לימודים בישראל

לימודי משפטים וכלכלה

במשך שנים נהוג היה לראות את תפקידו של המשפטן ואת עולמו של עורך הדין כמורכבים בעיקר מהכרת החוק, ההיסטוריה של החקיקה, הבנת עניינים כמו פלילים, חוזים או מסחר תחת קונסטלציה חוקית מעיקרה. עם הזמן, למדו להעריך את המשפטן בעל ההשכלה הרחבה. שילוב מועיל במיוחד, גם מבחינה אקדמית וגם מבחינה מעשית הוא השילוב בין לימודי משפטים לבין לימודי כלכלה.

לימודי משפטים בשילוב כלכלה

הן העיסוק המשפטי והן העיסוק בתפקידים הדורשים ידע כלכלי ופיננסי מחייבים דיוק, חריצות, מקצועיות אך גם יוזמה, יכולת ראיית התמונה הכוללת ולעיתים גם יכולת לחשוב מחוץ לקופסה. במהלך הלימודים מקבל הסטודנט תשתית רחבה, הן אקדמית והן מעשית, ידע כלכלי, ניהולי ומשפטי. לצד עקרונות החשיבה הכלכלית המודרנית, תורת הצרכן, תורת היצרן, חשבונאות ומימון ילמד הסטודנט על תחומי המשפט, חקיקה, חוקה, פסקי דין נבחרים והלכות פסוקות.

» למידע נוסף על: לימודי כלכלה

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים בלימודי משפטים בשילוב לימודי כלכלה כוללת קורסים בתחום המשפט וקורסים שעוסקים בכלכלה ופיננסים, לרבות חשבונאות, חשבונאות ניהולית, הכרת שוק ההון. בין תכני הלימוד ניתן למצוא למשל את יסודות המשפט, משפט חוקתי, דיני חוזים והכללים הקובעים מתי חוזה נחשב לתקין ומתי נפלו בו פגמים מהותיים. הסטודנט יכיר את עולם דיני העבודה, הסכמים קיבוציים, חוזים אחידים. נלמדים נושאים שעוסקים בקניין רוחני, הסדרה ורגולציה, רישום פטנטים. ידונו נושאים במשפט העברי הקדום ומשפט על פי ההלכה וכן ענייני נזיקין וכן שילוב בין משפט לבין כלכלה.

כמו כן, ילמדו נושאים השאובים ממיקרו כלכלה ומקרו כלכלה, ילמדו עקרונות שוק ההון, חשבונאות לכלכלנים, חישובים מסחריים וקריאת דוחות כספיים. יש לציין שבמהלך הקורסים רשאים הסטודנטים לבחור מספר קורסים על פי העדפותיהם וזאת, מתוך רשימה שקובעת הפקולטה.

תנאי קבלה לתואר במשפטים וכלכלה

תנאי הקבלה לתואר במשפטים ובכלכלה תלויים בהחלטת מוסד הלימודים וכן במספר המקומות בפקולטה. בשנים בהן מספר המועמדים עולה על מספר המקומות, תנאי הקבלה עשויים להיות נוקשים יותר. על מנת להתקבל ללימודי משפט וכלכלה יש להציג ממוצע בגרות ופסיכומטרי שירמז על סיכויי הצלחה גבוהים בלימודים מאתגרים אלה.

משך זמן הלימודים

כמה זמן צפויים להימשך לימודי משפט וכלכלה במשולב? לימודי כלכלה לבדם יכולים להימשך שלוש שנים ואילו משפטים – עד ארבע שנים. לכן, תואר משולב ימשך בדרך כלל עד ארבע שנים כאשר יש אפשרויות לתקופה ארוכה יותר או קצרה יותר (למצטיינים).

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

במה יוכל לעסוק הסטודנט שסיים בהצלחה את לימודי המשפטים והכלכלה? בפני הבוגר שפע של אפשרויות תעסוקה נבחרות התלויות גם בשאלה האם בחר לסיים את ההתמחות בעריכת דין וסיים את בחינות הלשכה של עורכי הדין. בין היתר, יוכל הבוגר להשתלב במערכת הבנקאית, לעבוד כיועץ השקעות או כיועץ משכנתאות, לעבוד בבתי השקעות או בבורסה. הבוגר יוכל לפתוח משרד לייעוץ כלכלי, להתקדם לתפקידים כגון מנהל כספים וכן לשאת על כתפיו תפקידים בכירים של ניהול (לאחר צבירת ניסיון).

ההשכלה המשפטית מאפשרת לספק יעוץ משפטי לחברות, לייצג לקוחות המואשמים בעבירה או ברשלנות, עורך הדין יוכל לייצג בהצלחה יתרה בנקאים וחברות ביטוח שנתבעו לדין וכן להוביל תהליכים של חתימה על חוזים, עריכת הסכמים. משפטן בעל רקע כלכלי יוכל להוות גורם מפתח בתפקידים חשובים נוספים כגון תכנון הנפקות בורסאיות, יצירת חוזים אחידים.

מוסדות לימוד מובילים

מוסדות לימוד מובילים שבהם ניתן לקבל הכשרה במשפטים ובכלכלה כוללים את אוניברסיטת תל אביב ואת האוניברסיטה העברית. תואר משולב זה ניתן ללמוד גם באוניברסיטת חיפה וכן במכללה למנהל, שהיא מראשונת המכללות ללימודים אקדמיים בישראל.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן