לימודים בישראל

לימודי מתמטיקה

לימודי מתמטיקה בישראל מהווים תחום מדעי רחב יריעה, המחולק לנושאים רבים ובפרט למתמטיקה עיונית ומתמטיקה שימושית. לפניכם כל הפרטים אודות לימודי מתמטיקה לתואר ראשון – תנאי הקבלה, תכנית הלימודים ומוסדות נבחרים.

המדע והטכנולוגיה, מדעי המחשב וההנדסה, מדעי המחשבים והסטטיסטיקה, ובכלל כל הקדמה האנושית – כל אלה מבוססים על תורת המתמטיקה. בהתאם לכך, לימודי מתמטיקה ברמה גבוהה נדרשים כדי להוביל קדימה את כל תחומי המדעים והיא נדרשת כמובן גם לאלה המבקשים לעסוק בהוראת המתמטיקה בבתי הספר העל יסודיים.

לימודי תואר ראשון במתמטיקה

מערכת החינוך בישראל שמה דגש רב על לימודי מדעים ובמפרט על מתמטיקה. גם באקדמיה ניתן למצוא פקולטות רבות שמציעות לימודי מתמטיקה לתואר ראשון. בין אנשי הסגל המלמדים מקצוע חשוב זה באקדמיה ניתן למצוא מדענים ומתמטיקאים בעלי שם עולמי. אחד מהם, כך ראוי לציין, הוא חתן פרס נובל הפרופסור ישראל אומן, שהינו בעל תפקיד בחוג למתמטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים (ולצידו, כמובן גם מדענים נוספים מעוטרים ובעלי הישגים).

תכנית לימודי תואר ראשון במתמטיקה כוללת נושאים כגון: גיאומטריה, תורת המספרים, אנליזה נומרית, מודלים חישוביים, גנומיקה חישובית, טופולוגיה, חשבון אינפיניטסימלי ואלגברה ליניארית, נושאים בתורת הקבוצות, סטטיסטיקה וקומבינטוריקה, הסתברות ותורת המשחקים, אנליזה ומשוואות דיפרנציאליות, לוגיקה ועוד.

תואר ראשון במתמטיקה ניתן ללמוד הן במתכונת חד חוגית והן במתכונת דו חוגית. מסלול חד חוגי מאפשר ברוב המקרים להעמיק באחד התחומים הספציפיים של מדע מורכב זה (למשל במתמטיקה שימושית או בתורת המשחקים) או לחילופין ללמוד חטיבה בתחום משיק כגון פיזיקה או כימיה. מסלולי התמחות נפוצים בלימוד המתמטיקה כוללים מתמטיקה טהורה ומתמטיקה שימושית (יישומית).

הלימודים במתכונת הדו חוגית מקנים מנעד רחב של אפשרויות, כשלמעשה ניתן לשלב את המתמטיקה עם תחומים רבים, ובפרט לימודי מדעי המחשב, לימודי כלכלה, לימודי הנהלת חשבונות, לימודי הנדסת חשמל או אלקטרוניקה ועוד.

למי זה מתאים?

יש לכם כיוון מחשבה ריאלי? אתם אוהבים לחשוב, להסיק מסקנות באופן לוגי, ונוסחאות ארוכות תמיד משכו את לבכם? מתמטיקה נחשבת לבסיס של כל המדע המודרני. למעשה, יש המגדירים את המתמטיקה כמדע בצורתו הטהורה ביותר. אך האם זאת אומרת שלימודי מתמטיקה יתאימו אך ורק לשוחרי מדע? לימודים בתחום זה יתאימו מאוד גם לאנשים שרוצים להשתלב בחקר המדעים המדויקים, לשואפים לתפקידים בכירים במחקר ובפיתוח, לאנשים שרוצים להוביל בתחום חיזוי העתיד (על בסיס מודלים מתמטיים, לא גילוי עתידות איזוטרי).

ניתן לומר שתחום זה מתאים לאנשים שאוהבים חשיבה ריאלית מעמיקה, חשיבה מופשטת, לכל מי שאוהב מספרים ונוסחאות, ומבין שהטכנולוגיה המודרנית והקדמה בכלל חייבים הרבה מאוד למתמטיקה. לימודי תואר ראשון במתמטיקה מיועדים למי שאינו נרתע ממספרים ופונקציות, ולא רק שאינו נרתע אלא מבין שמדובר בשפה – שפה ששליטה בה מקנה אפשרויות נרחבות במיוחד.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל לתואר ראשון בחוג למתמטיקה במוסד לימודים איכותי נדרש המועמד להציג ציון מעולה במתמטיקה ברמה של 5 יחידות לימוד (על פי רוב, לפחות 80). זאת, בנוסף לממוצע בגרות מצוין, עם דגש על מקצועות מדעיים והצלחה גם בבחינה הפסיכומטרית.

תנאי הקבלה משתנים מאוניברסיטה לאוניברסיטה באופן טבעי. אוניברסיטת תל אביב, לדוגמה, דורשת ציון התאמה של 620 ומעלה או ממוצע בגרויות של לפחות 108 וציונים של 90 ומעלה במתמטיקה ובפיזיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד, כשבמקרה השני אין צורך בציון פסיכומטרי. אופציה נוספת באוניברסיטת תל אביב היא למי שהשתתף באולימפיאדה למתמטיקה (גם אם כממלא מקום) וטרם חלפו 6 שנים מאז. במקרה זה הקבלה מותנית אך ורק בראיון אישי ובזכאות לתעודת בגרות.

עבור סטודנטים המעדיפים ללמוד במתכונת דו חוגית רלוונטיים גם תנאי הקבלה של החוג השני כמובן ולדוגמה מי שרוצה לשלב לימודי מתמטיקה עם לימודי הנהלת חשבונות (או ליתר דיוק – לימודי חשבונאות) צריך ציון התאמה של 650 ומעלה על מנת להתקבל ללימודי החשבונאות.

משך זמן הלימודים

לימודי מתמטיקה לתואר הראשון אורכים כשלוש שנים מלאות. בחלק ממוסדות הלימוד הנבחרים ניתן לשלב במהלך התואר גם תעודת הוראה, ללא צורך בתקופת לימודים נוספת.

מה עושים עם תואר במתמטיקה?

לימודי תואר ראשון במתמטיקה הם בראש ובראשונה חוויה מרתקת ואתגר מקצועי של ממש, אולם כדאי לדעת שגם אפשרויות התעסוקה עם תואר במתמטיקה הינן רחבות ובעיקר מתגמלות, שכן בפני בעלי תואר זה פתוחות דלתות רבות בעולם ההייטק, בעולם הפיננסים וכן בתפקידי מחקר ופיתוח בחברות וארגונים מובילים.

ניתן להשתלב במערכת החינוך כמורים למתמטיקה או לעסוק בהוראה במוסדות להשכלה גבוהה. אפשר להשתלב בחברות פיננסים ובארגונים שדרושים להם אנליסטים וניתן לרתום את כוחה של המתמטיקה לצורך מגוון שימושים בתעשייה, פיתוח מודלים בייצור, קבלת החלטות, תכנון ובקרה, ניהול סיכונים, ביצוע חישובים סטטיסטיים.

בוגרים רבים עובדים בבנקים ובחברות ביטוח, הם נעשים חברי הנהלה ודירקטורים, עובדים במגזר הממשלתי, בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחברות סקרים, בתי השקעות, הייטק.

לימודי המשך לתארים מתקדמים והשלמת תואר שני במתמטיקה מאפשרים גם לעסוק במחקר מתקדם ובמשרות מתגמלות באקדמיה.

מוסדות ללימודי מתמטיקה

כלל האוניברסיטאות בישראל מציעות מסלול לימודים לתואר ראשון במתמטיקה. מוסד לימודים נוסף המציע לימודי תואר ראשון בתחום הוא המכון הטכנולוגי בחולון.

 • אוניברסיטת תל אביב – ניתן להירשם לתוכנית לימודים במתמטיקה עיונית או במתמטיקה שימושית או לשלב לימודי מתמטיקה עם סטטיסטיקה, מחשבים, חקר ביצועים, וכלכלה.
 • אוניברסיטת בן גוריון – תוכנית הלימודים בפקולטה למתמטיקה מאפשרת מיקוד במתמטיקה כללית (לרוב, כהכנה לקראת לימודי תואר שני או דוקטורט) וכן אפשרי שילוב עם מתמטיקה ומדעי המחשב או עם מקצועות ההנדסה השונים. ישנה אפשרות לשילובים נוספים, כגון מתמטיקה עם לימודי מדעים, מדעי הרוח, כלכלה.
 • האוניברסיטה העברית – ניתן לשלב בין תואר במתמטיקה לבין תעודת הוראה וכן לשלב בין מקצועות מדעיים לבין לימודי מתמטיקה. בשנה הראשונה מתרכזים בעיקר בקורסי יסוד במתמטיקה ובהמשך ניתן להעמיק תוך השתתפות בקורסי בחירה מגוונים.
 • המכון הטכנולוגי בחולון – מסלול לימודי תואר ראשון במתמטיקה שימושית המתמקד בהקניית הכלים המודרניים שמציעה המתמטיקה. בפרט מושם דגש על תחומים כגון ראייה ממוחשבת, אלגוריתמים למסחר בבורסה, גיאו אינפורמציה, כריית מידע, עיבוד אותות ועוד, וכן ישנן התנסויות מעשיות רבות על מנת להכשיר מתמטיקאים המחוברים לענפים המתקדמים ביותר בשוק התעסוקה וכן לענפי המחקר החדשניים ביותר.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן