לימודים בישראל

לימודי קלינאות תקשורת

קלינאות תקשורת הוא אחד המקצועות הפרא-רפואיים, כלומר מקצוע הכרוך בטיפול בבני אדם אולם העוסקים בו אינם רופאים. קלינאי תקשורת עוסקים באבחון אנשים בעלי לקויות תקשורת שונות ובפרט לקויות דיבור, וכן בטיפול בהם. כמו מקצועות רבים אחרים גם בתחום זה הדרישות מאנשי המקצוע הופכות גבוהות יותר ויותר ובהתאם לכך, לימודים אקדמיים לתואר ראשון בקלינאות תקשורת, הם חלק בלתי נפרד מההכשרה.

לימודי קלינאות תקשורת לתואר ראשון

לימודי קלינאות תקשורתלימודי תואר ראשון בקלינאות תקשורת, שלעתים נקרא גם תואר ראשון בהפרעות בתקשורת, מוצעים במספר רב של מוסדות לימוד אקדמיים בישראל. משך הלימודים – 3.5 שנים.

על מנת להיות מטפל איכותי במיוחד נדרש ידע במגוון רחב של נושאים, ובהתאם לימודי קלינאות תקשורת כוללים קורסים באנטומיה ופיזיולוגיה (הן של מערכת העצבים והן של מערכות הדיבור השמיעה), בלשנות, פונטיקה, הפרעות קול, תהודה, קוגניציה, הפרעות תקשורת בקרב לקויי שמיעה, ליקויים בתקשורת בקרב ילדים, מחלות אף אוזן גרון, מחלות הפוגעות במערכת השמיעה, נוירולוגיה, נוירו-פסיכולוגיה, פסיכולוגיה התפתחותית ועוד ועוד.

דוגמאות לקורסים הנלמדים במסלולים השונים של לימודים אלה: אקוסטיקה במדעי השמיעה והדיבור, ניתוח דגמי שפה, רכישת מרכיבי השפה בגילאי טרום גן וגן, הפרעות בשטף הדיבור, גנטיקה, פסיכואקוסטיקה, מכשירי שמיעה ושתלים קוכליארים, הפרעות דיבור ובליעה נרכשות על רקע נוירו-מוטורי, ועוד.

עוד כדאי לדעת כי הסטודנטים במסלולים השונים של לימודים אלה נדרשים להציג אישור רפואי וכן לעבור סדרת חיסונים.

חשוב לציין כי בניגוד ללימודי רפואה משלימה, המתקיימים תמיד במתכונת של לימודי תעודה, הרי שלשם קבלת תעודת הסמכה כקלינאי תקשורת מטעם משרד הבריאות נדרש תואר ראשון (הכולל תכני לימוד מגוונים) וכן סטאז', כך שבאופן טבעי במסגרת ההכשרה לעיסוק בקלינאות תקשורת תנאי קבלה משמעותיים הם נדבך מרכזי.

מוסדות ללימודי קלינאות תקשורת

נכון להיום, ניתן ללמוד את המקצוע במסגרת החוגים להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת חיפה, באוניברסיטת אריאל, במכללת הדסה שבירושלים ובקריה האקדמית אונו.

לימודי קלינאות תקשורת באוניברסיטת תל אביב

על מנת להתקבל אל לימודי תואר ראשון בהפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב נדרש פסיכומטרי 650 ומעלה כולל 120 או יותר בחלק של האנגלית (או לחילופין 220 ומעלה באמי"ר). כמו כן עוברים המועמדים ראיון אישי, ולנוכח הביקוש הרב גם ממוצע הבגרויות צריך להיות גבוה.

המסלול משלב לימודים עיוניים המתקיימים בקמפוס ברמת אביב ולימודים קליניים המתבצעים במכון לאבחון ושיקום הפרעות שמיעה ודיבור השוכן במרכז הרפואי תל השומר ובמוסדות שיקומיים נוספים.

תואר ראשון בקלינאות תקשורת באוניברסיטת חיפה

החוג להפרעות בתקשורת של אוניברסיטת חיפה נוקט במדיניות של העדפה מתקנת ביחס לאנשים בעלי מוגבלות. חלק ניכר מהלימודים מוקדש להתנסויות קליניות, אשר נערכות במכון לאבחון ולטיפול בהפרעות תקשורת שפה ודיבור (השוכן באוניברסיטה עצמה), בבתי חולים באזור, במרכזי שיקום, מכונים אודיולוגיים, גני ילדים, בתי ספר ועוד.

לימודי קלינאות תקשורת באוניברסיטת אריאל

לימודי קלינאות תקשורת באוניברסיטת אריאל מוצעים לבעלי ממוצע בגרויות 95 ומעלה וציון פסיכומטרי 650 או יותר. תנאים נוספים הם בגרות בהיקף של 4 יח"ל במתמטיקה ובאנגלית, בשני המקצועות עם ציון 80 ומעלה, וכן ציון 100 ומעלה בחלק של האנגלית בפסיכומטרי. בחלק מהמקרים נדרשת מכינה בביולוגיה, ובכל מקרה על המועמד לעבור מבדק התאמה מיוחד.

עוד כדאי לדעת שבמסגרת המחלקה להפרעות בתקשורת פועלת מרפאה המטפלת בהפרעות היגוי, הפרעות קול, ליקויים בהתפתחות שפה ותקשורת בקרב ילדים, ליקויי שמיעה, גמגום, הפרעות בליעה ואכילה וכן שיקום הדיבור לאחר אירוע מוחי. הטיפולים מבוצעים ע"י קלינאי תקשורת מוסמכים ומנוסים שבמקביל גם מדריכים את הסטודנטים במחלקה.

תואר ראשון במכללה האקדמית הדסה

המכללה האקדמית הדסה, השוכנת בלב ירושלים, מציע תוכנית לימודים רחבת היקף ומעמיקה המכשירה אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. חלק בלתי נפרד מההכשרה מתבצע ב-3 קליניקות: הקליניקה לשפה ודיבור שנמצאת במכללה עצמה, המכון האודיולוגי השוכן אף הוא בשטח המכללה, ומרכז אדלר לאפזיה.

לימודים בקריה האקדמית אונו

בקריה האקדמית אונו מושם דגש רב על התנסויות מעשיות – כ-1,000 שעות התנסות קלינית שמרוכזות בעיקר בשנים ג' ו-ד'.
תנאי הקבלה: בגרות מלאה עם ממוצע של לפחות 95, פסיכומטרי 650 או יותר, אנגלית ברמה נאותה (100 ומעלה בפסיכומטרי או 200 ומעלה באמי"ר) וכן מעבר ראיון אישי.

מסלול לימודים לנשים חרדיות במכללת בני ברק

מכללת בני ברק האקדמית מציעה לימודי קלינאות תקשורת לנשים חרדיות. הקבלה היא על סמך תעודת בגרות או ציון במכינה קדם אקדמית, ציון פסיכומטרי וראיון אישי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן