לימודים בישראל

לימודי פסיכותרפיה

לימודי פסיכותרפיה נלמדים במסגרת לימודי תעודה ונמצאים תחת הקטגוריה של תחום הרפואה המשלימה, לעומת לימודי פסיכולוגיה הנלמדים לתואר אקדמי  ולרישיון לעסוק בפסיכולוגיה.

פסיכותרפיה היא טיפול פסיכולוגי ומטרת הלימודים היא להכשיר מטפלים בשיטה ספציפית או להעניק כלים רחבים יותר לטיפול, להתבוננות עצמית, ולהבנת מצבים שונים. לימודי פסיכותרפיה כוללים בתוכם גישות פסיכותרפויטיות שונות שפותחו במרוצת הזמן על ידי פסיכולוגים ומטפלים שונים בארץ ובעולם. הנרשמים ללימודים אלו יתוודעו לטכניקות ותיאוריות שונות בהתאם לגישה הפסיכותרפית אותה יבחרו ללמוד, ויוכלו לתרגל את הטיפול במסגרת הלימודים על ידי הבאת מקרי מבחן ותרגול מעשי. בסיום הלימודים, תתקבל תעודה המעידה על הרשאה לעסוק כמטפלים בשיטה שנלמדה במהלך הלימודים.

למי מתאים ללמוד פסיכותרפיה?

לימודי פסיכותרפיה
הלימודים מיועדים לאנשים שמגיעים מרקע טיפולי כלשהו, בין אם פורמלי או בלתי פורמלי. לימודי פסיכותרפיה אינם מכשירים את התלמידים לבניית ה-setting (מסגרת הכללים) של הטיפול ואינם מספקים את המסגרת הבסיסית של הטיפול. על מנת ליישם בפועל את התכנים הנלמדים יש צורך בניסיון טיפולי או במסגרת מקצועית קיימת שבה ניתן לתרגל את תכני הלימוד: רקע של פסיכולוגיה קלינית, רפואית או אחרת, רקע של עבודה סוציאלית, של ייעוץ, טיפול הוליסטי או אינטגרטיבי, שיקום ואימון (קואצ'ינג).

כל רקע שכולל עבודה יומיומית עם בני אדם והישענות על משאבים שלקוחים מעולמם הפנימי של בני האדם הוא רקע מתאים כדי להתחיל לימודי פסיכותרפיה. מועמדים נוספים שמתאימים ללימודי הפסיכותרפיה הם אנשים שהתנסו בטיפול באנשים לא במסגרת מקצועית אלא במסגרת התנדבותית, ועברו הכשרה בסיסית כמתנדבים.

מה כוללים לימודי פסיכותרפיה?

מטרת הגישות השונות של הפסיכותרפיה היא לשפוך אור על הקשרים הסמויים בין הנפש וההכרה לבין משאבים אחרים שקיימים באדם. תכניות הלימודים נחלקות לארבע שיטות טיפול עיקריות שכל אחת מהן שמה דגש על סוג משאבים אחר: התרפיה הפסיכודינמית מתמקדת בתודעה ובקשרים שמפעילים אותה, הפסיכותרפיה ההתנהגותית-קוגניטיבית מתמקדת בתבניות מחשבה והרגלים של מעשה, הפסיכותרפיה האקזיסטנציאלית מתמקדת במשמעויות השונות שמייחס האדם עצמו לחייו ולאירועים בחייו והפסיכותרפיה ההומניסטית מתמקדת בשאיפות ובהגשמה עצמית.

לימודי פסיכותרפיה מאפשרים להעמיק בכל אחת משיטות הטיפול ולהיחשף לפרקטיקות השונות הכרוכות בה: תרגול מעשי עם המטופל, שיטות הכוונה ומיקוד, תרגילי מחשבה או הרפיה ועוד. בנוסף, לימודים אלה מלמדים את התורות והתיאוריות עצמן שעומדות מאחורי כל שיטה, את הקשריה המדעיים ואת הדרכים בהן ניתן ליישמה בחיי היום יום, במסגרת טיפולית.

אפשרויות תעסוקה לפסיכותרפיסטים

לימודי פסיכותרפיה מעשירים את ארסנל המשאבים הטיפולי שעומד לרשות התלמידים ועל כן פותחים דלתות רבות בכל שביל מקצועי בו יבחרו ללכת. כאשר התלמידים מגיעים מרקע טיפולי, הלימודים מרחיבים את תחומי ההתמחות ואת היוקרה המקצועית ונותנים כלים נוספים לעבודה היומיומית ואפשרות לפנות לקהלים נוספים. כאשר התלמידים אינם בעלי רקע טיפולי מקצועי, הלימודים מאפשרים להם להתחיל לטפל בפועל מאחר והם מקנים תעודה שמהווה רשיון לעסוק בטיפול בתור פסיכותרפיסטים, בשיטה הפסיכותרפית שאותה למדו.

לימודי פסיכותרפיה מוכרים במערכות הציבוריות השונות לצורך גמול השתלמות, כמובן כל עוד מוסד הלימודים הנבחר עומד בדרישות. כדי להפיק את המירב מהלימודים חשוב לבחור בתבונה את בית הספר או המוסד בו לומדים: ראשית, שקיימת יכולת לעמוד בדרישות הקבלה ושנית, לוודא שההכרה בסיום לימודי פסיכותרפיה תעניק את היתרון התעסוקתי הרצוי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן