לימודים בישראל

לימודי פסיכולוגיה ומדעי החיים

מדעי החיים, הביולוגיה, נחשבו בעבר לתחום דעת נפרד מהפסיכולוגיה. בראשית ימיה של הפסיכולוגיה נחשב מדע הנפש לתחום הסמוי מן העין שרב הנסתר בו על הנגלה. בעת הנוכחית, כאשר קיים בסיס מחקרי ומדעי לגבי ההתנהגות האנושית וכן לגבי אופן הפעילות של המוח והשפעה הגנטית על עולם הנפש קיים הצורך לבצע שילוב, סינתזה, בין לימודי הפסיכולוגיה לבין מדעי החיים.

מגוון מוסדות לימוד מציעים תוכניות לימוד בין תחומיות המעניקות הקשרים נרחבים בין מדע החיים לבין הפסיכולוגיה והרגש האנושי. למעוניינים, יש אפשרות גם ללימודי המשך לתארים מתקדמים.

לימודי פסיכולוגיה בשילוב מדעי החיים

מבחינה אקדמית, קיימת הפרדה בין הפקולטה למדעי החברה לבין הפקולטה למדעי החיים. לימודי פסיכולוגיה בשילוב מדעי החיים מאפשרים הבנה מקיפה של הקשר בין שני התחומים – בין הביולוגיה של הגוף החי, בין הכימיה וחילוף החומרים המתרחש בתוככי הגוף, בין האותות החשמליים של המוח לבין הרבדים הנפשיים עמוקים, בין היסודות של הזהות העצמית, אופן העיבוד של החושים, הזיכרון והשפעתם על החוויה האישית.

במהלך לימודי תואר דו חוגי בפסיכולוגיה ומדעי החיים לומדים רבות לא רק על הגוף האנושי והמוח אלא גם על עולם החי, הנגיפים, החיידקים, בעלי החיים גבוהים, חוליתנים, יונקים, צמחים. בוגרי תואר בפסיכולוגיה ובמדעי החיים יכולים לא רק לעסוק בתפקידים מגוונים בעולם העבודה אלא גם להשתלב בעולם האקדמי, להמשיך ללימודים גבוהים בפסיכולוגיה, בביולוגיה, במדעי החיים והבריאות.

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים במסלול הדו חוגי לתואר בפסיכולוגיה ומדעי החיים כוללת נושאי לימוד משני החוגים.

בתחום הפסיכולוגיה ישנם קורסים בשיטות מחקר פסיכולוגיות, פסיכולוגיה אבולוציונית התפתחותית, הפסיכולוגיה של הלמידה, מהות התנהגות וזיכרון, היבטים ודרכי ביטוי של רגשות ואמוציות. בנוסף, לומדים גם על תיאוריות של האישיות, הפרעות פסיכולוגיות והרקע כמו גם הטיפול בהן, התפתחות המבחנים הפסיכולוגיים והשימוש בהם בהקשרים השונים. תוכנית הלימודים כוללת הבנה לגבי מחקרים במדעי החברה, ניבוי ותוקף.

בתחום הביולוגיה לומדים על התא והרכבו, כיצד פועלת התורשה ומהם הגנים והכרומוזומים, מבינים מהי פעילות האבולוציה והגיוון הביולוגי, לומדים על הקשר שבין אקולוגיה, מבנה הצמחים ובעלי החיים ותפקודם. רוכשים מושגים על עולם הצומח, החיידקים, ביולוגיה של חלבונים וביולוגיה ברמה התאית, ביו אינפורמטיקה וביוכימיה.

» למדריך המלא אודות: לימודי ביולוגיה

לא פחות חשוב, תוכנית הלימוד כוללת גם קורסים מתקדמים בכימיה – בהם לומדים על תהליכים שמתרחשים ברמה הכימית, מבנים של יסודות, פרודות, דינמיקה והקשרים. לומדים על מוצקים וגזים, חוקי התרמודינמיקה, שיווי משקל כימי, אלקטרו כימיה, כימיה אורגנית, תרכובות פונקציונאליות, בסיסים וחומצות.

תנאי קבלה ללימודי פסיכולוגיה ומדעי החיים

על מנת להתקבל ללימודי פסיכולוגיה ומדעי החיים יש לעמוד בדרישות הקדם על פי קביעתם של מוסדות הלימוד. ישנה עדיפות לבעלי תעודת בגרות הנוטה לכיוון הביולוגי או הריאלי, עדיפות לבעלי בסיס של מתמטיקה ברמה של חמש יחידות.

משך זמן הלימודים

לימודי פסיכולוגיה ומדעי החיים נמשכים כמקובל כשלש שנים. לאחר סיום הלימודים זוכים הסטודנטים לתואר ראשון מסוג  B.A או B.Sc.

עבודה ואפשרויות תעסוקה

לאחר הלימודים יכולים הבוגרים לעבוד כביולוגים או כמטפלים. ניתן להשתלב בעבודה במעבדות, בארגוני בריאות או במכוני מחקר. ניתן להשתלב בחברות תרופות, חברות כימיה או לפנות לענף ההייטק והביו טק.

בוגרים שנמשכים לרובד הפסיכולוגי יכולים להמשיך ללימודי פסיכולוגיה ולהפוך לפסיכולוגים קליניים. יש אפשרות להשתלב בעבודה טיפולית במוסדות לבריאות הנפש, לעבוד בשיקום נכים ותמיכה בחולים.

מוסדות לימוד מובילים

לימודי תואר בפסיכולוגיה ובמדעי החיים ניתן למצוא באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטה הפתוחה, באוניברסיטת בן גוריון.

 • לימודי פסיכולוגיה ומדעי החיים באוניברסיטה העברית – הלימודים נערכים בפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע בשיתוף הפקולטה למדעי החברה. תוכנית הלימודים כוללת קורסים אודות מבנה המוח, התפתחותו וביולוגיה כללית לצד קורסים בפסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות.
 • לימודים באוניברסיטה הפתוחה – מסלול לימודי פסיכולוגיה ומדעי החיים שכולל בסיס בסטטיסטיקה, שיטות מחקר, פסיכולוגיה, ביולוגיה, כימיה.
 • פסיכולוגיה ומדעי החיים באוניברסיטת בן גוריון – תוכנית הלימודים כוללת קורסים בחקר המוח, היבטים של זיכרון, קוגניציה, ביולוגיה של האדם ובעלי חיים, שיטות מחקר.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן