לימודים בישראל

לימודי קולנוע

לימודי קולנוע וטלוויזיהחובבי קולנוע? בואו להפוך את זה למקצוע! באתר לימודים בישראל תקבלו את כל המידע על לימודי קולנוע לתואר ראשון ושני וגם לימודי תעודה בקולנוע.

לימודי קולנוע מהווים את הבסיס לעשיית הקולנוע, בכך שהם מאפשרים לסטודנטים להתנסות באופן מוכוון ותחת הדרכה והנחייה בשלל המקצועות הקולנועיים כגון בימוי, עריכה, הפקה, תסריטאות וצילום. החל משלב פיתוח הרעיון, דרך בניית הדמויות, שימוש בתאורה והתנסות בצילום ועריכה ועד למבט העל של הבמאי או כישורי הארגון של המפיק, תלמידי קולנוע מתנסים בכל השלבים של עשיית סרט או תכנית אולפן. לצד ההנאה הרבה שבלימודים, לימודי הקולנוע נחשבים תובעניים וקשים.

לימודי קולנוע בישראל מוצעים במסגרות אקדמיות, במסלולים כגון: תואר ראשון בקולנוע, תואר ראשון בתקשורת וקולנוע או בקולנוע וטלוויזיה, תואר משולב עם תעודת הוראה בקולנוע, לימודי תואר שני בקולנוע וכן הלאה. בנוסף קיימת אפשרות של לימודי תעודה בקולנוע, במסגרות של קורסים או מסלולים מקוצרים ללימודים של מקצועות יחידאיים שקשורים לעולם הקולנוע והטלוויזיה כגון לימודי תסריטאות, לימודי הפקה, עריכה או צילום. ישנן תכניות לימודים בקולנוע שמציעות מגוון גדול יותר של מסלולים בעוד אחרות מציעות מגוון מצומצם יחסית.

כאשר בוחרים מסגרת ללימודי קולנוע כדאי לברר: האם המסגרת מספקת תואר אקדמי או תעודה? במידה והמוסד לא מספק תואר, האם יש לתכנית יתרון אחר כגון שם יוקרתי או הכשרה ייחודית? וכמובן, מהם תנאי הקבלה.

לימודי קולנוע לתואר ראשון

לימודי תואר ראשון בקולנוע נמשכים ארבע שנים ומספקים את הבסיס המעשי והתאורטי להבנה, ניתוח ועשייה של קולנוע. הלימודים מכשירים את הסטודנטים להבין מהו מבע קולנועי, לנתח את מאפייניו ולהכיר את ההיסטוריה של התחום ואת התיאוריות השונות שנוגעות לעשייה הקולנועית, לבניית עלילה, ליחסי צופה-סרט ולמניפולציות האחרות שמיושמות בקולנוע: בסרטים עלילתיים ותיעודיים, בסדרות ובתכניות טלוויזיה. הלימודים נחלקים לשיעורים מעשיים ושיעורים עיוניים.

שיעורים מעשיים

מהפן המעשי, לימודי תואר ראשון בקולנוע כוללים שיעורים במסגרתם נחשפים הסטודנטים למשימות ומטלות בדרגות קושי ומורכבות עולות. תחילה התרגילים ממוקדים יותר, ומטרתם להקנות כלים בסיסיים לפיתוח רעיון ולהבעה באמצעים ויזואליים: שימוש במצלמה, העמדה ויזואלית של אלמנטים בפריים, העברת רעיון בעזרת סיפור וכלים נוספים. זאת תוך כדי הקניית מונחים בסיסיים מתחום הקולנוע שקשורים לכתיבת תסריט, צילום ובימוי.

ככל שהסטודנטים נכנסים אל תוך שנתם השנייה והשלישית של לימודי קולנוע, התרגילים הופכים מורכבים יותר עד לשנה האחרונה בה עובדים הסטודנטים על סרטי הגמר. זוהי עבודת צוות בה יכול לבחור כל סטודנט האם ברצונו לקחת חלק בפרויקט כמפיק, כצלם, כתאורן, כתסריטאי, או לעבוד על פרויקט משלו, במקביל או באופן בלעדי, תוך הסתייעות בחבריו לכיתה. במובן הפרקטי, לימודי קולנוע מספקים במהלך כל שנות הלימוד גם את ההזדמנות להתנסות בעבודת הצוות שאופיינית לעשייה הקולנועית.

שיעורים עיוניים

הפן התאורטי של לימודי קולנוע נלמד במקביל, במסגרת השיעורים העיוניים. מטרתם של שיעורים אלו היא לחשוף את הסטודנטים ראשית להיסטוריה של הקולנוע ושנית להגות ולתיאוריה שקשורות בקולנוע כמדיום מודרני. השיעורים העיוניים כוללים צפייה בסרטים, בסדרות ובתכניות טלוויזיה מתקופות שונות, החל מראשית הקולנוע ועד היום, ניתוח של סצנות מסרטים וקריאה של טקסטים שנכתבו על הקולנוע.

לימודים עיוניים כוללים מטלות בית כגון קריאת טקסטים (חלקם בעברית וחלקם באנגלית), הגשת עבודות בכתב ופרזנטציות בכיתה, שמטרתן להראות שהסטודנט יודע ליישם את התיאוריות הנלמדות על סצנות מתוך סרטים: שביכולתו להסביר ולנתח את האופן בו פועלת סצנה שבחר או סצנה שנבחרה על ידי המרצה, לאור תיאוריה כזו או אחרת. לימודי קולנוע מספקים ידע תאורטי רחב ומקנים כלים לחשיבה ביקורתית, תרבותית, מגדרית ופוליטית.

מוסדות ללימודי קולנוע

לימודי קולנוע וטלוויזיה, מתקיימים במספר מסגרות – בין אם אוניברסיטאות ומכללות המציעות מבחר מסלולי לימוד ובין אם בתי ספר המוקדשים לאמנות ובפרט לקולנוע ולטלוויזיה, כשהאופציות הבולטות הן אוניברסיטת תל אביב, קמרה אובסקורה, בית ספר מעלה, מכללת תל חי, סם שפיגל, סמינר הקיבוצים, ג'אמפ קאט ומכללת ספיר. ישנם לא מעט הבדלים בין לימודי הקולנוע והטלוויזיה בכל אחד מהמקומות הנ"ל, וכדאי להתעמק מעט במספר מוסדות לימוד על מנת להגיע למסלול המתאים ביותר להעדפות שלכם ולרצונות שלכם.

מסלול לימודי קולנוע באוניברסיטת תל אביב

החוג לקולנוע ולטלוויזיה של אוניברסיטת תל אביב הוא אחד הנחשבים בתחום, בעיקר בזכות שורה ארוכה של בוגרים שהפכו ליוצרים מוכרים ואהובים: ארי פולמן, רני בלייר, חגי לוי ועוד ועוד. למעשה שמו של החוג הולך לפניו גם בעולם, וב- 2014 הוא דורג על ידי ה"הוליווד ריפורטר" במקום ה- 12 בעולם!

הקבלה לחוג היא על סמך שקלול ממוצע הבגרויות והציון הפסיכומטרי, כשבמקרים מסוימים נלקח בחשבון גם רקע רלוונטי בתחום. הלימודים נמשכים 3 שנים וניתן לבחור בין מסלול דו חוגי (כלומר קולנוע וטלוויזיה עם חוג נוסף) לבין מסלול חד חוגי.

לבוחרים במסלול החד חוגי מוצעות 3 מגמות לימוד – הפקה, תסריטאות ועיונית – אליהן ניתן להתקבל אחרי שנה א', וזאת בתנאי שעומדים בתנאים מסוימים. במסלול הדו חוגי ניתן לבחור במגמה העיונית בלבד. בנוסף לידע יקר הערך והניסיון הנרחב שצוברים הבוגרים מקנים הלימודים גם תואר ראשון.

מסלול לימודי קולנוע בסם שפיגל

בית ספר נוסף המתהדר ברשימת בוגרים מרשימה הוא סם שפיגל השוכן בירושלים, ושבין הלומדים בו בעבר ניתן לציין את תום שובל, דוד אופק, ניר ברגמן ויורם זק. בנוסף מצהירים קברניטי סם שפיגל כי 3 מכל 4 בוגרי לימודי קולנוע וטלוויזיה בו עובדים בתחום בתפקידים משמעותיים.

בית הספר סם שפיגל מציע 3 מסלולי לימוד:

 • מסלול תסריטאות – מסלול שהלימודים בו נמשכים שנתיים והקבלה אליו היא על סמך יכולות כתיבה מוכחות וראיון אישי. הלימודים מתקיימים במתכונת של 2 ימי לימוד מלאים בשבוע, ומושם בהם דגש רב על חשיפת הסטודנטים והתסריטים שלהם לאנשי מקצוע מהתעשייה.
 • מסלול הפקה יוזמת – לימודים הנמשכים 3.5 שנים ושמטרתם היא הכשרת מפיקים בעלי יצירתיות וחשיבה אסטרטגית רחבת היקף. תלמידי מסלול זה עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם תלמידי מסלול התסריטאות ועם תלמידי המסלול המלא, ויוצרים יחד איתם תכנים רבים.
 • המסלול המלא – לימודים הנמשכים 4.5 שנים וכוללים ימי לימוד עיוניים עמוסים וכן ימי צילום רבים. בין השאר המסלול כולל לימודי צילום, בימוי, עריכה וכל המרכיבים הנחוצים לשם יצירת סרט, סדרת טלוויזיה, או תוכן לניו מדיה.

מסלול לימודי קולנוע בבית הספר מעלה

בית ספר ירושלמי נוסף המציע לימודים בתחום הקולנוע והטלוויזיה הוא מעלה, המזוהה עם הציבור הדתי אולם הלימודים בו כמובן פתוחים לכולם.

ב"מעלה" ניתן לבחור בין מסלול תסריטאות שהלימודים בו נמשכים שנתיים (יום אחד בשבוע) ושבמהלכם כותבים תסריט לסרט קצר, מפתחים סדרת טלוויזיה, מפתחים סרט באורך מלא וכן מבצעים תחקיר עבור סרט תיעודי, לבין מסלול הפקה ובימוי שהלימודים בו נמשכים 4 שנים וכוללים לימודי צילום, עריכה, בימוי, תסריט, הפקה ובעצם כל מה שנדרש כדי ליצור סרטים ותכניות טלוויזיה בכל ז'אנר וז'אנר.

מסלול לימודי קולנוע וטלוויזיה בסמינר הקיבוצים

לימודי קולנוע וטלוויזיה בסמינר הקיבוצים מתייחדים בכך שהם מעניקים לא רק תואר ראשון אלא גם תעודת הוראה. לאחר שנת הלימודים הראשונה, המוקדשת להקניית הבסיס התאורטי והמעשי בתחום, יכולים הסטודנטים לבחור התמחות – בימוי והפקה, אפקטים חזותיים או כתיבה ומדיה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן