לימודים בישראל

לימודי משפטים

לימודי משפטים (Law) הם תחום מבוקש ללימודים אקדמיים בישראל. חולמים על קריירה של עורך דין, נוטריון, משפטן או יועץ משפטי? לפניכם כל הפרטים!

לימודי תואר ראשון במשפטים בארץ שומרים על מקום של כבוד כבר לא מעט שנים ונחשבים לאחד ממסלולי הלימוד המבוקשים ביותר, ולא בכדי. מדובר בתחום לימודי מרתק, הדן בסוגיות משפטיות מעניינות ומאפשר לבוגריו להשתלב במגוון רחב של מסגרות בתום תקופת הלימודים. לימודי תואר אלה הינם לימודים מקיפים מאד ובעלי דרישות גבוהות. הם נחשבים ללימודים יוקרתיים מאוד ובכל העולם מציעות אותם מסגרות לימוד נחשבות ומובילות בתחומן.

לימודי משפטים לתואר ראשון

לימודי משפטים

רוצה להיות עורך דין? בוא ללמוד משפטים!

למי מתאים ללמוד משפטים?

אם אתם טובים בעמידה מול קהל, בעלי יכולת שכנוע, רודפים צדק – קרוב לוודאי שאתם צריכים להיות עורכי דין. לימודים אלה מיועדים למי שרואה את עצמו עובד כעורך דין, למי שמאמין בצדק וביושרה, למי שרוצה לעזור לאחרים וגם להיחשף לתחום לימודי מאתגר במיוחד. הלימודים מתאימים גם למי שמעוניין לעסוק בייעוץ משפטי או להעמיק את ידיעותיו בתחום החוק בישראל.

לימודי תואר במשפטים מתאימים גם לצעירים אחרי צבא, המעוניינים לרכוש מקצוע לחיים במסגרת מסלול אקדמי נחשב וגם למי שמעוניין בהסבה מקצועית או הרחבת ידיעותיו בתחום המשפט, כגון אקדמאים בעלי מקצועות אחרים כמו רואי חשבון, עבורם קיימים מסלולי לימוד מיוחדים, המאפשרים התאמה של התוכן הלימודי לתחום העיסוק וההשכלה הקודמים.

תנאי קבלה ללימודי משפטים

תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון במשפטים אינם קלים (הדבר נכון לגבי כלל האוניברסיטאות והמכללות בארץ, המציעות זאת). תנאי הקבלה הם לרוב תעודת בגרות מלאה וגם ציון בבחינה הפסיכומטרית. בדרך כלל מדובר בממוצע ציונים בבחינות הבגרות של 85 ומעלה או של 90 ומעלה במקרה בו אין ציון בבחינה הפסיכומטרית. מי שאיננו עומד בתנאי קבלה אלה, יכול לשקול להצטרף למכינה קדם אקדמית כדי לשפר את ציוניו וכדי להגדיל את סיכויו להתקבל למסלול לימודי זה.

המספר הגדול של המבקשים להפוך לעורכי דין והרמה הגבוהה של הלימודים מחייבים רף קבלה גבוה – ואכן הן באוניברסיטאות והן במכללות תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון במשפטים אינם פשוטים. כך למשל, במכללת ספיר נדרשת בגרות מלאה עם ממוצע ציונים של לפחות 85, פסיכומטרי 600 או יותר וכן ציון 70 או יותר במבחן הבגרות באנגלית (4 או 5 יחידות) וציון גבוה גם בבחינת אמי"ר או בחלק של האנגלית בתוך הפסיכומטרי. באוניברסיטת בר אילן הציון הפסיכומטרי המינימלי הוא גם כן 600, ממוצע הבגרויות המינימלי הוא 90, וכמו בכל אוניברסיטה או מכללה נבחרים המועמדים בעלי הציון המשוקלל הגבוה ביותר – וכאמור התחרות על כל מקום עזה.

יחד עם זאת, חלק ממוסדות הלימוד מאפשרים להתקבל ללימודי משפטים ללא בגרות ואף בלי ציון פסיכומטרי, הנדרשים בדרך כלל לקבלה ללימודי תואר אקדמי.

משך הלימודים

לימודי תואר ראשון במשפטים אורכים 4 שנים במרבית המכללות והאוניברסיטאות, ומקנים בסופם תעודת תואר LL.B במשפטים. בתום תקופת הלימודים, כדי לקבל רישיון עורך דין, נדרשים בוגרי המסלול להשלים שנת התמחות במשרד עורכי דין ולעבור בהצלחה את הבחינות של לשכת עורכי הדין. רק לאחר שהשלימו זאת, יוכלו לעבוד באופן רשמי כעורכי דין. ישנם גם בוגרי מסלול לימודי תואר ראשון במשפטים שאינם בוחרים לעבוד כעורכי דין וממשיכים בתום תקופת הלימודים לתארים מתקדמים או לעיסוקים אחרים.

על פי רוב משך זמן הלימודים לתואר ראשון אורך כשלוש וחצי שנים (לא כולל סטאז'), לימודים לתואר שני אורכים שנתיים ואת לימודי הדוקטורט ניתן לסיים תוך שנה אחת.

תכנית הלימודים

לימודי משפטים בישראל נחשבים לאחד מתחומי הלימודים המבוקשים ביותר ומספר עורכי הדין פר אלף איש בישראל הוא בין הגבוהים בעולם. הביקוש הגבוה בשנים האחרונות ללימודים אקדמיים בתחום, יצר היצע רחב של מגוון מוסדות לימוד המציעים תוכניות לימוד בכל רחבי הארץ. לימודי המשפטים ברוב מוסדות הלימוד נלמדים בפקולטה נפרדת ששמה הפקולטה למשפטים, וזאת למרות שהתחום משויך למדעי הרוח וחופף לתחום מדעי החברה והמדינה.

תכנית הלימודים של לימודי משפטים לתואר ראשון כוללת מגוון רחב של קורסים עיוניים מרתקים מאוד, הבוחנים את תחום המשפטים מהיבטים שונים, וביניהם: קורס דיני חוזים, קורס קניין רוחני, קורס תורת המשפט, קורס דיני משפחה וירושה, קורס משפט בינלאומי פומבי, קורס משפט ציבורי מנהלי, קורס דיני נזיקין, קורס סדר דין אזרחי, קורס אתיקה מקצועית, קורס דיני עבודה ועוד.

לימודי משפטים לתואר ראשון מקנים תואר LL.B (בוגר) וכוללים למידת חוקים ודינים והבנת אופן פעולתם ודרכי אכיפתם. קיימים אינספור נהלים ופרוצדורות שמתאימים לכל מקרה ומקרה, למעט החוק עצמו, ומי שלומד משפטים נדרש בסופו של דבר לדעת לא רק את לשון החוק אלא בעיקר את הבירוקרטיה ששולטת במערכת אכיפת החוק במסגרת אולמות בתי המשפט, המשרדים וגופי המדינה השונים, שהם סביבת המחיה העיקרית של כל מי שיעסוק בתחום.

לימודי תואר ראשון במשפטים בנויים כך שהסטודנט יבחר לעצמו בסופו של דבר מסלול התמחות של משפטים. המסלול הרגיל שעובר סטודנט למשפטים הוא לימודים כלליים בתחום, שלאחריהם הוא עובר התמחות בתחום ספציפי כגון דיני משפחה, משפט פלילי, בינלאומי, אזרחי וכדומה.

דוגמאות לתחומי התמחות בלימודי משפטים:

 • משפט מסחרי – המבקשים להתמקצע בתחום זה יבחרו תוך כדי לימודי עריכת דין בקורסים מעמיקים בנושאים כגון דיני תאגידים, מיזוגים, כינוס נכסים וכן ילמדו בדרך כלל גם קורסים מתוך לימודי כלכלה ולימודי מנהל עסקים.
 • משפט בינלאומי – העולם הופך אט אט, או מהר מהר, לכפר גלובלי, ובהתאם יותר ויותר משפטנים בוחרים להתמחות בנושאים של משפט בינלאומי.
 • זכויות יוצרים – אחד הנושאים הרלוונטיים ביותר בעידן האינטרנט וטכנולוגיות המידע.

מוסדות לימוד שונים מציעים תכניות לימודים ממוקדות במשפטים, שכוללות כבר התמחות ממוקדת. חלק ממוסדות הלימוד מציעים הכוונה למסלול כבר משנת הלימודים הראשונה של משפטים ויש לכך יתרונות וחסרונות. היתרונות הם הגעה להתמחות בשלב מוקדם יותר, וצבירת ידע מעמיק וממוקד בשלב מתקדם יחסית של הקריירה. החיסרון הוא בכך שהידע מוגבל יותר, ומי שמעוניין לשמש כיועץ כללי או לעבוד במקום בו נדרשת הבנה במספר סוגי דינים, יתקשה בכך. בנוסף, רוב האוניברסיטאות הציבוריות עדיין שומרות על המתכונת הישנה של לימודי משפטים הנלמדת כתואר ראשון כללי יותר, שלאחריו נעשית התמחות או תואר שני, המאפשרים התמקדות בתחום ומסלול משפטי ספציפי.

רישיון עריכת דין

על מנת להפוך לעורך דין ולקבל רישיון בעריכת דין, יש צורך לעבור שלושה שלבים:

 • השלמת תואר ראשון במשפטים במוסד אקדמי המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה (בין אם אוניברסיטה ובין אם מכללה, שתוכנית לימודי המשפטים בה אושרה על ידי המל"ג).
 • השלמת סטאז' בן שנה על פי חוק לשכת עורכי הדין התשכ"א 1961.
 • מעבר של בחינות לשכת עורכי הדין.

חשוב לדעת כי ישנה אפשרות ללמוד משפטים לתואר ראשון ולהמשיך לתואר שני ואפילו לדוקטורט מבלי לעבור התמחות וללא צורך לעמוד במבחני לשכת עורכי הדין, אולם מסלול כזה לא מאפשר עבודה כעורך דין ולא הופעה בבית משפט.

לימודי המשך לתארים מתקדמים במשפטים מאפשרים להעמיק את הידע בתיאוריה של המשפט, להתמחות בדינים בינלאומיים ואחרים, ולהתמקצע בנישות ייחודיות. לימודי משפטים לתואר שני מקנים תואר L.L.M (מוסמך) ומתאימים למי שרוצה להרחיב את ידיעותיו בתחום מעבר ללימודי התואר הראשון ואף לאקדמאים בעלי תואר ראשון בתחומים קרובים.

לימודי משפטים לדוקטורט מקנים בסופם תואר שלישי במשפטים L.L.D ומוצעים במגוון מוסדות בארץ בהם ניתן ללמוד במסלול רגיל, המיועד למסיימי תואר שני, או במסלול ישיר, המיועד לבוגרי תואר ראשון בהצטיינות.

מסלולי לימוד במשפטים

מי שמעוניין בתואר ראשון במשפטים, יכול לבחור באחד מתוך מספר מסלולי לימוד הכוללים התמחויות שונות: מסלול המתמקד במשפט מסחרי ודן בנושאים הקשורים לתעשייה, לכלכלה ולמשק, מסלול המתמקד במשפט פלילי, מסלול המתמקד במשפט האזרחי הכולל דיני משפחה, דיני קניין, דיני נזיקין ודיני חוזים ומסלול המתמקד במשפט בינלאומי – משפט פומבי ומשפט פרטי.

מעבר לכך, כוללים הלימודים גם חשיפה לנושאים נוספים הקשורים לתחום המשפטים, כמו זכויות אדם, מקרקעין, יישוב סכסוכים בינלאומיים, משפט חוקתי, מימון, שיווק, אסטרטגיה ודיפלומטיה, טרור ובטחון, משפט ותרבות, מנהל מדיניות ציבורית וכיוצא באלה.

ניתן לשלב את לימודי התואר הראשון במשפטים לצד לימודים בתחומים שונים במסגרת מסלול דו חוגי של לימודי משפטים עם תחום נוסף, או להתמקד אך ורק במשפטים. לימודי משפטים במרבית המוסדות בישראל מאפשרים ללמוד משפטים עם חוג נוסף כלשהו כגון כלכלה, תקשורת, מנהל עסקים ועוד, במסגרת תואר דו חוגי. שילובים אלה מאפשרים להוציא לשוק העבודה מועמדים לעבודה בעלי ידע רחב, שמותאמים כבר למשרה מבוקשת באחד מהתחומים בהם קיים ביקוש גדול יותר בשוק.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

עורכי דין, למרות כמותם הרבה בימינו, עדיין נהנים מהילה יוקרתית, ובצדק. מדובר בעיסוק שמבטיח עניין רב לאורך כמעט כל הדרך (גם אם חלק מהעבודה בפועל כרוך בנבירה בסעיפים ותתי סעיפים של חוקים ותקדימים שונים ובניסוחים פורמליים שגרתיים), במקצוע שרמת השכר בו גבוהה (גם במצב שבו מספרם של עורכי הדין גדול והתחרות על ליבו וכיסו של כל לקוח עזה) ובנוסף בתחום הפועל למען הצדק וככזה מקנה לעוסקים בו תחושת סיפוק יקרת ערך.

בוגרי התואר הראשון שעברו את מסלול קבלת הרישיון מלשכת עורכי הדין, יוכלו לעסוק בתחום בתור עורכי דין, שכירים או עצמאיים, ולייצג את לקוחותיהם בבתי המשפט, ייעוץ משפטי, ניסוח חוזים ומתן שירותים נוספים. מי שלא הוסמך כעורך דין, יוכל להמשיך לתארים מתקדמים בעולם האקדמי.

בוגרי תואר ראשון במשפטים יכולים להשתלב במסגרות שונות. לימודים אלה אינם בהכרח מיועדים אך ורק למי שרואה את עצמו כעורך דין, אלא למי שתחום המשפטים מעניין אותו. מי שעבר בהצלחה את בחינות לשכת עורכי הדין ואת ההתמחות, יכול להשתלב במשרדי עורכי דין או לפתוח משרד עצמאי. במסגרת עבודתו כעורך דין הוא יכול לייצג לקוחות פרטיים או גופים שונים מול בית המשפט, לרבות ההוצאה לפועל, לשכת מרשם המקרקעין וחברות פרטיות שונות.

בוגרי תואר זה יכולים גם להשתלב בתפקידים שונים בפרקליטות המדינה, בפרקליטות הצבאית וגם לעבוד כיועצים משפטיים של חברות ושל גופים ציבוריים שונים. במקרה כזה עליהם להחזיק ברישיון לעריכת דין.

רבים מהלומדים את תחום המשפטים אינם מסתפקים בתואר הראשון בלבד וממשיכים להתקדם בסולם התארים האקדמיים באמצעות לימודי תואר שני במשפטים (תואר מוסמך) ולימודי דוקטורט במשפטים (תואר שלישי). היתרונות לתארים נוספים בתחום המשפטי הם רבים וביניהם עומדת האפשרות להשתלב באקדמיה כמתרגלים וכמרצים לקורסים שונים במסגרת הלימודים האקדמיים. אפשרות זו פותחת הזדמנות להכנסה נוספת, גם במקביל לעבודה כעורכי דין או יועצים משפטיים.

מוסדות ללימודי משפטים

תואר ראשון במשפטים מוצע כיום על ידי אוניברסיטאות ומכללות שונות בארץ, כשהמובילות שבהן הן: המרכז הבינתחומי שבהרצליה, הקריה האקדמית אונו והמכללה האקדמית נתניה. בכל אחת ממסגרות לימוד אלו מוצע לסטודנטים מבחר רחב של קורסים הקשורים באופן עקיף או ישיר לעולם המשפטים עם אפשרות להתמקד במסלול אחד ולהתמחות בו. מדובר במסגרות לימוד מובילות ונחשבות בתחומן, המושכות אליהן צעירים רבים הרואים את עצמם עוסקים בתחום זה. במרביתן ניתן לשלב לימודי משפטים כחלק מלימודים דו חוגיים יחד עם מסלולים נוספים כמו מנהל עסקים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן