לימודים בישראל

לימודי סוציולוגיה

לימודי סוציולוגיה, המוצעים כיום במסגרת מסלולים חד חוגיים ודו חוגיים, חושפים את הסטודנטים הלוקחים בהם חלק אל החברה הישראלית באופן מעמיק, תוך התייחסות גם לחברות ולתרבויות נוספות בעולם. ניתן לשלב לימודי סוציולוגיה לצד לימודי פסיכולוגיה, ספרות וחוגים נוספים ובכך להרחיב את הידע ולהיחשף לנושאים רבים ומגוונים.

לימודי תואר ראשון בסוציולוגיה

לימודי סוציולוגיה בישראל מוצעים כיום על ידי כמעט כל האוניברסיטאות והמכללות בארץ במסגרת מסלול דו חוגי לרוב, לצד חוגים נוספים, שאותם הסטודנטים יכולים לבחור. הלימודים מקנים ידע רב ומאפשרים לכל מי שרוצה לעסוק בתחום כלשהו שבו נדרש תואר ראשון, לעשות זאת במסגרת לימודית מעניינת ומאתגרת. לימודי סוציולוגיה אינם מכשירים אמנם את בוגריהם לתחום עיסוק מסוים, אך כן חושפים אותם לנושאים חברתיים ותרבותיים חשובים שיכולים לעזור להם במסגרות שונות.

תכנית הלימודים כוללת קורסים רבים בתחום הסוציולוגיה וגם במדעי החברה באופן כללי. הסטודנטים משתתפים בקורסים כמו: פסיכולוגיה חברתית, מבוא לסוציולוגיה, תיאוריות סוציולוגיות קלאסיות, סטטיסטיקה לסוציולוגים, תיאוריות סוציולוגיה מודרניות, החברה הישראלית ועוד.

ישנם כיום בארץ מספר מסלולי לימוד המוצעים לאלה המעוניינים לבחור בלימודי סוציולוגיה: מסלול לתואר ראשון ומסלול לתואר שני. כל אחד מהם הוא במסגרת תואר דו חוגי, כלומר – יחד עם חוג לימודים אחר, הנלמד גם הוא במהלך אותן שנים. תכנית הלימודים כוללת התייחסות לנושאים מרתקים כמו מדעי הרוח, פסיכולוגיה, מדעי החברה, מדעי ההתנהגות, אנתרופולוגיה ועוד. הסטודנטים לומדים לבחון את החברה מזוויות שונות, לחקור אותה באופן מעמיק ולהתייחס למחקרים שונים המספקים על כך לא מעט מידע.

לימודי סוציולוגיה לתואר ראשון מוצעים על ידי אוניברסיטאות ומכללות שונות בכל רחבי הארץ כחלק ממסלול דו חוגי. רבים בוחרים לשלב לימודי סוציולוגיה יחד עם לימודי פסיכולוגיה, עם לימודי כלכלה, עם לימודי משפטים, מדעי המדינה ועוד. לימודים אלה נמשכים לרוב 3 שנים מלאות ובוגריהם מקבלים בסופם תואר B.A מוכר.

מסלולים נפוצים לתואר ראשון דו חוגי משולב בסוציולוגיה:

מי שרוצה להמשיך ולחקור לעומק את הנושאים החברתיים והתרבותיים השונים, בין אם בארץ או בעולם, יכול לבחור להמשיך אל לימודי תואר שני בסוציולוגיה המתמקדים יותר במחקר. רבים בוחרים לשלב לימודים אלה לצד לימודי אנתרופולוגיה, העוזרים בפיתוח יכולות הניתוח, המחקר וגם החשיבה ובטיפוח הרגישות לבעיות חברתיות שונות, תוך התמקדות בחברה הישראלית בעיקר.

למי זה מתאים?

לימודי סוציולוגיה יכולים להתאים לכל מי שנושאי חברה ותרבות מעניינים אותו וגם למי שאיננו בטוח עדיין באיזה מסלול מקצועי הוא יבחר או איזה מסלול מקצועי מתאים לו. הלימודים, המוצעים במסגרת לימודי תואר ראשון וגם שני, מתאימים למי שרוצה ללמוד על ההתנהגות האנושית ועל החברה האנושית כולה, תוך בחינתה מהיבטים שונים כמו היבטים כלכליים, תרבותיים, חברתיים ואפילו פוליטיים.

← קראו את הראיון שערכנו עם סטודנטית ללימודי סוציולוגיה ותוכלו להתרשם מחיי הסטודנטים הלומדים את התחום.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי סוציולוגיה נקבעים על ידי המסגרת הלימודית עצמה. לרוב על המועמדים להציג תעודת בגרות מלאה וציון בבחינה הפסיכומטרית. בהשוואה למסלולי הלימוד האחרים, תנאי הקבלה למסלול זה נחשבים לנמוכים יחסית ולכן הוא יכול להתאים לרבים. מצד שני, הדבר איננו מרמז על רמת הלימודים ועל איכותם, שכן מדובר במסלול לימודי באיכות גבוהה – מסלול עם תנאי קבלה נוחים אמנם, אך מאתגר ומרתק במיוחד.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

תואר ראשון בסוציולוגיה אמנם איננו מעניק לבעליו מקצוע כלשהו, אך כן מציע כלים חשובים וידע רב שיכולים להיות רלוונטיים לתפקידים שונים. בוגרי מסלול לימודי פסיכולוגיה יכולים להשתלב במסגרות שונות, כמו חברות כוח אדם, חברות השמה, עמותות המתמקדות בתחומים חברתיים שונים, ארגונים וגם עסקים פרטיים. ישנם רבים, בוגרי לימודי סוציולוגיה לתואר ראשון, שבוחרים להשתלב בתפקידי ההוראה למיניהם או שממשיכים בתחום המחקר.

מוסדות לימודי סוציולוגיה

מוסדות הלימוד המובילים כיום בארץ ללימודי סוציולוגיה הם: אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. אוניברסיטאות אלו מציעות לסטודנטים סביבה לימודית באיכות גבוהה, מרצים מן השורה הראשונה וגם כיתות לימוד נוחות.

תכניות הלימוד של אוניברסיטאות אלו זהות לרוב והמסלול מוצע כחלק מלימודי תואר ראשון דו חוגי, לצד מקצועות אחרים כמו פסיכולוגיה, כלכלה, משפטים, ספרות, אמנות ועוד. הלימודים באוניברסיטאות מקיפים את תחום הסוציולוגיה באופן נרחב, תוך התייחסות לנושאים כמו ארגונים חברתיים, קהילות, דת, מדינה, פוליטיקה, התא המשפחתי ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן