לימודים בישראל

לימודי משפטים: המדריך המלא

לימודי משפטים (Law) הם תחום מבוקש ללימודים אקדמיים בישראל. חולמים על קריירה של עורך דין, נוטריון, משפטן או יועץ משפטי? לפניכם כל הפרטים! המדריך המלא שלפניכם מרכז את כל המידע החיוני לקראת לימודי משפטים לתואר אקדמי.

לימודי משפטים

רוצה להיות עורך דין? הירשם ללימודי משפטים!

כל המידע על לימודי משפטים

למי מתאים ללמוד משפטים?

אם אתם טובים בעמידה מול קהל, בעלי יכולת שכנוע, רודפים צדק – קרוב לוודאי שאתם צריכים להיות עורכי דין. לימודים אלה מיועדים למי שרואה את עצמו עובד כעורך דין, למי שמאמין בצדק וביושרה, למי שרוצה לעזור לאחרים וגם להיחשף לתחום לימודי מאתגר במיוחד. הלימודים מתאימים גם למי שמעוניין לעסוק בייעוץ משפטי או להעמיק את ידיעותיו בתחום החוק בישראל.

לימודי תואר במשפטים מתאימים גם לצעירים אחרי צבא, המעוניינים לרכוש מקצוע לחיים במסגרת מסלול אקדמי נחשב וגם למי שמעוניין בהסבה מקצועית או הרחבת ידיעותיו בתחום המשפט, כגון אקדמאים בעלי מקצועות אחרים כמו רואי חשבון, עבורם קיימים מסלולי לימוד מיוחדים, המאפשרים התאמה של התוכן הלימודי לתחום העיסוק וההשכלה הקודמים.

תנאי קבלה ללימודי משפטים

המספר הגדול של המבקשים להפוך לעורכי דין והרמה הגבוהה של הלימודים מחייבים רף קבלה גבוה – ואכן הן באוניברסיטאות והן במכללות תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון במשפטים אינם פשוטים. כך למשל, במכללת ספיר נדרשת בגרות מלאה עם ממוצע ציונים של לפחות 85, פסיכומטרי 600 או יותר וכן ציון 70 או יותר במבחן הבגרות באנגלית (4 או 5 יחידות) וציון גבוה גם בבחינת אמי"ר או בחלק של האנגלית בתוך הפסיכומטרי. באוניברסיטת בר אילן הציון הפסיכומטרי המינימלי הוא גם כן 600, ממוצע הבגרויות המינימלי הוא 90, וכמו בכל אוניברסיטה או מכללה נבחרים המועמדים בעלי הציון המשוקלל הגבוה ביותר – וכאמור התחרות על כל מקום עזה.

יחד עם זאת, חלק ממוסדות הלימוד מאפשרים להתקבל ללימודי משפטים ללא בגרות ואף בלי ציון פסיכומטרי, הנדרשים בדרך כלל לקבלה ללימודי תואר אקדמי.

משך הלימודים

על פי רוב משך זמן הלימודים לתואר ראשון אורך כשלוש וחצי שנים (לא כולל סטאז'), לימודים לתואר שני אורכים שנתיים ואת לימודי הדוקטורט ניתן לסיים תוך שנה אחת.

תכנית הלימודים

לימודי משפטים בישראל נחשבים לאחד מתחומי הלימודים המבוקשים ביותר ומספר עורכי הדין פר אלף איש בישראל הוא בין הגבוהים בעולם. הביקוש הגבוה בשנים האחרונות ללימודים אקדמיים בתחום, יצר היצע רחב של מגוון מוסדות לימוד המציעים תוכניות לימוד בכל רחבי הארץ. לימודי המשפטים ברוב מוסדות הלימוד נלמדים בפקולטה נפרדת ששמה הפקולטה למשפטים, למרות שהתחום משויך למדעי הרוח וחופף למדעי החברה והמדינה.

לימודים אקדמיים לתואר בתחום המשפטים נלמדים בעיקר כתואר ראשון ושני, אך ישנם גם כאלה הממשיכים לתואר שלישי. תוכנית הלימודים כוללת לא מעט קורסים עיוניים המתמקדים בעולם המשפט ובחוקים, וגם קורסים ממוקדים יותר העוסקים בתחומים משפטיים שאנו מכירים מחיי היום יום שלנו.

לימודי משפטים לתואר ראשון

לימודי משפטים לתואר ראשון מקנים תואר LL.B (בוגר) וכוללים למידת חוקים ודינים והבנת אופן פעולתם ודרכי אכיפתם. קיימים אינספור נהלים ופרוצדורות שמתאימים לכל מקרה ומקרה, למעט החוק עצמו, ומי שלומד משפטים נדרש בסופו של דבר לדעת לא רק את לשון החוק אלא בעיקר את הבירוקרטיה ששולטת במערכת אכיפת החוק במסגרת אולמות בתי המשפט, המשרדים וגופי המדינה השונים, שהם סביבת המחיה העיקרית של כל מי שיעסוק בתחום.

לימודי תואר ראשון במשפטים בנויים כך שהסטודנט יבחר לעצמו בסופו של דבר מסלול התמחות של משפטים. המסלול הרגיל שעובר סטודנט למשפטים הוא לימודים כלליים בתחום, שלאחריהם הוא עובר התמחות בתחום ספציפי כגון דיני משפחה, משפט פלילי, בינלאומי, אזרחי וכדומה.

דוגמאות לתחומי התמחות בלימודי משפטים:

 • משפט מסחרי – המבקשים להתמקצע בתחום זה יבחרו תוך כדי לימודי עריכת דין בקורסים מעמיקים בנושאים כגון דיני תאגידים, מיזוגים, כינוס נכסים וכן ילמדו בדרך כלל גם קורסים מתוך לימודי כלכלה ולימודי מנהל עסקים.
 • משפט בינלאומי – העולם הופך אט אט, או מהר מהר, לכפר גלובלי, ובהתאם יותר ויותר משפטנים בוחרים להתמחות בנושאים של משפט בינלאומי.
 • זכויות יוצרים – אחד הנושאים הרלוונטיים ביותר בעידן האינטרנט וטכנולוגיות המידע.

מוסדות לימוד שונים מציעים תכניות לימודים ממוקדות במשפטים, שכוללות כבר התמחות ממוקדת. חלק ממוסדות הלימוד מציעים הכוונה למסלול כבר משנת הלימודים הראשונה של משפטים ויש לכך יתרונות וחסרונות. היתרונות הם הגעה להתמחות בשלב מוקדם יותר, וצבירת ידע מעמיק וממוקד בשלב מתקדם יחסית של הקריירה. החיסרון הוא בכך שהידע מוגבל יותר, ומי שמעוניין לשמש כיועץ כללי או לעבוד במקום בו נדרשת הבנה במספר סוגי דינים, יתקשה בכך. בנוסף, רוב האוניברסיטאות הציבוריות עדיין שומרות על המתכונת הישנה של לימודי משפטים הנלמדת כתואר ראשון כללי יותר, שלאחריו נעשית התמחות או תואר שני, המאפשרים התמקדות בתחום ומסלול משפטי ספציפי.

רישיון עריכת דין

על מנת להפוך לעורך דין ולקבל רישיון בעריכת דין, יש צורך לעבור שלושה שלבים:

 • השלמת תואר ראשון במשפטים במוסד אקדמי המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה (בין אם אוניברסיטה ובין אם מכללה, שתוכנית לימודי המשפטים בה אושרה על ידי המל"ג).
 • השלמת סטאז' בן שנה על פי חוק לשכת עורכי הדין התשכ"א 1961.
 • מעבר של בחינות לשכת עורכי הדין.

חשוב לדעת כי ישנה אפשרות ללמוד משפטים לתואר ראשון ולהמשיך לתואר שני ואפילו לדוקטורט מבלי לעבור התמחות וללא צורך לעמוד במבחני לשכת עורכי הדין, אולם מסלול כזה לא מאפשר עבודה כעורך דין ולא הופעה בבית משפט.

לימודי משפטים לתואר שני

לימודי המשך לתארים מתקדמים במשפטים מאפשרים להעמיק את הידע בתיאוריה של המשפט, להתמחות בדינים בינלאומיים ואחרים, ולהתמקצע בנישות ייחודיות. לימודי משפטים לתואר שני מקנים תואר L.L.M (מוסמך) ומתאימים למי שרוצה להרחיב את ידיעותיו בתחום מעבר ללימודי התואר הראשון ואף לאקדמאים בעלי תואר ראשון בתחומים קרובים.

לימודי דוקטורט במשפטים

לימודי משפטים לדוקטורט מקנים בסופם תואר שלישי במשפטים L.L.D ומוצעים במגוון מוסדות בארץ בהם ניתן ללמוד במסלול רגיל, המיועד למסיימי תואר שני, או במסלול ישיר, המיועד לבוגרי תואר ראשון בהצטיינות.

מסלולי לימוד במשפטים

לימודי משפטים במרבית המוסדות בישראל מאפשרים ללמוד משפטים עם חוג נוסף כלשהו כגון כלכלה, תקשורת, מנהל עסקים ועוד, במסגרת תואר דו חוגי. שילובים אלה מאפשרים להוציא לשוק העבודה מועמדים לעבודה בעלי ידע רחב, שמותאמים כבר למשרה מבוקשת באחד מהתחומים בהם קיים ביקוש גדול יותר בשוק. לפניכם דוגמאות לשילובי מסלולי לימוד בתארים דו-חוגיים במשפטים:

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

עורכי דין, למרות כמותם הרבה בימינו, עדיין נהנים מהילה יוקרתית, ובצדק. מדובר בעיסוק שמבטיח עניין רב לאורך כמעט כל הדרך (גם אם חלק מהעבודה בפועל כרוך בנבירה בסעיפים ותתי סעיפים של חוקים ותקדימים שונים ובניסוחים פורמליים שגרתיים), במקצוע שרמת השכר בו גבוהה (גם במצב שבו מספרם של עורכי הדין גדול והתחרות על ליבו וכיסו של כל לקוח עזה) ובנוסף בתחום הפועל למען הצדק וככזה מקנה לעוסקים בו תחושת סיפוק יקרת ערך.

בוגרי התואר הראשון שעברו את מסלול קבלת הרישיון מלשכת עורכי הדין, יוכלו לעסוק בתחום בתור עורכי דין, שכירים או עצמאיים, ולייצג את לקוחותיהם בבתי המשפט, ייעוץ משפטי, ניסוח חוזים ומתן שירותים נוספים. מי שלא הוסמך כעורך דין, יוכל להמשיך לתארים מתקדמים בעולם האקדמי.

מוסדות ללימודי משפטים

ייעוץ לימודים והכוונה חינם ללימודי משפטים

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן
מועדי ימים פתוחים