לימודים בישראל

לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

לימודי פסיכולוגיה הם חוויה מרתקת, שבסופה תואר ראשון שאמנם לא ניתן לעבוד איתו כפסיכולוגים (לשם כך נדרשים תואר שני וסטאז') אולם גם כך הוא פותח דלתות רבות. לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה מאפשרים לכל אחד ליהנות מהחוויה הנ"ל ומתואר ראשון נחשק במיוחד.

תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה מבטיחה כי כל מי שרוצה לרכוש תואר ראשון יוכל לעשות זאת. היא אינה מציבה תנאי קבלה, אולם חשוב לציין כי לימודים אקדמיים במסגרתם מחייבים משמעת עצמית גבוהה ויכולות לימודיות בלתי מבוטלות.

פן נוסף של הגמישות המרבית של הלימודים באוניברסיטה הפתוחה הוא היעדר החובה להירשם לחוג מסוים או לפקולטה ספציפית. כל אחד יכול להירשם לכל קורס שירצה (באופן טבעי ישנם קורסים המסתמכים על ידע קודם ועל כן רק בוגרי קורסים אחרים יכולים ללמוד אותם), וגם קצב הלימודים נקבע בלעדית על ידי הסטודנטים (ועשוי כמובן להשתנות בהתאם לנסיבות חייהם).

יחד עם זאת ישנן גם תוכניות מובנות ומי שרוצה ליהנות לא רק מידע יקר ערך וחוויה מרתקת אלא גם מהשלמת תואר ראשון בפסיכולוגיה חייב לצבור מספיק נקודות זכות ולעבור קורסי חובה.

תנאי הקבלה לתואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

ייחודה של האוניברסיטה הפתוחה הוא בכך שאין בה רף קבלה גבוה עד בלתי אפשרי ובעצם היא מאפשרת לכל אחד ללמוד ולהתעמק בכל תחום שירצה גם אם לא השלים 12 שנות לימוד וללא קשר לרמת הידע הקיימת. למעשה, מאחר שתואר ראשון מהאוניברסיטה הפתוחה שקול לתואר ראשון מכל מוסד אקדמי אחר, הרי שבמסגרת לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון, ניתן גם להמשיך אל לימודי תואר שני בפסיכולוגיה ואף אל דוקטורט באוניברסיטאות אחרות וכך גם מי שלא סיים תיכון יכול להפוך לדוקטור.

יחד עם זאת, העובדה שאין תנאי קבלה פורמליים ללימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה אין פירושה שהמסלול מתאים לכל אחד: מדובר במסלול תובעני כך שמי שרוצה להגיע לסופו צריך להתחייב (בפני עצמו) להקדיש ללימודים לא מעט זמן ואנרגיות. בנוסף נדרשת רמה נאותה של אנגלית לנוכח אופי הלימודים, אם כי ניתן להגיע אליה גם תוך כדי לימודי התואר.

תוכנית הלימודים

ישנן שתי דרכים בהן ניתן ללמוד תואר ראשון בפסיכולוגיה במסגרת האוניברסיטה הפתוחה: חד חוגי ודו חוגי. במסגרת האופציה החד חוגית יש לצבור 28 נקודות זכות בקורסים כלליים שאינם קשורים לפסיכולוגיה. ניתן לבחור קורסים ממספר תחומי דעת וניתן לבחור את כולם מתחום אחד, כלומר כלימודי חטיבה. בין התחומים האפשריים: היסטוריה, פילוסופיה, יחסים בינלאומיים, ספרות, כלכלה, קולנוע ומתמטיקה.

במסגרת האופציה הדו חוגית ישנה רשימה של חוגים מהם צריך לבחור את החוג השני. האפשרויות הן פילוסופיה, מדעי החיים, קולנוע, מדעי היהדות, כלכלה, מדעי המחשב, סוציולוגיה, מדעי הקוגניציה, תקשורת, ניהול, היסטוריה, היסטוריה של המזרח התיכון, אמנויות, חינוך (ליקויי למידה או תוכניות לימודים ושיטות הוראה) ומדעי המדינה ויחסים בינלאומיים.

אופציה אחרת ללימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה היא לימודים בתחום הפסיכולוגיה כפי שפורטו לעיל, אבל במקום קורסים חופשיים במגוון רחב של נושאים ללמוד חטיבה מרוכזת. בין האפשרויות של לימודי פסיכולוגיה עם חטיבה – למשל בהיסטוריה, בפילוסופיה, במדע המדינה, ניהול, חינוך, קולנוע, כלכלה, מדיניות ציבורית וישנן אפשרויות רבות נוספות – וכך ליהנות מאחד היתרונות הגדולים של לימודים אקדמיים, האפשרות לשלב ידע מתחומים שונים.

בנוסף ניתן ללמוד במסגרת האוניברסיטה הפתוחה לשני תארים במקביל: פסיכולוגיה וכלכלה, פסיכולוגיה ומדעי המחשב, פסיכולוגיה ואמנויות, פסיכולוגיה ומדעי הקוגניציה, פסיכולוגיה ותקשורת ועוד.

הדרישות של לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

על מנת לזכות בתואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה יש לצבור 80 נקודות זכות בקורסים מתחום הפסיכולוגיה. מתוך זה 13 נ"ז הן לימודי תשתית (מבוא לסטטיסטיקה, שיטות מחקר והתנסות במחקר), עוד 21 נ"ז הן קורסי חובה בפסיכולוגיה (מבוא לפסיכולוגיה, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה קוגניטיבית, מבחנים פסיכולוגיים: תיאוריה ומעשה, פסיכופתולוגיה ועוד) ו-46 נ"ז מורכבות מקורסי בחירה בתחום הפסיכולוגיה.

בין קורסי הבחירה: שינה והפרעות שינה בילדות, פסיכולוגיה של הזדקנות וזקנה, קשב חזותי, מוח וקוגניציה, הפסיכולוגיה של השיפוט האינטואיטיבי וליקויי קריאה.

בנוסף לכל הנ"ל יש להגיש 2 עבודות סמינריוניות, כשמתוכן לפחות אחת אמפירית.

דרישה נוספת היא לימוד "קורס מרחיב דעת" – זוהי דרישה כללית מכל מי שלומד לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה, ובוגרי פסיכולוגיה נדרשים לקורס שכזה מתחום מדעי הרוח או המדעים. דוגמאות לקורסים כאלה: "אלתרמן הצעיר ושירתו", "יהודי רוסיה במאה ה-20" ו"קומדיה: מאריסטופנס עד סיינפלד".

על מנת להשלים לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה יש לצבור 108 נקודות זכות (או יותר) הנחלקות כך: 13 נקודות זכות של קורסים המוגדרים כלימודי תשתית; קורסי חובה בהיקף של 46 נ"ז; קורסי בחירה בפסיכולוגיה בהיקף של 21 נ"ז; ועוד לימודי בחירה כלליים בהיקף של 28 נ"ז. בנוסף יש להגיש שתי עבודות סמינריוניות שמתוכן אחת מוגדרת כאמפירית.

לימודי התשתית כוללים קורסים בסטטיסטיקה ובשיטות מחקר. לימודי החובה כוללים קורסי בסיס בענפים השונים של הפסיכולוגיה: פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכופתולוגיה, אישיות: תיאוריה ומחקר, ועוד. לימודי הבחירה מאפשרים לסטודנטים לרכוש ידע בקורסים כגון שינה והפרעות שינה בילדות, מוח וקוגניציה, ליקויי קריאה ואחרים, כש- 18 מתוך ה- 21 נקודות צריכות להיות מוגדרות כ"מתקדמות".

מבחינת הלימודים הכלליים הבחירה היא חופשית, פרט למגבלה אחת: על אחד הקורסים לפחות להיות כזה המוגדר כ"מרחיב דעת". דוגמאות לקורסים שכאלה: אלתרמן הצעיר ושירתו, גיבור ואנטי גיבור ברומן המודרני, יהודים בעידן של תמורות, מיתוס ואתוס בקולנוע הישראלי, סוגיות במשפט העברי ומבוא למטאורולוגיה.

מעבר לאוניברסיטה העברית

אופציה נוספת שמעניקים לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה היא לעבור במהלך הלימודים אל האוניברסיטה העברית ולהשלים בה את הלימודים (וכך ליהנות מתואר יוקרתי במיוחד, בזכות שמה הטוב של האוניברסיטה העברית).

על מנת לנצל את אפיק המעבר על הסטודנטים ללמוד קבוצת קורסים ולעבור את כולם בציון של 90 או יותר. בין הקורסים: מבוא לסטטיסטיקה א' + ב' ופסיכולוגיה פיזיולוגית. בנוסף נדרשת רמה של פטור באנגלית. לאחר המעבר לאוניברסיטה העברית נקבעת רשימת הפטורים של הסטודנט, בהתאם ללימודיו במסגרת האוניברסיטה הפתוחה.

מה עושים עם תואר ראשון בפסיכולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה?

תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה שקול לתואר ראשון בפסיכולוגיה מכל אוניברסיטה אחרת, וככזה הוא פותח לא מעט דלתות בשוק התעסוקה.

יחד עם זאת, כדאי לזכור שעל מנת לקבל הסמכה כפסיכולוג יש להשלים גם תואר שני בפסיכולוגיה (באוניברסיטה הפתוחה ישנו מסלול של תואר שני בפסיכולוגיה חברתית), באחת ההתמחויות האפשרויות כגון לימודי פסיכולוגיה חינוכית, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה ארגונית, המגמה הקלינית ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן