לימודים בישראל

לימודי צורפות

אוהבים דברים יפים? יש בכם יצירתיות ששואפת לצאת החוצה? רוצים לרכוש מיומנות שיכולה להפוך לעיסוק מתגמל או תחביב כיפי במיוחד? לימודי צורפות יעניקו לכם כלים להביא לידי ביטוי את האישיות שלכם דרך תכשיטים, בין אם כפרנסה ובין אם כהנאה.

לימודי צורפות (Jewelry) או עיצוב תכשיטים זהו מקצוע מעניין ביותר ואם יש לכם ראש עיצובי תוכלו להתפרנס ממנו ממש לא רע. ישנם מסלולים של לימודי תעודה וגם ניתן לבחור ללמוד לתואר בצורפות ותכשיטנות. אתר לימודים בישראל מציג בפניכם את כל המידע על תחום לימוד זה.

לימודי צורפות בישראל

לימודי צורפותענף עיצוב התכשיטים הנעשים בטכניקת הצורפות, מושפע מתרבויות ומסורות עתיקות וכן גם עכשוויות. הצורפות היא למעשה מקצועו של אדם העוסק בעיבודן של מתכות שונות כדוגמת כסף או זהב, למטרת עיצוב תכשיטים. הצורף משתמש באש בכדי להפריד את המתכת מחומרי פסולת הנצמדים לה ולזקק את החומר לו הוא יזדקק בעבודתו. בדרך כלל יצירת התכשיטים מאותן המתכות מלווה גם בשיבוץ של אבנים יקרות ואובייקטים עיצוביים שונים אשר נועדו להפוך את התכשיט ליפה ומעניין כמה שיותר.

בעבר היו לימודי הצורפות מקצוע הנלמד מאב לבנו והיו נחלתם רק של אנשים בודדים. כיום לימודי צורפות בישראל נגישים לכולם במוסדות אקדמאים גבוהים וכן גם בסטודיו פרטיים של צורפים מקצועיים. המוסדות הגבוהים בארץ מציעים כיום מסלולים של לימודי צורפות ותכשיטנות או לימודי עיצוב שונים כגון אופנה או עיצוב תעשייתי. ישנם שני מוסדות עיקריים בהם ניתן ללמוד והם בית הספר הגבוה להנדסה ועיצוב הידוע בשם – שנקר וגם האקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים הידועה בשם – בצלאל. מלבד אלו ישנם מכללות שונות בארץ כגון המכללה הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות הממוקמת באזורים שונים בארץ – חיפה, באר שבע, ירושלים ותל אביב. נוסף לכך גם המכללה האזורית בכנרת.

למי זה מתאים?

מלאכת הצורפות מצריכה יצירתיות, מקוריות סבלנות רבה ואינה מתאימה לכל אחד. אמנם מדובר באומנות שניתן ללמוד אותה אך לא כל אחד יוכל להצליח בה בקלות. אחד הדברים היפים ביותר בתכשיטנות בכלל ובלימוד צורפות בפרט הוא שאין שום צורך בידע מקדים. אם הכישרון והיצירתיות טבועים בכם ואתם אוהבים את עולם התכשיטנות אפילו רק כתחביב, כבר יש בידיכם את כל הידע המקדים בכדי להצליח בלימודי הצורפות.

קהל היעד של לימודי הצורפות על האפשרויות השונות שלהם נחלק ל- 3 קבוצות עיקריות:

 • מי שמבקש לרכוש מקצוע – מקצוע מתגמל המשלב יצירתיות עם עבודת כפיים ומקנה פרנסה נאה לבעלי כישרון וחריצות גם יחד. בהקשר זה כדאי לציין כי בימינו ניתן למכור תכשיטים בקלות, בנוחות ולקהל רחב במיוחד דרך האינטרנט, עובדה שמגדילה את הכדאיות להיכנס לתחום הצורפות.
 • מי שמבקש ליהנות מתחביב נושא פירות יפים – רובנו ככולנו אוהבים תכשיטים, ומי שרוכש את המיומנות ליצור אותם באופן מקצועי יכול להעניק לחבריו ולמכריו, וכמובן גם לעצמו, מתנות יפהפיות, מקוריות וייחודיות, עם החותם האישי שלו, ותוך כדי ליהנות מהנחת שיש בתחביב שבסופו תוצר ממשי, מוחשי ונאה לעין.
 • אמנים המבקשים להעשיר את ארגז הכלים שלהם – ולרכוש מיומנויות ספציפיות בתחום הצורפות על מנת להפוך לאמנים מגוונים עוד יותר.

תנאי קבלה

קיים מגוון גדול של אפשרויות כאשר מעוניינים ללמוד צורפות, וכך גם מגוון גדול של תנאי קבלה במוסדות השונים, הקבלה עלולה להיות מותנית בסיום 12 שנות לימוד, או דרישות כלליות לקבלה ללימודים במוסד מסוים או בפקולטות שונות לעיצוב, ובמקרים רבים הקבלה תהיה מותנית בראיון אישי.

כמו כן על מנת להתקבל ללימודים בקורסים מתקדמים יותר יידרש נסיון קודם בתחום או מעבר קורסים בסיסיים.

תוכנית הלימודים בתחום הצורפות

לימודי צורפות הוא מונח רחב יריעה הכולל מגוון קורסים, בין אם כאלה קצרים וממוקדים המקנים את יסודות מקצוע הצורפות (צורפות – עיבוד מתכת אצילה או מספר מתכות אצילות כשהמטרה היא יצירת תכשיטים) ובין אם כאלה רחבי היקף או מעמיקים שבמסגרתם ניתן לרכוש מיומנויות ספציפיות כגון שיבוץ אבני חן בתכשיטים.

במסגרת לימודי צורפות מועברים קורסים העוסקים ברישום ותכנון של תכשיטים אשר נעשים בשיטת הצורפות. כמו כן מועברים קורסים תיאורטיים על הרקע, המסורת והתרבויות אשר השפיעו על עיצוב התכשיטים וקורסים מעשיים אשר בהם מתבצעת ההתנסות המעשית של עיצוב תכשיטים ואובייקטים שונים בשיטת הצורפות. בקורסים המעשיים תפגשו את כל הכלים והחומרים איתם ניתן לעבוד במסגרת עיצוב התכשיט. נוסף לאלו מועברים קורסים העוסקים בניסור, פיצור, הלחמה, ריקוע ועוד. ישנו קורס העוסק בהכרת המתכות השונות איתן תעבדו במהלך עיצוב התכשיטים, מתכות כגון – זהב, כסף, פלטינה, נחושת, פליז ואלפקה. הלימודים מלווים בעבודות בית וצבירת של תיק עבודות אשר יכיל את כל אשר התנסיתם בו לאורך הלימודים.

באופן כללי לימודי צורפות משלבים הנחלת מיומנות טכנית עם לימודים בתחום העיצוב ועידוד התלמידים לבטא את עצמם ואת אישיותם הייחודית. הלימודים הם במתכונת של לימודי תעודה ועשויים כאמור להימשך מספר מצומצם של מפגשים או מספר חודשים.

בדרך כלל הקורסים מתנהלים בקבוצות קטנות, ובכל מקרה כדאי לבדוק מהו מספר התלמידים בכל קורס על מנת לזכות ביחס אישי ככל האפשר – פרמטר שמשפיע על ההצלחה בלימודים (מבחינת רמת ההתמקצעות) בכל תחום ובפרט כשמדובר במקצוע יצירתי.

משך זמן הלימודים

משך תקופת הלימודים משתנה בהתאם לסוג ומסלול הלימוד, אך מכיוון שעל פי רוב מדובר בלימודי תעודה, ניתן לסכם ולומר כי מדובר בקורסים פרטניים הנמשכים בין 60 ל-180 שעות לימוד.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי הלימודים יכולים להשתלב בשוק העבודה הן בתור שכירים והן בתור עצמאים, ולעבוד כצורפים ומעצבי תכשיטים.

לימודי תעודה בתחום הצורפות

לימודי צורפות במכללות השונות ובחלק מן הסטודיו המוכרים לכך בארץ, מתרחשים כאשר בסופם מוענקת תעודה המעידה על כך שרכשתם את כל הידע הבסיסי והרלוונטי הנחוץ בכדי ליצור ולעצב תכשיטים בשיטת הצורפות. התעודה מוכרת על ידי משרד התמ"ת. לימודי תעודה נמשכים על פני זמן קצר יותר מאשר לימודי תואר בצורפות ותכשיטנות. לימודי התעודה פתוחים לקורסי צורפות למתחילים וכן גם לרמות מתקדמות יותר ושיטות מתוחכמות יותר של צורפות ועיצוב. בעזרת התעודה תוכלו להשתלב בחברות תכשיטים גדולות וכן גם בעסקים פרטיים קטנים של תכשיטנות.

מוסדות ללימודי צורפות

לימודי צורפות מתקיימים במוסדות לימוד רבים ברחבי הארץ, בין אם במכללות המכשירות אנשי מקצוע בתחומים שונים או כאלה המתמקדות בעיצוב, ובין אם בסטודיואים לצורפות שלצד ייצור התכשיטים ומכירתם מקיימים גם קורסים בתחום. להלן דוגמאות למסלולי לימודים בתחום הצורפות במוסדות לימוד נבחרים:

 • לימודי צורפות במכללת נצרת עילית – מכללת נצרת עילית יזרעאל שוכנת בנצרת עילית ומציעה מסלול של לימודי תעודה המורכבים מ- 3 שלבים ובסך הכל 200 שעות לימוד אקדמיות. השלב הראשון מוגדר "למתחילים", ובמסגרת 60 שעות הלימוד מתנסים התלמידים בשיטות שונות בתחום התכשיטנות, לומדים על תכשיטי פולימר ועל תכשיטים בשילובים שונים (עור, מתכות, סברוסקי) ועוד. בשלב השני, "מתקדמים" (80 שעות לימוד), נרכשות שיטות עיבוד מתקדמות ובשלב השלישי, "מקצוענים", שגם הוא כולל 80 שעות לימוד, זוכים התלמידים לכלים בתחום עיצוב התכשיטים לאירועים, הקמת דוכן, בניית מוניטין ועוד.
 • לימודי צורפות בסטודיו של ליאת ולדמן – הסטודיו של ליאת ולדמן שוכן בדרך יפו בחיפה, וניתן ללמוד בו במגוון קורסים, ובפרט קורס צורפות בסיסי, קורס צורפות מתקדם, קורס מקצועי וכן קורס ייחודי לזוגות שבו הם מעצבים יחד את טבעת הנישואין ונהנים מחוויה זוגית מעצימה. הלימודים בקבוצות קטנות – עד 7 תלמידים בכיתה.
 • מכללת נצרת עילית
 • הסטודיו של ליאת ולדמן

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן