לימודים בישראל

לימודי רנטגן

לימודי רנטגנאות הינם לימודים ממוקדים מאוד המכשירים אנשי מקצוע בתחום מבוקש לא רק בארץ אלא גם במדינות רבות ברחבי העולם, שכן לנוכח החיוניות של צילומי הרנטגן (כמו גם בדיקות אחרות דוגמת סי.טי או MRI) הם הופכים נפוצים יותר ויותר ובהתאם יש כמובן צורך ביותר ויותר טכנאים שיבצעו אותם.

ניתן ללמוד טכנאות רנטגן בשתי דרכים: לימודי תעודה (כמו בתחומים השונים של לימודי רפואה משלימה ומקצועות פרא-רפואיים אין תואר ראשון ברנטגן) או לימודים משולבים לקראת תואר ראשון (בתחום מדעי החברה) ותעודת טכנאי רנטגן מוסמך. חשוב להדגיש כי מבחינה מקצועית נטו אין הבדל בין ההכשרה לה זוכים טכנאי הרנטגן העתידיים בשני המסלולים, אולם באופן טבעי המסלול שמוביל במקביל גם לתואר ראשון יוצר בני אדם רחבי אופקים יותר ועל כן אנשי מקצוע טובים יותר. בנוסף, בפני מי שמציג לא רק תעודת רנטגנאי מוסמך אלא גם תואר ראשון נפתחות דלתות רבות יותר מבחינה תעסוקתית.

איפה אפשר ללמוד את המקצוע?

בתי ספר לרנטגנאות ודימות פועלים במסגרת המרכז הרפואי הדסה שבירושלים, בין כתלי המרכז הרפואי סורסקי בת"א (אותו מרכז רפואי שבשטחו נמצא גם ביה"ח איכילוב), במרכז הרפואי רמב"ם שבחיפה ובמרכז הרפואי קפלן שברחובות.

מה כוללים הלימודים?

לימודי רנטגנאות, חשוב להדגיש, מכשירים את בוגריהם להיות אמונים לא רק על צילומי רנטגן אלא גם על תפעול מכשירים מתקדמים אחרים דוגמת CT ו- MRI.

בנוסף רוכשים הסטודנטים ידע רחב היקף, בנושאים רלוונטיים לכל מי שמהווה חלק מצוות רפואי. בין השאר כוללות תוכניות הלימודים בבתי הספר לרנטגנאות ודימות קורסים באנטומיה, פיזיולוגיה ופתולוגיה (תחומים הנלמדים גם במסגרת לימודי רפואה משלימה), ידע חיוני הקשור לעזרה ראשונה, רדיותרפיה, רפואת חירום וסיעוד, וכלים ומיומנויות בנושא המכשור הרנטגני ומכשירי הדימות, וכן ברדיוגרפיה (התנוחה בה מתבצע הצילום).

נדבך נוסף של לימודי רנטגנאות הוא ידע בפיזיקה (ובפרט קרינה וחשמל), תהודה מגנטית ודימות בעזרת גלי US.

כשלימודי הרנטגנאות והדימות משולבים בלימודי תואר ראשון רוכשים הסטודנטים כמובן גם ידע נרחב במסגרת זאת. לימודי התואר הראשון מתקיימים בין כתלי אוניברסיטת בר אילן, בתוכנית מיוחדת לתלמידי רנטגנאות (וכמובן מותאמת ללוח הזמנים של לימודים אלה), ובין השאר משתתפים הסטודנטים בקורסים בכימיה, פסיכולוגיה, מדעי החיים, פרמקולוגיה, גנטיקה, רפואה גרעינית, כלכלת בריאות, מערכות בריאות ועוד.

תוכניות הלימודים במסלול המשולב נפרשות על פני 3 שנים, ואילו מי ש"מסתפק" בתעודת רנטגנאי מוסמך בלבד ילמד רק שנתיים.

תנאי הקבלה ללימודי רנטגנאות

על מנת להתקבל לבית הספר לרנטגנאות ודימות בהדסה יש צורך בבגרות מלאה וציון פסיכומטרי. בנוסף עוברים המועמדים ראיון אישי, ועל סמך שקלול 3 הפרמטרים הנ"ל מתקבלת ההחלטה אם המועמד מתקבל ללימודים (שמיועדים, אגב, לבני 20 ומעלה).

לימודי רנטגנאות בבית הספר של המרכז הרפואי סוראסקי מיועדים לבני 20 עד 40 בלבד, שמצב בריאותם תקין ובנוסף ממוצע הבגרויות שלהם הוא 85 ומעלה. תנאי נוסף הוא ציון פסיכומטרי של לפחות 560 כשבחלק של האנגלית ציון המינימום הוא 100. גם בית ספר זה מקיים ראיונות אישיים למבקשים להתקבל אליו.

בבית הספר לרנטגנאות ודימות של רמב"ם ציוני המינימום זהים לאלה שדורש סוראסקי, ובנוסף לראיון האישי מתבקשים המועמדים לספק גם המלצות.

המבקשים ללמוד טכנאות רנטגן במרכז הרפואי קפלן נדרשים לעבור מבחן מיון (הכולל פרקים בהבעה עברית, השכלה כללית ואנגלית), וזאת בנוסף לבגרות מלאה ולפסיכומטרי. תנאים נוספים הם גיל (20 ומעלה) ומצב בריאותי (ללא רבב).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן