לימודים בישראל

לימודי עיצוב פנים

לימודי עיצוב פנים (Interior Design) הפכו מבוקשים מאוד בשנים האחרונות, וזאת בעקבות הביקוש הרב לשירותיהם של מעצבי פנים כחלק מהרצון של כולנו לגור בבתים יפים יותר, לעבוד במרחבים מעוצבים יותר ובאופן כללי להפוך את החללים הבנויים השונים לאסתטיים ומוקפדים.

עיצוב פנים הוא תחום רחב ביותר, הוא כולל כמעט כל מה שנמצא בתוך חללים פנימיים של מבנים, החל מבתי קפה, מועדונים, מסעדות, דרך משרדים ועד עיצוב חדרים בתוך חללי מגורים פרטיים, אזורים בתוך הבית כמו מטבח, עיצוב סלון וחדרי שינה. בעיצוב הפנים נכללים גם רהיטים או אלמנטים מיוחדים שנותנים אווירה למקום.

חולמים להיות מעצבי פנים? לפניכם כל המידע על לימודי עיצוב פנים, תחום לימודים בישראל המאפשר ללמוד מקצוע מבוקש, שיש בו מקום לביטוי יצירתי ואמנותי.

לימודי עיצוב פנים לתואר ראשון

לימודי עיצוב פנים

למי מתאים ללמוד עיצוב פנים?

עבודה בתחום עיצוב הפנים מציבה רף מקצועי גבוה וצורך במיומנויות וידע טכני ובמקביל מאפשרת יצירתיות רבה, ביטוי אישי ואמנותי ועיסוק אסתטי. עבור מי שמחפש מקצוע שהוא גם אמנותי ואסתטי וגם פרקטי, לימודי עיצוב פנים הם התשובה. כדאי לבחון באובייקטיביות ובכנות את מידת ההתאמה שלכם לתחום עיצוב הפנים. רוב מוסדות הלימוד המציעים מכינה בתחום מציעים מפגשי ייעוץ והכוונה על מנת לעזור לכם להבין האם זהו המסלול האופטימלי מבחינתכם והאם אכן כדאי לכם לעלות עליו.

תנאי קבלה ללימודי עיצוב פנים

אם אתם מרגישים שעיצוב פנים הוא הייעוד שלכם ורוצים לשפר את סיכויי הקבלה לאחד המסלולים שיהפכו אתכם למעצבי פנים מדופלמים, תוכלו לפנות למוסדות הלימוד השונים המציעים מכינות לעיצוב פנים גם ללא תיק עבודות ומבלי להידרש להוכיח כישרון בדרך כזו או אחרת.

משך הלימודים

לימודי עיצוב פנים לתואר ראשון נמשכים בדרך כלל ארבע שנות לימוד אקדמיות. לימודי תעודה אורכים בין שנה לשנתיים.

תכנית הלימודים

לימודי עיצוב בישראל בתחום עיצוב פנים כוללים שילוב בין תכנים עיוניים לבין פיתוח חשיבה יצירתית ייחודית ולמידה והתנסות בפרקטיקה מקצועית. לימודי עיצוב פנים מתמקדים במציאת פתרונות לכל חלל ולכל מרחב מגורים, שלא רק מעצבים סביבה אלא גם סגנון חיים. הלימודים כוללים לימודים עיוניים ששמים דגש על תוכן החלל הבנוי ולימוד תהליכי יצירת המרחב התלת מימדי של חלל וצורה.

הלימודים כוללים סדנאות עיצוב, מתודי ודיגיטאלי, וידע על שיטות עבודה בעיצוב פנים. עיצוב פנים מתרכז ביכולת ליצור מרחב פונקציונאלי ואסתטי מתוך רגישות לצרכים ולרצונות של מי שמזמין את העיצוב. במסגרת לימודי עיצוב בארץ מכירים את טכנולוגיות מקצועיות של עיצוב פנים וכן הבנה של שיקולים של בעלי מקצוע המגשימים את עבודה העיצוב בפועל. ניתן ללמוד עיצוב פנים בישראל ובחו"ל במספר רב של מסגרות לימוד, בתוכניות ומסלולים שונים.

נושאי הלימוד במסלולים השונים לקראת תואר ראשון בעיצוב פנים כוללים מבחר תחומי עיצוב, ובהם:

 • עיצוב חללים
 • עיצוב הריהוט
 • עיצוב תאורה
 • שילוב תשתיות שונות (מים, חשמל, גז) בעיצוב הבית הן מבחינה פונקציונלית והן מבחינה אסתטית
 • סוגי חומרים
 • סוגי צבעים

הלימודים כוללים ידע תיאורטי וכלים ליישום הידע – רישום, הדמיות מחשב, שרטוטים, בניית מודלים וכו'. בנוסף נלמדים העקרונות של עיצוב חללים ספציפיים (קליניקה, בית קפה, מרחב עבודה וכו') וכן נושאים בארכיטקטורה ואדריכלות.

הלימודים נחלקים לכמה אשכולות קורסים. האשכול הראשון הוא קורסים תיאורטיים, במידה ולומדים לקראת תואר. מהפן התיאורטי, לימודי עיצוב פנים כוללים קורסים על תולדות האדריכלות, העיצוב והאמנות, זרמים ותורות באדריכלות ועיצוב, נהלים מקצועיים, קורסים בשיווק או ניהול שמסייעים לסטודנטים להבין את העולם העסקי וקורסים נוספים.

אשכול נוסף הוא קורסים המקנים כלים לעיצוב ובמסגרתו נלמדות טכניקות רישום וציור, תורות צבע וחלל, פרזנטציה, צילום, בניית דגמים, ותוכנות מחשב רלוונטיות.

האשכול השלישי כולל קורסים מקצועיים בדגש הנדסי או טכנולוגי כמו תורת הבנייה, לימודי חומרים, קורס בסיסי בחשמל, ושיעורים טכנולוגיים. השילוב בין שלושת האשכולות הללו של לימודי עיצוב פנים מכשיר את הסטודנטים להתמצא, להבין ולהתנסות בכל ההתמחויות המקצועיות, התרבותיות, הטכניות והפרקטיות הקשורות לעולם עיצוב הפנים ולעבודה כמעצבי פנים.

מסלולי לימוד בעיצוב פנים

לימודי עיצוב פנים אקדמיים

מספר מכללות ואקדמיות בישראל מספקות לימודי תואר ראשון בעיצוב פנים. מסלול הלימודים הוא כארבע שנים ובהתאם לתוכנית הלימוד, התואר המתקבל בסיומם הוא תואר B.FA בוגר באמנות, תואר בוגר בארכיטקטורה במסלול עיצוב פנים או תואר BA רגיל, בשילוב תעודת הסמכה לעיסוק בעיצוב פנים. המסיימים את המסלול המלא לומדים לימודים מעשיים ועיוניים שכוללים גם קורסים פרקטיים ומקצועיים וגם קורסים תיאורטיים על היסטוריה ותיאוריה שקשורה בתחומי אדריכלות, אמנות ועיצוב.

לימודי תעודה בתחום עיצוב פנים

ישנן תוכניות של לימודי תעודה המאפשרות ללכת במסלול קצר יותר שנמשך בין שנה לשלוש שנים. תוכניות מקוצרות אלו מסמיכות את הלומדים לעסוק בעיצוב פנים מבלי להעניק תואר אקדמאי או תואר ראשון וכוללות בעיקר לימודי עיצוב פנים מהפן המקצועי-מעשי ושיעורים טכניים ומקצועיים, ופחות תיאוריה, (הום סטיילינג). בסיום מקבלים תעודת הסמכה לעיסוק במקצוע או תעודת גמר.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

הלימודים פותחים עולם עשיר ומרתק ובסופם הסטודנטים יכולים למצוא את עצמם פותחים עסק לעיצוב פרחים דקורטיביים, משתלבים בחברה של עיצוב מטבחים, מייעצים ללקוחות פרטיים או מעצבים חללים פנימיים מהתחלה ועד הסוף. וזה כמובן רק חלק קטן מהאפשרויות. בסיום לימודי עיצוב פנים יכולים הבוגרים להשתלב בעבודה במקומות רבים ובדרכים מגוונות. ניתן לפתוח סטודיו לעיצוב פנים או להשתלב בסטודיו קיים שמתמחה בעיצוב דירות, עיצוב בתים, משרדים, מסעדות או חללים אחרים.

בנוסף, ניתן להיכנס לסטודיו של אדריכלים או מהנדסים כיועץ לעיצוב פנים, להתברג כיועצים בחברה המוכרת מערכות ריהוט, מטבח, תאורה או פתרונות לבית, להשתלב בתור מעצבי פנים בחברות להפקת אירועים ולהיכנס לתחום התפאורה בטלוויזיה או בקולנוע. במקביל, ניתן גם לייעץ לאנשים או חברות באופן פרטי בתור מעצב או מעצבת פנים, להרצות על התחום וללמד.

מוסדות לימוד מובילים לעיצוב פנים

בין מוסדות הלימוד המציעים מסלול זה: המכון הטכנולוגי חולון, המסלול האקדמי המכללה למנהל ובית הספר הגבוה להנדסה ולעיצוב שנקר. במכון אבני ישנו מסלול לימודי עיצוב פנים המקנה תעודה מקצועית בתחום ובנוסף מאפשר קבלת תואר B.A של האוניברסיטה הפתוחה. גם במכללת ספיר ניתן לזכות בתעודת מעצב פנים בנוסף לתואר B.A בתרבות, יצירה והפקה.

 • המכון הטכנולוגיה בחולון HIT – המבקשים ללמוד במחלקה לעיצוב פנים במכון הטכנולוגי חולון (HIT) לקראת תואר ראשון עוברים בשלב ראשון מבחן פסיכוטכני שבודק בין השאר את ההבנה המילולית, החשיבה המרחבית והיכולות הרעיוניות-ויזואליות. לאחר מסננת ראשונית זו מגיע השלב הבא – מבחן התאמה ספציפי לתחום עיצוב הפנים + הצגת תיק עבודות + ראיון עם אחד מאנשי המחלקה. בנוסף נדרשת גם בגרות מלאה. הלימודים נחלקים ל- 3 שלבים: 3 הסמסטרים הראשונים מוקדשים להקניית מיומנויות גרפיות ויסודות בסיסיים רלוונטיים ללימודי עיצוב (ובהם חשיבה אדריכלית, התהליך העיצובי, ההיבט האנושי בעיצוב והקשרים הסביבתיים). בשני הסמסטרים הבאים המטרה היא לתרגל ולהטמיע את הכלים ואת הידע, וניתן לבחור בין 2 התמחויות: התערבות בבניין קיים ועיצוב חלל אובייקט. הסטודנטים משתתפים בקורסי בחירה דוגמת עיצוב מחנה חוף (המתרחש על שפת הים) ועיצוב אריזות ויוצרים פרויקט גמר.
 • המכללה למנהל – תנאי הקבלה של המסלול האקדמי המכללה למנהל הם: בגרות מלאה, עם לפחות 4 יחידות באנגלית (או לחילופין ציון 85 או יותר בחלק של האנגלית בפסיכומטרי או ציון 185 או יותר במבחן אמי"ר). מבחן כניסה בתחום העיצוב – מבחן מעשי הבוחן את היכולות בתחום ואת החותם האישי של המועמדים. ראיון קבלה – שבו נבדק הידע של המועמד בתחומים כמו אמנות, תרבות, אדריכלות וחברה, וכן באה לידי ביטוי אישיותו, יצירתיותו, הסקרנות שלו ושאר המרכיבים הנדרשים ממעצב פנים איכותי. תיק עבודות אינו חובה אולם עשוי לשפר את סיכויי הקבלה. גם פעילויות יצירתיות אחרות או לחילופין פעילות בעלת אופי חברתי/התנדבותי יכולות לסייע. הלימודים נמשכים 4 שנים כשבשנה ג' ישנה חלוקה לאשכולות לימוד שונים.
 • שנקר – תואר ראשון בעיצוב פנים בשנקר מוענק על ידי המחלקה לעיצוב פנים מבנה וסביבה. הלימודים נמשכים 4 שנים ומחולקים ללימודי בסיס ולימודי אשכולות שונים – עיצוב דיגיטלי, עיצוב מתודולוגי, מדעי הרוח, תכן טכנולוגיות בנייה (תחום מתוך לימודי אדריכלות) ועוד. בשנה הרביעית ניתן לבחור בין 2 התמחויות – עיצוב פנים ועיצוב סביבה וירטואלית.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן