לימודים בישראל

לימודי פסיכולוגיה לחרדים

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המגזר החרדי מהווה כ- 9% מהאוכלוסייה היהודית בארץ, כלומר למעלה מחצי מיליון איש. בשנים האחרונות נעשים מאמצים רבים לשלב אוכלוסיה גדולה (והולכת ומתרחבת) זו בחברה הישראלית על כל רבדיה ובפרט בשוק העבודה – ומאחר ששוק העבודה בימינו דורש מיומנויות גבוהות, הרי שתנאי מוקדם לשילוב החרדים בשוק העבודה הוא שילובם במערכת ההשכלה הגבוהה.

ואכן, במסגרת הרצון לשלב את האוכלוסייה החרדית, תאבת הידע מטבעה, במסלולי לימוד אקדמיים המובילים אל מקצועות נדרשים, הושקה על ידי המועצה להשכלה גבוהה במהלך 2012 תוכנית בשם מח"ר (מסגרות חרדיות) שמטרתה לאפשר לחרדים רבים ככל האפשר ליהנות מהיתרונות הרבים הטמונים בלימודים אקדמיים.

בנוסף ליצירת מסלולים ייחודיים לגברים חרדיים ולנשים חרדיות במסגרת האוניברסיטאות השונות בארץ והמכללות הפועלות תחת חסותן, ישנן גם מכללות המיועדות למגזר החרדי בלבד, ובראשן מבח"ר (מכללת בני ברק האקדמית) והמכללה החרדית ירושלים – לימודי פסיכולוגיה לחרדים, הן לגברים והן לנשים, כשעל תוכנית הלימודים אמונה אוניברסיטת בן גוריון, אחת המובילות בארץ מבחינת לימודי תחום רב חשיבות זה.

למה לימודי פסיכולוגיה מתאימים במיוחד לחרדים?

לימודי פסיכולוגיה הם אחד מתחומי הלימודים בישראל המתאימים במיוחד לקהל חרדי. ראשית, אמנם האמונה באל והמסגרת הקהילתית התומכת ומחבקת מאפשרים להתמודד בהצלחה עם משברים רבים גם ללא עזרה מידי אנשי מקצוע, אולם בכל זאת ישנם מקרים בהם נדרשת התערבות מקצועית, והרי הציבור החרדי לא יפנה לפסיכולוגים חילונים.

שנית, על מנת ללמוד פסיכולוגיה אין צורך במתמטיקה ברמה גבוהה כך שמבחינת הגברים החרדים זהו יתרון חשוב (יחד עם זאת לעיתים יש צורך בהשלמת לימוד אנגלית על מנת להגיע לרמה משביעת רצון).

ולבסוף, מוסדות לימוד נבחרים בארץ מקיימים לימודי פסיכולוגיה יהודית, אשר משלבים עקרונות מהיהדות יחד עם עולם הפסיכולוגיה – מה שעשוי להתאים במקרים רבים, בעיקר לאנשים דתיים.

תואר ראשון בפסיכולוגיה במגזר החרדי

לימודי B.A. בפסיכולוגיה לגברים

לימודי פסיכולוגיה לגברים חרדים מתקיימים במכללה החרדית ירושלים. תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון מרתקים אלה הם מעבר בחינה פסיכומטרית עם ציון של 500 ומעלה וכן ממוצע בגרות 85 או יותר או לחילופין תעודת מכינה. אופציה נוספת להתקבל ללימודי B.A. בפסיכולוגיה היא באמצעות אפיק מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה (שגם בה זוכים הגברים החרדים לסיוע ספציפי).

הלימודים עצמם נמשכים 3 שנים, במתכונת של 5 ימי לימוד בשבוע (בשעות אחה"צ, החל מ-16:00 ועד 21:30). תוכנית הלימודים נוצרה על ידי אוניברסיטת בן גוריון, והיא כוללת קורסים בפסיכולוגיה פיזיולוגית, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכולוגיה התפתחותית, למידה, תפישה, התנהגות אבנורמלית ועוד.

לימודי B.A. בפסיכולוגיה לנשים

גם נשים חרדיות המעוניינות ללמוד פסיכולוגיה עושות זאת במסגרת המכללה החרדית ירושלים, במסלול נפרד כמובן מזה של הגברים החרדים, ושהלימודים בו נפרשים על פני 4 ימים בלבד בשבוע.

תנאי הקבלה הם קורס פסיכומטרי 500 ומעלה, וכן בגרות עם 4 יח' באנגלית ו- 3 מתמטיקה עם ממוצע 85 (או מכינה קדם אקדמית).

תואר שני בפסיכולוגיה במגזר החרדי

האוניברסיטה העברית בירושלים מציעה לציבור החרדי מסלול מיוחד ללימודי תואר שני במגמות פסיכולוגיה חינוכית קלינית של הילד, נוירו-פסיכולוגיה קלינית שיקומית וגולת הכותרת של לימודי פסיכולוגיה באופן כללי: פסיכולוגיה קלינית.

התוכנית נולדה על מנת לענות על הצורך ההולך וגובר בפסיכולוגים קליניים במגזר החרדי לצד ההיצע המועט. תנאי הקבלה אליה הם השלמת לימודים בישראל בלבד במסגרת החינוך החרדי העל יסודי, השלמת לימודי תואר ראשון עם ממוצע ציונים הגבוה מ- 80, המלצות, ראיון אישי וכן מבחן מתא"ם (מבחן הממיין את כל המועמדים ללימודי פסיכולוגיה לקראת תואר שני).

יש להדגיש כי התלמידים החרדים המתקבלים למסלול זה משתלבים בכיתות הרגילות, אך זוכים לסיוע משמעותי, הן אקדמי והן כלכלי, מהאוניברסיטה העברית עצמה וכן מעמותת ידידות טורונטו הפועלת על מנת לקדם את הפריפריה החברתית, ובפרט בכל הקשור ללימודים גבוהים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן