לימודים בישראל

לימודי פסיכולוגיה ומדעי המדינה

לא כל מי שנוטה אחר לימודי הפסיכולוגיה שואף בהכרח להיות פסיכולוג קליני. אחרי הכל, פסיכולוגיה היא תחום דעת מרתק, הנוגע לעולמו הפנימי של האדם ויש לו נגיעה לכולם. מי שמתעניין במדע הנפש אך לא פחות מכך – מתעניין גם במדיניות ציבורית ובאופן שבו מתנהלות מדינות כיום או בעבר, יוכל לשלב שני תחומים לתואר מרתק – לימודי פסיכולוגיה ומדעי המדינה.

לימודי פסיכולוגיה בשילוב מדעי המדינה

גם תואר בפסיכולוגיה וגם תואר במדע המדינה – שניהם שייכים למדעי החברה. אך אם בפסיכולוגיה נקודת המוצא היא האדם היחיד – מה מניע אותו, מה מוביל אותו קדימה, איך הוא מקבל החלטות, מתי הוא פועל באופן רציונלי ומתי הרגש הוא המוביל אותו קדימה, הרי שהבסיס למדע המדינה הינו אחר.

מדע המדינה מתעניין לא ביחידים אלא בצירוף של אנשים רבים לכדי יחידות פוליטיות מגובשות. בתחום לימודים זה עוסקים באופן שבו מתגבש מנגנון פוליטי, כיצד השלטון פועל ומהם יחסי הגומלין עם הציבור במדינה וכן עם מדינות אחרות, שיכולות להיות בעלות מנגנון פוליטי דומה אך לעיתים גם שונה. שילוב שבין פסיכולוגיה לבין מדעי המדינה, אם כן, מעניק לסטודנט פרספקטיבה מקיפה ויכולת הבנה וניתוח נרחבים על בסיס גישות ותפיסות שונות.

» למידע נוסף על: לימודי מדעי המדינה

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים במדעי המדינה ופסיכולוגיה משלבת מגוון נושאי לימוד משני התחומים. קורסים בתחום מדעי המדינה כוללים נושאים כמו יחסים בינלאומיים, המאפשר ללמוד על המשמעות של הדיפלומטיה, על המלחמה כהמשך המדיניות, על אסטרטגיות בניהול יחסים בלאומיים. לומדים על גישות נבדלות ולעיתים גם סותרות במדעי המדינה, בוחנים עד כמה ניתן להתבסס על בחירה רציונלית של האדם, אילו מוסדות פועלים במדינה, אילו תאוריות מסבירות את אופן ניהול המדינה ואיך הן מפרשות את חלוקת העוצמה. קורס במדיניות ציבורית מראה כיצד זו נמדדת מתוך פרספקטיבות שונות לרבות נקודת מבט כלכלית, ונקודת מבט סוציולוגית. ישנם הקשרים משפטיים וגם אחרים. שיטות מחקר המובילות את מדעי המדינה ולומדים כיצד עורכים ניתוח מספרי כמותי, מהו סקר וכיצד עורכים אותו ללא הטיות, ומהן השיטות האיכותיות למחקר.

קורסים בפסיכולוגיה כוללים בין היתר את היסודות הביולוגיים של ההתנהגות – חקר המוח, הפעילות הכימית של המוח. המשמעות האבולוציונית של הפסיכולוגיה – התפתחות המוח בההלך האבולוציה. הפרעות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות – תיאוריות, סימפטומים, דרכי טיפול, דרכי סיווג ומיון מקובלים. למידה וזיכרון – כיצד האדם לומד, מהו זיכרון לטווח קצר ומהו זיכרון לטווח ארוך, כיצד נוצרות בעיות זיכרון. בנוסף לומדים על קבלת החלטות, פסיכולוגיה חברתית, רגשות ועוד.

תנאי קבלה ללימודי פסיכולוגיה ומדעי המדינה

בזכות העובדה שמוסדות לימוד רבים מציעים מסלולים משולבים של פסיכולוגיה ומדעי המדינה, ניתן להתקבל למסלולים למצטיינים מחד וכן למסלולים רגילים מאידך. גם בעלי ציוני בגרות ופסיכומטרי שאינם מן הגבוהים יוכלו להתקבל למסלול זה.

משך זמן הלימודים

לימודי פסיכולוגיה בשילוב מדעי המדינה אורכים שלוש שנים. במוסדות לימוד מסוימים ניתן להאריך את תקופת הלימודים. יש לציין שתואר B.A זה לא מאפשר לעסוק בפסיכולוגיה קלינית (לצורך כך נדרש תואר שני בפסיכולוגיה).

עבודה ואפשרויות תעסוקה

אפשרויות תעסוקה לבוגרי פסיכולוגיה ומדע המדינה כוללות תפקידים בגופים פוליטיים, אפשרות להשתלב במשרד החוץ, תפקידי ייעוץ ודוברות, עבודה במכוני מחקר למדיניות ציבורי, חברות סקרים, מנהל.

ניתן להשתלב גם בתפקידי יעוץ פסיכולוגי, כיועצים ארגוניים, פסיכולוגים ארגוניים, תפקידים אדמיניסטרטיביים, משאבי אנוש. יש העוסקים בפסיכותרפיה ואימון אישי, מחקר פסיכולוגי. הסמכה כפסיכולוג קליני מחייבת המשך לימודים.

מוסדות לימוד מובילים

במרבית האוניברסיטאות ניתן להירשם לתואר דו חוגי משולב, של לימודי פסיכולוגיה ומדעי המדינה. באוניברסיטת תל אביב וכן בבר אילן ניתן לשלב את שני התחומים הללו כאשר מצד אחד לומדים קורסים בפסיכולוגיה כגון פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכופתולוגיה, שיטות מחקר ומבחנים פסיכולוגיים ומצד שני לומדים קורסים בתחום מדעי המדינה כמו יחסים בינלאומיים, עקרונות המחשבה המדינית, גישות עיקריות במדע המדינה, מדיניות ציבורית ועוד.

גם במכללות שונות ניתן להירשם למסלול לימודים זה, כגון מכללת רמת גן והמכללה למדעים בראשון לציון. חלקן בשיתוף עם האוניברסיטה הפתוחה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן