לימודים בישראל

לימודי ספרות

עולם ללא סיפורים הוא עולם משמים מאוד, ואמנם ניתן ליהנות מספרות טובה גם מבלי לצלוח לימודים אקדמיים אולם אין ספק שמי שצולל אל עומק התחום במסגרת לימודי ספרות רוכש ידע וכלים המאפשרים לו להתענג הרבה יותר על טקסטים ספרותיים וטקסטים בכלל – ובניגוד למה שנהוג לחשוב, תואר זה עשוי לא רק להעשיר את הנפש (דבר חשוב מאוד לכשעצמו) אלא גם להוביל למשרה מתגמלת.

לימודי תואר ראשון בספרות

קיים מגוון רחב למדי של תכניות לימודים לקראת תואר ראשון בספרות ובפרט קיימות התמחויות בספרות עם ישראל, ספרות אמריקאית, ספרות ושפה אנגלית, שפה וספרות ערבית, ספרות ושפה צרפתית, ספרות השוואתית ועוד.

דוגמאות לקורסים הנלמדים במסגרת לימודי ספרות לתואר ראשון: פניו השונים של דון ז'ואן בספרות אירופה, פאוסט – גלגולי האגדה אדם-שטן בספרות, דמות האישה בשירה העברית, מזון רוחני ומזון חומרי בספרות ובאמנות, הקיפוד הלץ והמעיל – קריאה חתרנית בספרות ילדים, מבוא לסיפורת ישראלית ועוד.

אפשרויות התעסוקה בתום התואר

אמנם תואר ראשון בספרות, כמו רוב התארים במסגרת מדעי הרוח, נתפש על ידי רבים וטובים כלא פרקטי, אולם כאמור אין הדבר בהכרח כך.

אופציה אחת העומדת בפני בוגרי תואר בספרות היא המשך לימודים אקדמיים – לימודי תואר שני ודוקטורט המקנים אופקים רחבים עוד יותר. אופציה נוספת היא משרות שונות בהוצאות לאור (למשל לקטורים או עורכים) או בגופים אחרים שבהם נדרשת יכולת גבוהה בניתוח טקסטים, עריכתם וכו'. בוגרי החוגים לספרות יכולים גם להפוך לסופרים בעלי שם (אם כי כמובן שאין חובה להציג תעודת בוגר אוניברסיטה כדי לכתוב ספר) או לעיתונאים הכותבים על ספרות, וישנה אופציה נוספת: היי טק.

אמנם לכאורה על מנת להשתלב בחברות הייטק נדרש תואר במדעי המחשב, לימודי הייטק, ביו טכנולוגיה, הנדסת תוכנה ושאר תחומים מדעיים טכניים, אולם יותר ויותר חברות כאלה מחפשות במקביל גם מוחות יצירתיים וסקרניים, מתוך הבנה שידע טכני ניתן להקנות בקלות אולם תכונות כגון יצירתיות, סקרנות, דמיון ומעוף הן נדירות ורבות תועלת בימינו – כך שבהחלט ייתכן כי דווקא התואר מהחוג לספרות יוביל אתכם אל חברה פורצת דרך שתחולל מהפכה לא רק בעולם הבדיוני שקיים בספרים אלא גם בעולם ה"אמיתי".

תואר ראשון בספרות כולל תעודת הוראה

אפשרות נוספת היא להפוך למורים לספרות ולהנחיל את אהבת המילה הכתובה לדור הבא.

במכללה האקדמית לחינוך אורנים מוצעת תוכנית המעניקה תואר ראשון בספרות בצירוף תעודת הוראה, וזאת בחוג לספרות, דרמה ומבע יצירתי.

אופציה נוספת למבקשים להפוך למורים לספרות היא המכללה האקדמית הרצוג, שבה קיימת הפרדה בין גברים לנשים והלימודים הם ברוח ערכי התורה. למכללה קמפוסים באלון שבות, מגדל עוז והגבעה הצרפתית בירושלים.

לימודי ספרות לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה

באופן כללי תנאי הקבלה ללימודי תואר בספרות ברוב מוסדות הלימוד הם יחסית פשוטים, אולם למי שלא עומד בהם עדיין פתוחה הדרך אל התואר, וזאת באוניברסיטה הפתוחה.

באוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד לתואר זה רק במתכונת דו חוגית, עם חוגים דוגמת לימודי קולנוע, מתמטיקה, סוציולוגיה, היסטוריה של המזרח התיכון ועוד.

תואר ראשון בספרות באוניברסיטה העברית

החוג לספרות עברית של האוניברסיטה העברית בירושלים מאפשרת לימודים במקביל לחוג נוסף או במתכונת חד חוגית (כחוג ראשי או כחוג משני).

הלימודים מתמקדים בשלושה תחומים – אגדה וספרות עממית, שירה ופיוט עד המאה ה- 18, ספרות עברית חדשה (מהמאה ה- 18 ועד לימינו אנו). בנוסף ישנם קורסים המדגישים את ההקשרים התרבותיים של הספרות, וכן על הסטודנטים להשתתף ב- 2 סמינריונים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן