לימודים בישראל

לימודי משפטים לאקדמאים

צעירים רבים חולמים מגיל צעיר על לימודי משפטים (וגם אמהות רבות, כידוע, חולמות על בן עורך דין…) – אבל גם ישנם גם כאלה שכבר חוו לימודים אקדמיים וכבר יש באמתחתם תואר ראשון (ולפעמים אפילו מעבר לכך) שמחליטים להתמסר ללימודים התובעניים האלה בדרך להגשמת חלום ישן או כחלק משינוי בקריירה (בין אם כזה יזום ובין אם כזה שהוא כורח המציאות).

לימודי משפטים לאקדמאים, אם כך, הם קונספט נפוץ למדי, וככל שהביקוש למסלולים אלה עולה כך גדל גם ההיצע בתחום.

הדרישה הבלתי מתפשרת של שוק התעסוקה – ביותר תחומים ובעוד משרות – לתואר ראשון ומעלה שולחת צעירים רבים להירשם למסלול כזה או אחר של לימודים גבוהים. בחלק מהמקרים הבחירה, שנעשתה בגיל צעיר יחסית וכשהאדם עוד לא לגמרי ידע מי הוא ומה הוא רוצה, מובילה אל עיסוק לא מתגמל מספיק, ובהתאם ישנם לא מעט בעלי תואר ראשון שחוזרים אל האקדמיה על מנת ללמוד תחום אחר.

בפרט פופולארית הבחירה בלימודי משפטים, מקצוע שבאופן כללי נהנה מעלייה של ממש בביקוש לאורך שנים רבות. נתון אחד שממחיש את המגמה הוא שב-2004 ניגשו כ-2,500 איש לבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין, שלב הכרחי לאחר לימודי המשפטים בדרך לקבלת רישיון עו"ד, ואילו עשר שנים מאוחר יותר כבר עמד מספר הנבחנים על למעלה מ-3,600 – עלייה של כ-45%!

לאילו אקדמאים מתאימים לימודי משפטים?

לימודי משפטים הם כאמור מסלול נחשק במיוחד בכל גיל ועל ידי קבוצות אוכלוסייה רבות ומגוונות. מבחינת בעלי תואר אקדמי יכולות להיות מספר סיבות לחשוק בלימודים אלה, על אף גילם המבוגר יחסית ולמרות שכבר רכשו השכלה גבוהה: סיבה אחת היא הגשמת חלום ילדות. ישנם כאלה שמגיל צעיר ראו את עצמם עוטי גלימת עורך דין, מופיעים בבתי משפט, מתפלפלים במגוון סוגיות ומנסחים חוזים בתחומים שונים אולם כשביקשו להתקבל לבית ספר זה או אחר למשפטים נדחו עקב אי עמידה בתנאי הקבלה, או שמסיבה כלשהי פנו ללימודים בתחום שנראה להם מתאים יותר.

סיבה שנייה היא רצון להתפרנס היטב. סקר שערך אתר דרושים גדול גילה כי 2 מכל 3 אקדמאים כלל לא עוסקים במקצוע שלמדו, וקל להבין את התסכול שלהם. אמנם בשנים האחרונות ישנם הטוענים כי תחום המשפטים מוצף, אולם לאנשים איכותיים תמיד תימצא בו פרנסה נאה – וכך אקדמאים רבים שוקלים ומבצעים הסבה מקצועית לתחום זה.

ניתן לסכם שקהל היעד של לימודי משפטים לבעלי תואר ראשון מונה ארבע קבוצות עיקריות:

 • אקדמאים שלא מצליחים למצוא תעסוקה מתגמלת באמת במקצוע שבו למדו – חלקם עוסקים בתחום בו התמקצעו אך מרגישים כי הם נאלצים להתפשר (מבחינת רמת העניין, רמת השכר, תנאי העבודה, האתגר וכו'), ואחרים כלל לא מצליחים למצוא משרה בתחום שבו שאפו לעבוד מלכתחילה (מחקרים שונים מעריכים כי כ-40% מבוגרי לימודי תואר ראשון לא עובדים בתחום שאותו למדו).
 • אקדמאים המעוניינים בהשכלה משפטית רחבה ומעמיקה – על קבוצה זו נמנים למשל בוגרי לימודי מנהל עסקים שמבינים כי בעולם של ימינו מנהל איכותי הוא כזה שניחן בידע משפטי נרחב, כלכלנים, רואי חשבון, מהנדסים בתחומים שונים ועוד.
 • אנשים שמאמינים כי תואר במשפטים מבטיח פרנסה נאה – בהקשר זה כדאי להזכיר כי רבים מבין העוסקים בעריכת דין מוטרדים מהיצף בוגרי לימודי המשפטים – אם כי איש מקצוע איכותי, ברוב רובם של המקרים, יצליח להתפרנס היטב.
 • מי שמגיל צעיר חלמו להיות עורכי דין או לעסוק בתחום המשפט, ולא הצליחו להתקבל לפקולטות הרלוונטיות ועל כן התפשרו ולמדו תחום אחר – וכעת מבקשים בכל זאת להגשים את החלום.

תנאי הקבלה לבעלי תואר ראשון

באופן טבעי לבעלי תואר ראשון ישנם תנאי קבלה ייחודיים בבתי הספר השונים למשפטים, כך לדוגמה בקריה האקדמית אונו דורשים תואר ראשון עם ממוצע ציונים 80 ומעלה, באוניברסיטת בר אילן לוקחים בחשבון גם את הציון הפסיכומטרי, במרכז הבינתחומי בהרצליה נדרש תואר ראשון בהצטיינות (או לחילופין תואר שני עם ממוצע של לפחות 80), ואילו הבוחרים באופציה של לימודי משפטים בספיר זקוקים לציון 75 או יותר אם למדו מקצוע ריאלי ולציון 80 או יותר אם למדו בפקולטות של מדעי הרוח או החברה (ובכל מקרה פסיכומטרי 600 או יותר מהווה יתרון של ממש).

בכל מקרה תנאי הקבלה אל לימודי משפטים לבעלי תואר ראשון עשויים להשתנות משנה לשנה, כך שמומלץ לפנות לכל מוסדות הלימודים הרלוונטיים מבחינתכם ולקבל מידע ספציפי עבורכם.

היתרונות לאקדמאים שלומדים משפטים

מצד אחד לימודי משפטים למי שכבר רכש תואר ראשון עלולים להיות חוויה לא פשוטה, הן עקב פערי הגיל עם חלק גדול מהסטודנטים האחרים (אלא אם כן לומדים במסלול מיוחד של לימודי משפטים לאקדמאים), הן עקב הצורך להקדיש זמן רב ללימודים אלה (כשבדרך כלל כבר יש משפחה ובמקרים רבים גם עבודה שמחייבת השקעת זמן בלתי מבוטל) והן עקב הקושי המנטלי לשוב אל ספסלי הלימודים.

יחד עם זאת היתרונות גוברים על החסרונות: ראשית, מדובר במי שכבר חווה לימודים אקדמיים וגם אם חלפו מאז שנים רבות הרי שהרגלי הלמידה וכישורי הלמידה נותרו בעינם ומסייעים משמעותית. שנית, לאחר תום התואר נהנים אקדמאים בוגרי משפטים מידע נרחב במיוחד ומתואר כפול שבאופן טבעי פותח בפניהם יותר דלתות מאשר "סתם" בוגרי בית ספר למשפטים.

איפה מוצעים לימודי משפטים לבעלי תואר ראשון?

לימודי משפטים לבעלי תואר ראשון מוצעים בכל אוניברסיטה או מכללה אקדמית שבהן מתקיימים לימודי משפטים – שהרי באף מקום לא ימנעו מאקדמאים את האופציה להתקבל למסלול לימודים זה.

בהתאם, יכולים אקדמאים ללמוד משפטים באוניברסיטת חיפה, באוניברסיטה העברית, באוניברסיטת תל אביב ובבר אילן, וכן במכללות הבאות: שערי משפט, המכללה האקדמית נתניה, המרכז הבינתחומי הרצליה, המרכז האקדמי כרמל, הקריה האקדמית אונו, המסלול האקדמי המכללה למנהל, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, המכללה האקדמית צפת, המרכז האקדמי פרס ומכללת ספיר.

היכן ישנם מסלולים מיוחדים לאקדמאים?

תוכניות הלימוד לבעלי תואר ראשון אינן שונות מהותית מהתוכניות הרגילות של לימודי משפטים, אם כי בחלק מהמקרים ניתן להשלים את התואר תוך 6 סמסטרים במקום 7. אחת התוכניות הטובות ביותר של לימודי משפטים לאקדמאים מוצעת על ידי הקריה האקדמית אונו. רואי חשבון רבים, לא מעט רופאים ועוד מגוון רחב של אקדמאים בתחומים אחרים כבר נהנו מלימודי המשפטים במכללה מובילה זו, כך שכל מי שמתקבל אליה, ובפרט אל המסלול המוביל אל תואר ראשון במשפטים, נהנה מחברה מעצימה ולימודים מעשירים מאוד. תוכנית הלימודים מותאמת אף היא למי שכבר צבר ידע רחב בתחומים אחרים ומוסיפה עליהם כלים יקרי ערך לפיתוח קריירה מתגמלת בתחום המשפטים. בחלק מהמקרים מוכרים למועמד חלק מלימודי התואר הראשון וכך ניתן לקצר את המשך הלימודים (וגם לשלם שכר לימוד פחות גבוה עבור לימודי המשפטים).

במרכז הבינתחומי הרצליה ישנה תוכנית לתואר ראשון במשפטים המוצעת לאקדמאים מצטיינים, כלומר כאלה שסיימו תואר ראשון בהצטיינות, ואילו במרכז האקדמי שערי משפט (שבהוד השרון) התוכנית לאקדמאים מיועדת לבעלי תואר ראשון כלשהו (המוכר על ידי המל"ג) ונמשכת 9 סמסטרים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן