לימודים בישראל

לימודי סיעוד

לימודי סיעוד הם מהמקצועות הנדרשים והחיוניים ביותר במשק ואפשרויות הקידום וההתפתחות בתוך המקצוע הן רבות. אחיות ואחים סיעודיים מאיישים משרה שאין לה תחליף, הם נחוצים בכל רגע ומעורים בכל פרט. לימודי סיעוד הם השער לעמדת מפתח זו, ממנה ניתן להתפתח לכיוונים רבים ומספקים, בעלי משמעות לקהילה כולה.

בין אם במסגרת ממשלתית, פרטית או אחרת, אחיות ואחים סיעודיים הם הגורם המתווך העיקרי בין החולים והמאושפזים לבין הרופאים, בין המוסד או בית החולים לבין החולים ולעתים הם גם עומדים בתווך שבין בני המשפחה והקרובים לבין החולה. לימודי סיעוד אם כך מצריכים רמה גבוהה מאוד של מחויבות, אחריות ויכולת קבלת החלטות תחת לחץ: גם אם זוהי אינה דרישה מפורשת, זהו תנאי להשתלבות במערך הסיעודי בסיום לימודים בישראל בתחום הסיעוד.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

לימודי סיעוד בישראל

לימודי סיעוד בישראל מכשירים את התלמידים לעבודה הסיעודית בצורותיה השונות: סיעוד פרטי וסיעוד במסגרות ציבוריות, סיעוד בסיסי למקרים סיעודיים נפוצים וסיעוד מורכב, סיעוד לאוכלוסיות שונות תוך שימת דגש על התפקידים השונים של האח או האחות הסיעודיים: מתן טיפול תרופתי, איבחון מחלות, עמידה בתקנים, השגחה ומתן סיוע בפעולות יומיומיות.

ככל שהלימודים מקיפים יותר, הם מכשירים את הלומדים לא רק לטיפול בחולים סיעודיים אלא גם להתמודדות יעילה עם מצבים מורכבים, עם דרישות מערכת הבריאות ועם סביבות שונות.

בהיררכיה של מערכת הבריאות בישראל ובעולם, לימודי סיעוד נמצאים במקום טוב באמצע. ללא אנשי הסיעוד המערכת הרפואית הייתה קורסת, ותפקידם הוא חיוני מאין כמותו: הרופאים מגיעים לביקורת ובדיקות, הצוות הפרא רפואי התומך מגיע גם הוא אחת לכמה זמן ורק אנשי הסיעוד נמצאים עם החולים ברציפות, עדים לכל המתרחש דקה אחר דקה.

למי זה מתאים?

מרבית הפונים ללימודי תואר ראשון בסיעוד מתעתדים לעבוד כאחים ואחיות בתחום הבריאות ולטפל באנשים. לכן מטבע הדברים לימודים אלו מתאימים למי שאוהב לעבוד עם האנשים ולא פחות חשוב מכך לעזור להם ולהעמיד אותם בחזרה על רגליהם. אך לימודים אלו מתאימים גם לאלו שאוהבים את עולם הרפואה והם מעוניינים להרחיב את ידיעתם בנושא וללמוד על גוף האדם והמחלות והבעיות המתקשרות לכך עוד. לימודים אלו כוללים ידע אקדמי רב ומעמיק אשר חושף את הלומד אותם לעולם חדש ומרתק שבשילוב העבודה המעשית יוצר עניין עצום ללומדים אותו.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה משתנים בהתאם לסוג הלימודים והמוסד המבוקש. על פי רוב, ללימודי תואר ראשון בסיעוד נדרש ציון פסיכומטרי מסויים ובגרות מלאה. כמו כן נדרשים המועמדים לעמוד בראיון אישי, להוכיח העדר רישום פלילי, לחתום על הצהרת בריאות וויתור על סודיות רפואית.

» קראו בהרחבה על ← תנאי קבלה לסיעוד

תוכנית הלימודים בתחום הסיעוד

תוכנית הלימודים בתחום הסיעוד משלבת קורסים תאורטיים לצד הכשרה מעשית ופרקטיקה. נושאי הלימוד רבים ומגוונים וכוללים שיעורים בתחומי הביולוגיה והכימיה כגון פיזיולוגיה, מיקרוביולוגיה, גנטיקה ופרמקולוגיה וכן תחומים הקשורים לפסיכולוגיה כמו מבוא לפסיכולוגיה ופסיכולוגיה התפתחותית. בנוסף נלמדים קורסים בתחומי הסיעוד, הניהול סטטיסטיקה ושיטות מחקר ועוד.

משך זמן הלימודים

משך זמן תקופת הלימודים משתנה בין סוג התעודה או התואר אליהם לומדים. לימודים לתעודת אחות מוסמכת יכולים להמשך שנתיים כשאר מדובר בלימודי השלמה לתעודה, שלוש ואף ארבע שנים – בהתאם לרקע האקדמאי או ההשלכה של המועמד.

» למדריך המלא בנושא: לימודי אחיות

אפשרויות תעסוקה

איש סיעודהביקוש לאנשי סיעוד מקצועיים הולך והועלה, הן בתפקידים טיפוליים והן בתפקידי ניהול מגוונים. לימודים בתחום הסיעוד אינם חייבים להיעשות אך ורק מראייה של עבודה בישראל אלא הם בהחלט יכולים לפתוח לנו פתח כדי ללכת ולעבוד בחוץ לארץ שם המשכורות בתחום הסיעוד גבוהות בהרבה. מדינות מערביות רבות כדוגמת קנדה וארצות הברית חוות מחסור חמור באחיות ועל כן "מייבאים" לשם אחיות ממדינות אחרות ובכלל זה מישראל.

בנוסף, במדינות עולם שלישי רבות, לרוב ביבשת אפריקה, ישנה דרישה גדולה לאחיות מצד המדינות עצמן ומצד ארגוני סיוע רבים, מה שכמובן מוסיף אופק קידומי חשוב ועניין רב. עבודה בארצות אלו מתגמלת כמובן ולצד זאת תחושת התרומה לחברה הינה כבירה ומוסיפה נקודות רבות לעיסוק במקצוע זה.

מסלולי לימודים

לימודי הסיעוד בישראל מתקיימים במספר מסלולים עיקריים. לימודי תואר ראשון בסיעוד (BSN), קורסים של לימודי תעודה אחות מעשית, לימודי אחות מוסמכת וכן לימודי הסבה והשלמה המיועדים למבקשים לנוע בין מקצועות הסיעוד השונים ולהתקדם בדרגות. תעודת אחות מעשית מתקבלת בסיום קורס אחיות, שהוא השלב הבסיסי של לימודי סיעוד וכולל את התכנים המרכזיים שנדרשים לטיפול סיעודי: עזרה ראשונה, כללי יסוד של טיפול תרופתי, טיפול סיעודי בסיסי והיכרות עם תקנות ונהלים בריאותיים. בסיום קורס זה מתקיימת בחינה שלאחריה מקבלים התלמידים תעודת אחות מעשית.

לימודי הסיעוד אפשריים במסלול נוסף: לימודי אחות מוסמכת (RN). זוהי הכשרה שכוללת תואר אקדמי ו/או תעודת הסמכה. המסלול פתוח בפני מי שעברו קורס אחיות מעשי וגם בפני מי שאין להם רקע בלימודי סיעוד. מועמדים/ות עם רקע של לימודי סיעוד יפנו למסלול ההשלמה האקדמי, שנמשך שלוש שנים, או שיפנו לקורס השלמה לתעודה, שנמשך שנתיים. מועמדים/ות ללא רקע בסיעוד יפנו למסלול המלא האקדמי, שנמשך ארבע שנים ומעניק תעודת אחות מוסמכת וכן תואר ראשון בסיעוד.

מסלולים נוספים אפשריים הם הסבה מתחום אקדמאי מקביל או חופף לתחום הסיעוד בתכנית לימודי סיעוד שנמשכת שלוש שנים ובסופה מוענקת תעודת אחות מוסמכת, השלמות לתואר ראשון לבעלי תעודת אחות מוסמכת, תואר ראשון לחובשים צבאיים שסיימו שירות סדיר ומסלול הכשרה לעולים חדשים.

במקביל, קיימים לימודי תואר שני בסיעוד, לדוקטורט בסיעוד וכן מסלולי השתלמות מקצועיים שמסייעים בצבירת נקודות למדרג לימודי סיעוד בישראל, להעשרה מקצועית, הרחבת תחומי אחריות והעלאת השכר. תכני הלימוד במסלולים השונים מאגדים את תחומי הרפואה, הפסיכולוגיה, הכלכלה, הניהול, מדעי הטבע, מדעי החברה ועוד. הלימודים כוללים עבודה על מיומנויות טיפול, ניהול ואינטגרציה.

» קראו עוד על ← לימודי סיעוד לבעלי תואר ראשון

מוסדות לימוד מובילים לסיעוד


» לרשימה המלאה של: מוסדות לימוד סיעוד

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן
מועדי ימים פתוחים