לימודים בישראל

לימודי עיתונאות

אמנם בשנים האחרונות הועם זוהרה של העיתונות, בעיקר בשל השינויים המשמעותיים שעבר תחום זה – אם בעבר ניסו העיתונאים להציג בפני קוראיהם את העולם כפי שהוא באמת, ללא מורא וללא משוא פנים, הרי שכיום פלחים נרחבים בכל העיתונים, הן המודפסים והן המקוונים, מציגים תוכן שיווקי במסווה של חדשות – ובכל זאת עדיין ישנו ביקוש ער מאוד ללימודי עיתונאות, בין אם במסגרת לימודי תקשורת לתואר ראשון ובין אם בקורסים המתמקדים בעיתונאות ואפילו ממוקדים במיוחד דוגמת קורס כתבי ספורט.

האופציות הבולטות של לימודי העיתונאות הן בית הספר "כותרת" השוכן בתל אביב ומשתף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב, המכללה האקדמית ספיר והאוניברסיטה העברית ירושלים. בנוסף ישנם קורסים ייעודיים (שאינם מקנים תואר ראשון כמובן) ודוגמה אחת מיני רבות היא קורס שדרי וכתבי ספורט לעיתונות כתובה ומקוונת של סמינר הקיבוצים.

בית הספר כותרת – היהלום שבכתר

בית ספר "כותרת", המתהדר ברשימת בוגרים מרשימה במיוחד הכוללת בין השאר את צבי יחזקאלי, ברוך קרא, ענת גורן ולוסי אהריש, מציע שתי תוכניות לימוד – האחת לסטודנטים לתואר ראשון (או שני) והשנייה למי שכבר יש באמתחתו תואר.

במסגרת התוכנית הראשונה הלימודים נמשכים שנתיים (אקדמיות), ואילו במסגרת התוכנית השנייה – שנה (שנה מלאה ולא שנה אקדמית).

שתי התוכניות מבוססות בעיקר על סדנאות מעשיות – באולפני טלוויזיה ורדיו, בחדרי עריכה ובחדר מיוחד המדמה מערכת חדשות.

בין הקורסים: "דסק החדשות", "כתיבה מגזינית", "עיתונאי פוגש ידוען", "עיתונות חוקרת" ועוד.

בנוסף כוללים הלימודים קורסים שונים בתחום התקשורת (ובאופן טבעי בוגרי תואר ראשון בתקשורת או סטודנטים הלומדים לקראת תואר זה פטורים מאותם קורסים). הלימודים העיוניים מתקיימים באוניברסיטת תל אביב, והמעשיים – במסגרת "כותרת" (השוכן אף הוא בקמפוס של אוניברסיטת תל אביב).

על מנת להתקבל לשתי התוכניות של לימודי עיתונאות יש לעבור מבחן מיון ובנוסף ראיון אישי. הלימודים מקנים תעודה (במסלול הראשון התעודה תינתן בכפוף להשלמת החובות של התואר הראשון).

לימודי עיתונאות במכללת ספיר

מכללת ספיר השוכנת בסמוך לשדרות מציעה לימודי עיתונאות הכוללים ידע בכל התחומים המרכיבים את עבודתו של העיתונאי: איסוף מידע, עריכה, כתיבה בעלת אופי מגזיני, כתיבה בעלת אופי פרשני, תחקירנות ועוד.

בנוסף ללימודים התיאורטיים, המתקיימים בקבוצות קטנות המאפשרות מתן יחס אישי לכל סטודנט, ישנן התנסוויות מעשיות רבות – ובפרט בתחום העיתונות המקוונת, וכך רוכשים הסטודנטים כלים לגבי כיצד עורכים הום פייג', איך מצלמים, איך יוצרים בלוג איכותי ועוד. כמו כן נערכות פגישות עם עיתונאים מובילים מסוגים שונים וסטאז' בן שבוע באחד מארגוני התקשורת הגדולים בארץ.

בין הקורסים: "עבודת הכתב", "הכתב האינטרנטי" ו"כתיבה מתקדמת".

תנאי הקבלה: בגרות מלאה עם ממוצע של 95 או יותר, או פסיכומטרי של 650 או יותר, מבטיחים קבלה אוטומטית. בעלי ציונים המתקרבים לסף זה יעברו הליך מיון שכולל מבחן וראיון. בנוסף נדרשת רמה נאותה של אנגלית.

המחלקה לעיתונאות ותקשורת של האוניברסיטה העברית

באוניברסיטה העברית בירושלים מוצעים לימודי תקשורת ועיתונאות הן לקראת תואר ראשון והן לקראת תואר שני. בשנה הראשונה של התואר הראשון ניתן ללמוד אך ורק במתכונת דו חוגית, ואילו בשנה השנייה ניתן לעבור למתכונת חד חוגית.

התוכנית מרחיבה לגבי לימודי התקשורת באופן כללי ומתמקדת בפרט בנושאים מתוך לימודי עיתונאות, ובין הקורסים המוצעים במסגרתה ניתן לציין את "מדיה מדווחת מדיה", "תולדות החשיבה החברתית", "מאחורי הכותרות: עיתונות במבט ביקורתי" ואת "ארגז הכלים של האינטרנט".

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן