הצדק וככזה מקנה לעוסקים בו תחושת סיפוק יקרת ערך.

מוסדות לימוד מובילים למשפטים

 


checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם התקשרו 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

אוניברסיטאות ומכללות מובילות
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • המכללה האקדמית גליל מערבי
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן
מועדי ימים פתוחים
elimudim בפייסבוק