לימודים בישראל

לימודי פסיכודרמה

טיפול רגשי נפשי ניתן לערוך על פי קווים מנחים השאובים ממגוון שיטות. לצד שיטות טיפול מסורתיות, שנערכות באופן מילולי, באמצעות דיבור, ישנן שיטות הנשענות על ביטוי יצירתי אומנותי. אלה הן שיטות טיפול באומנות, כאשר אחת המרתקות שבהן היא הטיפול באמצעים דרמטיים – פסיכודרמה.

לימודי פסיכודרמה מקובלים כיום בעולם והם זוכים להכרה שאיננה פחותה מלימודי פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, טיפול פסיכודינמי ואחרים.

לימודי פסיכודרמה בישראל

לימודי פסיכודרמה בארץ הפכו לזמינים וניתן לקחת בהם חלק הן בצורת לימודי תעודה והן בלימודים אקדמאים. קשה לדעת כמה סטודנטים בדיוק פונים לתחום זה בכל שנה, אולם כאשר קיים מגוון רחב של מסלולי לימוד להכשרת מטפלים בפסיכודרמה, הרי שמדובר במסלול פופולרי למדי.

יתרה מכך, מגוון רחב של מטפלים מציעים את שירותיהם הטובים בשיטת טיפול זו וקיימת בו הכרה גם מצד אנשי בריאות הנפש ומטפלים הפועלים בשיטות אחרות.

למי זה מתאים?

הרעיון שמאחורי שיטת הטיפול באמצעות פסיכודרמה גורס שלא בכל אדם ניתן לטפל בכלים שגרתיים של שיחה ופורקן נפשי באמצעות מילים. באמצעות כלים יצירתיים ואומנותיים יכולים המטופלים לעבד אלמנטים שונים וזיכרונות, חלקם קשים, בדרך בונה וחיובית. הטיפול מתבצע באופן פרטי או בקבוצה והוא יכול לסייע להתגברות על מגוון קשיים ואירועי חיים קשים.

למי מתאימים הלימודים? הם נועדו לאנשים יצירתיים בעצמם, בעל רגישות ורצון לטפל ולסייע. הלימודים מתאימים לאלה השואפים לקחת חלק בתהליכי ריפוי ושיקום נפשי של מטופלים במגוון גילאים, מגוון רקעים, מגוון קשיים. עיסוק מקצועי זה מעניק תגמול לא רק למטופל אלא גם למטפל. באמצעות יצירת סביבה טיפולית בטוחה ויצירתית מקבלים סיפוק בעבודה ומגוון אפשרויות להתפרנס בצורה ראויה.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה אינם זהים בכל מוסדות הלימוד. ככלל, קיימת אפשרות להתקבל למסלול לימוד אקדמאי (לתואר שני בפסיכודרמה) על סמך סיום בהצלחה של לימודי תואר ראשון כלשהו, בממוצע ציונים שנע בין 80 ל-85. עבור בוגרי תואר ראשון שאיננו מהתחום הטיפולי, ידרשו בדרך כלל השלמות מתאימות במסגרת קורסים ברמה אקדמאית בשיטות מחקר, מבוא לפסיכולוגיה.
ישנם מוסדות לימוד המציעים מסלול ללימודי תעודה אליהם ניתן להתקבל גם ללא תואר ראשון.

נושאי הלימוד

תוכנית לימודים בתחום זה כוללת נושאים כמו מבוא ורקע לטיפול פסיכודרמה, שיטות של אבחון והערכה, פסיכודרמה – היבטים תיאורטיים ומעשיים, התנסות קלינית טיפולית, מיומנויות הדרושות לטיפול פרטני וכן כאלה הדרושות להנחיית קבוצות או לטיפול קבוצתי. ישנם מוסדות לימוד שבהם יקבל הסטודנט גם כלים נוספים של טפול באומנויות וכן סדנאות פרקטיות הכוללות התנסות עצמית.

משך זמן הלימודים

לימודי פסיכודרמה יכולים לארוך שנתיים עד שלוש שנים. במה תלוי משך הלימודים? יש מוסדות לימוד המציעים לימודי תעודה דו שנתיים ויש גם מוסדות לימוד ומכללות שמציעים לימודים לתואר השני הכוללים גם התמחות מעשית או פרקטיקום ולכן עשויה להידרש תקופה ממושכת יותר עד לסיום חובות הלימודים.

אפשרויות תעסוקה

במה ניתן לעסוק לאחר סיום הלימודים? בפני בוגרי התואר השני או לימודי התעודה המעמיקים יש אפשרות להשתלב במרכזי בריאות וטיפול. ישנם בוגרים הפותחים קליניקה פרטית לטיפולי פסיכותרפיה בשיטת פסיכודרמה. אפשר לטפל בבני נוער, בילדים בסיכון, באנשים בכל גיל המתמודדים עם חוויות קשות ברמה האובייקטיביות או חוויות לא פשוטות ברמה הנפשית.

מוסדות לימוד מובילים לפסיכודרמה

לימודי פסיכודרמה בישראל מתקיימים בכמה מכללות, חלקן כאלה הפועלות בשיתוף עם אוניברסיטה. מוסדות לימוד מובילים למעוניינים ללמוד פסיכודרמה כוללים את מכללת תלתן, סמינר הקיבוצים, המכללה האקדמית לחברה ואומנויות, מכללת לוסקי.

 • לימודי פסיכודרמה במכללת תלתן – מכללה ללימודי רפואה משלימה, הפועלת תחת כנפיה של אוניברסיטת בן אילן. לימודי פסיכודרמה מתקיימים במתכונת דו שנתית, עם שילוב בין פסיכודרמה, הנחיית קבוצות וטיפול באומנויות.
 • לימודי פסיכודרמה במכללת לוסקי – לימודים שגם הם דו שנתיים, לימודי תעודה מקצועית ולא לימודים אקדמאיים. לבוגרים אפשרות לקבל הכרה אקדמאית עבור חלק ניכר מתכני הלימוד.
 • לימודי פסיכודרמה בסמינר הקיבוצים – תוכנית לימודי פסיכודרמה למעוניינים בהכשרה אקדמאית. התוכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון והיא נקראת "טיפול באומנויות, התמחות בפסיכודרמה".
 • לימודים במכללה האקדמית לחברה ואומנויות – ניתן ללמוד לתואר שני בפסיכודרמה.

יש לציין שישנם מוסדות לימוד נוספים שמציעים מסלולי תואר שני בטיפול באומנויות, עם אפשרות להתמחות בפסיכודרמה (למשל – מכללת מבחר, בשיתוף אוניברסיטת חיפה).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן