לימודים בישראל

לימודי קרימינולוגיה

לימודי קרימינולוגיה עוסקים בהתנהגויות הסוטות מהנורמות החברתיות המקובלות ובפרט אלה העוברות על החוקים הנהוגים בכל מקום. מדובר בתחום נרחב מאוד המשיק לתחומי ידע רבים אחרים ובהם פסיכולוגיה, ביולוגיה, סוציולוגיה, משפט ועוד. באופן טבעי, גם הקרימינולוגיה מתאפיינת באקדמיזציה מואצת של המקצוע ובהתאם לכך, לימודי תואר ראשון בקרימינולוגיה הינם תנאי הכרחי על מנת להתקבל למשרות מתגמלות ובעלות השפעה של ממש על החברה.

קרימינולוגיה מוגדרת כתחום הבוחן התנהגות פלילית וסטייה מנורמות מקובלות וזאת בשורה ארוכה של היבטים ובהם הביולוגי, הפסיכולוגי, המשפטי והסוציולוגי. מקור השם הוא במילה היוונית crimen שפירושה האשמה, וכמו רוב תחומי הידע בימינו, על מנת להפוך לקרימינולוג מומחה יש להשקיע בלימודים גבוהים.

לימודי תואר ראשון בקרימינולוגיה

מניעת פשיעה, אכיפת חוק, ענישה ושיקום הם נושאים מרתקים הנוגעים הן ברבדים העמוקים ביותר של נפש האדם, הן בסוגיות מרתקות מתחום המוסר והן בנושאים מעולם הסוציולוגיה ובפרט הנורמות החברתיות. לימודי תואר ראשון בקרימינולוגיה הם בראש ובראשונה חוויה רבת עניין ומעשירה מאוד.

מטרת לימודי קרימינולוגיה לתואר ראשון היא ליצור אנשי מקצוע איכותיים ובעלי ידע מקיף. תכניות הלימודים השונות כוללות קורסים במגוון נושאים ובהם, בין השאר, פסיכופתולוגיה, תורת המוסר, עבריינות בקרב בני נוער, משפט פלילי ועוד.

מסלולי הלימוד כוללים קורסים כגון: מבוא לסוציולוגיה, תיאוריות של האישיות, דיני עונשין, עבריינות מין, אקולוגיה של פשיעה, סמים מסוכנים, הערכת מסוכנות, רב תרבותיות ופשיעה, מערכות תיקון ופרופילאות.

תנאי קבלה

לימודי קרימינולוגיה לתואר ראשון מציבים רף קבלה סביר במרבית מוסדות הלימוד. כך למשל תנאי הקבלה לאוניברסיטת אריאל כוללים ממוצע בגרויות 90 ומעלה או ציון משולב 560 או יותר (למשל ממוצע בגרויות 86 עם פסיכומטרי 550). בנוסף נדרשת רמה נאותה באנגלית (בגרות עם 4 יח"ל, ציון 85 בחלק הרלוונטי של הבחינה הפסיכומטרית או ציון 185 ומעלה באמי"ר).

לחילופין, תנאי הקבלה למכללה האקדמית גליל מערבי דורשים בגרות מלאה עם ממוצע 85 ומעלה, או בגרות מלאה וציון פסיכומטרי 500 או יותר. אופציה נוספת היא השלמת מכינה קדם אקדמית (עם ציון ממוצע 85 ומעלה), וגם מי שהשלים מכינה קדם אקדמית בציון נמוך יותר אולם הפסיכומטרי שלו גבוה מ-500 יוכל להתקבל ללימודים. דרך נוספת היא מעבר 4 קורסים של האוניברסיטה הפתוחה בממוצע של לפחות 80 (כשהיקף הנקודות הכולל שלהם הוא 20 נק' או יותר).

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי תואר ראשון בקרימינולוגיה משתלבים בעיקר במערכות ציבוריות העוסקות באכיפת החוק ושיקום עבריינים, ובהן משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, מערכת המשפט ושירותי המבחן.

לימודים לתואר ראשון מספקים בסיס איתן ומכשיר אנשי מקצוע איכותיים, אולם לימודי תואר שני בקרימינולוגיה יהפכו אתכם למומחים עוד יותר ויפתחו בפניכם אופציות תעסוקה נוספות ומתגמלות.

מוסדות ללימודי קרימינולוגיה

 • אוניברסיטת בר אילן – לימודים לתואר ראשון בקרימינולוגיה הכוללים קורסים כמו: מבוא לפסיכולוגיה, דיני עונשין, הסייגים לאחריות פלילית, צדק מאחה – אלטרנטיבה לצדק פלילי, פסיכופתולוגיה, אמצעי תקשורת ופשיעה, אלימות פוליטית, טרוריזם וקרבנותיו, עבריינות וסטייה מינית, מהימנות עדים, ויקטימולוגיה, הגירה עקירה פתולוגיה ועבריינות, התמכרות: היבטים קליניים, אתנוקרימינולוגיה, עבריינות צוואר לבן ועוד.
 • אוניברסיטת אריאל – המחלקה לקרימינולוגיה של אוניברסיטה זו ממליצה על שילוב לימודי הקרימינולוגיה במתכונת דו חוגית עם תחום אחר, וזאת על מנת ליהנות ממסלול לימודים אקדמיים מעשיר במיוחד אשר מבטיח לבוגרים יכולות גבוהות ותואר כפול שפותח דלתות רבות בשוק התעסוקה. השילובים המומלצים הם: סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, תקשורת, פסיכולוגיה, מדעי המדינה, מדעי המחשב וכלכלה. בנוסף ישנן תכניות ייחודיות לאוניברסיטה שבשומרון כגון: לימודים לתואר B.A בקרימינולוגיה וכלכלה עם מוקד שחיתות ועבריינות צווארון לבן, B.A בקרימינולוגיה ומדעי המחשב עם מוקד פשיעת מחשב ו-B.A בקרימינולוגיה ומדעי המדינה עם מוקד פשיעת טרור.
 • המסלול האקדמי של המכללה למנהל – מסלול הנמשך 3 שנים וניתן לבחור בין 2 מגמות: ניהול וארגון וטיפול ושיקום, זאת בנוסף כמובן ללימודי הבסיס בתחום. גם במסלול האקדמי המכללה למנהל שבראשל"צ מדגישים את הפן היישומי-התנסותי של לימודי הקרימינולוגיה ואכיפת החוק, ובהתאם במסגרת תכנית הלימודים ישנו פרקטיקום בן 5 שעות שבועיות. בנוסף יכולים הסטודנטים להשתלב בתוכנית התנסותית במסגרת החוג למדעי ההתנהגות.
 • המכללה האקדמית כנרת – תכנית הלימודים מבוססת על קורסים בתחום הקרימינולוגיה ולצידם קורסים בסוציולוגיה שמהווה מקצוע משני. בנוסף נדרשים לימודי בסיס ביהדות וכמו כן מעודדת המכללה התנדבות בגופים רלוונטיים (הוסטלים, בתי סוהר, מרכזי גמילה וכו')
 • המכללה האקדמית עמק יזרעאל – תכנית הלימודים במכללה הצפונית שמה דגש על נושאי המניעה והשיקום. סטודנטים מצטיינים יוכלו ליהנות גם מפרקטיקום בנוסף ללימודים במכללה עצמה, ובכל מקרה ניתן ללמוד לתואר ראשון בקרימינולוגיה במתכונת דו חוגית בלבד, כשהחוג השני הוא אחד מהבאים: סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, מדע המדינה, פסיכולוגיה או חינוך. אופציה נוספת היא תואר רב תחומי במדעי החברה, ובמסגרת לימודי הקרימונולוגיה מושם דגש על הפן המניעתי ועל נושא השיקום.
 • המכללה האקדמית גליל מערבי – ניתן ללמוד באופן חד חוגי או דו חוגי (עם ניהול, כלכלה או חינוך). תכנית הלימוד שמה דגש על מחקרים אמפיריים והתנסויות מעשיות, ובין הקורסים "אפיוני ודרכי הענישה הפלילית", "עבירות מין" ו"המשטרה בעידן המודרני".
 • מכללת אשקלון – המכללה האקדמית אשקלון מאפשרת בחירה בין לימוד במתכונת חד חוגית לבין לימוד במתכונת דו חוגית – בצירוף תחום ידע משיק לקרימינולוגיה דוגמת פסיכולוגיה, מדעי המדינה או סוציולוגיה. מכללה זו מציעה גם לימודי תואר שני בתחום.
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן – מסלול זה אינו מעניק תואר ראשון בקרימינולוגיה אולם מי שבוחר בו זוכה לידע נרחב בתחום, בנוסף לתואר במשפטים, וגם לתעודת התמחות במשפט פלילי וקרימינולוגיה וזאת במסגרת לימודי משפטים וקרימינולוגיה במרכז.
 • המכללה האקדמית בית ברל – בוגרי מסלול זה, אשר נקרא "קרימינולוגיה ואכיפת החוק", לא מקבלים תואר ראשון אלא תעודת התמחות בקרימינולוגיה ואכיפת החוק. תכנית לימודי התעודה מתפרשת על פני 7 סמסטרים במתכונת של יום לימודים שבועי אחד. ניתן "להשתמש" בלימודים אלה כבסיס לקבלת תואר ראשון במדעי החברה והרוח מהאוניברסיטה הפתוחה, בתנאי שמוסיפים קורסים בהיקף של 66 נ"ז באוניברסיטה זו.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן