לימודים בישראל

לימודי עיצוב מוצר

לימודי עיצוב מוצר (Product Design) הפכו למסלולים מבוקשים המקנים ידע רב ומיומנויות נרחבות ויוצרים מעצבי מוצר שנהנים מעבודה יצירתית ומתגמלת. אם בעבר דגל המין האנושי ב"אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו", הרי שכיום אנחנו חיים בעידן בו ישנה חשיבות בלתי מבוטלת לאיכות המוצרים – אבל גם חשיבות לא פחותה לעיצוב שלהם.

לימודי עיצוב מוצר או לימודי עיצוב תעשייתי?

לצד עיצוב המוצר ישנו תחום נוסף שהתפתח בצורה משמעותית והוא העיצוב התעשייתי, וישנם לא מעט המתקשים להבחין בין השניים. באופן טבעי, אכן ישנן לא מעט נקודות השקה בין לימודי עיצוב מוצר לבין לימודי עיצוב תעשייתי, כשהתחום השני מכיל בתוכו את התחום הראשון (ובאופן כללי הינו רחב היקף עד מאוד ולא בכדי הפכו המסלולים לקראת תואר שני בעיצוב תעשייתי למבוקשים).

באופן כללי הן עיצוב מוצר והן עיצוב תעשייתי עוסקים הן בפן הפרקטי והן בפן האסתטי של המוצרים, ובנושאים כגון חומרים, שיטות ייצור, קונספט רעיוני ועוד.

איך לומדים עיצוב מוצר?

ישנן דרכים רבות להפוך למעצב מוצר. בחלק מהמקרים מדובר במסלול ייעודי בתחום עיצוב המוצר וכך למשל מציע המכון הטכנולוגי חולון תוכנית לימודי תעודה מקיפה במיוחד (בת כ- 500 שעות הנפרשות על פני 4 סמסטרים גדושים) בעיצוב מוצר, ובמקרים אחרים ההכשרה היא במסגרת לימודים רחבים יותר של עיצוב תעשייתי באופן כללי – בין אם לקראת תואר ראשון (הנקרא B.Des) שמוצע למשל באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל או במכללה האקדמית הדסה ירושלים, ובין אם במתכונת של לימודי תעודה (למשל בבית הספר למקצועות העיצוב "קווים").

בנוסף ישנם גם קורסים ממוקדים יותר דוגמת אלה המוצעים ב"קוביה" או ביחידה ללימודי חוץ של בי"ס "שנקר".

אופציה מומלצת נוספת היא סמינר הקיבוצים המציע תואר B.Ed באמנויות העיצוב ובמסגרתו התמחות בעיצוב מוצר – מסלול לימודים שמכשיר אנשי מקצוע שהם גם מעצבים מהשורה הראשונה וגם מורים מעולים בתחום.

למי שרוצה להתמקצע עוד יותר בתחום ישנם מסלולים שונים לקראת תואר שני בעיצוב תעשייתי (בין השאר בטכניון, במכון הטכנולוגי חולון ובבצלאל) ושבהם, בין השאר, נלמד גם נושא עיצוב המוצר.

תוכניות הלימוד השונות של לימודי עיצוב מוצר

במכון הטכנולוגי חולון מוצעת כאמור תוכנית בת 4 סמסטרים (שכל אחד מהם הוא בן 4 חודשים) ובסך הכל זוכים הסטודנטים לכ- 380 שעות לימוד תיאורטי ועוד 120 שעות התנסות מעשית מודרכת. הלימודים מקנים ידע בכל תחומי עיצוב המוצר, משלב גיבוש רעיונות ראשוניים, דרך שלב חקר השוק והגדרת קהל היעד ושלב הסקיצות והרישומים וכלה בשלב בניית המודל התלת ממדי וייצורו של מוצר מוגמר. התלמידים לומדים תוכנות רלוונטיות (ובפרט solid works), מסיירים במפעלים, נהנים מהרצאות של אמנים אורחים ובתום הלימודים מבצעים פרויקט גמר.

בסמינר הקיבוצים ההתמחות של לימודי עיצוב מוצר נלמדת במשך 4 שנים וכאמור מקנה גם תעודה הוראה בתחום. הלימודים עוסקים לא רק בעיצובם של מוצרים אלא גם בהשפעתם על הסביבה ועל החברה, כשבשנה א' נלמדים קורסי בסיס עם דגש על חשיבה רב תחומית, בשנה ב' ישנה התייחסות להיבטים השונים של עיצוב המוצר (שיווק, אקולוגיה, טכנולוגיה ועוד), בשנה ג' מתחילות התנסויות מעשיות של ממש ובשנה ד' עובדים על פרויקט גמר.

ב"קוביה" ניתן לבחור בין קורס עיצוב מוצר בסיסי (12 מפגשים בני 3 שעות כ"א) שלאחריו ניתן להמשיך להתפתח עם קורס עיצוב מוצר מתקדם (עוד 12 מפגשים דומים) או קורס ייחודי בעיצוב צעצועים (6 מפגשים).

גם ביחידה ללימודי חוץ של שנקר ישנם קורסים ייחודיים דוגמת עיצוב אריזות או עיצוב תכנון ופיתוח מוצרים בפלסטיקה, הנמשכים מספר שבועות, ואילו תואר ראשון בעיצוב תעשייתי (בבצלאל או במכללה האקדמית הדסה) הוא מסלול מלא בן 4 שנים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!



checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן