לימודים בישראל

לימודי נטורופתיה

אם אתם מתעניינים בתחום לימודי רפואה משלימה כאן תוכלו לקבל מידע על לימודי נטורופתיה, שהיא רפואה טבעית המתמקדת בשיטות ריפוי שונות שמבוססות על משאבים טבעיים. לפניכם מידע מקיף על מסלולי לימוד, תכנים ותעסוקה בתחום זה של לימודים בישראל.

מהי נטורופתיה?

נטורופתיה היא אחת משיטות הטיפול האלטרנטיביות הבולטות בימינו. היא פותחה כבר בסוף המאה ה- 19 ע"י רופא ניו יורקי בשם ג'ון שיל, אם כי כבר היפוקרטס, שחי לפני כ- 2,400 שנים, התייחס ליכולתו של הגוף לרפא את עצמו באמצעים טבעיים, ובפרט ידועה האמרה שלו: "היו מזונותיך לתרופותיך".

הנטורופתיה דוגלת בכך שהגוף שלנו מסוגל לרפא את עצמו, עם מעט עזרה מידידים בדמות צמחי מרפא, תוספי מזון, דמיון מודרך, תזונה נכונה, פעילות גופנית וטכניקות מגע שונות. נטורופתים לא מטפלים בסימפטומים של המחלות השונות אלא מסייעים לאדם למצוא את הנתיב האידיאלי מבחינתו לחיים בריאים.

המילה נטורופתיה נולדה במידה רבה כאנטיתזה לשיטות ריפוי מודרניות, שבהן זנח האדם את המשאבים הטבעיים שעומדים לרשותו: צמחים, תזונה, שינוי תודעה, מגע והתייחסות לסביבה שבה הוא חי. כל המרכיבים האלה (במינונים כאלה או אחרים) הם בעלי השפעה על מצב בריאותו הפיזי והנפשי של האדם והם שעומדים במרכז התורה הנטורופתית ובמרכז לימודי נטורופתיה.

כיום קיימת מודעות הולכת וגדלה לתחום הנטורופתיה ושיטות טיפול אלטרנטיביות, מתוך התפשטותן של מחלות ובעיות שונות שנובעות מהחיים המודרניים עצמם: מתחים וסטרס, תזונה עתירה ברעלים, תופעות לוואי לא רצויות של תרופות מעבדה והרגלים שעומדים בניגוד לצרכי הגוף והנפש הבסיסיים.

מטרת לימודי נטורופתיה בישראל היא הקניית תפיסת חיים הוליסטית שנשענת על משאבים טבעיים והכשרת מטפלים באמצעים טבעיים. בנוסף לכך, עקב העובדה שתחום הרפואה האלטרנטיבית כולו פורח בישראל כמו בכל העולם, לימודי נטורופתיה מבטיחים אפשרויות פרנסה – בתנאי שבוחרים את המסלול הנכון ללימודים.

למי זה מתאים?

לימודים בתחום זה מתאימים לכל מי שמתעניין במקצועות הרפואה המשלימה ומעוניין לרכוש מקצוע טיפולי ומספק המאפשר לטפל ולסייע לאנשים במגוון בעיות רפואיות באמצעות ראיית גוף האדם כמכלול, תוך התחשבות במאפייני גוף ונפש.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי תעודה בתחום הנטורופתיה כוללים בעיקר 12 שנות לימוד, תעודת בגרות וראיון אישי. חלק מהמוסדות מקיימים גם שאלון התאמה ראשוני. מומלץ למלא את הטופס באתר ולקבל פרטים נוספים ישירות ממוסדות הלימוד.

משך זמן הלימודים

משך הלימודים במסלול להכשרת מטפלים בנטורופתיה נמשך בין שלוש לארבע שנים, תלוי במסלול ומוסד הלימודים הנבחר.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי לימודי נטורופתיה יכולים להשתלב במערך הרפואה האלטרנטיבית בארץ בתפקידים, עבודות ומקצועות שונים. הבוגרים יכולים לטפל, להדריך, לייעץ ולהרצות בשיטות השונות שנלמדו: ריפוי במגע אם התמחו בתחום, תזונה טבעית וצמחי מרפא, תוספי מזון, מדיטציה, דמיון מודרך וטכניקות אחרות שנלמדות במסגרת הלימודים.

הבוגרים יכולים לעבוד עם מטופלים בהדרכה קבוצתית, בטיפול מתמשך פרטני, בייעוץ חד פעמי ובהרצאות לקבוצות, יש באפשרותם לרקוח צמחים ופורמולות למטופלים או למטפלים אחרים ולפתוח עסקים עצמאיים בכל ענפי הנטורופתיה, החל בבישול בריא וטיפול במגע ועד ייבוא או ייצור של תוספים, פורמולות ותכשירים נטורופתיים. נטורופת יכול גם להשתלב במרפאות קונבנציונליות של קופות חולים או מוסדות רפואיים, במידה וקיים תקן מתאים.

תכנית הלימודים

במהלך הלימודים נחשפים הסטודנטים בהדרגה לתכנים ברמות עומק ומורכבות הולכות וגדלות, עד לשנתיים האחרונות מתוך ארבע בהן בוחר כל סטודנט את מסלול ההתמחות שלו. בין הקורסים הנלמדים במסגרת לימודי נטורופתיה ישנם קורסים תיאורטיים שמתמקדים בפילוסופיות שונות הלקוחות מרפואות מסורתיות (רפואה סינית, נטורופתית ועוד), קורסים מקצועיים מתחום הרפואה כמו אנטומיה ופיזיולוגיה, קורסים מתחום לימודי פסיכולוגיה שמספקים לתלמידים כלים להתמודד עם מטופלים ועם תהליך טיפולי.

לימודי הנטורופתיה כוללים גם לימוד של מדעי התזונה, כימיה וביו-כימיה של המזון ושל הצמח, לימודים של שיטות ריפוי בעזרת מגע כקורס בחירה, כלים בסיסיים של הרפואה המערבית המודרנית, שיטות אבחון, שיטות הרפיה כמו מדיטציה או דמיון מודרך והכנת פורמולות של צמחי מרפא. לימודי נטורופתיה משולבים בהתמחויות שונות שבהן מיישמים הסטודנטים, בפיקוח ובהנחיית המרצים, את התכנים שנלמדו ומתנסים בפרקטיקה הטיפולית.

מסלולי לימוד

קיימות אסכולות שונות בלימודי נטורופתיה, ולכל מוסד לימודים יש מסלולי לימוד ואת הדגשים שלו. חלק מבתי הספר של לימודי רפואה משלימה ונטורופתיה שמים דגש על הגישה ההוליסטית ועל תורות של גוף-נפש ומתמקדים פחות בפן המדעי של מרכיבי התזונה והאנטומיה של גוף האדם. בתי ספר אחרים מעבירים קורסים שונים ברמה אקדמית או במסגרת מוסד אקדמי, באופן שמדגיש את הפן המדעי ומאיר את הקשרים בין לימודי נטורופתיה ללימודי רפואה כלליים, לימודי תזונה, רוקחות ותחומים אחרים.

כיוון שלא קיים פיקוח מוסדר בישראל על לימודים אלו, ואין גוף מפקח יחיד, קיימת חוסר אחידות ברמה של בתי הספר והמוסדות השונים שמציעים נטורופתיה כתחום לימודים: חלקם מפוקחים על ידי עיל"ם, העמותה הישראלית לצמחי מרפא, איגוד ההרבליסטים ואיגוד הנטורופתים בישראל בעוד חלקם אינם מפוקחים כלל, על כן חשוב לבחור בתבונה את מוסד הלימודים.

מוסדות ללימודי נטורופתיה

 • לימודי נטורופתיה במכללת רידמן – לימודי נטורופתיה ברידמן נמשכים 4 שנים, כשהשנתיים הראשונות מוקדשות ללימודי יסוד בכל הקשור לצמחי מרפא מערביים, תזונה טבעית, אירידיולוגיה, ארומתרפיה, דמיון מודרך וקורסים מהרפואה המערבית. בשנתיים האחרונות זוכים הסטודנטים לידע מתקדם בתחומים הנ"ל וכן מתמחים באחת מארבע האופציות הבאות: הרבליסט קליני, הומיאופתיה קלאסית, תרפיית מגע, אורח חיים בריא וקידום בריאות.
 • לימודי נטורופתיה בירושלים לציבור החרדי – בית ספר "מירב" – השלוחה הירושלמית של בית ספר "מירב", השייך כאמור ליחידה ללימודי חוץ של האוניברסיטה הפתוחה, פועלת במסגרת מכללת מעיינות השוכנת ברח' בית הדפוס 11 – ולימודי הנטורופתיה בה מיועדים לנשים חרדיות. תוכנית הלימודים היא בת 4 שנים, כשבשנה הראשונה הלימודים משותפים עם לימודי המסלול ברפואה סינית ומקנים ידע בביוכימיה של התזונה, בצד הפילוסופי של הרפואה הטבעית ושל הרפואה הסינית, באנטומיה, פיזיולוגיה ופסיכולוגיה ובנוסף נלמד אחד מתחומי המגע. בשנה השנייה רוכשות הנטורופתיות לעתיד ידע בכל הקשור לתורת המזון, צמחי מרפא, תוספי תזונה, פרחי באך ופתולוגיה, וכן מבצעות סטאז' בתחום המגע במסגרת הקהילה. בשנה השלישית נלמדים הנושאים הבאים: אבחנות רפואיות, פרמקולוגיה, יצירת פורמולות טיפוליות מצמחי מרפא, תזונה במצבים קליניים ויחסי מטפל-מטופל. הסטאז' כולל צפייה בטיפולים. בשנה האחרונה ללימודים הלימודים מתמקדים בתזונה עפ"י רפואה סינית, אקולוגיה ודמיון מודרך. הסטאז' מורכב מטיפולים + דיון קליני.
 • לימודי נטורופתיה במכללת שלם – מכללה זו פועלת גם היא ברוח היהדות, ויש בה כיתות לימוד נפרדות לגברים ולנשים. הלימודים נמשכים 4 שנים, והסילבוס כולל בין השאר את המקצועות הבאים: אירידיולוגיה, דמיון מודרך, ארומתרפיה, נוירולוגיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, אנטומיה, שיאצו ותזונה. בנוסף משתתפים הסטודנטים בסדנה מיוחדת בה הם לומדים כיצד להקים עסק ולקדם אותו (הן בהיבטים שיווקיים והן בהיבטים משפטיים).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן