לימודים בישראל

לימודי עריכה לשונית

כשאנחנו אומרים "מאה שקל" או "ארבע ילדים" יש לזה אולי חן מסוים, אבל ספר שכתוב בעברית קלוקלת או עיתון שמופיעות בו שגיאות כתיב יותירו רושם שלילי על קוראיהם (גם אם התוכן מצוין) ובסופו של דבר יהוו מוצר פגום שהביקוש לו ילך וירד. גם באתרי אינטרנט, תוכניות רדיו וטלוויזיה וכן בפרסומים אקדמיים שונים נדרשת עריכה לשונית, ובסך הכל גם בעידן הנוכחי, שבו לכאורה ניתן להשתמש בשפה העברית באופן גמיש למדי, עדיין ישנו ביקוש בלתי מבוטל לשירותיהם של עורכי לשון איכותיים – והדרך להפוך לכאלה עוברת בלימודי עריכה לשונית.

לימודים אלה – שברוב המקרים נמשכים כשנה – מוצעים במתכונת של לימודי תעודה באוניברסיטאות שונות וכן במספר מכללות אקדמיות. תנאי הקבלה משתנים ממוסד לימודים אחד למשנהו, וכך גם הדגשים של כל תוכנית ותוכנית. בין השאר ניתן ליהנות מלימודי עריכה לשונית באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה, במכללה האקדמית לחינוך אורנים, המכללה האקדמית אחווה, מכללת ליפשיץ (מכללה אקדמית דתית למורים) ועוד.

לימודי עריכה לשונית באוניברסיטת חיפה

היחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה מציעה תוכנית בהיקף של 112 שעות לימוד (הנפרשות על פני שנה) ואשר בסיומה זוכים הבוגרים לתעודה מטעם האוניברסיטה (לא תואר ראשון).

מתכונת הלימודים היא מפגש שבועי (בשעות אחה"צ) שבו רוכשים התלמידים ידע תיאורטי וכן משתתפים בתרגילים ובסדנאות שונות. בין הנושאים הנלמדים: פיסוק, תעתיק נכון מלועזית לעברית, תחביר, משלבים לשוניים שונים, כלי עזר שונים לעורכי לשון וסוגי עריכה שונים (טכנית, ספרותית, עיונית, עיתונאית ועוד).

התוכנית פתוחה בפני כל מי שהשלים 12 שנות לימוד.

תוכנית הלימודים במכללת ליפשיץ

מכללת ליפשיץ השוכנת בירושלים, ואשר מתמקדת בהכשרת מורים דתיים, מציעה אף היא במסגרת היחידה ללימודי חוץ לימודי תעודה בתחום עריכת הלשון.

תוכנית זו מורכבת מכ- 250 שעות לימוד הנפרשות על פני 3 סמסטרים במתכונת של יום לימודים אחד בשבוע, ומיועדת לבעלי תואר ראשון בלשון, ספרות, תקשורת או תארים אחרים ממדעי הרוח, וכן לבעלי השכלה מקצועית בתחומים רלוונטיים (ובפרט אנשי תקשורת, מורים, עובדים בהוצאות לאור ועיתונאים).

במסגרת הלימודים ישנן 112 שעות לימוד המוקדשות ליסודות הלשון וליישומי מחשב, ועוד 140 שעות פרקטיקום המורכבות מ- 6 סדנאות מעשיות: יסודות העריכה, עריכה מדעית, עריכה עיתונאית, עריכה ספרותית, עריכה לשונית למתקדמים והבאה לדפוס.

לימודי עריכת לשון באוניברסיטת תל אביב

באוניברסיטת תל אביב הלימודים בתחום נמשכים שנה אחת למי שהינו בעל תואר ראשון בלשון עברית, ושנתיים למי שאינו בעל תואר שכזה (שנת לימודי השלמה + שנת לימודי עריכת לשון).

בכל סמסטר ישנן 40 שעות לימוד (ועוד 4 למי שאינו בעל תואר ראשון בספרות), במתכונת של פעמיים בשבוע (משעות הצהריים ועד הערב).

גם תוכנית זו משלבת בין לימודים תיאורטיים לבין סדנאות מעשיות בהן רוכשים התלמידים מיומנויות עריכה שונות (עריכה מדעית, עיתונאית, עריכת תרגום וכו'). בנוסף ישנם מפגשים עם מגוון אנשי מקצוע בתחום.

המכללה האקדמית לחינוך אורנים

לימודי עריכה לשונית במכללה האקדמית לחינוך אורנים (וליתר דיוק ביחידה ללימודי התמחות ותעודה של הפקולטה ללימודים מתקדמים) מיועדת לבעלי תואר ראשון (מתקבלים גם סטודנטים לספרות עברית או לשון עברית הנמצאים בשנת לימודיהם האחרונה), ונמשכת שנתיים.

במסגרת התוכנית מטופחת הרגישות ללשון ולסגנון, מוקנים כלים מגוונים לכל סוגי העריכה, מוענק ידע נרחב לגבי הדקדוק העברי ובאופן כללי מועשרות היכולות לטפל בכל סוגי הטקסט.

עובדי הוראה הנרשמים לתוכנית רשאים להגיש בקשה לקבלת גמול אישי, אולם היא אינה מזכה את מי שנמצא במסלול "אופק חדש" בגמול.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן