לימודים בישראל

לימודי נדל"ן

לימודי נדל"ן הם מגוונים ומציעים אפשרויות לימוד והסמכה שונות. שגשוגו של שוק הנדל"ן בשנים האחרונות הביא לעליה בביקוש לאנשי מקצוע העוסקים בתחום הנדל"ן. באופן טבעי כחלק מגמה זו אנו רואים בשנים האחרונות עליה בביקוש ללימודים מקצועיים בתחום הנדל"ן, ובעיקר לקורס תיווך נדל"ן.

קורס נדל"ן יכול להתמקד בהיבטים מסוימים של נדל"ן כגון היבטים משפטיים, חוקיים, תכנוניים, יזומים ואחרים. יש גם קורסים רב תחומיים ובשנים האחרונות אף נפתחו כמה תכניות אקדמאיות שמבקשות להעמיק את ההכשרה ולספק מענה גם לבכירים שכבר עוסקים בעשייה וחפצים לשפר את המקצועיות והידע.

מוסדות הלימוד השונים מציעים מגוון של קורסים נוספים העוסקים בעולם הנדל"ן, כגון שמאות מקרקעין, ייעוץ נדל"ן וכן קורסים טכניים יותר להסמכת בעלי מקצועות כגון מודדים מוסמכים, ניהול פרויקטים בבניה, קורס תמ"א 38 וקריאת תכניות בניה.

לימודי קורס תיווך נדל"ן

לימודי נדל"ן כוללים את גוף הידע התיאורטי הנדרש כדי לעבור את בחינת ההסמכה וכדי לדעת כיצד לעבוד בעולם הנדל"ן אשר מפוקח באופן הדוק על ידי מערך של חוקים ותקנות. איש נדל"ן מקצועי חייב לשלוט בכל החוקים והתקנות וכוללים בתחום הנדל"ן, אשר כוללת הן את החוקים והפקודות המותווים על ידי תקנות המתווכים במקרקעין, והן את החוקים הבאים: חוק המתווכים, חוק הגנת הצרכן, חוק החוזים, חוק המכר, חוק הגנת הדייר וחוק העונשין.

נושאי הלימוד בקורס כוללים היבטים בחקיקה ובמיסוי, שמאות, תיווך, ייזום והשבחה. במידה ומדובר בקורסים מקצועיים כגון שמאות נדל"ן הרי שמקבלים הכשרה מקיפה במיוחד בהיבטים משפטיים מגוונים לצד רקע הנדסי וכלכלי רלוונטי. לומדים על חישובי עלויות של פרויקטים וביצוע שמאות. בקורסי תיווך מושם דגש גם על אתיקה, חוקים צרכניים וקידום תהליכי מכירה ומשא ומתן.

קורס תיווך נדל"ן כולל נושאי לימוד נוספים כגון: דיני מיסוי ומקרקעין וחוק התכנון והבניה. בנוסף כוללים הלימודים פיתוח מיומנויות מכירה, לימודי יסודות השיווק, מימון ומשכנתאות.

רישיון מתווך נדל"ן

חוק המתווכחים קובע כי העיסוק בנדל"ן מחייב מעבר בחינת הסמכה של משרד המשפטים. הקריטריונים לקבלת רישיון מתווך הם גיל מעל 18, ללא עבר פלילי, תושב ישראל וציון עובר בבחינת ההסמכה. לימודי נדל"ן המתמקדים בתיווך נדל"ן מעניקים לסטודנטים את בסיס הידע הדרוש כדי לעבור בהצלחה את בחינת ההסמכה ולעבוד כמתווכים מורשים.

מעבר למתווכי נדל"ן אשר מחויבים במעבר בחינת ההסמכה, תעודת מתווך נדל"ן מורשה מהווה יתרון עבור כל איש מקצוע בתחום הנדל"ן ומשפרת עמדות בכל הנוגע להשתלבות בשוק העבודה, ההשקעות בנדל"ן ובפרויקטים בנדל"ן.

למי מתאים הקורס?

הלימודים מיועדים למתעתדים לעבוד בפועל כמתווכי נדל"ן ומחויבים בבחינת הרישוי על פי חוק, לאנשי שיווק ומכירות המעוניינים לשווק נדל"ן, לאנשי שיווק ומכירות פרויקטים נדל"ניים ולכל מי שמעוניין להשתלב בתחום הנדל"ן באשר הוא.

קורס תיווך נדל"ן יכול להתאים לשלוש קבוצות אוכלוסייה. הקבוצה הראשונה מורכבת בעיקר מצעירים חסרי רקע קודם שמעוניינים להשתלב בענף, לרוב כמתווכים אך לעיתים גם כיזמים, יועצים או פעילים בהיבטים מקצועיים אחרים.

הקבוצה השנייה מורכבת מאנשי מקצוע כגון הנדסאים, מהנדסים או שמאים ששואפים לקבל ידע נוסף רלוונטי בתיווך. קבוצה זו יכולה לכלול גם עורכי דין, מנהלי עבודה ואחרים. קבוצה נוספת כוללת בכירים שכבר מצויים בענף בתפקידי ביניים או כבכירים, וזקוקים להכשרה מקיפה.

קורסים מקיפים יתאימו לאלה שמעוניינים לרכוש ידיעות בתחומים כגון קביעת ערך פרויקטים, הערכות שווי פרויקטים, ניהול כספי של פרויקטים בבנייה, ייזום וניהול משא ומתן. בעלי ידע קודם, אקדמאים או פעילים בענף יפנו בדרך כלל לקורסים הניתנים במסגרת תארים במנהל עסקים (הכוללים בין השאר גם קורסים בנדל"ן) או ללימודי תואר שני בתחום לימודי הנדל"ן.

משך הלימודים

משך זמן הלימודים של קורס נדל"ן תלוי בסוג ההכשרה וברמת ההעמקה שלה. קורס המיועד למתווכי נדל"ן, שנועד להכין את הלומדים בו למבחני רישוי נחשב לקורס קצר יחסית בעוד שקורס שמכשיר את הלומד לעיסוק בשמאות נמשך שנתיים עד שלוש שנים.

לימודי תיווך נדל"ן אורכים בדרך כלל בין 50 ל 60 שעות אקדמיות, וברוב המקרים מדובר בלימודי ערב, פעם או פעמיים בשבוע. ישנם גם קורסים מקצועיים שמשך זמן הלימודים בהם נמשך כשלושה חודשים עד חצי שנה ומסלולים מקצועיים של כשנתיים עד שלוש שנים.

מחירי קורס נדל"ן

מחירו של קורס בנדל"ן תלוי מאוד בסוג המסלול שבו בוחרים ללמוד. קורס למתווכים עולה כאלפיים עד ארבעת אלפים ₪ בעוד שעבור קורסים כגון שמאות או תואר אקדמאי בלימודי נדל"ן יש לשלם סכומים ניכרים פי כמה. מדובר בשכר לימוד אוניברסיטאי מקובל ולעתים אף יותר מכך.

עבודה ותעסוקה לבוגרים

בוגרי קורס תיווך נדל"ן יכולים להשתלב בהצלחה בעבודה כמתווכי נדל"ן מוסמכים ובמידה וההכשרה כוללת גם שמאות, הרי שהם יוכלו לעסוק גם בעריכת שומה ומתן חוות דעת מקצועיות. יש לציין שבדרך כלל לא די בלימודים העיוניים ויש צורך במבחני הסמכה חיצוניים וכן סטאז' מקצועי, המקנה את הבסיס למיומנות הנדרשת.

חלק ניכר מבוגרי קורס נדל"ן עובדים בתיווך או בייעוץ נדל"ן, יש כאלה שמספקים מענה גם בתחום המימון והאשראי (למשל כיועצי משכנתאות). במידה וההכשרה הינה אקדמאית (תואר ראשון או שני) ישנן אפשרויות לקריירה בחברות נדל"ן מובילות, ברשויות מקומיות וכן בגופים פיננסיים כגון בנקים למשכנתאות.

מוסדות ללימודי נדל"ן

לימודי קורס נדל"ן מתקיימים במוסדות לימוד מגוונים, החל במוסדות אקדמאים, דרך מוסדות חוץ אקדמיים וכלה בבתי ספר פרטיים להכשרה מקצועית, חלקם בשיתוף חברות תיווך מובילות כגון חברת רימקס וחברת אנגלו סכסון. בין המכללות המציעות לימודי נדל"ן תוכלו למצוא את המכללה למנהל, מכללת פסגות המציעה לימודי שוק ההון וקורסים בנדל"ן, המרכז האקדמי כרמל, מכללת תמורה, רשת אל-הנכס ועוד.

ביחידה ללימודי המשך של הטכניון תוכלו ללמוד קורסים מקצועיים בתחום הנדל"ן שאינם קשורים ישירות בתיווך נדל"ן: קורס מודדים מוסמכים, קורס לימודי שמאות מקרקעין, ניהול פרויקטים בבניה וקריאת תכניות בניה. אם תרצו להתפתח עוד בתחום, תוכלו גם למצוא מגוון של קורסים משלימים בתחום הנדל"ן ברוב המכללות שמנינו, ועוד רבות אחרות.

במכללה האקדמית נתניה ניתן ללמוד תואר שני בנדל"ן קורס מקיף ורב תחומי. גם בטכניון ניתן לרכוש השכלה מקיפה במסגרת קורס לאקדמאים, שנקרא ניהול פרויקטים בבניה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן