לימודים בישראל

לימודי פסיכולוגיה: המדריך המלא

לימודי פסיכולוגיה ׁ(Psychology) מהווים את הבסיס לכל מקצועות הפסיכולוגיה וביניהם פסיכולוגיה חברתית, התפתחותית, קלינית, רפואית, תעסוקתית, חינוכית וארגונית. מטרתם של לימודי הפסיכולוגיה היא הקניית כלים לתיאור התנהגויות אנושיות, מציאת הסבר מספק להן בכלים מדעיים, ניבוי התנהגויות בתנאים וסביבות משתנות ופיתוח היכולת להשפיע על ההתנהגות.

לימודי פסיכולוגיה

בואו להיות סטודנטים לפסיכולוגיה!

כל המידע על לימודי פסיכולוגיה

מהי פסיכולוגיה?

תורת הפסיכולוגיה הינה תחום העוסק בחקר ההתנהגות האנושית, אשר עניין את בני האדם מאז ומתמיד. אפלטון ואריסטו שחיו במאה ה-4 לפני הספירה עסקו בכך וכתבו על הנפש, הרמב"ם האמין כי קיום המצוות הכתובות בתורה מוביל לאיזון נפשי, דקארט הצביע בתחילת המאה ה-17 על כך שהמוח ואיתו מערכת העצבים קובעים כיצד נתנהג וגם עסק רבות ביחסי הגומלין בין גוף לנפש.

בסוף המאה ה-19 היה זה וילהלם וונדט שהוסיף לפן הפילוסופי שאפיין את הפסיכולוגיה את המימד המדעי הכל כך חשוב ואף הקים מעבדה לחקר ההתנהגות האנושית ובמאה ה-20 – בעקבות שורת חוקרים מבריקים ובהם פרויד, יונג, אדלר, פרנקל, פרום, חומסקי, בנדורה ואחרים – הפכה התורה העוסקת בנפש האדם (ביוונית "פסיכה" היא נפש) לרווחת מאוד והתפתחה באופן משמעותי.

למי זה מתאים?

לימודי פסיכולוגיה עשויים להתאים במיוחד לאנשים בעלי סבלנות ואוזן קשבת. חלק מאופי העבודה בתור פסיכולוג היא להקשיב לאנשים, לנתח את צורת החשיבה שלהם ולסייע להם במציאת פתרונות לבעיותיהם. כל מי שמוצא עצמו מרותק בכל הנוגע לנפש האדם, התנהגויות אישיות וחברתיות יוכל למצוא עצמו נהנה ומתאים ללימודים אלה. התחום מתאים הן לנשים והן לגברים מכל שכבות האוכלוסייה.

תנאי קבלה ללימודי פסיכולוגיה

תנאי הקבלה ללימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון קשורים בדרך כלל בציוני פסיכומטרי ותעודת הבגרות. דרישות הסף לקבלה לתואר שני נשענים על ציוני התואר הראשון ולעיתים אף נדרש מבחן מתא"ם והמלצות – בהתאם למוסד הנבחר.

משך הלימודים

לימודים לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים, לתואר שני שנתיים ולאחריו תקופת סטאז' של שנתיים נוספות לצורך השלמת הדרישות לעבודה כפסיכולוגים.

תכנית הלימודים

לימודי פסיכולוגיה הם בין המסלולים הפופולאריים ביותר בישראל ובין המבוקשים ביותר בהשכלה הגבוהה בארץ ובעולם. ניתן ללמוד אותם הן באוניברסיטאות השונות והן בשורה ארוכה, והולכת ומתארכת, של מכללות. בחלק גדול מהמקרים מדובר בלימודים משולבים: למשל לימודי כלכלה ופסיכולוגיה, פסיכולוגיה ומדעי המדינה, פסיכולוגיה ותקשורת, ניהול ופסיכולוגיה ועוד.

לימודים אקדמיים בפסיכולוגיה נמצאים תחת הקטגוריה האקדמית של מדעי החברה, הם חופפים ללימודי סוציולוגיה ומשתייכים גם למדעי ההתנהגות.

לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון

מסלולי הלימוד המגוונים מבוססים על לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון, במהלכו מועברים התכנים הבסיסיים של פסיכולוגיה ותורת הנפש. תכני הלימוד בשנות התואר הראשון כוללים בין היתר תיאוריות שונות של התנהגות, פתולוגיות נפשיות שונות, פיזיולוגיה של המוח, מתודולוגיות שונות מתחום הפסיכולוגיה וקורסים מתחום הסוציולוגיה.

לימודי פסיכולוגיה לתואר שני

לימודי תואר שני בפסיכולוגיה שבו מתמקדים בתחום התמחות נבחר. החל מלימודי התואר השני והלאה קיים דגש רב על פרקטיקה והתנסות בטיפול בפועל. לאחר מכן, הסטודנטים יכולים להירשם בפנקס הפסיכולוגים בישראל אך עליהם לעבור עוד תקופת התמחות על מנת שיוכלו לעבוד באופן עצמאי וללא השגחה.

לימודי תעודה וקורסים בפסיכולוגיה

לימודים בתחום הפסיכולוגיה מתקיימים גם במתכונות של לימודי תעודה ולאו דווקא לימודים באקדמיה. ישנה אפשרות ללמוד קורסים ספציפיים בתחום הטיפולי כמו תרפיה בתנועה, או ללמוד במסגרות לימוד המעניקות תעודת מטפל בתום הלימודים.

מסלולי לימוד בפסיכולוגיה

מדע הפסיכולוגיה מספק ידע, כלים ומיומנויות הפולשים גם לתחומים אחרים שקשורים להתנהגויות של בני אדם כמו קרימינולוגיה, משפט, עבודה סוציאלית, חינוך וכלכלה ולכן ניתן ללמוד פסיכולוגיה במסלול דו חוגי ולשלב חוג נוסף כגון כלכלה, משפטים, מנהל עסקים, תקשורת וכדומה או להמשיך ללימודי המשך בחוגים אחרים (לתואר שני או השלמות). השילובים האופטימאליים הם פסיכולוגיה ותקשורת, ניהול ופסיכולוגיה וכן פסיכולוגיה וסוציולוגיה.

מסלול אפשרי נוסף הוא ללמוד פסיכולוגיה במסלול חד חוגי במטרה לטפל בבני אדם ולהתמחות כפסיכולוגים. לצורך כך יש ללמוד תואר ראשון ולאחריו להמשיך לתואר שני ובמהלכו לבחור התמחות ספציפית באחד מענפי הפסיכולוגיה. מסלול זה מאפשר להתמחות במסגרת אקדמית ובמהלך הפרקטיקום בפרקטיקות שונות של פסיכולוגיה: קלינית, רפואית, תעסוקתית, שיקומית, התפתחותית ועוד. כאשר בוחרים לימודי פסיכולוגיה כמסלול יחיד ובלעדי, קיים דגש רב יותר על טיפול מעשי בבני אדם וסוגיות שונות שעולות במהלך הטיפול. זאת בשונה משימוש בפסיכולוגיה כמתודולוגיה או כלי מחקר.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

לימודי פסיכולוגיה מובילים לאפשרויות תעסוקה רבות שכוללות מתן פרשנויות, ניבוי התנהגויות ומחקר על בני אדם. בוגרי החוג לפסיכולוגיה או חוגים משולבים יכולים למצוא עבודה כאנשי שיווק, כאנליסטים של התנהגויות אנושיות בתחומי מסחר וכלכלה, כיועצים ותפקידים נוספים. במידה ובוחרים במסלול דו חוגי או משלבים פסיכולוגיה בתואר הראשון עם לימודים מחוג אחר בתואר השני, כדאי לברר מראש מהן אפשרויות התעסוקה שנפתחות בסיום ההכשרה האקדמית ולבחור את המסלול האקדמי בהתאם.

חשוב לדעת כי השלמת תואר ראשון בלבד אינה מאפשרת לעבוד כפסיכולוג – לשם כך יש ללמוד לתואר שני, שבמהלכו קיימת התמחות בתחום ספציפי (למשל פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה ארגונית או פסיכולוגיה קלינית), ולעבור סטאז' ובחינות מומחיות שנערכות באחריות משרד הבריאות.

לימודים אקדמיים במסלול המלא (תואר ראשון, שני והתמחות) מאפשרים לעבוד כפסיכולוגים מוסמכים: כמטפלים עצמאיים, במסגרת מרפאות נפש ובתי חולים, במחלקות פסיכיאטריות, בבתי ספר, בצה"ל, במסגרות תעסוקתיות שונות ובכל מקום שיש בו תקן לפסיכולוג. מטפלים מומחים שסיימו את תקופת הלימודים ועוסקים בפסיכולוגיה באופן מקצועי ורשמי יכולים לעבוד באופן עצמאי או במסגרות ממשלתיות ועירוניות שונות.

למרות המסלול הארוך והתחרות הלא קלה בשוק, לימודי תואר אקדמי בפסיכולוגיה סוללים את הדרך לקריירה מספקת ובעלת משמעות, בתנאי שכר יציבים והוגנים. הסיפוק הרב הנובע מסיוע לאנשים אחרים, הבנת המניעים להתנהגויותיהם והענקת הכלים לשינוי והתמודדויות, הם בדרך כלל התמורה האמיתית של העוסקים בתחום זה.

מוסדות ללימודי פסיכולוגיה

ייעוץ לימודים והכוונה חינם ללימודי פסיכולוגיה

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן
מועדי ימים פתוחים