לימודים בישראל

לימודי ריפוי בעיסוק

לימודי ריפוי בעיסוק בישראל נחשבים למבוקשים במיוחד, ולא בכדי. הם מהווים שליחות של ממש ועוזרים לפתח את המיומנויות הנדרשות לכל מי שרוצה לעסוק בתחום. הלימודים מוצעים כיום במסגרת מסלולי תואר ראשון, הן על ידי אוניברסיטאות מובילות והן על ידי מכללות שונות ברחבי הארץ.

לימודי ריפוי בעיסוק, המוצעים כיום בארץ על ידי מכללות ואוניברסיטאות שונות, מציעים את כל הכלים הנדרשים לכל המעוניינים להפוך את תחום העיסוק הזה למקצוע של ממש. הלימודים מאפשרים לבוגריהם להשתלב במסגרות שונות, המספקות מענה לכל אלה הסובלים מליקויים מסוגים שונים, המקשים עליהם בתפקוד היומיומי וביכולתם להשתלב בחברה.

לימודי ריפוי בעיסוק לתואר ראשון

לימודי ריפוי בעיסוק לתואר ראשון נמשכים כשלוש שנים וחצי, ובוגריהם מקבלים בתום תקופת הלימודים תואר ראשון בריפוי בעיסוק – TOB. מדובר בלימודים אקדמיים לכל דבר, לימודים המתמקדים במקצוע פרא-רפואי. מטרתם העיקרית של לימודי תואר ראשון בריפוי בעיסוק היא להכשיר את בוגריהם לטיפול בשתי רמות: ברמה העיונית וגם ברמה הפרקטית.

לימודי התואר הם חלק ממסלול חד חוגי מורחב והם כוללים קורסים העוסקים בתחומים שונים, כמו מדעי החברה, מדעי ההתנהגות, מדעי הרפואה, מדעי הריפוי בעיסוק ועוד. הסטודנטים בוחנים נושאים הקשורים לנושא הריפוי בעיסוק באופן ישיר ועקיף, לרבות פסיכיאטריה, פסיכולוגיה התפתחותית, נוירופסיכולוגיה קלינית ועוד.

לימודים לתואר ראשון בריפוי בעיסוק כוללים קורסים עיוניים חשובים וגם קורסים מעשיים, המאפשרים למשתתפים בהם לפתח מיומנויות חשובות ולרכוש את כל הכלים הנדרשים ממטפל בשטח. תכנית הלימוד המוצעת בכל אחד מהמסלולים הללו היא תכנית מקיפה המתמקדת בתחומי החברה, מדעי הרפואה, ההתנהגות וכמובן – גם הריפוי בעיסוק. התכנית מציעה הכשרה מקצועית, החושפת את המשתתפים בה אל תחומי בריאות נוספים, לרבות פיזיותרפיה, הפרעות בתקשורת ועוד.

במסגרת לימודי ריפוי בעיסוק נחשפים הסטודנטים אל מגוון רחב מאד של נושאים, וכן גם מתנסים באופן מעשי בתחום (סטאז'). מבין מגוון הנושאים שאותם הם לומדים אפשר למצוא: פיזיולוגיה, אנטומיה, פסיכולוגיה, אורתופדיה, שיטות טיפול, הערכה ואבחון, אתיקה מקצועית ועוד. מדובר בנושאים מגוונים, עשירים ומעמיקים מאד, שנועדו לספק לסטודנטים את מלוא הידע הנדרש למטפל וכן את הכלים החשובים שיעמדו לרשותו במהלך העבודה.

לימודי תעודה בריפוי בעיסוק הם לימודים קצרים יותר המיועדים למטפלים מנוסים בתחומים אחרים. מי שעוסק באחד מתוך מגוון של מקצועות הטיפול, כמו פיזיותרפיה, למשל, יכול לבחור במסלול של לימודי תעודה כדי לרכוש מיומנויות נוספות ולעבוד כמרפא בעיסוק.

למי זה מתאים?

לימודי ריפוי בעיסוק מתאימים לבעלי ניסיון בטיפול וגם לאלה שאינם בעלי ניסיון. הם מתאימים לנשים ולגברים כאחד, ומיועדים לכל אלה שאוהבים לעבוד עם אנשים. לימודי תואר ראשון בריפוי בעיסוק מיועדים גם למי שרוצה לרכוש מקצוע וליהנות "על הדרך" מתואר אקדמי מבוקש. ישנם כאלה הבוחרים בהסבה מקצועית לאחר שעבדו שנים בתחום אחר ובוחרים בתחום הריפוי בעיסוק כדי ליהנות ממסלול חדש בחיים ובאפשרות לתרום, להשפיע ולשפר את חייהם של אחרים.

תנאי קבלה

כדי להתקבל ללימודי ריפוי בעיסוק למסלול של תואר ראשון יש להציג תעודת בגרות מלאה עם ממוצע ציונים של לפחות 90. בנוסף, יש גם להציג ציון בבחינה הפסיכומטרית, שעומד לרוב על מינימום של 600 נקודות. על תלמידי מסלול לימודי זה להיות בני 20 ומעלה וגם לעבור ראיון קבלה אישי במספר אוניברסיטאות. מדובר בתנאי קבלה גבוהים בהשוואה למסלולים אחרים, בשל האתגר הרב הכרוך בלימודים אלה ובתחום העיסוק עצמו.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי הלימודים בתחום זה יכולים לעבוד במספר מסגרות שונות. הם יכולים לעבור במסגרות החינוכיות הפורמליות והבלתי פורמליות, הם יכולים להתמקד באבחון, בייעוץ וגם במחקר. חלק מהם בוחרים לעבוד במרכזים קהילתיים, חלק במרכזי שיקום, חלק בבתי חולים, חלק במרכזים להתפתחות הילד ויש גם אלה הבוחרים לעבוד באופן פרטי, בקליניקה שפתחו בעצמם.

מוסדות ללימודי ריפוי בעיסוק

מוסדות הלימוד המובילים בארץ כיום ללימודי ריפוי בעיסוק הם אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית בירושלים. שלוש אוניברסיטאות אלו נחשבות למובילות בתחום זה ומציעות את מלוא הכלים הנדרשים למסלול וגם מסגרת לימודית ברמה גבוהה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן