לימודים בישראל

לימודי פסיכוביולוגיה

הצורך בשילוב מדעי ומחקרי בין פסיכולוגיה לבין ביולוגיה הולך ומקבל הכרה רחבה. תוכניות ללימודי פסיכוביולגיה נעשות נפוצות יותר ולא בכדי. ההתנהגות האנושית נשענת על מורכבות רבה וכדי להבין אספקטים התנהגותיים אישיים וחברתיים, כדי להתמודד עם השפעות של בריאות וחולי נחוצים אנשים בעלי ידע ברבדים נפשיים מחד וברבדים ביולוגיים, פיסיולוגיים ונוירולוגים מאידך.

בוגרי לימודי פסיכוביולוגיה יכולים להשתלב במקצועות הטיפול, במחקר או באקדמיה בתפקידים בעלי משמעות והשפעה וכן להפוך למטפלים ותרפיסטים.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

לימודי פסיכוביולוגיה בישראל

גם בישראל, בדומה למקובל בעולם המערבי, כבר לא ניתן להתייחס אל הפסיכולוגיה האנושית כאל עניין השייך רובו ככולו אל התת המודע ואל זרמי היצרים והתשוקות כפי שהניחו פרויד ותלמידיו. ההשפעות של הפיסיולוגיה, סביבה, שינויי בריאות, הזדקנות או מחלה וכן גנטיקה על הנפש האנושית נחקרים ונלמדים במוסדות אקדמאים רבים בישראל. מדע המוח, גם בארץ, הינו אחד התחומים המרתקים ביותר וזה המושך אליו תשומת לב אקדמאית, מחקרית ומדעית רבה.

מה זה פסיכוביולוגיה?

פסיכוביולוגיה חוקרת תהליכים מוחיים, נוירולוגיים, עצביים תוך התייחסות לקונטקסט רחב, אישי ואנושי. בתחום דעת זה שמים דגש גם על מהותו של הזיכרון האנושי, על הקלט המתקבל מהחושים, דרכי עיבודו, היכולת לקבל על סמך זאת החלטות או לבסס דעות או עמדות.

למי זה מתאים?

כדי ללמוד פסיכוביולוגיה יש צורך בתשוקה להבין את המוח האנושי מצד אחד אבל גם לקבל את המורכבות הרגשית שלא תמיד ניתן להבין (עדיין) באופן מלא. התחום מתאים לאנשים שנמשכים למדעי החיים ולביולוגיה, לאנשים שמרגישים בנוח במעבדות, שנמשכים להבנת הקיום האנושי או שרוצים לתרום להתפתחות חקר המוח. נושא התואר מתאים גם לאנשים השואפים להתמחות בהמשך בפסיכולוגיה (באמצעות לימודי תואר שני) אך מעוניינים לקבל בסיס הרבה יותר רחב במדעי המוח.

תנאי קבלה

לימודי פסיכוביולוגיה נחשבים ללימודים מאתגרים ולא פשוטים. תנאי הקבלה כפי שמפרסמים מוסדות הלימוד השונים מראים שנדרשים ציונים גבוהים על מנת להתקבל לתוכנית וקיימת עדיפות לבעלי יכולות גבוהות במדעים ובמתמטיקה. מוסד הלימוד עשוי לדרוש עמידה בריאיון קבלה או מכינה.

תוכנית הלימודים ונושאי לימוד

תכני הלימוד שנכללים בלימודי תואר בפסיכוביולוגיה כוללים קורסים בפסיכולוגיה כגון מבוא כללי לפסיכולוגיה, הרקע הפילוסופי של הפסיכולוגיה ואישים בעלי השפעה על תחום זה, גישות פסיכולוגיות כגון הגישה ההתנהגותית, פסיכולוגיה חברתית, והגישה הפסיכודינמית.

הלימודים עוסקים גם במדעי הביולוגיה הקשורים לכימיה של המוח, עקרונות פיזיקליים, התנהגויות נורמליות לעומת התנהגויות בלתי נורמליות, תפקודו של התא, והתנהגויות בסיסיות של בעלי חיים.

בנוסף, צוברים ידע בגנטיקה, ביוכימיה, לומדים על מכשרים מתקדמים שמשמשים לחקר המוח תוך שימוש באותות החשמליים המגיעים מהמוח וכן לומדים אנטומיה וגישות טיפוליות. במהלך הלימודים מקבלים גם כלים מתמטיים, סטטיסטיים ואחרים, הדרושים לאנשי מדע וחוקרים לעתיד.

» לקריאה מורחבת על: לימודי ביולוגיה

משך זמן הלימודים

על מנת לסיים את החובות לתואר ראשון בפסיכוביולוגיה נדרשות שלוש שנים מלאות.

אפשרויות תעסוקה

לאחר סיומם של לימודי פסיכוביולוגיה יכולים הסטודנטים להשתלב במערכת הרפואה – לעבוד בקופות החולים, בבתי החולים, במרפאות, במכונים שעורכים בדיקות פיסיולוגיות. הבוגרים יכולים להפוך למטפלים, לטפל הן בצד הגופני והן בעניינים הקשורים לפגיעה או לירידה בכושר המנטלי וכן לסייע בהתמודדות הרגשית המעורבת במצבי בריאות ומחלה.

בנוסף, אפשר להשתלב בחברות תרופות, בחברות הייטק שעוסקות בפיתוח מיזמים רפואיים. במידה וממשיכים הלאה, ללימודים גבוהים לתואר שני או שלישי ניתן להשתלב בתפקידים בכירים במכוני מחקר.

מסלולי לימודים ומידע נוסף

» קראו גם על: תואר שני בפסיכוביולוגיה

מוסדות לימוד מובילים לפסיכוביולוגיה

תוכניות לימודים מובילות ללימודי פסיכוביולוגיה קיימות במוסדות האקדמאים הנחשבים – אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון בנגב וכן במכללה האקדמית תל אביב יפו.

 • לימודי פסיכוביולוגיה באוניברסיטת תל אביב – תוכנית לימודים בביולוגיה ופסיכולוגיה, בהדגשת מדעי המוח לתואר הראשון. בתוכנית ניתן למצוא קורסים בתחומי הביולוגיה ומדעי החיים, נוירולוגיה וכן גם קורסים מקיפים בפסיכולוגיה.
 • לימודי פסיכוביולוגיה באוניברסיטת בן גוריון – שילוב בין ביולוגיה לפסיכולוגיה, כאשר התוכנית מקיפה קורסים אודות ההשפעות הביולוגיות והפסיכולוגיות על ההתנהגות האנושית.
 • תואר שני בפסיכוביולוגיה במכללה האקדמית תל אביב יפו – שמה של התוכנית – "תואר שני בפסיכולוגיה עם התמחות בפסיכולוגיה רפואית" והיא מיועדת לבעלי תואר ראשון בפסיכולוגיה, בביולוגיה או בתחומים משיקים. על פי הפרסומים, נועדה התוכנית להעמיק בהבנת משתנים פיסיולוגיים פסיכולוגיים ואף חברתיים, השפעתם על בריאות ותחלואה ומענה פסיכולוגי רפואי שיכול להינתן בהתאם לממצאים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן