לימודים בישראל

לימודי עיצוב גרפי

לימודי עיצוב גרפי (Graphic Design) מבוקשים מאוד בעידן הטכנולוגי של ימינו. חולמים להיות מעצבים גרפיים? לפניכם כל המידע על תחום זה של לימודים בישראל, לימודי תעודה או תואר ראשון.

לימודי עיצוב גרפי תופסים נפח הולך וגדל מכלל לימודי עיצוב בארץ. במאה העשרים ואחת תופס המרכיב החזותי בתקשורת מקום מרכזי, החל מעיצובים בדפוס, בטלוויזיה, בוידיאו, באתרי אינטרנט, בתוכנות מחשב וגם בטלפון הנייד. לימודי עיצוב גרפי בישראל מקנים כלים ומיומנויות לעבודה יצירתית, מאתגרת ודינמית במדיות השונות שדרכן מועברים סמלים ותכנים ויזואליים.ומאפשרים לבוגרי המסלולים השונים בבתי הספר המקנים הכשרה בתחום, אפשרות להשתלב מבחינה מקצועית ולהבליט את יכולותיהם החזותיות והאמנותיות.

לימודי עיצוב גרפי – כל המידע

לימודי עיצוב גרפי

לימודי גרפיקה

למי מתאים ללמוד עיצוב גרפי?

לימודי עיצוב בתחום הגרפיקה מתאימים במיוחד לאנשים יצירתיים בעלי כשרון אסתטי המעוניינים לקחת חלק בעיצוב מרפאה של מותגים, מוצרים, תמונות וכדומה.

תנאי קבלה ללימודי עיצוב גרפי

תנאי הקבלה משתנים כמובן בין המוסדות ובין סוג הלימודים המבוקש. תנאי קבלה ללימודי תעודה וקורסים מקצועיים שונים מדרישות הקבלה ללימודים אקדמיים בתחום. לעיתים אף תדרש הכנה מוקדמת והשלמת ידע בתחומים קשורים, אותם ניתן לקבל במסגרת לימודי מכינה.

משך הלימודים

לימודי התעודה נמשכים ברוב המקרים שנתיים, ואילו המסלולים שמזכים את הבוגרים גם ב- BA, שבאופן טבעי מקנה יותר אפשרויות בשוק התעסוקה, נמשכים 3 או 4 שנים.

תכנית הלימודים

מאז ומתמיד אהב המין האנושי להקיף עצמו בדברים יפים ולהשתמש במסרים ויזואליים למטרות שונות. ההתפתחות המואצת של הטכנולוגיה בעשורים האחרונים הביאה לשימוש נרחב יותר ויותר בעיצוב גרפי, ומחייבת את המעצבים בידע רב יותר, הן בנוגע לחלק התיאורטי של העיצוב והן באשר לחלק היישומי ולתוכנות יקרות הערך בהן נעשה שימוש (ובהתאם הכשרתם של מעצבים גרפיים כוללת לא מעט שיעורים שכמו נלקחו מתוך לימודי הייטק).

הלימודים שמים דגש על פיתוח החשיבה העיצובית במדיומים השונים וכן על סיוע בפיתוח של שפה גרפית אישית של כל מי שלומד במסלול זה. בתקופה של שפע מוצרים, מעצב גרפי המציע שפה ייחודית הוא מי שמסייע למוצרים לעבור מיתוג ולקבוע את מיצוב המוצרים בשוק. לימודי עיצוב בארץ, במיוחד עיצוב גרפי מקיפים תחומים רבים החל מיצירת מותג, גילוי הזהות הגרפית של המעצב או המעצבת המתחילים, ועד לפרסום המותג, תוך הבנה מעמיקה של השוק והשיווק. הלימודים כוללים רקע עיוני אקדמי, לימודי תוכנות גרפיות מעשיים, ולימודי עיצוב גרפי המשלבים בין החלק העיוני לחלק המעשי.

לימודים אלה מספקים לסטודנטים את כל הכלים להפוך למעצבים גרפיים שידעו לעבוד הן עם חומרים מודפסים: עיצוב תמונות, עיתונות, ספרים, עיצוב ברושורים, פוסטרים, עיצוב כרטיסי ביקור וחומרי דפוס אחרים, והן עם חומרים ב-web (רשת): אתרים, באנרים, פרסומות וסרטונים מבוססי פלאש.

במהלך הלימודים, רוכשים הסטודנטים מיומנויות בציור, רישום, תפיסה תלת ודו מימדית ואיור, לומדים לעבוד עם תוכנות, להעביר מסרים באופן ויזואלי ומדויק ולתרגם רעיון לאיור, לומדים על צבעים וקומפוזיציות, מנתחים חומרים ויזואליים שיש בהם מסר (כגון פרסומות, כרזות, לוגואים ואיורים) ואף מתמחים בתחום נבחר כגון טיפוגרפיה (עיצוב אותיות), איור, הפקה ותחומים אחרים. לימודים של עיצוב גרפי נקראים גם לימודי תקשורת חזותית או לימודי גרפיקה.

בין הנושאים הנלמדים: התיאוריה של העיצוב הגרפי וההיסטוריה של התחום, תולדות האמנות, רישום, איור, צילום, תנועה ועוד.

מסלולי לימוד בעיצוב גרפי

קיימים מסלולים ותוכניות רבות שמכשירות סטודנטים להתמחות בתחום הגרפיקה ולהשתלבות בשוק העבודה.

תואר ראשון בעיצוב גרפי

לימודי גרפיקה לתואר ראשון בעיצוב נמשכים ארבע שנים והם מוצעים במסגרות אקדמיות (מכללות או אוניברסיטאות) שמתמחות בתחום העיצוב, לצד מסלולים כגון לימודי עיצוב פנים ומסלול לימודי עיצוב תעשייתי. ברוב התוכניות לתואר הלימודים נקראים לימודי עיצוב גרפי או לימודי תקשורת חזותית.

ההתמקצעות הבלתי פוסקת של המעצבים הגרפיים מחייבת גם מסלולי לימוד מקיפים ומעמיקים יותר, ואכן, אם בעבר ניתן היה להסתפק בלימודי תעודה הרי שכיום ישנן מכללות רבות המציעות לימודי עיצוב גרפי לתואר ראשון.

במסגרת לימודי תואר ראשון בעיצוב גרפי זוכים הסטודנטים להיכרות מעמיקה עם תוכנות חשובות ובהן Photoshop, Flash, Indesign, Dreamweaver ועוד תוכנות מתקדמות המאפשרות לעבד תמונות, ליצור אנימציה, לערוך וידאו ופעולות אחרות להן נדרש מעצב גרפי – ואמנם לא מדובר במסלול של לימודי מדעי המחשב או לימודי הייטק, אולם מהסטודנטים נדרשת גישה טכנולוגית.

לימודי עיצוב גרפי לתואר ראשון כוללים שני אשכולות מרכזיים של קורסים: קורסים תיאורטיים קורסים מעשיים. בקורסים התיאורטיים נלמדים היסודות הרעיוניים, החשיבתיים, הפילוסופיים, הפוליטיים, ההיסטוריים והחברתיים שמאחורי תחום העיצוב: תולדות האמנות, תולדות העיצוב הגרפי, תפקידיו החברתיים של העיצוב הגרפי, האופן שבו התחום היה מעורב במשטרים שונים בהיסטוריה ומהם היחסים בהווה בין עיצוב לבין סוגיות חברתיות שונות.

האשכול השני כולל לימודי גרפיקה מהפן המעשי ובתוכו קורסים בציור, רישום ואיור, קורסים בתוכנות גראפיות שונות, פיתוח קונספט ורעיון, צילום, מיתוג, טיפוגרפיה, עיצוב למטרות שונות, פרסום, ואף קורסים שמקנים יתרון בשוק העבודה כגון קורס ביזמות עסקית, בשיווק או בזכויות יוצרים. לימודים לתואר מסתיימים בפרוייקט גמר, פרוייקט עליו עובדים הסטודנטים בשנה הרביעית והוא אמור להראות יכולות חשיבתיות, יצירתיות וטכניות כאחד.

לימודי תעודה בעיצוב גרפי

תחום העיצוב הגרפי טומן בחובו מגוון נושאים מרתקים אשר ניתן ללמוד במסגרת לימודי תעודה והכשרה מעשית. כאשר מדובר על לימודים בתחום העיצוב הגרפי, ניתן להירשם ללימודים הנמשכים זמן קצר יותר באמצעות לימודי קורס עיצוב גרפי מקצועי וממוקד.

לימודי גרפיקה נלמדים גם במסגרת לימודי תעודה. בחלק ממוסדות הלימוד ניתן להמשיך את המסלול לתעודה למסלול לתואר, אך ישנם בתי ספר שאינם מעניקים תואר ומאפשרים לבוגרים הכשרה מעמיקה ויסודית בתחום, אך ללא תואר אקדמי. הלימודים נמשכים בין שלוש לארבע שנים.

לימודי תעודה בעיצוב גרפי מקנים תעודת גמר. ישנם מסלולים ארוכים וקצרים שמקנים מיומנויות שונות מתחום העיצוב הגרפי. המסלולים הקצרים יותר הם קורסים ייעודיים שמתמקדים בפן מסויים בעיצוב גרפי, למשל לימוד תוכנות גראפיות שנדרשות כיום בשוק העבודה או לימוד מיומנויות איור ורישום.

מסלולים ארוכים יותר לתעודה מכסים טווח רחב יותר של מיומנויות טכניות. חשוב לשים לב שגם תוכניות הלימוד הארוכות של לימודי עיצוב גרפי, שנמשכות שנתיים ואף שלוש שנים, לא מקנות תואר ראשון אלא תעודה בלבד.

לימודי עיצוב גרפי לתעודה מיועדים לאנשים המסוגלים לשלב יצירתיות גבוהה עם מיומנות טכנית מרשימה, שכן חלק נכבד מהעבודה של המעצבים הגרפיים בימינו מתבצע באמצעות מחשב ותוכנות שונות דוגמת אילוסטרייטור, פוטושופ וכו'.

בוגרי לימודי תעודה אלה זוכים להשתלב במשרות מתגמלות – הן פיננסית והן מבחינת העניין והסיפוק – במשרד פרסום, הוצאות ספרים, אתרי אינטרנט, משרדי עיצוב שונים (עיצוב גרפי, עיצוב מוצר וכו') וכן יכולים לעסוק בתחום כעצמאיים.

קורסים בגרפיקה

את לימודי הגרפיקה ניתן ללמוד גם בקורס ממוקד, פרטי או דרך מוסד לימודים, שמציע הכשרה טכנית באחת המיומנויות המבוקשות של עולם הגרפיקה, כגון: תוכנה מסויימת או כמה תוכנות, עיצוב לרשת (עיצוב אתרים), ועוד.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

כל מערכת של סמלים שמעבירה מסר, בין אם היא מורכבת מאותיות, מאיורים או מסמלים גרפיים נעים, משוייכת לעולם הגרפיקה, שנקרא גם עיצוב גרפי או תקשורת חזותית. גרפיקאים ומעצבים גרפיים נדרשים כיום להתמצא במיומנויות רבות, להכיר מגוון רחב מאוד של כלים ולהתאים את עצמם לאופני תצוגה שונים: באינטרנט, בשלטי חוצות, בספרים, בחוברות פרסום ובטלוויזיה.

לימודי עיצוב גרפי אמורים להקנות לסטודנטים כלים טכניים (תוכנות, מיומנויות ברישום, תפיסת צבע וקומופוזיציה) וכלים לפיתוח רעיון (מיתוג, העברת מסר ותהליכי יצירה) על מנת להפוך אותם לבוגרים שיכולים להשתלב בשוק העבודה. גרפיקאים משתלבים בתפקידי ביצוע והובלת תהליכים, פיתוח קונספט ובניית רעיון עד לשלב המוצר הסופי.

לימודי עיצוב גרפי מובילים לאפשרויות תעסוקה רבות בתור מעצבת או מעצב גרפי. בוגרי המסלולים לתעודה מועסקים כאנשי תוכנה שמופקדים על מוצרים ושירותים שונים בתחומי הגרפיקה, ויכולים לעבוד כאנשי שירות ומעצבים בבתי דפוס, כביצועיסטים במשרדי פרסום ובחברות הפקה שמפיקות חוברות או מוצרים גרפיים לתקשורת, למדיה ולעולם הפרסום.

בוגרי המסלולים לתואר ראשון מועסקים בתפקידי עיצוב בכירים יותר ויכולים לעבוד כארט דיירקטורים ומנהלי קריאיטיב במשרדי פרסום, כמעצבים פרילאנסרים, כמאיירים ובתפקידים נוספים שכוללים לא רק עיצוב גרפי אלא גם מיתוג, פיתוח קונספט ושיווק בעולם הפרינט וה-ווב. למרות היתרון התעסוקתי לבעלי תואר ראשון בעיצוב גרפי, לא כל מסלולי הלימוד לתואר ראשון מכסים את כל התוכנות הגראפיות הנדרשות כיום בשוק העבודה. מסיבה זו, כדאי לשקול היטב את המסלול בו בוחרים ללמוד לימודי עיצוב גרפי.

מוסדות ללימודי עיצוב גרפי

 • סמינר הקיבוצים – לימודי עיצוב גרפי תואר ראשון בסמינר הקיבוצים נמשכים 4 שנים ומעניקים לא רק BA אלא גם תעודת הוראה. על מנת להתקבל ללימודים אלה יש צורך בבגרות מלאה ובציון פסיכומטרי (בעלי ממוצע בגרויות 87 ומעלה פטורים מחובת הפסיכומטרי), וכן בתיק עבודות. בנוסף נדרשים המועמדים לבצע 2 תרגילים המוכיחים יכולות בסיסיות בתחום. בשנה הראשונה הלימודים הינם כלליים והסטודנטים זוכים לבסיס חיוני בכל התחומים: עיצוב מוצר, תקשורת חזותית ועיצוב לבוש. החל מהסמסטר השני של השנה השנייה ניתן להתמקד בתחום ספציפי או לרכוש כלים רחבי היקף. בשנה הרביעית מבצעים פרויקט גמר.
 • מכללת אמונה – במכללת אמונה, שקהל היעד העיקרי שלה הוא סטודנטיות דתיות, מוצעים לימודי עיצוב גרפי לתואר ראשון במסלול 4 שנתי – לימודים המכשירים את הסטודנטיות הן כמעצבות והן כמורות. ניתן לבחור באחת מתוך 4 התמחויות – הפקת דפוס, עיצוב אתרים ואנימציה, התמחות בינתחומית המשלבת אמנות ועיצוב וכן התמחות בצילום. בשלוש השנים הראשונות הלימודים הם במתכונת של 3 ימים בשבוע ובשנה ד' לומדים יום אחד
 • מכון אבני – המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית של מכון אבני, השוכן על קו התפר בין תל אביב ליפו, מציעה הן לימודי תעודה הנמשכים שנתיים והן לימודים לתואר ראשון, בשיתוף פעולה עם האוניברסיטה הפתוחה, הנמשכים 4 שנים (את הקורסים של האוניברסיטה הפתוחה ניתן להשלים במשך שנתיים נוספות).
 • בית הספר חשיפה – בית הספר לאומנויות התקשורת הטלוויזיה והמולטימדיה של לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה, מציע לימודי תעודה בתחום העיצוב הגרפי – ואת האפשרות להשלים אותם לתואר ראשון במדעי החברה והרוח. לימודי תואר ראשון שכזה כוללים את כל הקורסים המכשירים מעצבים גרפיים ובנוסף קורסים דוגמת "להבין סרטים", "לגדול עם הטלוויזיה", "תקשורת ודעת קהל", "סמלים חזותיים ציוניים בתרבות הישראלית" ועוד. הלימודים מיועדים להימשך 4 שנים, אם כי כל סטודנט יכול ללמוד בקצב שלו.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן