לימודים בישראל

לימודי ניהול עסק משפחתי

עסק משפחתי הוא קונספט נפוץ מאוד בימינו: בקרב החברות הגדולות מוערך אחוז העסקים המשפחתיים בכ- 30 (בארץ, אגב, שיעור העסקים המשפחתיים בקרב החברות הגדולות גדול אף יותר ועומד על כמחצית), ואילו בקרב עסקים קטנים ובינוניים מעריכים אנשי המקצוע בתחום כי כ- 80-90 אחוז מהם הם בבעלות, בניהול ובתפעול בני משפחה. עסקים משפחתיים, אם כך, מהווים נדבך מרכזי בכלכלת העולם (וכאמור, במיוחד במשק הישראלי) כך שאין פלא כי קיימים גם קורסים שונים המלמדים כיצד לנהל עסק משפחתי – שכן חשוב לדעת כי ניהולם של עסקים משפחתיים הוא אתגר מורכב במיוחד.

המכשולים הייחודיים העומדים בפני עסק משפחתי

כל עסק עלול ליפול במהמורות שונות ומשונות (ורבים, כפי שכולנו יודעים, אכן נופלים ולא תמיד מתאוששים) אולם בפני עסק משפחתי ניצבים מכשולים ייחודיים ואתגרים מורכבים.

דוגמה אחת למכשול שכזה היא העברת המושכות כשדור המייסדים כבר לא יכול לנהל את העסק – גם בעסק "רגיל" תיתכן תחרות על תפיסת העמדה בראש הפירמידה, אבל כשהמתחרים הם אחים המאבק הרבה יותר יצרי והרבה יותר מסוכן לעסק.

עוד מכשול הוא הזליגה הפוטנציאלית של מתחים מהעסק אל המשפחה ולהיפך. אמנם גם בעסק שאינו מבוסס על בני משפחה נוצרות כמובן אינטראקציות בינאישיות שונות בין העובדים, ואלה עלולות להשפיע לרעה על ביצועי העסק, אולם בעסק משפחתי הנפיצות גדולה פי כמה וכמה.

מקרה נוסף הייחודי לעסקים משפחתיים ושעלול לפגוע בהם קשות הוא צירוף בני משפחה שכלל לא רוצים להיות חלק מהעסק ועושים זאת אך ורק עקב לחץ משפחתי כבד מנשוא. באופן דומה עלול להתרחש מקרה הפוך, שבו חלק מבני המשפחה מנושלים מהעסק המשפחתי למרות שהיו רוצים להיות חלק ממנו, או שהם מרגישים כי התפקיד שלהם לא הולם את כישוריהם.

כל המכשולים הנ"ל, וישנם כמובן עוד רבים אחרים, מונעים מעסקים משפחתיים רבים לממש את הפוטנציאל הטמון בהם. על מנת להתמודד עם מכשולים אלה ניתן להיעזר בייעוץ לעסק משפחתי – או לחילופין לרכוש מיומנויות ניהול עסקים שכאלה ולהשתמש בהם.

מה לומדים במסגרת לימודי ניהול עסק משפחתי?

מטרת לימודי ניהול העסק המשפחתי היא כמובן להכשיר מנהלים איכותיים ובעלי מיומנויות גבוהות בניהול עסקים שכאלה, ובאופן טבעי מתמקדים לימודים אלה בהקניית כלים להתמודדות עם האתגרים הייחודיים של העסקים המשפחתיים.

בין הנושאים: יזמות במסגרת המשפחה, האתגר הייחודי של העברת תפקידי ניהול בכירים לאחים ו/או לבני דודים, תיאוריות בניהול רגשות (שכמובן משפיעים דרמטית על המשפחה המעורבת בעסק), פיתרון קונפליקטים בדרך של תקשורת בונה, סוגיות משפטיות כגון הסדרי העברת רכוש ומבנה חברות משפחתיות, אמנות ניהול המו"מ, העסקת עובדים חיצוניים ובפרט בתפקידי מפתח, ועוד.

איפה ניתן ללמוד ניהול עסקים משפחתיים?

ישנן מספר אפשרויות ללימוד מיומנות ניהול עסקים משפחתיים, והבולטות שבהן הן "להב פיתוח מנהלים" המשויכת לפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב, היחידה להכשרת מנהלים במרכז הבינתחומי בהרצליה ו"מורג" – חברה המתמחה בייעוץ לעסק משפחתי ובפיתוח ארגוני.

קורס ניהול עסק משפחתי ב"להב" כולל 10 מפגשים ובסך הכל 60 שעות אקדמיות. המרצים במפגשי הקורס הם יועצים לעסקים משפחתיים בעלי ניסיון רחב, אנשי עסקים שחוו על בשרם את האתגרים הייחודיים של העסקים המשפחתיים (למשל, רעיה שטראוס), עורכי דין מובילים בתחום העסקי ועוד.

ב"מורג" היקף הלימודים הוא 27 שעות אקדמיות, ואילו בבינתחומי הרצליה הקורס כולל 8 מפגשים של 4 שעות כ"א (כמובן שייתכנו שינויים במספר המפגשים ובהיקף הלימודים בכל אחד ממוסדות הלימודים הנ"ל).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן