לימודים בישראל

לימודי פסיכולוגיה

לימודי פסיכולוגיה ׁ(Psychology) מהווים את הבסיס לכל מקצועות הפסיכולוגיה וביניהם פסיכולוגיה חברתית, התפתחותית, קלינית, רפואית, תעסוקתית, חינוכית וארגונית. מטרתם של לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה היא הקניית כלים לתיאור התנהגויות אנושיות, מציאת הסבר מספק להן בכלים מדעיים, ניבוי התנהגויות בתנאים וסביבות משתנות ופיתוח היכולת להשפיע על ההתנהגות.

לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון

לימודי פסיכולוגיה

בואו להיות סטודנטים לפסיכולוגיה!

מהי פסיכולוגיה?

תורת הפסיכולוגיה הינה תחום העוסק בחקר ההתנהגות האנושית, אשר עניין את בני האדם מאז ומתמיד. אפלטון ואריסטו שחיו במאה ה-4 לפני הספירה עסקו בכך וכתבו על הנפש, הרמב"ם האמין כי קיום המצוות הכתובות בתורה מוביל לאיזון נפשי, דקארט הצביע בתחילת המאה ה-17 על כך שהמוח ואיתו מערכת העצבים קובעים כיצד נתנהג וגם עסק רבות ביחסי הגומלין בין גוף לנפש.

בסוף המאה ה-19 היה זה וילהלם וונדט שהוסיף לפן הפילוסופי שאפיין את הפסיכולוגיה את המימד המדעי הכל כך חשוב ואף הקים מעבדה לחקר ההתנהגות האנושית ובמאה ה-20 – בעקבות שורת חוקרים מבריקים ובהם פרויד, יונג, אדלר, פרנקל, פרום, חומסקי, בנדורה ואחרים – הפכה התורה העוסקת בנפש האדם (ביוונית "פסיכה" היא נפש) לרווחת מאוד והתפתחה באופן משמעותי.

פסיכולוגיה היא אחד התחומים המגוונים והמרתקים של מדעי החברה, ובהתאם לכך לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה הם לימודים מבוקשים מאוד לכל מי שרוצה להבין טוב יותר את בני האדם שסביבו וכמובן לזכות בתואר שפותח דלתות רבות (אם כי, חשוב לציין, על מנת לעבוד כפסיכולוג יש צורך בתואר שני בפסיכולוגיה).

למי זה מתאים?

לימודי פסיכולוגיה עשויים להתאים במיוחד לאנשים בעלי סבלנות ואוזן קשבת. חלק מאופי העבודה בתור פסיכולוג היא להקשיב לאנשים, לנתח את צורת החשיבה שלהם ולסייע להם במציאת פתרונות לבעיותיהם. כל מי שמוצא עצמו מרותק בכל הנוגע לנפש האדם, התנהגויות אישיות וחברתיות יוכל למצוא עצמו נהנה ומתאים ללימודים אלה. התחום מתאים הן לנשים והן לגברים מכל שכבות האוכלוסייה.

תנאי קבלה ללימודי פסיכולוגיה

תנאי הקבלה ללימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון קשורים בדרך כלל בציוני פסיכומטרי ותעודת הבגרות. דרישות הסף לקבלה לתואר שני נשענים על ציוני התואר הראשון ולעתים אף נדרש מבחן מתא"ם והמלצות – בהתאם למוסד הנבחר.

באופן טבעי הביקוש הרב ללימודי פסיכולוגיה העלה את רף הקבלה, אם כי מצד שני ריבוי המכללות המאפשרות קבלת תואר ראשון בפסיכולוגיה הביא לכך שיותר סטודנטים מתקבלים ללימודים אלה מדי שנה.

תנאי קבלה הכרחיים הם בגרות ופסיכומטרי. באוניברסיטה העברית בירושלים, למשל, נדרש ממוצע בגרות של 11.25 או פסיכומטרי של 740 ומעלה. באוניברסיטת אריאל תנאי הקבלה ללימודי פסיכולוגיה קלים יותר: ממוצע בגרות 95 או שקלול של למשל פסיכומטרי 580 וממוצע בגרות 87. בכל מקרה יש צורך גם ב- 4 יח' אנגלית בציון 80 ומעלה וב- 4 יח' מתמטיקה בציון עובר.

משך הלימודים

לימודים לתואר ראשון בפסיכולוגיה נמשכים שלוש שנים, לתואר שני שנתיים ולאחריו תקופת סטאז' של שנתיים נוספות לצורך השלמת הדרישות לעבודה כפסיכולוגים. שכר הלימוד נקבע בהתאם למקום הלימודים, ובמכללות האקדמיות שכר הלימוד עשוי אף להיות כפול מזה הנהוג באוניברסיטאות.

תכנית הלימודים

לימודי פסיכולוגיה הם בין המסלולים הפופולאריים ביותר בישראל ובין המבוקשים ביותר בהשכלה הגבוהה בארץ ובעולם. ניתן ללמוד אותם הן באוניברסיטאות השונות והן בשורה ארוכה, והולכת ומתארכת, של מכללות. בחלק גדול מהמקרים מדובר בלימודים משולבים: למשל לימודי כלכלה ופסיכולוגיה, פסיכולוגיה ומדעי המדינה, פסיכולוגיה ותקשורת, ניהול ופסיכולוגיה ועוד.

לימודים אקדמיים בפסיכולוגיה נמצאים תחת הקטגוריה האקדמית של מדעי החברה, הם חופפים ללימודי סוציולוגיה ומשתייכים גם למדעי ההתנהגות.

לימודי פסיכולוגיה מקנים ידע יקר ערך בכל הקשור להתנהגות האדם בכל התחומים, ובפרט מסייעים להבין מדוע אדם מסוים מתנהג כפי שהוא מתנהג ולחזות כיצד יתנהג בעתיד בסיטואציות כאלה ואחרות. תכניות התואר הראשון כוללות התנסויות מעשיות ומעניקות כלים שונים על מנת שניתן יהיה ליישם את הידע התיאורטי.

לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון כוללים נושאי לימוד הבסיסיים של פסיכולוגיה ותורת הנפש. תכני הלימוד בשנות התואר הראשון כוללים בין היתר תיאוריות שונות של התנהגות, פתולוגיות נפשיות שונות, פיזיולוגיה של המוח, מתודולוגיות שונות מתחום הפסיכולוגיה וקורסים מתחום הסוציולוגיה.

לימודי תואר שני בפסיכולוגיה שבו מתמקדים בתחום התמחות נבחר. החל מלימודי התואר השני והלאה קיים דגש רב על פרקטיקה והתנסות בטיפול בפועל. לאחר מכן, הסטודנטים יכולים להירשם בפנקס הפסיכולוגים בישראל אך עליהם לעבור עוד תקופת התמחות על מנת שיוכלו לעבוד באופן עצמאי וללא השגחה.

לימודים בתחום הפסיכולוגיה מתקיימים גם במתכונות של לימודי תעודה ולאו דווקא לימודים באקדמיה. ישנה אפשרות ללמוד קורסים ספציפיים בתחום הטיפולי כמו תרפיה בתנועה, או ללמוד במסגרות לימוד המעניקות תעודת מטפל בתום הלימודים.

מסלולי לימוד בפסיכולוגיה

מדע הפסיכולוגיה מספק ידע, כלים ומיומנויות הפולשים גם לתחומים אחרים שקשורים להתנהגויות של בני אדם כמו קרימינולוגיה, משפט, עבודה סוציאלית, חינוך וכלכלה ולכן ניתן ללמוד פסיכולוגיה במסלול דו חוגי ולשלב חוג נוסף כגון כלכלה, משפטים, מנהל עסקים, תקשורת וכדומה או להמשיך ללימודי המשך בחוגים אחרים (לתואר שני או השלמות). השילובים האופטימליים הם פסיכולוגיה ותקשורת, ניהול ופסיכולוגיה וכן פסיכולוגיה וסוציולוגיה.

להלן דוגמאות נפוצות למסלול תואר ראשון דו-חוגי בפסיכולוגיה:

 • פסיכולוגיה וחינוך – שילוב לימודי חינוך כגון חינוך מיוחד, חינוך לגיל הרך, חינוך גופני ועוד עם פסיכולוגיה להקניית כלים ושיטות להבנת התנהגויות בילדים ונוער במסגרות חינוכיות מגוונות.
 • פסיכולוגיה וניהול – שילוב לימודי תחומי הניהול והפסיכולוגיה, מנהל טוב הוא זה המבין בנפש האדם, ויודע כיצד להניע את כל מי שבא איתו במגע תוך כדי פעילות עסקית לכיוון הרצוי מבחינתו, כך שאין פלא כי רבים מבקשים להתקבל למסלול זה של לימודי פסיכולוגיה.
 • פסיכולוגיה ותקשורת – מקומה המרכזי של התקשורת בחיים המודרניים, והשימוש הנרחב שהיא עושה בכלים פסיכולוגיים, מחייב הבנה מעמיקה של כל אחד מתחומים אלה בנפרד ועוד יותר מכך של השילוב של שניהם. בוגרי מסלול שכזה יכולים להשתלב בכלי התקשורת השונים (טלוויזיה, אינטרנט, עיתונות מודפסת), במשרדי פרסום, משרדי יח"צ, בתחומים כמו דוברות או שיווק ועוד.
 • פסיכולוגיה וסוציולוגיה – תואר ראשון בפסיכולוגיה וסוציולוגיה גם יחד מקנה לבעליו ידע רחב היקף הן לגבי התנהגות הפרט והן לגבי דפוסים חברתיים ובסך הכל זוהי סינרגיה רבת עוצמה. בוגרי מסלול משולב שכזה יכולים למצוא עבודה בשלל תחומים ובפרט במגזר הציבורי.

כאשר בוחרים לימודי פסיכולוגיה כמסלול יחיד ובלעדי, קיים דגש רב יותר על טיפול מעשי בבני אדם וסוגיות שונות שעולות במהלך הטיפול. זאת בשונה משימוש בפסיכולוגיה כמתודולוגיה או כלי מחקר.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

השאלה מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בפסיכולוגיה רלוונטית במיוחד עוד לפני שמתחילים ללמוד את התחום המרתק, שכן מדובר במקצוע שעל מנת לעסוק בו כפסיכולוג יש ללמוד לא רק לתואר ראשון אלא גם לתואר שני. יחד עם זאת לא מעט דלתות פתוחות גם בפני מי שלמד "רק" לתואר ראשון בפסיכולוגיה, בין אם בשילוב חוג נוסף ובין אם בלעדיו, וחשוב כמובן להיות מודעים גם לכלל אפשרויות התעסוקה.

אופציה אחת הפתוחה בפני בוגרי לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה היא חברות כוח האדם ומכוני ההשמה. כדאי לדעת שישנן חברות רבות בתחום ההשמה, וזאת לנוכח ההתמקצעות המשמעותית של תחום זה, כך שמדובר במספר בלתי מבוטל של משרות נדרשות.

תחום אחר שבו ניתן למצוא עבודה הוא מוסדות שיקומיים. כך למשל אפשר לעבוד בהדרכת בני נוער במוסד שכזה, לעבוד בבית חולים לפגועי נפש ובכל מוסד המסייע לאנשים למצוא את הנתיב הנכון בחייהם ושלא נדרשת בו תעודת פסיכולוג מוסמך.

תחום שלישי אפשרי הוא במסגרת מערכת החינוך: אמנם חלק מהתפקידים פתוחים רק בפני מי שהשלימו לימודי פסיכולוגיה חינוכית לתואר שני, אולם גם מי שבאמתחתו "רק" תואר ראשון יוכל להשתלב בשורה ארוכה של משרות.

תשובה נוספת לשאלה מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בפסיכולוגיה היא לרתום את הידע והכלים לטובת פעילות חברתית, וזאת במסגרת עמותות חברתיות שונות – אופציה זו מתאימה במיוחד לבעלי רצון ולהט לשנות את העולם, ומי שבוחר בה עשוי ליהנות מסיפוק רב במיוחד בזכות היכולת להשפיע לטובה על סביבתו. גם בתחום הפוליטי ניתן למצוא בוגרים רבים של חוגים אלה, ובימינו גם עבור משרות ניהוליות רבות תואר ראשון בפסיכולוגיה הוא יתרון משמעותי.

לצד האפשרויות שפורטו ועשויות להתאים במיוחד לבעלי תואר ראשון בפסיכולוגיה (ושמן הסתם מתעניינים בתחום הנפש וההתנהגות), כדאי לזכור שישנן גם שפע משרות כלליות שהדרישה המינימלית אליהן היא תואר ראשון בתחום כלשהו – וגם זו אופציה שניצבת בפני מי שבחר לא להמשיך לתואר שני או שבחר לקחת פסק זמן מהלימודים למשך כמה שנים.

לימודי פסיכולוגיה מובילים לאפשרויות תעסוקה רבות שכוללות מתן פרשנויות, ניבוי התנהגויות ומחקר על בני אדם. בוגרי החוג לפסיכולוגיה או חוגים משולבים יכולים למצוא עבודה כאנשי שיווק, כאנליסטים של התנהגויות אנושיות בתחומי מסחר וכלכלה, כיועצים ותפקידים נוספים. במידה ובוחרים במסלול דו חוגי או משלבים פסיכולוגיה בתואר הראשון עם לימודים מחוג אחר בתואר השני, כדאי לברר מראש מהן אפשרויות התעסוקה שנפתחות בסיום ההכשרה האקדמית ולבחור את המסלול האקדמי בהתאם.

לימודים אקדמיים במסלול המלא (תואר ראשון, שני והתמחות) מאפשרים לעבוד כפסיכולוגים מוסמכים: כמטפלים עצמאיים, במסגרת מרפאות נפש ובתי חולים, במחלקות פסיכיאטריות, בבתי ספר, בצה"ל, במסגרות תעסוקתיות שונות ובכל מקום שיש בו תקן לפסיכולוג. מטפלים מומחים שסיימו את תקופת הלימודים ועוסקים בפסיכולוגיה באופן מקצועי ורשמי יכולים לעבוד באופן עצמאי או במסגרות ממשלתיות ועירוניות שונות.

למרות המסלול הארוך והתחרות הלא קלה בשוק, לימודי תואר אקדמי בפסיכולוגיה סוללים את הדרך לקריירה מספקת ובעלת משמעות, בתנאי שכר יציבים והוגנים. הסיפוק הרב הנובע מסיוע לאנשים אחרים, הבנת המניעים להתנהגויותיהם והענקת הכלים לשינוי והתמודדויות, הם בדרך כלל התמורה האמיתית של העוסקים בתחום זה.

מוסדות ללימודי פסיכולוגיה

 • האוניברסיטה העברית – האופציה הבולטת של לימודי פסיכולוגיה בירושלים היא כמובן האוניברסיטה העברית, שהחלה לפעול כבר ב-1925. לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה החלו ב-1940, וכדאי לדעת כי תוכניות הלימודים הראשונות אינן רחוקות מאוד מאלה המוצעות בימינו. אחד המרצים הראשונים במחלקה,, הממוקמת כיום בקמפוס הר הצופים, היה פרופסור ישעיהו לייבוביץ' ז"ל ובנוסף היא מתהדרת בזוכה פרס נובל שהוא אחד מבוגריה – פרופסור דניאל כהנמן (אגב, פרס הנובל בו זכה היה בכלכלה, דוגמה מצוינת לכך שהפסיכולוגיה משפיעה על כל תחומי החיים). תנאי הקבלה: ממוצע בגרויות משוקלל 112.5 ומעלה או פסיכומוטרי 740 ומעלה או שקלול של שני ציונים אלה שהוא מעל הרף. מועמדים בני 30 ומעלה יכולים להתקבל גם עם פסיכומטרי 650 ומעלה. בשנה הראשונה הלימודים הינם במתכונת דו-חוגית, ובסופה יכולים מועמדים עם ציונים גבוהים לעבור ללמוד במתכונת חד חוגית. לסטודנטים מצטיינים מוצע בשיתוף החוג למדעי החיים מסלול מרתק של לימודי פסיכוביולוגיה.
 • המכללה החרדית בירושלים – אופציה נוספת של לימודי פסיכולוגיה בירושלים מציעה המכללה החרדית – שמתמחה בלימודים אקדמיים לבני ובנות המגזר החרדי. במכללה, השוכנת בגן הטכנולוגי מלחה, מתקיימים לימודים בנפרד לגברים ולנשים. לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה הם בחסות אוניברסיטת בןן גוריון, והם מוצעים במתכונת של חמישה ימים בשבוע בשעות אחה"צ (16:00-21:30) במשך 3 שנים אקדמיות. תנאי הקבלה: ממוצע בגרויות 85 (או לחילופין מעבר מכינה ייעודית) וכן ציון פסיכומטרי 500 ומעלה וציון 85 או יותר בחלק של האנגלית בבחינה זו. הלימודים הם במתכונת דו-חוגית, כשעבור נשים החוג המשני הוא חינוך ורווחה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן