לימודים בישראל

לימודי סייעת לרופא שיניים

עבור רובנו מרפאת שיניים – לא בצדק, אגב – היא מקום מעט מרתיע שמעורר אסוציאציות בלתי נעימות, אולם עבור מי שעובד במרפאה שכזו מדובר – ובצדק לגמרי – במקום עבודה מתגמל ומספק. בהתאם ישנו ביקוש רב למדי למסלולים השונים של לימודי סייעת רופא שיניים שכמובן מכשירים סייעות, שבין השאר אחראיות על צילומי רנטגן, מכינות חומרים שונים שאיתם יעבוד הרופא, מנהלות את המרפאה ובאופן כללי מושיטות סיוע חיוני לרופאי השיניים ומבטיחות כי כל מטופל ומטופל יזכה לטיפול הדנטלי האופטימלי עבורו.

איפה מתקיימים לימודי סייעת רופא שיניים?

לנוכח הביקוש הרב לסייעות לרופאי שיניים, ישנן לא מעט אופציות של לימודים בתחום. בין השאר מוצעים לימודי סייעת לרופא שיניים במכללה למדעי הבריאות וההתנהגות השוכנת ברמת גן, במכללת אורט סינגלובסקי, בשלוחות השונות של המכללה למנהל, במכללה האקדמית כנרת ועוד.

בכל המקרים מדובר במסלולים המתנהלים במתכונת של לימודי תעודה, שכן בדומה למסלולים השונים של לימודי רפואה משלימה המועצה להשכלה גבוהה אינה מאשרת אקדמיזציה של התחום.

מה לומדים במסגרת הקורסים השונים?

לימודי סייעת רופא שיניים כוללים הקניית ידע תיאורטי וכמובן גם התנסויות מעשיות למכביר, שכן אין כמו צפייה בעבודה אמיתית כדי להטמיע את הידע והכלים. הסטאז' מבוצע במרפאות שיניים פרטיות, מרפאות ציבוריות וכן בבתי חולים (כך למשל לאורט סינגלובסקי שיתוף פעולה עם ביה"ח תל השומר).

באופן טבעי חלק נכבד מהלימודים מוקדש לנושאים מתחום הרפואה הדנטלית, ובהם: טיפולי חניכיים, טיפולי שורש, פדודונטיה (רפואת שיניים בילדים), שיקום הפה, צילומי רנטגן, ציוד חיוני במרפאת שיניים, סטריליזציה של הפה, אורתודנטיה (יישור שיניים), ועוד.

בנוסף נלמדים נושאים כגון אנטומיה, ביולוגיה, פסיכולוגיה והתמודדות עם מצבי לחץ, נושאים מתוך לימודי רפואה ובהם פרמקולוגיה, פתולוגי והיסטולוגיה, וכן רוכשות הסייעות לעתיד מיומנויות יקרות ערך כגון החיאה ועזרה ראשונה במצבי חירום.

מהו היקף הלימודים?

לימודי סייעת רופא שיניים במכללה למדעי הבריאות וההתנהגות נפרשים על פני כשנה וחצי, והיקפם הוא 1000 שעות לימוד (שמתוכן מוקדשות כ- 400 להתנסויות מעשיות).

גם במכללה למנהל הלימודים נמשכים שנה וחצי, באורט סינגלובסקי היקף הלימודים הוא 1,000 שעות במתכונת של יום שלם ובנוסף יום שישי (במהלך הסטאז' נדרשת הקדשה של ימים נוספים) ואילו במכללה האקדמית כנרת היקף הלימודים מצומצם יותר ועומד על 180 שעות בלבד.

תנאי הקבלה

מוסדות הלימוד השונים המכשירים סייעים וסייעות לרופאי שיניים, רובם ככולם, מציבים את אותו הרף בפני המעוניינים לרכוש מקצוע זה: 12 שנות לימוד ומעבר מבדק פנימי ו/או ראיון אישי.

הסמכת סייעות לרופאי שיניים

לפני מספר שנים קבע בג"צ (בהחלטה מספר 4395/02) כי משרד הבריאות מנוע מלנפק תעודות הסמכה במקצועות הפרא-רפואיים וביניהם סייעות לרופאי שיניים.

משרד הבריאות כמובן פועל על פי קביעה זו, אולם בכל זאת מקיים פעמיים בשנה בחינות לבוגרי הלימודים בתחום (פעם אחת בחורף ופעם אחת בקיץ). ניתן להתקבל לעבודה כסייעת לרופא שיניים גם בלי לעבור את שני השלבים של בחינה זו (תחילה ישנו שלב עיוני ומי שעובר אותו מוזמן לשלב המעשי) – אולם באופן טבעי אלה העוברים בהצלחה את שני שלבי הבחינה משפרים משמעותית את סיכוייהם למצוא תעסוקה מתגמלת בתחום. כישלון באחד השלבים אינו סוף פסוק, כמובן, וניתן לגשת שוב לבחינה באותו שלב במועד הבא.

בכל מקרה לבוגרי הלימודים בתחום ממתינות שפע מרפאות שיניים פרטיות, מרפאות שיניים במסגרת קופות החולים השונות ואופציות תעסוקתיות נוספות בתחום בריאות השן.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן