לימודים בישראל

לימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה

בפקולטות השונות למדעי החברה ניתן ללמוד מגוון רחב של מקצועות. בין היתר, ניתן לבחור בפסיכולוגיה, שעוסקת במהותו של האדם פנימה ובסוציולוגיה, העוסקת במהותה של חברה אנושית ושל קבוצות מובחנות הפועלות או מתפקדות באופן פונקציונלי בחברה שלנו.

אוניברסיטאות ואף מכללות רבות בישראל מציעות מסלולי לימוד מקיפים, הכוללים הן את הפסיכולוגיה ואת את הסוציולוגיה כשהם שלובים זה בזה.

לימודי פסיכולוגיה בשילוב סוציולוגיה

גם הפסיכולוגיה וגם הסוציולוגיה מהווים דיסציפלינות המשמשות לחקר האדם ומציאת הגורמים להתנהגותו של היחיד (כשלעצמו או כחלק מחברה). הבחירה לשלב בין פסיכולוגיה לבין סוציולוגיה מתגבשת לא רק אצל סטודנטים אלא גם בתפיסה הנוכחית של מדעי החברה. במקום להתמקד אך ורך בנפשו, ברגשותיו ובמאפייניו הפנימיים של היחיד, מקובל מאוד לשאוף לנקודת מבט כללית יותר, שמביטה גם בחברה האנושית בכללותה ובאופן שבו היא משפיעה על הפרט (באמצעות תהליכי חינות, חברות, משטור, נורמות).

לימודי פסיכולוגיה בשילוב עם סוציולוגיה מקנים לא רק הרבה אפשרויות קידום באקדמיה ובעולם העבודה אלא גם הבנה מקיפה יותר אודות תרבותו של האדם ומקומו של היחיד בתוך ארגונים וקבוצות ייחוס כגון משפחה, דת, מדינה, קהילה.

» למידע נוסף על: לימודי סוציולוגיה

תוכנית הלימודים

בין הקורסים המגוונים שנכללים בלימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה ניתן למצוא את הקורס מבוא לסטטיסטיקה ושיטות מחקר איכותיות וכמותיות וכן קורס מתקדם בסטטיסטיקה – הללו מהווים את התשתית לכל איש מדע במדעי החברה. קורס ההיסטוריה של הפסיכולוגיה ואישים מרכזיים – במסגרתו לומדים על פרויד, יונג, אדלר, פיאז', דירקהיים, זימל ועוד. שיעורים העוסקים בפסיכולוגיה קוגניטיבית והתפתחותית – התפתחות חשיבה זיכרון, שלבים בפסיכולוגיה של הילד. קורס בנושא תורת המבחנים הפסיכולוגיים – מה הם מודדים, כיצד מפיקים מסקנות, איך דואגים למהימנות. שיעורים על עקרונות פיזיולוגיים של הפסיכולוגיה וחקר המוח – בהם לומדים איך פועל המוח, מהם החלקים שבו, וכיצד פועלים החושים.

בנוסף לכל אלה לומדים גם על התפתחות השפה והתודעה, הפסיכולוגיה של הילדות תיאוריות ומעשה, החשיבה החברתית, מבוא לאנתרופולוגיה, מגוון תיאוריות סוציולוגיות מן העבר ומן ההווה, נורמות וסטייה חברתית, מנגנוני סוציאליזציה (חברות) וארגונים מורכבים בחברה, מהותה של משפחה בראיה סוציולוגית, פערים בחברה והתפתחות קהילות ורב תרבותיות.

ולבסוף, נלמדים גם נושאים הקשורים לכלכלה ואי שוויון, נערכות עבודות חקר בפסיכולוגיה ובסוציולוגיה ולומדים על מהותו של המחקר הסוציולוגי האיכותי וכן על מחקרים וניסויים בפסיכולוגיה, על רבדיה השונים.

תנאי קבלה לתואר בפסיכולוגיה וסוציולוגיה

על מנת להתקבל לתואר משולב מסוג זה, יש לעמוד בתנאי הקבלה הן של המחלקה לפסיכולוגיה והן של המחלקה לסוציולוגיה במוסד הלימודים המעניין אתכם. במכללות בלתי מתוקצבות תנאי הקבלה לרוב מקלים יותר אך יש צורך בבגרות מלאה וציונים סבירים וכן פסיכומטרי בציון טוב.

משך זמן הלימודים

שילוב דו חוגי של לימודי פסיכולוגיה עם סוציולוגיה מאפשר לקבל תואר ראשון, B.A, לאחר כשלוש שנים.

עבודה ואפשרויות תעסוקה

אפשרויות התעסוקה לבוגרי לימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה כוללות משרות של ייעוץ, ייעוץ פסיכולוגי, ייעוץ ארגוני, ניהול גופי משאבי אנוש או מחלקות למשאבי אנוש. ניתן לעסוק בפסיכולוגיה ארגונית, ניהול הדרכה בארגונים, פסיכולוגיה של הילד, המתבגר או הבוגר. ניתן להשתלב בארגונים וולונטריים, ארגונים חברתיים, במגזר הציבורי.

ניתן להוביל ארגונים ותהליכים כיועצים פרטיים או כאנשי מפתח בארגון. מי שמעוניין, יוכל להמשיך לתואר שני, להוביל מחקרים, להפוך לפסיכולוגים קליניים או למטפלים בגישות שונות, מנחי קבוצות, מדריכי הורים.

מוסדות לימוד מובילים

לימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה אפשריים ומקובלים בכל האוניברסיטאות ובלא מעט מכללות. בחלק ממוסדות הלימוד השילוב הזה קיים במסגרת המחלקה למדעי ההתנהגות. האוניברסיטה הפתוחה מציעה מסלול בוגר בפסיכולוגיה ובסוציולוגיה. הלימודים כוללים לימודי תשתית כלליים לרבות קורסים בסטטיסטיקה ושיטות מחקר. אוניברסיטת בן גוריון כוללת לימודים הנערכים במחלקה לפסיכולוגיה במתכונת דו מחלקתית או כתוכנית במדעי ההתנהגות. תוכנית דומה קיימת גם באוניברסיטת תל אביב וגם במכללות כדוגמת המכללה למנהל או מכללת רמת גן.

ניתן להירשם לשילוב זה או ללימודי מדעי ההתנהגות (שילוב משולש – פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ואנתרופולוגיה).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן