לימודים בישראל

לימודי פילוסופיה

לימודי פילוסופיה מוצעים במגוון מוסדות לימוד בישראל בעיקר במסגרת הפקולטות למדעי הרוח. אוניברסיטאות ומכללות אקדמיות מציעות תכניות מגוונות ומעניינות ללימודי תואר ראשון בפילוסופיה המשיקים ומשלבים גם תחומים נוספים. מה לומדים? למי זה מתאים? מהם תנאי הקבלה והיכן כדאי ללמוד? כל המידע במדריך שלפניכם.

לימודי תואר ראשון בפילוסופיה

תואר ראשון בפילוסופיה הוא גולת הכותרת של לימודי מדעי הרוח. פילוסופיה, שפירוש שמה ביוונית הוא אהבת החכמה, כוללת מגוון רחב של תת תחומים מרתקים ובהם תורת המידות (אתיקה), תורת היש (מטאפיזיקה), תורת ההיגיון (לוגיקה), תורת ההכרה (אפיסטמולוגיה), ותורת היופי (הלא היא כמובן האסתטיקה), ובאופן כללי היא מציגה תשובות מעמיקות לשאלות קיומיות, וגם מנסחת שאלות מהותיות בנושאים כמו מציאות, הכרה, מוסר, נפש, סיבתיות והקיום בכלל.

בנוסף משיקה הפילוסופיה אל תחומי ידע אחרים ובהם ההיסטוריה, מדעי המדינה, מתמטיקה, חינוך, תיאולוגיה, מדע ועוד, ובמובנים רבים מהווה בסיס איתן לרכישת כל ידע אחר, בין אם במסגרת לימודי תואר ראשון אקדמיים ובכלל.

דוגמאות לקורסים אותם ניתן ללמוד במסגרת תואר ראשון בפילוסופיה הן: פילוסופיה חדשה מדקארט עד קאנט, מבוא לפילוסופיה של הלשון, מבוא לפילוסופיה מדינית, סוגיות באתיקה נורמטיבית, מנקודת מבט מטאפיסית, קולנוע ופילוסופיה ומנגנונים מנטליים.

תכנית הלימודים

תכנית הלימודים בפילוסופיה מגוונת מאוד, כוללת נושאים מרתקים רבים ושמה דגש על גישה ביקורתית על מנת להעניק לסטודנטים כלים חיוניים למחשבה עצמאית וניתוח שאינו מקבל תיאוריה כזו או אחרת כמובן מאליו אלא בוחן אותה בעין נוקבת ומתעמק בה.

שנת הלימודים הראשונה לתואר כוללת קורסים כגון מבוא לאתיקה, נושאים בתורת ההיגיון, והפילוסופיה של הפוליטיקה. קורסים חשובים נוספים מרחיבים דעת אודות הפילוסופיה היוונית וכן מלמדים כיצד לקרוא ולנתח טקסטים פילוסופיים באופן מעמיק וביקורתי. הסטודנטים גם דנים בבעיות חשובות עמן מתמודדים הפילוסופים והוגי הדעות של ימנו, בדיוק כמו גם בעבר.

שנה ב' כוללת קורסים כגון מהותה של הפילוסופיה בעת החדשה, הפילוסופיה של הנפש, תורת ההכרה, אקזיסטנציאליזם, ונושאים בסוציולוגיה של המדע. הסטודנטים מרחיבים את ידיעותיהם גם על הפילוסופים הגדולים בכל הזמנים דוגמת סרן קירקגור, ניטשה, היידגר, מרקס, אפלטון, ואריסטו.

שנת הלימודים השלישית מאפשרת השתתפות בקורסי בחירה מגוונים, הן בפילוסופיה והן במדעי הרוח או החברה. ניתן ללמוד על מהותה של האסתטיקה, הקשר בין פילוסופיה לבין מתמטיקה, לוגיקה למתקדמים, מקורות הפילוסופיה היהודית, נושאים בפילוסופיה מזרחית, דיונים בפילוסופיה של הדת והימצאותו של האלוהים, מהותו של הזמן, ונושאים בביולוגיה בהקשר הפילוסופי.

בחלק מהפקולטות לפילוסופיה ניתן לשים דגש על פילוסופיה יהודית לא רק בקורס יחיד כזה או אחר אלא גם במסגרת מסלול לימודי פילוסופיה יהודית. מסלול זה יקיף נושאי הלכה ופילוסופיה, משנת הרמב"ם, ההגות היהודית של העת העתיקה וכן פילוסופיה יהודית מודרנית.

למי זה מתאים?

לא קל להגדיר את מהותה של האנושיות, אולם ללא ספק אחד המאפיינים העיקריים של המהות האנושית היא הסקרנות הבלתי נדלית, הרצון לדעת יותר, להכיר את הסיבות לתופעות הסובבות אותנו. סיבות, היגיון, רציונל, מהות – אלה הם המהות של הפילוסופיה ולכן הלימודים יתאימו, בראש ובראשונה, לאנשים חושבים וסקרנים מטבעם.

מכיוון שחלק נכבד מהפילוסופיה הקלאסית וגם המודרנית משתלב עם לוגיקה, הסקת מסקנות, תחום זה עשוי לקסום לאנשים רציונליים מאוד. יחד עם זאת, יש גם מקום לעיסוק במהות, בתכלית, בחקר האסתטיקה, בדרך הנכונה להפעיל שלטון פוליטי. משום כך, הלימודים יוכלו להתאים מאוד גם כשילוב עם תחום נוסף במתכונת תואר ראשון דו חוגי.

תנאי קבלה

לימודי פילוסופיה נחשבים מאתגרים, מרתקים ומעוררי מחשבה ועניין, אך למרות זאת, תנאי הקבלה אינם מן הקשים. ממוצע בגרות סביר, אף ללא צורך בבחינה פסיכומטרית, יספיק כדי להתקבל אל מרבית מוסדות הלימוד. יש לציין שבמסלול דו חוגי תנאי הקבלה עשויים להיות מאתגרים הרבה יותר.

משך הלימודים

משך זמן הלימודים לקבלת תואר בוגר בפילוסופיה הוא שלוש שנים.

עבודה ואפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי התואר יכולים למצוא מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה רלוונטיות, הדורשות ידע כללי נרחב ויכולת מחשבה מקורית. ניתן לעבוד בתפקידי הוראה ומחקר. ניתן לעסוק בייעוץ לגופים הזקוקים לראיה שונה ויכולת חשיבה מחוץ לקופסה. ניתן לעסוק בכתיבה, עריכה, ביקורת, עיתונאות, פובליציסטיקה. ישנה אפשרות להשתלב בספריות, לעסוק במידענות, להדריך, ללמד, להמשיך לרכוש דעת בתחומים מגוונים במדעי החברה כך שניתן יהיה לעסוק בתפקידי ניהול בכירים, בתפקידי כספים, והנחיית קבוצות.

תורת הפילוסופיה מחדדת את האינטלקט, ולכן רבים בוחרים ללמוד במתכונת דו חוגית ולשלב לימודים אלה עם תחומים נוספים כגון מדעי המחשב, מתמטיקה שימושית, או פסיכולוגיה.

ניתן גם להמשיך אל לימודי תואר שני בפילוסופיה או בכל תחום אחר, וכך ליהנות מבסיס מוצק ועליו מקצוע מבוקש או להתקדם בעולם האקדמיה בתחום הפילוסופיה ולהפוך לחוקר או הוגה דעות.

מוסדות לימוד מובילים לפילוסופיה

מוסדות לימוד נבחרים כוללים אוניברסיטאות כגון אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה הפתוחה, האוניברסיטה העברית וכן מכללות אקדמיות כמו מכללת תל חי.

 • אוניברסיטת תל אביב – מגוון מסלולי לימוד לתלמידי פילוסופיהוביניהם: מסלול דו חוגי בשילוב עם תחום ידע נוסף ומסלול פילוסופיה מורחב למצטיינים. ניתן להתקבל גם ללא ציון פסיכומטרי וזאת עם ממוצע בגרויות של לפחות 100. גם ממוצע של 85 ומעלה במקצועות ההומניים (ללא בונוסים) מאפשר קבלה ללא פסיכומטרי. ציון פסיכומטרי 450 או יותר, או ציון התאמה 500 או יותר מאפשרים גם הם קבלה ללימודי הפילוסופיה ועוד כדאי לדעת שמועמדים בני 40 ומעלה מתקבלים בלי קשר לציון כזה או אחר. בשנה הראשונה ניתן ללמוד במתכונת דו חוגית בלבד, ובסוף שנה זו סטודנטים מצטיינים יוכלו לבחור אם ברצונם לעבור למסלול חד חוגי. אוניברסיטת תל אביב מציעה גם מסלול ייחודי הנקרא חקר התודעה ומשלב את הפילוסופיה עם מדעי החיים.
 • האוניברסיטה הפתוחה – ניתן ללמוד פילוסופיה כמקצוע עיקרי או משני במחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות. אפשרי לבחור בלימודים במתכונת חד חוגית או שילוב עם חטיבה בתחומי מדעי החברה או לחילופין – מדעים מדויקים.
 • האוניברסיטה העברית – הפקולטה למדעי הרוח מציעה מסלול לתואר ראשון ולתואר שני (מוסמך) בפילוסופיה. על מנת ללמוד תואר ראשון בפילוסופיה באוניברסיטה העברית נדרש ממוצע בגרויות 97.5 (ללא פסיכומטרי) או ציון פסיכומטרי 600 וזכאות לבגרות מלאה. מועמדים בני 30 ומעלה עם ציון פסיכומטרי 550 מתקבלים אף הם.
 • המכללה האקדמית תל חי – ניתן לבחור תכנית בלימודים רב תחומיים, כאשר ישנה אפשרות לכלול מקבץ בלימודי פילוסופיה כחלק מהחטיבה ללימודי תרבות.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן