לימודים בישראל

לימודי משפטים ופסיכולוגיה

מדוע כדאי ללמוד במסלול משולב, המורכב משפטים ופסיכולוגיה כאחד? למרות שהשילוב בין התחום המשפטי לתחום הנפשי, הפסיכולוגי, איננו מובן מאליו, יש תועלת רבה בשילוב לימודים בשתי פקולטות נפרדות אלה. הלימודים מתאימים לאנשים המבינים את התועלת של השכלה רחבה יותר וכן למי שנמשך הן על ידי העולם המשפטי והן על ידי מסתורי הנפש.

משפטנים בעלי ידע רב תחומי זוכים להערכה מרובה וקל להם להתקבל להתמחות. יש להם יתרון ברור בפני מעסיקים בעלי ראיה רחבה, במשרדים לעריכת דין וכן לתפקידים ניהוליים. בנוסף, הידע אודות תהליכים נפשיים מסייע בייצוג נאשמים, בניהול משא ומתן והתנהלות בין אישית משופרת. בנוסף, תמיד קיימת האפשרות להמשיך ללימודים גבוהים בפסיכולוגיה, להפוך למטפלים מוסמכים, יועצים, מאבחנים וכן הלאה.

» למידע על: לימודי פסיכולוגיה

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים בחוג משולב לפסיכולוגיה ולמשפטים נחשבת למרתקת במיוחד. הלימודים כוללים קורסים משני תחומי דעת שונים כגון – קורס בדיני חוזים, נושאים במשפט הישראלי, המשפט הפלילי, דיני עונשין, יסודות משפט המנהלי, כללי המשפט המסחרי, תיאוריות במשפט, המשפט הבינלאומי, תיאוריות פסיכולוגיות, פסיכופתולוגיה, פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיה התנהגותית.

באופן מעט מפורט יותר, ניתן לומר שהסטודנט ילמד על משמעותו של שלטון החוק, מנגנונים לשמירת החוק, זכויות האדם במדינה הדמוקרטית. ינוסחו הכללים הקובעים מהו חוזה כשר, מהו הקשר בין תום לב לחוזה תקף, יובנו מהם הפרות חוזה ומהן התרופות להפרה. יבחנו התפתחויות בעולם המשפט, תתבצע סקירה של המשפט העברי בהלכה היהודית וידונו סוגיות בהבדלים בין מערכות משפט שונות וסוגיות משפטיות כפי שנידונות מנקודות מבט מנוגדות.

הסטודנט גם יבין ויכיר את אבות המחשבה הפסיכולוגית, ידונו אסכולות שונות ותיאוריות המבקשות להסביר את מורכבות ההתנהגות האנושית. יבדקו השלבים שאותם עובר האדם מרגע לידתו, התפתחותו הנפשית פסיכולוגית. ידונו גם היבטים ביולוגים, נוירולוגים ואחרים, כפי שהתגלו במדע הרפואה וכפי שהם משפיעים על התנהגותו של האדם.

תנאי קבלה לתואר במשפטים ופסיכולוגיה

תנאי הקבלה ללימודי משפטים בשילוב פסיכולוגיה משתנים בין מוסד לימודים אחד למשנהו. לרוב, ישוקלל ציון משולב של ממוצע הבגרות ושל הבחינה הפסיכומטרית. המועמדים ללימודים עשויים להידרש לעבור ריאיון קבלה או מבחנים פנימיים מסוימים.

משך זמן הלימודים

בדרך כלל, תקופת הלימודים לתואר משולב, הן בפסיכולוגיה והן במשפטים, תהיה כארבע שנים. בחלק ממוסדות הלימוד ישנם מסלולים מואצים, שפתוחים בדרך כלל לסטודנטים המצטיינים. יש לשים לב שמי שיבחר לעסוק בעריכת דין יצטרך לשלב תקופת התמחות, כדי לקבל את ההיתר לעסוק במקצוע זה.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

במה יכולים לעסוק בוגרי לימודים במשפטים ופסיכולוגיה? בפני הבוגרים שפע של אפשרויות תעסוקה, בתחום המשפטי מחד ובתחום הייעוצי טיפולי, מאידך. יש אפשרות להשתלב בתחומי המשפט הפלילי, משפט מסחרי, ליטיגציה (הצגת טיעונים בפני בית המשפט). אפשר לפתוח קליניקה לטיפול או להמשיך לתחום המחקר במדע הנפש (לשם כך, יש צורך בתואר מתקדם).

משפטנים בעלי רקע בפסיכולוגיה יכולים להיות מנהלים מוצלחים יותר ולימודי מדע הנפש מחדד את יכולת המחשבה, הניתוח, ההבנה וההבחנה.

מוסדות לימוד מובילים

באילו מוסדות לימוד מובילים אפשר וכדאי ללמוד תואר משותף במשפטים ובפסיכולוגיה? אפשרות טובה מאוד תהיה לבחור באוניברסיטה העברית בירושלים. האוניברסיטה מציעה תוכנית לימודים משותפת שבה סטודנטים למשפטים יכולים לבחור גם בלימודי פסיכולוגיה.

גם במרכז הבינתחומי בהרצליה קיימת אפשרות מוצלחת לשילוב בין לימודי משפטים לבין פסיכולוגיה, לרבות מסלול לסטודנטים מצוינים. גם באוניברסיטת תל אביב ניתן לשלב את לימודי המשפטים עם תואר נוסף, לרבות פסיכולוגיה. בנוסף, גם באוניברסיטת חיפה ניתן לשלב בין שני התחומים הללו בצורה מוצלחת ומחכימה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן