לימודים בישראל

לימודי קוגניציה

חקר המוח רשם בשנים האחרונות כמה וכמה פריצות דרך משמעותיות מאוד, ובמקביל מנסה המין האנושי לצלול עמוק יותר ויותר אל שכבות התודעה שלו במטרה להבין כיצד אנחנו מקבלים החלטות, מדוע אנחנו תופשים את המציאות סביבנו כפי שאנחנו תופשים אותה, מהי יצירתיות, כיצד נרכשת שפה חדשה, איך עובד הזיכרון שלנו ומה מפעיל את מערכת הקשב. שתי מגמות אלה הופכות את לימודי הקוגניציה למסלול רב תחומי, מרתק ומבוקש מאוד.

מה כוללים לימודי הקוגניציה?

קוגניציה (ובעברית "הכרה"), בהגדרתה הבסיסית, הינה סך הידיעות שבידינו כולל דרכי רכישתן והאופנים בהם אנחנו מעבדים ידיעות אלה. בין השאר נכללות בקוגניציה החשיבה, הלמידה, הקשב, קבלת ההחלטות והתפישה, ויש הכוללים בה גם גישות, אמונות, כוונות ורגשות. ברוב המקרים ההכרה מתייחסת לחלק המודע באישיותנו אולם במקרים מסוימים גם מרכיבים מהתת מודע נכללים בה שהרי כיום כבר ברור כי ישנה למידה לא מודעת ובוודאי שחשיבה לא מודעת משפיעה עלינו רבות.

בהתאם לימודי קוגניציה מקנים ידע לגבי התחומים הנ"ל, ומקיפים מגוון רחב של נושאים כשביניהם ניתן לציין את הפסיכולוגיה, את מדעי המוח, את הפילוסופיה, את מדעי המחשב ואת הבלשנות.

איפה מוצעים לימודי קוגניציה?

באוניברסיטה העברית ניתן ללמוד הן לתואר ראשון והן לתואר שני במדעי הקוגניציה, באוניברסיטת תל אביב מוצעת במסגרת לימודי פסיכולוגיה לתואר שני מגמה בקוגניציה ומוח, באוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד לתואר במדעי הקוגניציה במתכונת דו חוגית, ואילו באוניברסיטת בן גוריון ישנה תוכנית לתואר ראשון המיועדת לסטודנטים מצטיינים ומבריקים.

תוכנית המצטיינים של אוניברסיטת בן גוריון

תוכנית הלימודים של תואר ראשון במדעי הקוגניציה והמוח של אוניברסיטת בן גוריון מבוססת על חמש ליבות: פסיכולוגיה, פילוסופיה, חישוביות עצבית, בלשנות ומדעי העצב, וכל סטודנט רוכש כלים וידע בכל התחומים הנ"ל ובנוסף מתעמק באחד מהם.

מדובר כאמור במסלול המיועד לסטודנטים מצטיינים במיוחד, הזוכים בליווי צמוד מאנשי המחלקה ומסטודנטים בוגרים, משתתפים במחקרים שונים ולומדים בקבוצות קטנות המאפשרות העצמה אישית לכל תלמיד. בהתאם הדרישות מהסטודנטים גבוהות אף הן ויש צורך בממוצע 85 ומעלה כדי לעבור משנה לשנה.

בין הקורסים הנלמדים: מבוא לפילוסופיה של הנפש, אינטליגנציה אנושית: אבולוציה קוגניציה ונוירוביולוגיה, הבסיס התאי למבנה ותפקוד מערכת העצבים ותכנון אלגוריתמים.

תואר שני בקוגניציה ומוח באוניברסיטת תל אביב

אופציה נוספת לרוצים להתעמק במיוחד בתחום הקוגניציה מוצעת על ידי אוניברסיטת תל אביב במסגרת לימודי פסיכולוגיה לתואר שני.

מסלול זה הינו מחקרי (כלומר כולל תזה), ובסוף שנה א' יכולים סטודנטים מצטיינים להגיש בקשה למסלול ישיר לדוקטורט.

בין הנושאים הנחקרים על ידי אנשי הסגל של מגמה זו: הפרעות חרדה, תפישת פרצופים והדמיה מוחית של המערכת הלימבית.

חשוב להדגיש כי מדובר בתוכנית המיועדת למספר מצומצם של סטודנטים, ותנאי הקבלה משקללים את ציון התואר הראשון (שחייב להיות 88 ומעלה), את ההמלצות שמגיש כל מועמד ואת הראיון האישי שהוא עובר.

האוניברסיטה העברית ירושלים

באוניברסיטה העברית ישנן תוכניות לימודים המשלבות ידע מתוך לימודי מדעי החברה, מדעי הרוח, החינוך ומדעי הטבע, ובהתאם לימודי קוגניציה משותפים לכל הפקולטות הנ"ל.

ניתן ללמוד הן לתואר ראשון, הן לתואר שני והן במסלול מיוחד של תואר שני במתכונת מואצת (קבלת תואר מוסמך תוך 4 שנים).

האוניברסיטה הפתוחה

גם האוניברסיטה הפתוחה מציעה לימודי קוגניציה וזאת במתכונת דו חוגית בלבד.

ניתן לשלב את מדעי הקוגניציה עם החוג למדעי המחשב, החוג למתמטיקה, החוג לניהול, החוג לפסיכולוגיה, החוג לפילוסופיה או החוג לחינוך – תוכניות לימודים ושיטות הוראה.

במקרים חריגים ניתן לשלב גם עם תחום אחר, וזאת בכפוף לאישור מהוועדה האחראית על אישור תוכניות הלימודים באוניברסיטה הפתוחה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן