לימודים בישראל

לימודי רפואה משלימה

יש הקוראים לה רפואה משלימה, יש המגדירים אותה כרפואה אלטרנטיבית ויש המתייחסים אליה כאל רפואה טבעית או מסורתית – מה שבטוח הוא שלימודים בתחום הם חוויה מרתקת המעניקה ידע יקר ערך שלא רק מקנה לאדם מקצוע מבוקש אלא גם הופך לדרך חיים מעצימה. כל המידע על לימודי רפואה משלימה במדריך שלפניכם.

לימודי רפואה משלימה בישראל

מהי רפואה משלימה?

רפואה משלימה, המכונה גם רפואה אלטרנטיבית ורפואה טבעית, היא ביטוי כולל לשיטות ריפוי וטיפולים שאינם משתייכים לרפואה המערבית המודרנית. היא נשענת על שיטות ריפוי עתיקות יומין שכבר הוכיחו את עצמן במשך אלפי שנים ומאפשרת לנו להפחית את השימוש בחומרים כימיים ובתרופות בעלות תופעות לוואי.

ההבנה ההולכת וגוברת של המין האנושי אודות חשיבות החיבור לטבע כמפתח לאורח חיים בריא העלתה גם את קרנה של הרפואה המשלימה הנסמכת על הסגולות של גוף האדם, על צמחי מרפא ועל מרכיבים אחרים שנמצאים בנו וסביבנו באופן טבעי. בעוד שרפואה קונבנציונלית מתמקדת במחלה, הרי ששיטות טיפול אלטרנטיביות טבעיות מתמקדות באדם כמכלול ועל כן מאפשרות טיפולים עמוקים יותר, בשורשי המצוקות השונות, ולא רק בסימפטומים.

מאחורי כל שיטה עומדת תורה אחרת, למשל: רפואה סינית, רפואה הודית, רפואה בעזרת צמחים, (הרבליזם), נטורופתיה, שיטות עיסוי שונות, רפלקסולוגיה ותחומים נוספים. בין אם מדובר ברפואה סינית ובין אם בתפישת עולמו של הרמב"ם, ישנם מוטיבים משותפים בין השיטות ובפרט הראייה של האדם כישות הוליסטית וכמכלול אחד של גוף-נפש.

למי מתאים ללמוד רפואה משלימה?

לימודי רפואה משלימה מתאימים במיוחד לכל מי שמסוגל להפוך את העקרונות העומדים בבסיס שיטות הטיפול האלטרנטיביות השונות לחלק בלתי נפרד מהחיים. השיטות השונות בעולם הרפואה האלטרנטיבית דורשות יכולת רגשית להבנת תהליכים אשר לא ניתן לראותם בעין, כגון הילינג ורייקי, לצד יחסי אנוש טובים ורצון לסייע לאחרים, שכן בסופו של דבר מדובר בתחום שמטרתו הסופית היא להכין את הסטודנטים לקראת היותם מטפלים.

תנאי קבלה ללימודי רפואה אלטרנטיבית

תנאי הקבלה למועמדים ללימודים כוללים ברוב המקרים תעודת בגרות אך ישנם מקומות בהם נדרש גם לעבור בחינת התאמה וראיון אישי. מומלץ לברר את תנאי הקבלה בכל מוסד, בהתאם לשנתון הלימודים המבוקש, מסלול הלימוד וההתמחות המבוקשת.

משך זמן הלימודים

קיימות מספר אפשרויות בחירה מבחינת משך הלימודים, בהתאם למסלול ותחום ההתמחות, כך שתקופת הלימודים עשויה להמשך החל ממספר חודשים ועד למסלולים מלאים של שלוש וארבע שנים המקנים ידע נרחב במיוחד.

תכנית הלימודים

תחום הרפואה המשלימה הופך בהדרגה ליותר ויותר מרכזי, ולמעשה כיום הוא מהווה חלק בלתי נפרד ממערך הרפואה בישראל. אף על פי שקיימת התאמה, אינטגרציה, הקבלה והזנה הדדית בין הרפואה המערבית לרפואה המשלימה, מדובר על שתי שיטות נפרדות שנלמדות בשני מסלולים שונים. הרפואה הקונבנציונלית נלמדת באוניברסיטאות, בפקולטה לרפואה. לעומת זאת, הרפואה המשלימה נלמדת במוסדות עצמאיים בדרך כלל, שמפוקחים על ידי גופים שונים אך באופן רופף יותר מאשר הרפואה הקונבנציונלית.

נכון להיום, לימודי רפואה משלימה בארץ נלמדים רק במסגרת לימודי תעודה. למרות ההצלחות המוכחות של שיטות הטיפול האלטרנטיביות השונות, ועל אף שוועדת משנה של המועצה להשכלה גבוהה (שבה היו חברים גם רופאים קונבנציונאליים) המליצה כבר ב- 2009 על מיסוד התחום ואקדמיזציה שלו, בעיקר בשל העובדה שהציבור פונה למטפלים אלה בכל מקרה ומן הראוי ליצור מסלולי הכשרה נאותים על פי הכללים של לימודים אקדמיים.

בסיום לימודים של רפואה משלימה מקבלים הסטודנטים תעודה מטעם בית הספר ובחסות גופים שונים המפקחים על הרפואות המסורתיות השונות בישראל. כל אחת מהמכללות המציעות לימודים בתחום מעניקה תעודה משלה, וככל שהמכללה מוכרת יותר ומוערכת יותר, כך באופן טבעי התעודה פותחת דלתות רבות יותר.

בניגוד למדינות רבות בעולם, הפיקוח על לימודים אלה בישראל, כמו גם על מטפלים בשיטות שמוגדרות שיטות משלימות, עדיין לוקה בחסר. מסיבה זו נחשבים לימודי רפואה משלימה בישראל ליוקרתיים פחות מאשר לימודי רפואה קונבנציונליים, וכל מי שפונה למסלול זה של לימודים נדרש לבחור בחכמה את המוסד בו ילמד.

מסלולי לימוד ברפואה משלימה

לימודי רפואה משלימה מתפרשים על פני מנעד רחב מאוד של מסלולי לימודים. בין הבולטים שבהם ניתן לציין את הרפואה סינית, קינסיולוגיה חינוכית, רפלקסולוגיה, לימודי דיקור סיני, NLP, שיאצו, פסיכותרפיה הוליסטית, נטורופתיה, הומיאופתיה, הידרותרפיה ואפשרויות נוספות. חלק ממסלולי הלימוד כוללים גם לימוד תחומים מהרפואה הקונבנציונאלית כגון אנטומיה ופתולוגיה, ומכשירים מטפלים רב תחומיים בעלי מגוון יכולות.

לימודי רפואה אלטרנטיבית מכשירים את הסטודנטים לאחד או כמה מהתחומים הללו ולכל תחום לימוד יש תוכנית לימודים משלו: נטורופתיה כוללת לימודים של פיטו-כימיה, (כימיה של הצמח), ושל המרכיבים השונים בצמחים וכן של השפעת המזון על גוף האדם, הומיאופתיה כוללת לימודים שמבוססים על התורה ההומיאופתית לפיה דרושות כמויות מזעריות של חומר כדי להפיק תרופה פוטנטית, ריפוי במגע כולל לימודים של שיטות מגע ועיסוי ורפואה סינית כוללת את שיטות הריפוי והאבחון של הרפואה הסינית המסורתית.

בהתאם למסלול הנבחר ולתחום ההתמחות המבוקש, לימודי רפואה משלימה מספקים את הרקע התיאורטי והרקע המעשי וכן את תקופת ההתמחות, (פרקטיקה), הנדרשת כדי להכין את הסטודנטים לטפל בשיטה הנבחרת. ניתן להתמחות בשיטה אחת, במגוון שיטות ובחלק מהמקרים לנסוע לארץ זרה כדי להשתלם בה ולצבור ידע ונסיון: למשל, לנסוע להתמחות בבית חולים בסין בו הרפואה הסינית משולבת בזו הקונבנציונלית.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

במהלך הלימודים מתוודעים הסטודנטים לגופים השונים הפועלים בישראל וקשורים לתחום הרפואה המשלימה – האגודה השראלית לצמחי מרפא, (עיל"ם), האגודה הישראלית לרפואה סינית מסורתית וגופים אחרים, בהם ניתן להסתייע לשיפור מיומנויות טיפול ותקשורת, להבנת התהליכים הפוליטיים הקשורים בתחום הרפואה המשלימה בישראל ולמציאת עבודה. בדיוק כמו רופאים וכל מי שעוסק בטיפול, שכירים ועצמאיים שסיימו לימודי רפואה משלימה נדרשים להתעדכן בתחום ויכולים להשתתף בסמינרים, ימי עיון וכנסים.

תעודת בוגר של לימודי רפואה משלימה, ובפרט כאמור כזו המוענקת ממכללה גדולה וידועה, מאפשרת, למשל, השתלבות באחת מקופות החולים – שכולן מציעות טיפולים ברפואה משלימה מתוך המודעות ההולכת וגוברת לאימפקט המשמעותי של טיפולים אלה.

בוגרי לימודי רפואה משלימה יכולים למצוא תעסוקה בשלל מקומות – כעצמאיים או שכירים, כיועצים או מטפלים, כמרצים, מאבחנים, בחברות של תוספי מזון ותרופות שונות ללא פיקוח, (מוצרים משלימים), כרוקחים של צמחים וטינקטורות. בוגרים אחרים פותחים קליניקות עצמאיות והטובים שבהם, באופן טבעי, מסייעים למטופלים רבים ליהנות מבריאות פיזית ונפשית גם יחד וכמובן רואים ברכה בעמלם.

מוסדות ללימודי רפואה משלימה

שורה ארוכה של מכללות גדולות מציעה לימודי רפואה משלימה, כשבין המפורסמות בהן ניתן לציין את רידמן, תלתן, הקולג' לרפואה משלימה, מדיסין ומהות. גם במכון וינגייט ובסמינר הקיבוצים מתקיימים לימודי רפואה אלטרנטיבית, וכך גם בבית הספר מירב הפועל תחת חסותה של האוניברסיטה הפתוחה. בנוסף ישנם מורים רבים המלמדים שיטות טיפול אלטרנטיביות שונות כגון: סוג'וק, ביואורגונומי, רייקי, תטא הילינג, דמיון מודרך, ופרחי באך באופן עצמאי.

המכללות הגדולות עורכות מעת לעת ימים פתוחים המאפשרים חשיפה לתחום למי שטרם התוודע אליו והתרשמות משיטות הטיפול האלטרנטיביות. גם ברבים מבין מוסדות הלימוד הקטנים יותר ניתן להשתתף במפגשי התנסות בטרם מחליטים לצלול אל התחום המרתק.

 • מכללת סמינר הקיבוצים – בית הספר לרפואה משלימה של סמינר הקיבוצים נחשב לאחד האיכותיים בתחום. אחד מיתרונות הלימוד בו הוא שיטת חישוב שכר הלימוד, המאפשרת הרכבת מערכת ייחודית ותשלום רק על הקורסים הנלמדים בפועל. בין תכניות הלימוד (שכולן מוכרות ע"י האיגודים המקצועיים הרלוונטיים): רפואה סינית, נטורופתיה ותזונה, הידרותרפיה ושחייה שיקומית, הכשרת מטפלים בטווינא ובשיאצו ולימודי רפואה משלימה לבעלי חיים. בוגרי לימודי רפואה טבעית בסמינר הקיבוצים יכולים ליהנות מלימודי המשך בסין, כולל לימודי תואר שני בתחום הרפואה הסינית.
 • מכללת רידמן – מכללה שהפכה כמעט לשם נרדף ללימודי רפואה משלימה בישראל, ומפעילה 9 קמפוסים ברחבי הארץ. בין מסלולי הלימוד ברידמן: רפואה סינית, תזונה טבעית, נטורופתיה, רפלקסולוגיה, פסיכותרפיה, הילינג, שיאצו, רפלקסולוגיה, עיסוי אינטגרטיבי, דמיון מודרך, ארומתרפיה, איזון גוף נפש ורפואה הודית. תכניות הלימוד השונות של רידמן נבנו בשיתוף עם כללית רפואה משלימה ובאופן כללי מושם דגש רב על סיוע לבוגרים בכל הקשור להשמה. בוגרי המכללה יכולים להמשיך למסלול לימודים ייעודי באוניברסיטת חיפה שבסופו יזכו לתואר ראשון וכן פתוחה בפניהם הדרך ללימודי המשך בסין שכן רידמן מהווה שלוחה מבחינת לימודים בישראל של אוניברסיטת צ'אנגדו, אחת הבולטות בתחומה בסין, ובוגרי רידמן יכולים להמשיך להעשיר את ידיעותיהם בצ'אנגדו ולקבל B.A. ואפילו M.A. ברפואה סינית.
 • בית הספר מירב – בית הספר השייך ליחידה ללימודי חוץ של האוניברסיטה הפתוחה כולל 3 קמפוסים, בתל אביב, באר שבע וירושלים(מכללת מעיינות המיועדת לנשים בלבד), ומציע מבחר מסלולים ובהם רפואה סינית, הרבליזם קליני, נטורופתיה, רפלקסולוגיה וטווינא, וכן קורסים ממוקדים דוגמת פילוסופיה לרפואה טבעית, דמיון מודרך וסדנת מדיטציה. במירב ניתן לזכות בהכשרה מקיפה כהרבליסט קליני, ליהנות מלימודי נטורופתיה בהיקף של 3,000 שעות לימוד הנפרשות על פני 4 שנים וללמוד רפואה סינית בשיתוף פעולה עם אחד מבתי החולים האוניברסיטאיים המובילים בסין. תנאי הקבלה למסלולי רפואה סינית, רפלקסולוגיה, נטורופתיה ושיאצו הם 12 שנות לימוד וראיון אישי. לצורך קבלה למסלול לימודי הרבליסט קליני תדרש גם בגרות מלאה. קורסים ממוקדים כגון דמיון מודרך, פרחי באך, עיסוי שוודי הוליסטי ועוד, אינם דורשים תנאים לקבלה.
 • מכללת מדיסין – מכללה ולה שלוחות בנתניה ובחיפה. השלוחה החיפאית של "מדיסין", השוכנת מול קניון סינמול, מציעה מבחר מסלולי לימוד בתחום הרפואה המשלימה: סוג'וק, אירידיולוגיה, נטורופתיה, קינסיולוגיה, פרחי באך, שיאצו, טווינא וכן מסלול המכשיר מטפלים ברפואה סינית תוך 3 שנים בלבד. אפשרות ייחודית למכללת מדיסין היא תואר ראשון בלימודים רב תחומיים מטעם אוניברסיטת חיפה לבוגרי המגמות ברפואה סינית, נטורופתיה ותזונה הוליסטית – תואר אליו לומדים במשך שנתיים בימי לימוד מרוכזים.
 • מכון וינגייט – בית הספר Mediwin המהווה חלק מהמכללה האקדמית וינגייט מציע לימודי נטורופתיה, אוסטאופתיה, פאשיקום (רפואה אינטגרנטיבית המתמקדת בטיפול בכאב כרוני), איורוודה ועוד. תנאי הקבלה למרבית המסלולים הם 12 שנות לימוד וראיון אישי. מסלולים נבחרים כגון אוסטאופתיה דורשים גם ידע מקדים בתחומים כמו אנטומיה, פיזיולוגיה וניסיון מעשי בטיפול במגע.
 • המכללה האקדמית גליל מערבי – למרות היותה של המכללה אקדמית, לימודי הרפואה המשלימה מתקיימים במתכונת של לימודי תעודה, שכן התחום הזה כאמור אינו מוכר עדיין כאקדמי על ידי המועצה להשכלה גבוהה. בין מסלולי הלימוד שמציעה המכללה האקדמית גליל מערבי: מטפלים בקינסיולוגיה, מטפלים בכירים ברפלקסולוגיה הוליסטית, קורס דמיון מודרך, קורס הילינג אנרגטי, מטפלים בפרח באך, טיפולים בביו-אנרגיה ועוד.
 • הקולג' לרפואה משלימה – הקולג' מפעיל שלוחות בטכניון שבחיפה ובמכללת אורנים הסמוכה לקרית טבעון, ושם לעצמו למטרה ליצור גשר בין הרפואה האלטרנטיבית לרפואה המערבית. על מנת להגשים חזון זה, משולבים במסגרת מסלולי ההכשרה השונים גם מקצועות לימוד מתוך תחומי הידע של הרפואה המערבית (פיזיולוגיה, פרמקולוגיה, אנטומיה וכו') ובמקביל אחד מקהלי היעד המרכזיים של הקולג' הוא אנשי רפואה קונבנציונלית המבקשים להעשיר את ארגז הכלים שלהם עם שיטות טיפול הנשענות על הידע עתיק היומין של הרפואה הסינית. בוגרי הקולג' לרפואה משלימה יכולים להמשיך לתואר ראשון של מרסי קולג' הניו יורקי, וזאת עם לימודי השלמה בהיקף של 30 נ"ז בלבד.
 • אוניברסיטת תל אביב – קמפוס ברושים, השוכן בתחומי אוניברסיטת תל אביב, מציע מגוון תכניות לימודי רפואה משלימה, במגמות חד שנתיות ורב שנתיות כולל כאלה המציעות לימודים מקיפים במיוחד הנמשכים 4-5 שנים. בין האפשרויות החד שנתיות: NLP, טיפול באמצעות כלבים, הידרותרפיה, צמחי מרפא, וצ'י קונג טיפולי. בין המגמות הרב שנתיות של לימודי רפואה משלימה: פסיכו-דרמה, ביוסינתזה, איורוודה ורפואה סינית. בוגרי קמפוס ברושים יכולים להמשיך אל לימודים גבוהים בתחום. דרישות הקבלה כוללות ראיון אישי, בגרות מלאה ומבחן התאמה.
 • מכללת תמורות – מכללה ותיקה הדוגלת במצוינות מקצועית וערכית, ומפעילה שלוחות בחיפה ותל אביב. מתמחה בתחומים השונים הנכללים תחת הרפואה הסינית, ומציעה מלגות לכל סטודנט. דרישות הקבלה למסלולי לימוד שיאצו, טווינא ועיסוי הוליסטי כוללים ראיון אישי והצהרת בריאות בלבד. המסלול ללימודי רפואה סינית דורש גם בגרות מלאה.
 • מכללת תלתן – מוסד בעל שם נוסף בתחום הרפואה האלטרנטיבית, שבו ניתן בין השאר ללמוד ריברסינג, הידרתרפיה והילינג.
 • מכללת שלם – מכללה המתהדרת בלימודי רפואה משלימה ברוח היהדות. המסלולים המוצעים במכללה זו כוללים לימודי נטורופתיה, לימודי ריפוי במגע (רפלקסולוגיה, שיאצו ועוד), לימודי רפואה סינית, לימודי הומיאופתיה וכן קורסים שונים ובהם הילינג, מוח אחד, דמיון מודרך, אירידולוגיה, פסיכותרפיה הוליסטית רוחנית, ליווי התפתחותי לתינוקות ותרפיה בטבע (שימוש במרחבי הבריאה כמוקדים של ריפוי).
 • מכללת ברק – מכללה המציעה צ'ופר ייחודי בדמות אפשרות למגורים במעונות של האוניברסיטה העברית בגבעת רם, וכן מבחר רחב של אפשרויות לימודים בישראל בתחום הרפואה המשלימה: רפואה סינית, נטורופתיה, פסיכותרפיה, כירולוגיה, רפואת תדרים, רייקי יהודי בשילוב הילינג ותחומים נוספים.
 • מכללת כרכור לרפואה משלימה – מכללה המציעה לימודי תזונה טבעית, נטורופתיה, דיקור סיני, צמחי מרפא ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן