לימודים בישראל

לימודי קרימינולוגיה במכללת בית ברל

פשע ואכיפת חוק הם שניים מהתחומי הידע המתפתחים ביותר ובארה"ב לדוגמה ישנן כ-600 מכללות ואוניברסיטאות המציעות לימודים אלה. גם בישראל ניתן ללמוד תחומי ידע חשובים אלה במספר אוניברסיטאות ומכללות, כשהראשונה להציע לימודי קרימינולוגיה הייתה מכללת בית ברל, כבר ב-1990.

גם כיום מבחינת לימודי קרימינולוגיה בית ברל הוא אחד המובילים בתחום, והמגמה המוצעת במסגרת בית הספר לחברה וממשל שלו היא הגדולה בארץ. חשוב להדגיש כי מדובר במתכונת של לימודי תעודה (בוגרי המגמה זכאים לתעודת התמחות מטעם המכללה האקדמית בית ברל), אם כי ניתן גם להשתמש בנקודות הזכות שנצברו

לטובת תואר ראשון במדעי החברה והרוח מטעם האוניברסיטה הפתוחה (בכפוף למעבר קורסים נוספים, באוניברסיטה הפתוחה עצמה, בהיקף של 66 נ"ז, כשניתן כמובן גם להמשיך הלאה בעולם האקדמי – למשל אל תואר שני במדעי המדינה).

תנאי הקבלה

אין תנאי קבלה ללימודי קרימינולוגיה ואכיפת החוק בבית ברל, ולמעשה כל מי שמתעניין בתחום ורוצה להתעמק בו ולרכוש ידע רחב היקף ויקר ערך מוזמן לעשות זאת (בכפוף לתשלום שכר לימוד, כמובן…)

זהו כמובן יתרון משמעותי, שחוסך למשל את הצורך להתעניין בקורס פסיכומטרי מחירים, לשפר בגרויות וכו'.

למי מיועדת התוכנית?

קהל היעד העיקרי של לימודי הקרימינולוגיה – שמקנים כלים המאפשרים לחקור מדוע הופכים בני אדם מסוימים לעבריינים, וכן ידע עדכני אודות דרכים חדשות ואפקטיביות להתמודד עם עבריינות – הוא אנשים שעיסוקם הוא אכיפת החוק ובפרט שוטרים, קציני משטרה, עובדי שירות בתי הסוהר בדרגים השונים ועוד.

יחד עם זאת התוכנית פתוחה גם לקהל הרחב ולכל מי שמתעניין בתחום הפשע ואכיפת החוק. המרצים בקורסים השונים מגיעים מתחומי המשפטים, הסוציולוגיה, החינוך, המסגרת המיוחדות לבני נוער, מדעי ההתנהגות, ממשל, סקסולוגיה (בהקשר של עבריינות מין) וכמובן הקרימינולוגיה.

כמה זמן לומדים?

כאמור מבחינת לימודי קרימינולוגיה בית ברל הוא אחת האופציות הבולטות ביותר בארץ, כשהסטודנטים הבוחרים במכללה השוכנת בסמוך לכפר סבא, ושהפכה למוסד אקדמי בשנת 1970 לאחר כ-20 שנות פעילות, לומדים במשך 3.5 שנים תוכנית בת 21 קורסים. במהלך שנים אלה ניתן גם ללמוד 11 קורסים באוניברסיטה הפתוחה וכך להשלים תואר ראשון בקרימינולוגיה בפרק זמן זה.

מי ש"מסתפק" בלימודי התעודה פטור מלימודי סמסטר קיץ.

לימודי קרימינולוגיה בית ברל – קורסים לדוגמה

אחד הקורסים המוצעים במסגרת לימודי הקרימינולוגיה בבית ברל הוא "מבוא למשטרה ושיטור", המנסה למצוא תשובות לשאלות יסוד דוגמת מהו שיטור קהילתי, מיהו שוטר המקוף הוותיק והאהוב (אותו "בובי" זכור לטובה) וכו', וכן בוחן את עבודת המשטרה מבחינה היסטורית, פילוסופית ומעשית תוך דגש על התנהלות גוף זה עם בני המיעוטים בארץ.

דוגמה נוספת לקורס המוצע ע"י בית ברל הוא "אלימות במשפחה", קורס אשר בוחן תופעות שונות הנחשבות כאלימות בתוך התא המשפחתי – בין אם בין שני בני זוג, בין אם כלפי ילדים ועוד.

בכל הקשור ללימודי קרימינולוגיה בית ברל מקפיד על גישה כוללת, ובין השאר מציע קורס העוסק בקרבנות פשיעה. קורס זה, "ויקטימולוגיה" שמו, בוחן שאלות פילוסופיות עמוקות דוגמת "מהו קרבן?", "האם כל מי שנפגע כתוצאה מעבירה מסוימת הוא אכן קורבן?" ועוד, וכן מתעמק בסוגי קרבנות ספציפיים.

קורס חשוב אחר נקרא "הרשעות שווא והזיכרון המתעתע במשפט הפלילי והאזרחי", וכפי שניתן להסיק משמו הוא בוחן את נושא הזיכרון האנושי בקונטקסט של הטיות משפטיות והרשעות של חפים מפשע. עוד קורס מרתק הוא "שחיתות שלטונית במדינת ישראל", שהפך רלוונטי מאוד בשנים האחרונות לאור העלייה המשמעותית במודעות לגבי קשרי הון ושלטון בארץ.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן